Головуючий І інстанції: Тітов О.М.
08 вересня 2025 р. Справа № 520/2475/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2025, по справі № 520/2475/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг № 204650022646 від 23.01.2025 про відмову у переводі ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону № 889, відповідно до заяви № 361 від 15.01.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» та здійснити нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням загального стажу державної служби 29 років 01 місяць 19 днів, довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №8/А/20-40-10-02-11 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було кваліфіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби видана для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ від 10.12.2015 № 889- VII «Про державну службу» пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2024, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 30785,36 грн. з яких надбавка за інтенсивність праці 20683,68 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи 2080,98 грн., премія місячна 4182,98 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю 3837,72 грн. та довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видана ОСОБА_1 , про те що вона працювала в Головному управлінні ДПС у Харківській області на посаді начальника відділу та згідно якої заробітна плата станом на січень 2025 становить: 32330,00 грн., з яких посадовий оклад - 21020,00 грн., надбавка за ранг (3 ранг) 800,00 грн., надбавка за вислугу років (50 відсотків) (за стаж державної служби 29 років) 10510,00 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг № 204650022646 від 23.01.2025 про відмову у переводі ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону № 889, відповідно до заяви № 361 від 15.01.2025.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» та здійснити нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням загального стажу державної служби 29 років 01 місяць 19 днів, довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №8/А/20-40-10-02-11 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було кваліфіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби видана для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ від 10.12.2015 № 889- VII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 ЗУ від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2024, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 30785,36 грн. з яких надбавка за інтенсивність праці 20683,68 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи 2080,98 грн., премія місячна 4182,98 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю 3837,72 грн. та довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видана ОСОБА_1 , про те що вона працювала в Головному управлінні ДПС у Харківській області на посаді начальника відділу та згідно якої заробітна плата станом на січень 2025 становить: 32330,00 грн., з яких посадовий оклад - 21020,00 грн., надбавка за ранг (3 ранг) 800,00 грн., надбавка за вислугу років (50 відсотків) (за стаж державної служби 29 років) 10510,00 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржуване рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив про відсутність підстав для призначення позивачці пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з огляду на відсутність необхідного стажу роботи на посадах, що дають право на пенсію за Законом України «Про державну службу», оскільки у період перебування на певних посадах позивачу були присвоєні персональні звання, що виключає віднесення вказаного періоду до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії за Законом № 889.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
15.01.2025 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області рішенням № 204650022646 від 23.01.2025 відмовило позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Не погодившись із рішенням пенсійного органу позивачка звернулась до суду із даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що присвоєння державному службовцю спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців, не перешкоджають зарахування відповідних періодів проходження служби до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу", підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пп. 10-12 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (від 16.12.1993 № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (від 16.12.1993 № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону № 3723-XII основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
Таким чином, підставами для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ є досягнення встановленого віку та наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Із матеріалів справи встановлено, що трудова книжка позивачка містить наступні записи:
з 13.11.1995 до 01.02.1996 державний податковий інспектор валютної інспекції відділу по контролю за виконанням валютного законодавства (запис № 13); Прийнята присяга держслужбовця (запис № 14);
- з 01.02.1996 до 04.05.1996 переведена на конкурсній основі на посаду старшого державного податкового інспектора того ж відділу (запис № 15);
- з 05.05.1996 до 24.11.1996 переведена на конкурсній основі на посаду головного державного податкового інспектора того ж відділу (запис № 16);
- з 25.11.1996 звільнена у зв'язку з переведенням в Державну податкову адміністрацію в Орджонікідзевському районі, п. 5 ст 36 КЗпП України, у зв'язку з ліквідацією Державної ПІ в Орджонікідзевському районі (запис № 17);
- з 26.11.1996 по 31.11.1998 зарахована на конкурсній основі на посаду головного державного податкового інспектора відділу валютного контролю у порядку переводу з ДПУ по Орджонікідзевському районі м. Харкова (запис № 18); Присвоєно звання «інспектор податкової служби» 2 рангу (запис № 19);
- з 01.12.1998 по 09.01.1999 переведена головним державним податковим ревізор-інспектором у відділ валютного контролю (запис № 22);
- з 10.01.1999 по 03.05.2000 призначена на конкурсній основі на посаду начальника відділу валютного контролю (запис № 23);
- з 04.05.2000 по 02.12.2001 призначена начальником відділу валютного контролю управління документальних перевірок юридичних осіб (запис № 25); Присвоєно спеціальне звання «інспектора податкової служби» першого рангу (запис № 28);
- з 03.12.2001 по 31.01.2002 У зв'язку із зміною структури ДПІ переведена головним державним податковим ревізор-інспектором у групу по контролю у сфері ЗЕД відділу документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб управління податкового аудиту та валютного контролю (запис № 29);
- з 01.02.2002 по 31.03.2002 призначена на конкурсній основі начальником відділу стягнення податкової заборгованості (запис № 30);
- з 01.04.2002 по 17.09.2002 призначена на конкурсній основі заступником начальника інспекції - начальником відділу стягнення податкової заборгованості (запис № 31);
- з 18.09.2002 по 01.07.2007 призначена на конкурсній основі першим заступником начальника ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова (запис № 32); Присвоєно спеціальне звання «радника податкової служби» третього рангу (запис № 33);
- з 02.07.2007 звільнена з посади у порядку переводу до ДПІ у Московському районі м. Харкова (запис № 34);
- з 03.07.2007 по 25.08.2008 призначена у порядку переводу з ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова на посаду першого заступника начальника ДПІ у Московському районі м. Харкова (запис № 35); Присвоєно спеціальне звання «радника податкової служби» другого рангу (запис № 36);
- з 26.08.2008 звільнена з посади у порядку переводу до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова (запис № 37);
- з 27.08.2008 по 14.03.2012 призначена у порядку переводу на посаду першого заступника начальника ДПІ (запис № 38); Присвоєно спеціальне звання «радника податкової служби» 1 рангу (запис № 39);
- з 15.03.2012 у зв'язку з реорганізацією ДПІ, звільнена з посади у порядку переведення до Індустріального МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС (запис № 40);
- з 16.03.2012 по 03.07.2013 призначена у порядку переводу з ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова на посаду першого заступника начальника ДПІ у Московському районі м. Харкова Індустріального МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС, як така, що перебуває у кадровому резерві (запис № 41);
- з 04.07.2013 звільнена з займаної посади у порядку переведення до Харківської ОДПУ Головного Управління Міндоходів у Харківській області (запис № 42);
- з 05.07.2013 по 18.10.2015 призначена у порядку переведення на посаду заступника начальника Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Харківській області (запис № 43); Присвоєно 10 ранг державного службовця (запис № 44); Присвоєно спеціальне звання «радник податкової та митної справи» 1 рангу (запис № 45);
- з 19.10.2015 звільнена з займаної посади у порядку переведення до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДПС у Харківській області (запис № 48);
- з 20.10.2015 по 18.02.2019 призначена в порядку переведення на посаду заступника начальника Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДПС у Харківській області, (запис № 49)
- з 19.02.2019 звільнена з займаної посади у порядку переведення для подальшої роботи в ГУ ДФС у Харківській області (запис № 52);
- з 20.02.2019 по 18.02.2019 призначена в порядку переведення на посаду начальника відділу обліку платників та об'єктів оподаткування Харківської ДПІ. (запис № 53);
- з 11.09.2019 звільнена з займаної посади у порядку переведення до ГУ ДПС у Харківській області (запис № 54);
- з 12.09.2019 по 15.09.2020 призначена в порядку переведення на посаду начальника відділу обслуговування, обліку платників та об'єктів оподаткування Харківської ДПІ Харківського управління, (запис № 55); Присвоєно 4 ранг «державного службовця» (запис № 56);
- з 16.09.2020 по 03.02.2021 переведено на рівнозначну посаду начальника відділу з надання адміністративних послуг платником податків і зборів з фізичних осіб та єдиного внеску Харківської ДПІ. (запис № 58);
- з 04.02.2021 звільнена з займаної посади у порядку переведення до ГУ ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (запис № 59);
- з 05.02.2021 по 31.12.2024 призначена у порядку переведення на посаду начальника відділу з надання адміністративних послуг та інших послуг Харківської ДПІ Головного управління ДПС у Харківській області, (запис № 60); Присвоєно 3 ранг «державного службовця» (запис № 61).
На підтвердження даної інформації також надано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за даними трудової книжки позивачки стаж державної служби станом на 01.05.2016 складає більше 20 років.
При цьому, зі змісту оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області встановлено, що підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" є недостатність стажу державної служби, з огляду на не зарахування до державної служби періодів роботи позивачки, у які їй були присвоєні персональні звання, що на думку відповідача, виключає їх зарахування до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак, з такими доводами колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу».
У свою чергу п. 8 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, у даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283.
Так, відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону № 509-XII правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України «Про державну службу».
Частиною 7 статті 15 Закону № 509-XII передбачено, що посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.
Згідно з ч. 8 ст. 15 Закону № 509-XII посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.
На підставі наведених норм слід дійти висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" від 05.07.2012 № 5083-VI, який набрав чинності 12.08.2012, доповнено Податковий кодекс України розділами XVIII-1 та XVIII-2, у тому числі "Статтею 344. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби 344.1. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби України здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого Законом України "Про державну службу".".
Відповідно до п. 343.1 - 343.2 ст. 343 Податкового кодексу України, посадовим особам контролюючих органів присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової та митної справи; державний радник податкової та митної справи I рангу; державний радник податкової та митної справи II рангу; державний радник податкової та митної справи III рангу; радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи I рангу; інспектор податкової та митної справи II рангу; інспектор податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи IV рангу; молодший інспектор податкової та митної справи.
Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У разі присвоєння посадовій особі спеціального звання відповідно до пункту 343.1 цієї статті надбавка за ранг державного службовця не виплачується.
Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати визначено Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органі доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839.
Відповідно до п. 9 Порядку № 839 посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.
Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2016 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.
Таким чином, посадові особи контролюючих органів, в даному випадку податкового органу, віднесені до державних службовців з певними особливостями, а саме: присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців, тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Отже, враховуючи, що позивач з 13.11.1995 по 31.12.2024 безперервно працювала в органах державної податкової служби, прийняла присягу державного службовця, обіймала відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), їй присвоювались відповідні ранги державних службовців та спеціальні звання, спірний період роботи підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Доводи відповідача, що займані посади у вказаний період роботи в органах податкової служби не належать до посад, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених Законом України «Про державну службу», з огляду на присвоєння позивачу як посадовій особі контролюючого органу спеціальних звань, висновків суду не спростовують з підстав викладених вище.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 204650022646 від 23.01.2025 у переведенні позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" відповідно Закону "Про державну службу" є протиправною.
Щодо вимоги про нарахування пенсії із урахуванням заробітку, зазначеного у довідках Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 № 8/А/20-40-10-02-11, від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11 колегія суддів зазначає наступне.
Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Пунктом 5 Порядку № 622 закріплено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Відповідно, вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям визначені положеннями постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».
Із матеріалів справи встановлено, що при поданні заяви про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» позивачем були подані довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 № 8/А/20-40-10-02-11, від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11, які складені за формою, що відповідає формі затвердженій Постановою № 1-3 та містять відображення складових заробітної плати на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити позивачці пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідкок про складові заробітної плати Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 № 8/А/20-40-10-02-11, від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що суд вірно встановив фактичні обставини справи, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 по справі № 520/2475/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді З.Г. Подобайло В.В. Катунов