Рішення від 08.09.2025 по справі 560/8309/25

Справа № 560/8309/25

РІШЕННЯ

іменем України

08 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення комісії військової частини НОМЕР_1 , викладене у акті розслідування нещасного випадку складеного за формою НВ-2 про нещасний випадок, не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби; визнати нещасний випадок, що стався із мною, ОСОБА_1 , 04.08.2022 року таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався зі мною, ОСОБА_1 , 04.08.2022 року з врахуванням встановлених судом обставин справи та скласти акт за формою НВ-3.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у період часу з 26.02.2022 року по 16.10.2023 року позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 по мобілізації. Згідно з наказом від 16.10.2023 року за № 300 звільнено з військової служби за станом здоров'я. Причиною погіршення здоров'я став той факт, що 04.08.2022 року при вигрузці боєприпасів з критого вагону вантажного поїзду позивач отримав травму правого колінного суглобу. А саме при зніманні ящика з боєкомплектом проломався ящик, на якому стояв і в результаті отримав травму коліна. Відповідач відмовився проводити службове розслідування і лише згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року по справі за № 560/2515/24 зобов'язано відповідача провести розслідування за фактом нещасного випадку, що мав місце зі 04 серпня 2022 року.

Позивач подав запит до відповідача в якому просив надати наказ від 16.10.2024 року за № 1157 про початок службового розслідування, акт проведення службового розслідування та пояснити чому ОСОБА_1 , не було залучено до проведення такого розслідування.

Відповіддю від 23.04.2025 року позивачу було відмовлено у задоволенні його клопотанні про надання наказу від 16.10.2024 року за № 1157 про початок службового розслідування, акт проведення службового розслідування.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вказує, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.10.2023 №300 позивача з 16.10.2023 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача з заявою щодо проведення службового розслідування за фактом отримання травми 04.08.2022 та про проведення перерахунку та виплати грошового забезпечення та всіх належних сум при звільненні за спірний період у відповідності до змін, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 та постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 №1644 і від 30.08.2017 №704" від 28.10.2020 №1038.

Листом від 27.01.2024 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення службового розслідування та здіснення такого перерахунку.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.04.2024 по справі №560/2515/24, визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення і виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 26.02.2022 по 12.05.2023, а також всіх інших належних за цей період додаткових видів грошового забезпечення (грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні відпусток, одноразової грошової допомоги при звільненні), без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік». Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з 26.02.2022 по 12.05.2023, а також всі інші належні за цей період додаткові види грошового забезпечення (грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні відпусток, одноразову грошову допомогу при звільненні), з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», з урахуванням виплачених сум.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року - залишено без задоволення. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року - задоволено. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року у справі № 560/2515/24 скасовано в частині відмови у позові. Ухвалено в частині відмовлених позовних вимог нове рішення яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у проведенні розслідування за фактом нещасного випадку з ОСОБА_1 , який мав місце 04 серпня 2022 року. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 провести розслідування за фактом нещасного випадку з ОСОБА_1 , який мав місце 04 серпня 2022 року. В іншій частині, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року залишено без змін.

З метою виявлення факту проведення службового розслідування, що мав би бути проведений згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року по справі за № 560/2515/24 позивач подав запит до відповідача, в якому просив надати наказ від 16.10.2024 року за № 1157 про початок службового розслідування, акт проведення службового розслідування та пояснити, чому ОСОБА_1 , не було залучено до проведення такого розслідування.

Згідно відповіді від 23.04.2025 року відповідача, встановлено, що щодо залучення позивача до проведення службового розслідування за фактом нещасного випадку, який мав місце 04.08.2022, відповідно до вимог Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332 комісія з розслідування нещасного випадку одержує письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо. Враховуючи те, що позивача було звільнено з військової служби у військовій частині НОМЕР_1 16.10.2023 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.10.2023 №300, та достатню кількість зібраних доказів під час проведення розслідування нещасного випадку, не було необхідності у залученні позивача до проведення розслідування.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 16.10.2025 року №1157 "Про виконання рішення суду що набрало законної сили", було наказано: «2. Провести розслідування за фактом нещасного випадку з ОСОБА_1 , який мав місце 04 серпня 2022 року. Для проведення розслідування призначити комісію в складі: Голова комісії: тимчасово виконуючий обов'язки начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_2 ; Члени комісії: - офіцер група психологічного супроводу та відновлення механізованого батальйону старший лейтенант ОСОБА_3 ; - ординатор лікувального відділення медичної роти старший лейтенант медичної служби ОСОБА_4 . Комісії провести службове розслідування та подати акт службового розслідування у відповідності та в терміни визначені «Інструкцією про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України» затвердженої наказом Міністра оборони України від 27.10.2021 №332.»

Комісією 29.10.2024 року командиру військової частини НОМЕР_1 було подано АКТ проведення розслідування нещасного випадку за формою НВ-2.

Відповідач вказує, що таким чином дане розслідування проведено у відповідності до вимог «Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про охорону праці" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Інструкцією про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 27 жовтня 2021 року № 332 (далі - Інструкція № 332) визначено процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовці), отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту.

Пунктом 3 розділу І Інструкції № 332 встановлено, зокрема, що вона поширюється на військові частини та військовослужбовців, крім військовослужбовців, які отримали гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил. Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців внаслідок бойових уражень або дій з боку противника є бойовими людськими втратами і обліку як нещасні випадки не підлягають. Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, але не пов'язані з бойовими ураженнями або діями з боку противника, розслідуються згідно з вимогами цієї Інструкції.

Згідно з пунктами 1-3 розділу ІІ Інструкції №332, розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби. Про кожний нещасний випадок потерпілий або військовослужбовець, який його виявив, чи інша особа повинен(на) негайно сповістити безпосереднього командира (начальника) чи керівника робіт і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому. У разі настання нещасного випадку безпосередній командир (начальник) або керівник робіт зобов'язаний, зокрема негайно повідомити про нещасний випадок командира військової частини. Нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено командуванню військової частини або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується згідно з цією Інструкцією протягом місяця з дня надходження рапорту безпосереднього командира потерпілого або потерпілого військовослужбовця або заяви особи, яка представляє його інтереси.

Суд зазначає, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 502 від 22.05.2023 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з проходженням військової служби.

Аналогічний лікарський висновок і в свідоцтві про хворобу № 4083 від 06.09.2023, де зазначено зі слів ОСОБА_1 , що в липні 2022 року при виконанні завдань під час військової служби отримав травму правого колінного суглобу в районі н.п. Покровське Дніпропетровської області.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, н.п. Покровське Дніпропетровської області у липні-серпні 2022 року не відносився до території, де ведуться бойові дії.

Як встановлено в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.10.2024 по справі №560/2515/24, що матеріали справи не містять відомостей, а відповідач не стверджує, що травма позивача настала внаслідок бойового ураження, в районі ведення бойових дій або проведення ООС, а тому положення Інструкції № 332 розповсюджуються на випадок, про який стверджує позивач.

При цьому, в ході розгляду справи встановлено, що позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_1 про проведення службового розслідування у січні 2024 року. Однак відсутність даних про те, що протягом 2022 року до військової частини надходили будь-які повідомлення (рапорти, доповіді, екстрені повідомлення тощо) від позивача чи від інших осіб про факт отримання ним травмування, не може бути підставою для відмови у проведенні службового розслідування.

Суд зазначив, що необхідність звернення позивача до відповідача протягом 2022 року, не є обов'язковим, оскільки пунктом 3 розділу ІІ Інструкції № 332 встановлено, що нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено командуванню військової частини або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується згідно з цією Інструкцією протягом місяця з дня надходження рапорту безпосереднього командира потерпілого або потерпілого військовослужбовця або заяви особи, яка представляє його інтереси і не передбачає обмеження у часі для звернення потерпілого.

Отже, позовні вимоги в частині визнання незаконним та скасування рішення комісії військової частини НОМЕР_2 , викладене в акті розслідування нещасного випадку складеного за формою НВ-2 про нещасний випадок, не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби підлягає задоволенню та зобов'язання військової частини НОМЕР_1 провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 , 04.08.2022 року та скласти відповідний акт за результатами проведення такого розслідування з урахування висновків суду вказаних у цьому рішенні.

Стосовно позовної вимоги про визнання випадку, що стався з ОСОБА_1 ,04.08.2022 таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч.1ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Таким чином, в адміністративному судочинстві відсутній такий спосіб захисту, як визнання та встановлення певних юридичних фактів як окремий та належний спосіб захисту прав позивача.

При цьому, суд під час розгляду даної справи дослідив та надав належну оцінку обставинам справи пов'язаних з нещасним випадком, що стався з позивачем,04.08.2022 року, та дійшов висновку, що він пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби.

Отже, враховуючи вищевказане позовні вимоги ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 про визнання рішення незаконним та його скасування, визнання випадку таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби та зобов'язання повторно провести службове розслідування підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії військової частини НОМЕР_1 , викладене у акті розслідування нещасного випадку складеного за формою НВ-2 про нещасний випадок, не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 , 04.08.2022 року та скласти відповідний акт за результатами проведення такого розслідування з урахування висновків суду вказаних у цьому рішенні.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )

Головуючий суддя О.П. Шевчук