Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
щодо встановлення судового контролю за виконання судових рішень в адміністративній справі
08 вересня 2025 року Справа № 520/28574/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №520/28574/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування і не виплати ОСОБА_1 за період з 05 березня 2022 року по 19 травня 2023 року грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 05 березня 2022 року по 19 травня 2023 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"), з урахуванням виплачених сум.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки за 2022 та 2023 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022 та 2023 роки виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки за 2022 та 2023 роки, одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022 та 2023 роки виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового кладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб") та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену суму з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
19.05.2025 до суду надійшла заява представника позивача, в якій він просив:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 по справі №520/28574/23;
- встановити Військовій частині НОМЕР_2 строк для подання звіту до Харківського окружного адміністративного суду про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 по справі №520/28574/23 протягом одного місяця з дня набрання ухвалою суду законної сили.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 прийнято заяву до розгляду.
Надано Військовій частині НОМЕР_2 строк для подання письмових пояснень щодо стану виконання рішення по справі №520/28574/23, протягом трьох днів з дня отримання копії даної ухвали.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 протягом трьох днів з дня отримання копії даної ухвали надати суду докази на підтвердження виконання судового рішення по справі №520/28574/23.
27.05.2025 Військовою частиною НОМЕР_2 на виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду надано письмові пояснення щодо стану виконання рішення по справі №520/28574/23.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у адміністративній справі було задоволено частково.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №520/28574/23.
Зобов?язатно Військову частину НОМЕР_2 протягом трьох місяців з дня отримання даної ухвали, подати до Харківського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №520/28574/23.
У задоволенні іншої частини заяви - відмовлено.
Попереджено відповідача, що звіт повинен відповідати вимогам частин другої та третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказану ухвалу від 29.05.2025 судом було надіслано одержувачу Військова частина НОМЕР_2 в його електронний кабінет та документ доставлено до електронного кабінету 29.05.2025, що підтверджується довідкою про доставку до електронного кабінету ЄСІТС від 02.06.2025.
Проте, станом на 08.09.2025 відповідачем вимоги ухвалу суду від 29.05.2025 не виконано, звіт про виконання судового рішення у справі Військовою частиною НОМЕР_2 у встановлений судом строк не подано.
Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.44 КАС України, учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно ч.1 ст.45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Суд констатує, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції, що встановлено ч.1 ст.381-1 КАС України.
За правилами ч.2 ст. .381-1 КАС України суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Статтею 1291 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист. Обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Відповідно до частини другої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження виконання Військовою частиною НОМЕР_2 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №520/28574/23.
Суд зазначає, що строк для виконання відповідачем ухвали суду від 29.05.2025, з урахуванням положень ст.120 КАС України, сплинув 01.09.2025.
Проте, станом на 08 вересня 2025 року відповідачем вимоги ухвалу суду не виконані, докази на підтвердження виконання судового рішення по справі відповідачем до суду не надані.
Суд зазначає, що подання звіту про виконання судового рішення на виконання відповідної ухвали суду є не правом, а обов'язком відповідача, який встановлений чинним КАС України.
При цьому, учасники справи зобов'язані неухильно виконувати процесуальні обов'язки, що прямо випливає з положень ст.44 КАС України та судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства можуть застосовувати заходи процесуального примусу, що передбачено ст.144 КАС України.
Відповідно до ч.10 ст. 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
З огляду на викладене, враховуючи, що відповідачем у встановлений судом строк не виконано вимоги ухвалу суду від 29.05.2025 та не подано звіт про виконання судового рішення, суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу нового строку для подання звіту, а також призначення до розгляду питання щодо накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень - Військової частини НОМЕР_2 .
Враховуючи наведене, відповідачу разом із звітом про виконання судового рішення належить надати суду відомості щодо керівника Військової частини НОМЕР_2 , у тому числі копію довідки про присвоєння індивідуального податкового номеру керівника частини.
Крім того, оскільки відповідачем у строк, встановлений судом не було подано звіту про виконання судового рішення, відповідачу належить надати обґрунтовані пояснення із відповідними доказами на підтвердження поважних причин, які унеможливили вчасне подання звіту.
Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що звіт повинен відповідати вимогам, визначеним ч.ч.2,3 ст.382-2 КАС України та, зокрема, повинен містити відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання.
У разі невиконання судового рішення відповідачу у звіті необхідно зазначити: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.
Суд роз'яснює відповідачу, що питання накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, врегульовано ч.ч.4, 5, 6, 7, 10 ст.ст.382-3 КАС України.
Відповідно до положень вищезазначених норм права, половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Суд звертає увагу відповідача на те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
З огляду на те, що положеннями частини 3 статті 382-1 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту, з урахування положень, що такий строк має становити не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищувати трьох місяців, суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання цієї ухвали.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
При цьому, згідно ч.2 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Призначити до розгляду у порядку письмового провадження питання щодо накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень - Військової частини НОМЕР_2 за неподання у встановлений судом строк звіту про виконання судового рішення у справі №520/28574/23.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали, подати до Харківського окружного адміністративного суду:
- письмовий звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №520/28574/23 (у разі невиконання судового рішення відповідачу у звіті необхідно зазначити: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення);
- обґрунтовані пояснення із відповідними доказами на підтвердження поважних причин, які унеможливили вчасне подання звіту;
- відомості щодо керівника Військової частини НОМЕР_2 , у тому числі копію довідки про присвоєння індивідуального податкового номеру керівника частини.
Попередити Військову частину НОМЕР_2 , що звіт повинен відповідати вимогам частин другої та третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Звернути увагу Військової частини НОМЕР_2 , що суд згідно положень статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України:
- відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення; якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу;
- у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення;
- у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Копію ухвали направити на адресу учасників справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н. А. Полях