Рішення від 08.09.2025 по справі 420/31112/24

Справа № 420/31112/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 04 жовтня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 15 жовтня 2024 року, після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження. Розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.

До суду 27 січня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшло клопотання про залишення позову без розгляду.

Ухвалою від 29 січня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху.

До суду 07 лютого 2025 року від представника позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду та уточнена позовна заява, в якій представник позивача пред'являє позовні вимоги лише до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та просить:

Визнати протиправним дії

ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу під час і мобілізації ОСОБА_2 .

Скасувати наказ від 22.07.2024 року № 234 начальника

ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про призов на військову службу по мобілізації» ОСОБА_3 на військову службу по мобілізації до військової частини НОМЕР_5 , АДРЕСА_4 , зокрема, солдата ОСОБА_3 , 1999 р.н.

Ухвалою від 11 березня 2025 року заяву представника позивача про поновлення строку звернення до суду, - задоволено.

Поновлено ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) строк звернення до суду із цим позовом.

Продовжено розгляд справи № 420/31112/24 за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 11 березня 2025 року прийнято до провадження уточнену позовну заяву.

На обґрунтування позовних вимог за уточненою позовною заявою представником позивача зазначено, що згідно з Військово-облікового документу та Військового квитка, ОСОБА_4 , 27.06.2024 року був взятий на військовий обік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , як такий що досяг 25 річного віку.

Позивач 01.07.2024 був прийнятий на роботу на посаду водія у Відділ освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради, відповідно до наказу про прийняття на роботу №39-к від 01.07.2024, що підтверджується копією трудової книжки. У зв'язку з чим, Відділ освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради надіслано Листа від 17.07.2024 за №238 начальнику Звягельської РВА про повідомлення про бронювання військовозобов'язаних з 17.07.2024 року згідно зі списком, серед, яких є ОСОБА_4 .

Представник позивача зазначає, що позивач 22.07.2024, повертаючись від своєї матері, де перебував на вихідних був зупинений працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 та під час перевірки документів автомобільною дорогою ОДЕСА-РЕНІ на 48+600 та 60+300 км, та незважаючи на те, що він надав докази права на відстрочку та дозвіл на проїзд (Лист НОМЕР_6 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України), був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних.

Представник позивача зазначає, що 22.07.2024 ОСОБА_4 був протиправно взятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 не за місцем свого постійного проживання та місця роботи, та 22.07.2024 прийнято наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про призов на військову службу по мобілізації» № 234, яким ОСОБА_3 призвано на військову службу по мобілізації до військової частини НОМЕР_5 , АДРЕСА_4 .

Представник позивача вважає вказаний наказ протиправним, з таких підстав.

Так, статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію встановлено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зокрема не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, броньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; наукові науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Представник позивача зазначає, що оскільки позивач працює водієм у Відділі освіти, молоді та спорту Брониківської сільської відповідно до наказу про прийняття на роботу №39-к від 01.07.2024, та Відділом освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради надіслано Листа від 17.07.2024 за №238 начальнику Звягельської РВА про повідомлення про бронювання військовозобов'язаних з 17.07.2024, позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Щодо не доведення позивачем факту повідомлення відповідача про наявність у позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та, як наслідок, про правомірність спірного наказу, представник позивача зазначає, що відповідно до Положення про ТЦК обов'язок щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу покладено на відповідні районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому відповідач мав обов'язок перевірити наявність чи відсутність у позивача підстав для одержання відстрочки від призову за мобілізацією.

Відповідач не виконав свій обов'язок щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу, оскільки відповідно до Військового квитка позивача, останній перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також установа, в якій він працював, щорічно подавала звіти про військовозобов'язаних і заброньованих співробітників відповідно до Списків.

Відтак, на момент винесення наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 17.07.2024 року перебував в процесі бронювання та мав право на відстрочку, відповідно до Листа НОМЕР_6 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України. Проте, відповідачем не було вжито належних заходів щодо з'ясування таких обставин.

До суду 29 січня 2025 року від відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 69/2022 «Про Загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Для забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 69/2022 в ІНФОРМАЦІЯ_1 визначений пріоритет, який полягає у призові військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Представник відповідача зазначає, що пунктом 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

За фактичними обставинами представник відповідача зазначає, що 22.07.2024 року на першому причалі м. Білгород-Дністровського, Одеської області прикордонниками НОМЕР_6 прикордонного загону Державної прикордонної служби України проводилася перевірка документів у осіб на пасажирському катері «Нібулон», що слідував з с. Овідіополь до м. Білгород-Дністровського, в якому знаходився ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

При перевірці його документів з'ясувалось, що ОСОБА_1 має при собі військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) та не має документів, які б підтверджували його право на відстрочку від призову військову службу під час мобілізації.

З метою перевірки військово-облікових даних ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_2 . Позивач не заперечував і був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Представник відповідача зазначає, що під час призову на військову службу по мобілізації ОСОБА_1 жодних підтверджуючих документів про бронювання його, як працівника відділу освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради та наказ Міністерства економіки України не надав.

ІНФОРМАЦІЯ_7 перевірено відомості щодо бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 на період мобілізації під час дії воєнного стану. За результатом перевірки у Єдиному державному реєстрі ї позовників, військовозобов'язаних та резервістів, станом на 22.07.2024 року, у військовозобов'язаного ОСОБА_1 відсутні відомості про його бронювання на період мобілізації під час дії воєнного стану, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру позовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, під час призову на військову службу під час мобілізації відомостей та доказів того, що позивач був заброньований на період мобілізації станом на 22.07.2024 року не було.

Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 08.04.2025 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 23 квітня 2025 року.

На судове засідання представник позивача не з'явився, повідомлений належним чином та подав заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Представник відповідача також не з'явився на судове засідання, повідомлений належним чином.

Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 23 квітня 2025 року, керуючись приписами ч. 9 ст. 205 КАС України продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджено копією паспорта громадянина України (а.с. 11).

Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 . (а.с. 13).

Згідно з військово-облікового документу № 071020221379851800033, позивач є військовозобов'язаний та взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , 27.06.2024 року (а.с. 22).

Судом досліджена нотаріально посвідчена заява ОСОБА_5 про запрошення громадянина України ОСОБА_1 в гості за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 14), лист НОМЕР_6 прикордонного загону Державної прикордонної служби Україги від 25.07.2024 року щодо надання дозволу позивачу на проїзд ділянкою автомобільної дороги ОДЕСА-РЕНІ на 48+600 та 60+300 км (а.с. 15).

Як зазначив представник відповідача, 22.07.2024 року на першому причалі м. Білгород-Дністровського, Одеської області прикордонниками НОМЕР_6 прикордонного загону Державної прикордонної служби України проводилася перевірка документів у осіб на пасажирському катері «Нібулон», що слідував з с. Овідіополь до м. Білгород-Дністровського, в якому знаходився ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . При перевірці його документів з'ясувалось, що ОСОБА_1 має при собі військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) та не має документів, які б підтверджували його право на відстрочку від призову військову службу під час мобілізації.

З метою перевірки військово-облікових даних ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_2 .

Факт доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_6 , позивачем не заперечується.

Суд встановив, що 22.07.2024 ОСОБА_4 був взятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 , та 22.07.2024 року вручено мобілізаційне розпорядження, що підтверджено відповідними відмітками у військовому квитку Серія НОМЕР_7 (а.с. 23-28).

Також 22.07.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 прийнято наказ «Про призов на військову службу по мобілізації» № 234, яким ОСОБА_3 призвано на військову службу по мобілізації до військової частини НОМЕР_5 , АДРЕСА_4 (а.с. 102).

Суд встановив, що Відділом освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради надано на адресу начальника Звягельської РВА лист від 17.07.2024 № 238 пропозиції щодо бронювання військовозобов'язаних працівників на період мобілізації та на час воєнного стану.

До листа додано «Список військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний с час відділу освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради», до якого включено ОСОБА_3 , водій шкільного автобуса, та додано довідка про кількість військовозобов'язаних, які працюють у Відділі освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради, відповідно до яких кількість військовозобов'язаних -2 у тому числі заброньовані - 0, пропонується до бронювання - 1 (а.с. 16-18).

Судом досліджена копія трудової книжки, відповідно до якої позивач з 01.07.2024 року прийнятий на роботу водієм відділу освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради (а.с. 20-21) та довідка відділу освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради від 24.07.2024 № 242 про те, що Відділ сформував пакет документів на ім'я начальника Звягельської РВА для оформлення бронювання водія відділу освіти ОСОБА_6 з 17.07.2024 року (а.с. 19).

Також судом досліджено документи, на підставі яких був прийнятий оскаржуваний наказ, а саме: направлення від 22.07.2024 року № 2996 до голови Білгород - Дністровської військово-лікарської комісії для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я солдата запасу ОСОБА_1 (а.с. 135), картка обстеження та медичного огляду позивача від 22.07.2024 (а.с. 136-137), довідка військово-лікарської комісії № 2996 від 22.07.2024 року № 3725 (а.с. 138), відповідно до яких позивач придатний до військової служби. Також судом досліджена облікова картка до військового квитка Серія НОМЕР_7 (а.с. 139-143).

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан, якій діє до теперішнього часу.

Відповідно до пунктів 1, 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3543-XII загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Частинами п'ятою, шостою статті 4 Закону № 3543-XII передбачено, що вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 3543-XII громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

Згідно з частиною третьою статті 22 Закону № 3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Частиною п'ятою статті 22 Закону № 3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону № 3543-XII у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який є діє з 18 травня 2024 року. (далі, - Порядок № 560).

Цей Порядок визначає механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Відповідно до пп. 49-51 Порядку № 560, у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

Право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі - уповноважені представники).

Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:

у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України - представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби;

за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими.

Згідно з п. 54 Порядку № 560 у ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

Відповідно до п. 81 Порядку № 560, у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Сукупний аналіз наведених норм права доводять, що дії відповідача щодо перевірки військово-облікових документів позивача у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі, до яких відноситься м. Білгород-Дністровський, доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_6 для з'ясування обставин та взяття на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов, є правомірними.

По суті правомірності призову позивача суд зазначає таке.

Так, відповідно до абз.2 ч.1 ст.23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.1 ч.1 ст.25 Закону № 3543-ХІІ бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів.

Порядок та організація бронювання, переліки посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Під час дії воєнного стану бронювання військовозобов'язаних може також здійснюватися за списком військовозобов'язаних, поданим у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку відповідним органом державної влади, іншим державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, зазначеними в частині першій цієї статті (ч.3 ст.25 Закону № 3543-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" затверджено Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану (далі - Порядок № 76).

Відповідно до п.1 Порядку № 76 цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють, зокрема, в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів.

Згідно з п.2 цього Порядку, бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 “Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану» (далі - Порядок бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу).

Пунктом 2 Порядку № 76 передбачено, що бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).

Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).

Відповідно до п. 3 Порядку № 76 керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.

Згідно з п. 7 Порядку № 76, органи місцевого самоврядування подають списки відповідним місцевим органам виконавчої влади для подальшого погодження з Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони).

Списки подаються в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.

Відповідно до п. 12 Порядку № 76, з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони).

Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).

Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.

Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.

Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що тільки за результатами поданих списків на бронювання має бути ухвалене відповідне Мінекономіки про надання відстрочки військовозобов'язаним, та Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).

Та виключно витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.

Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що позивач доводить наявність у нього відстрочки тим, що Відділом освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради надано на адресу начальника Звягельської РВА лист від 17.07.2024 № 238 пропозиції щодо бронювання військовозобов'язаних працівників на період мобілізації та на час воєнного стану.

До листа додано «Список військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний с час відділу освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради», до якого включено ОСОБА_3 , водій шкільного автобуса, та додано довідка про кількість військовозобов'язаних, які працюють у Відділі освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради, відповідно до яких кількість військовозобов'язаних -2 у тому числі заброньовані - 0, пропонується до бронювання - 1 (а.с. 16-18), та наявністю довідки відділу освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради від 24.07.2024 № 242 про те, що Відділ сформував пакет документів на ім'я начальника Звягельської РВА для оформлення бронювання водія відділу освіти ОСОБА_6 з 17.07.2024 року (а.с. 19).

Разом з цим ці документи підтверджують, що Відділ освіти, молоді та спорту Брониківської сільської ради звернувся із заявою про надання відстрочки позивачу.

Однак, станом на 22 липня 2024 року було відсутнє рішення надання військовозобов'язаному відстрочки та відповідний витяг засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, який є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.

Таким чином, враховуючи сукупний аналіз наведених норм права, повноважень ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд доходить висновку, що належним чином оформлена на законних підставах відстрочка відстрочує мобілізацію військовозобов'язаного на строк наданої відстрочки та позбавляє права РТЦ та СП на документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації.

Разом з цим на дату доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_9 позивач не мав належним чином оформлену відстрочку, що не позбавляло права РТЦ та СП на документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Тому, виходячи із наявних у справі доказів, суд доходить висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій та відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, жодні судові витрати позивача не належать стягненню з відповідача на його користь.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, та позивач звільнений від сплати судового збору, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджета.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.