з питань залишення позову без розгляду
05 вересня 2025 рокусправа № 380/9812/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар Н.А. розглянувши в письмовому провадженні клопотання про залишення позову без розгляду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Львівській області про скасування податкових повідомлень рішень,
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління ДПС України у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35) в якій позивач просить суд:
- визнати незаконними та скасувати податкове повідомлення - рішення №28865/13-01-24-08, податкове повідомлення - рішення №28864/13-01-24-08 та податкове повідомлення - рішення №28864/13-01-24-08 від 02.07.2024 винесені Головним управлінням ДПС у Львівській області 02.07.2024 відносно ОСОБА_1 .
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом сплати судового збору.
Ухвалою від 05 червня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду, так як ОСОБА_1 пропущено строк на оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень від 02.07.2024. Зазначає, що позивач вказує, що дізналася про факт існування вказаних податкових повідомлень-рішень лише у березні 2025 року за фактом отримання позовної заяви ГУ ДПС у Львівській області з додатками по справі №460/3795/25. Податкова адреса платника податків-фізичної особи ОСОБА_2 АДРЕСА_2 , згідно відомостей з державного реєстру - фізичних осіб платників податків про реєстраційні дані фізичної особи платника податків та підтверджується витягом з баз даних податкового органу у акті документальної перевірки. Звертає увагу суду, що ОСОБА_1 на момент проведення документальної перевірки (змінивши місце проживання) не подала до контролюючого органу відомостей про зміну даних (в тому числі місця проживання), які вносяться до облікової картки, протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання. Отже, на момент скерування податкових повідомлень рішень в базах податкового органу адреса позивача зазначена як місто Львів, вул.Огієнка, 20/4, що підтверджується витягом з баз даних податкового органу у акті документальної перевірки. Контролюючий орган, не маючи інших правових механізмів для отримання персональних даних про платника податків, вправі розраховувати на актуальність (відповідність) даних облікової картки та, відповідно, у випадку недотримання платником податків приписів закону та невиконання обов'язку інформувати податковий орган про зміну своїх персональних даних, має нести ризик настання негативних наслідків такої поведінки.
Ухвалою від 20 серпня 2025 року залишено позовну заяву без руху та надано позивачці строк для усунення недоліків. Дану ухвалу скеровано в електронний кабінет позивачки, яку доставлено 21.08.2025 р.
Позивач не подала до суду заяви про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Згідно частини 4 статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Отже, КАС України передбачає можливість установлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною другою статті 122 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними частиною четвертою статті 122 КАС України.
Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 56 ПК України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.07.2025 у справі №500/2276/24 зазначила, що в адміністративному судочинстві можна виділити такі строки оскарження рішень / дій / бездіяльності суб'єкта владних повноважень:
1) якщо платник податків не оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку - строк звернення до суду становить 6 місяців (частина друга статті 122 КАС України);
2) якщо платник податків оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку, яке не стосується нарахування грошових зобов'язань (наприклад, блокування ПН; присвоєння ризикового статусу тощо), - строк звернення до суду становить 3 місяці (частина четверта статті 122 КАС України);
3) якщо платник податків оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку, яке передбачає нарахування грошових зобов'язань (наприклад, податкове повідомлення-рішення), - строк звернення до суду становить 1 місяць (пункт 56.19 статті 56 ПК України).
Як встановлено судом оскаржувані податкові повідомлення-рішення були направлені Головним управлінням ДПС у Львівській області поштовим зв'язком позивачу на адресу АДРЕСА_2 . До контролюючого органу повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №7901201756149 з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання» (19.07.2024).
Позивач у позові зазначила, що з 22.03.2024 року зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 та долучила витяг з реєстру територіальної громади №2025/004550453 від 07.04.2025 року ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 70.7 ст.70 ПК України фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 №822 затверджено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 за № 1306/31174) (далі - Положення № 822).
Розділом IX Положення №822 регламентовано порядок подання заяви про зміну даних, які вносяться до облікової картки та повідомлення.
Згідно з пунктом 1 розділу IX Положення №822 фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки або Повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання Заяви за формою № 5ДР (додаток 12) або Заяви за формою № 5ДРП (додаток 13) відповідно та документа, що посвідчує особу (після пред'явлення повертається).
Пунктом 4 розділу IX Положення №822 передбачено, що внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів з наступного дня після дня подання фізичною особою Заяви за формою № 5ДР або Заяви за формою № 5ДРП до контролюючого органу.
З огляду на викладене, процедура внесення змін до Державного реєстру та даних облікової картки пов'язується саме з виконанням фізичною особою як платником податків свого обов'язку щодо звернення до контролюючого органу із відповідною заявою за формою № 5ДРП.
Відповідно до п. 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з п. 58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Так як, доказів скерування заяви за формою 5 ДРП до контролюючого органу до суду не подано, позивачка не виконала обов'язок, встановлений пунктом 70.7 статті 70 ПК.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертоюстатті 123 цього Кодексу.
Так як, позивач на виконання ухвали від 20 серпня 2025 року про залишення позовної заяви без руху не подала до суду заяви із зазначенням поважних причин строку звернення до суду, зазначені у позовній заяві причини пропуску строку звернення до суду судом визнано неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Керуючись статтями 240,242,243,248 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Львівській області про скасування податкових повідомлень рішень залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
СуддяКухар Наталія Андріївна