Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 вересня 2025 року Справа№200/4694/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, протиправною;
- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу з 18.04.2024 (дата набуття відповідного права) раніше призначену пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В травні 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо обрахування пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.07.2025 відкрито провадження у справі, поновлено позивачу строк звернення до суду, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити повністю. Свою позицію мотивував посиланням на те, що питання призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку урегульовано статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Звертав увагу на те, що відповідно даних пенсійної справи пільговий стаж складає 08 років 03 дні (пільговий стаж враховано по 28.02.2018). Згідно із позовної заяви ОСОБА_1 бажає врахувати пільговий стаж по дату звільнення - 04.09.2024, при цьому звертає увагу, що: по-перше дата звільнення (04.09.2024) перевищує дату звернення перерахунком (26.05.2024); по-друге відповідно даних ОК-5 станом на 27.05.2024 підприємством ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» сплачено внески по 31.03.2021, за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 нараховано, але не сплачено внески до Пенсійного фонду України, за період з 01.04.2024 відсутні суми нарахованої заробітної плати. Таким чином, при врахуванні періоду роботи з 01.03.2018 по 31.03.2021 (03-0-30) пільгового стажу (за виключенням періодів страйку, безкоштовних відпусток та евакуації - 42 дні, що зазначено в пільговій довідці від 18.04.2024 №26/309; (02-11-18) загальний пільговий стаж склав би 10 років 11 місяців 21 день. Враховуючи вищезазначене, відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відсутні підстави для розрахунку пенсії ОСОБА_1 .
У відповіді на відзив позивач заперечував проти позиції відповідача, викладеної у відзиві. Посилався те що, йому було неправомірно відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу окремих періодів, а також не призначено пенсію в розмірі, визначеному ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Селидове), як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) з 28.01.2018.
26.05.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій зазначив, що станом на 18.04.2024 має стаж на підземних роботах (гірник підземний з повним робочим днем під землею), що підтверджується довідкою 15 років. З урахуванням цього, просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-V1. Повідомив, що з 18.04.2024 по день подання даної заяви працює на цій же посаді.
Листом від 17.07.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що з 01.06.2024 проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 26.05.2024. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 43 роки 01 місяць 11 днів, який враховано по 31.03.2021, додаткові роки за список 1 - 08 років, в тому числі: роботи підземні, професії за пост №202 (25) - 08 років 03 дні. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу визначено в розмірі 0,43083. Розмір пенсії з 01.06.2024 становить 5937,83 грн. Станом на 26.05.2024 страхові внески підприємством ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» сплачені по 31.03.2021. Додатково повідомлено, що відповідно до частини 3 статті 44, статті 64 Закону №1058 та Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органами Пенсійного фонду України в Донецькій області виконуються функції контролю за достовірністю наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії. Враховуючи зазначене, для проведення перевірки достовірності наданих довідок від 18.04.2024 №26/309, які видані ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» про пільговий характер роботи направлено запит від 27.05.2024 №139985 до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління. За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданих довідок, електронну пенсійну справу буде переглянуто.
Листом від 30.09.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що на виконання доручення Пенсійного фонду України від 04.09.2024 №37303-48405/С-03/8-2800/24, яке зареєстровано за №23677/С-0500-24, відповідно до Закону України “Про звернення громадян» в межах компетенції розглянуто звернення щодо перерахунку пенсії. За даними електронної пенсійної справи позивачем 26.05.2024 засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України надано заяву №5850 про допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами. До заяви надали довідки, що уточнюють пільговий характер роботи, від 18.04.204 №26/309 за періоди роботи в ВП “Шахта “1-3 Новогродівська». За наданими документами та даними персоніфікованого обліку проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058, з урахуванням страхового стажу по 31.03.2021 (по дату сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України). Таким чином, для проведення перевірки достовірності наданих довідок від 18.04.2024 №26/309, які видані ВП “Шахта “1-3 Новогродівська», направлено запит до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління. Враховуючи, що Новогродівська міська територіальна громада включена до переліку територій активних бойових дій, що підтверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», для з'ясування фактичного місцезнаходження архівних фондів первинних документів, на підставі яких складаються довідки про стаж та заробітну плату за періоди роботи на підприємствах ДП “Селидіввугілля» “Шахта “1-3 Новогродівська» (ЄРДПО 33621589) Головним управлінням 04.09.2024 направлено лист №0500-1102-8/88498 до ДП “Селидіввугілля» “Шахта “1-3 Новогродівська». Листом від 12.09.2024 №01-448 підприємство повідомило Головне управління, що на підставі розпорядження ДП “Селидіввугілля» №01-1/374а від 15.08.2024 у зв'язку з неможливістю забезпечення безпеки виробничого персоналу та безпеки ведення гірничих робіт на підприємстві, 15.08.2024 прийнято рішення технічної наради про призупинення роботи ВП “Шахта 1-3 “Новогродівська» ДП “Селидіввугілля» до закінчення ведення бойових дій в регіоні. На сьогоднішній день архівний фонд первинних документів підприємства знаходиться у м. Київ в орендованому приміщенні на зберіганні. Наразі у підприємства відсутня можливість в проведенні перевірок архівних довідок за місцем знаходження архівних документів через відсутність відповідних спеціалістів.
05.01.2025 позивач знов звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити з 18.04.2024 (дата набуття відповідного права) перерахунок раніше призначеної пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
15.01.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати мотивовану відповідь: 1.Чому до пільгового стажу за рішенням 057250000163 від 09.01.2025, в Розділі «в тому числі: Роботи підземні, професії за пост. №202 (25)» зарахований стаж тільки 08 років 03 дні, а не 186 місяців 09 днів, що вказані у витязі РЗО? 2. Обґрунтоване повідомлення (з обов'язковим зазначенням, який розмір заробітної плати та період роботи було взято для розрахунку, з вказівкою конкретних періодів страхового та пільгового стажу; коефіцієнту страхового стажу; коефіцієнту заробітної плати; розмір пенсії та чи здійснюється доплата за понаднормовий стаж і в яких розмірах) з приводу саме розгляду поданої заяви про перерахунок пенсії від 05.01.2025.
Листом від 10.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що за документами, що долучені до заяви №127 від 05.01.2025, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення від 09.01.2025 в опрацюванні зазначеної заяви частково, а саме, в частині проведення перерахунку «працевлаштування/звільнення» з 05.09.2024. Додатково повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області направлено лист від 09.01.2025 №1500-0308-9/6022 до Головного управління щодо перегляду та доопрацювання електронної пенсійної справи в частині зарахування пільгового стажу після надходження акту перевірки пільгових довідок. Після надходження інформації про результати перевірки документів, що надаються для призначення (перерахунку) пенсій від відділу контрольно-перевірочної роботи, пенсійну справу буде переглянуто в частині розрахунку пільгового стажу без додаткового звернення. Також повідомлено, що до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління передано на перевірку довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній про період роботи у ВП «Шахта 1-3 Новогродівська»: від 18.04.2024 №26/309 за період з 24.02.2009 по 02.03.2009, за період з 24.02.2009 по 02.03.2009, за період з 02.03.2009 по 02.04.2009; від 18.04.2024 № 26/309 за період з 02.04.2009 по 28.04.2009, за період з 02.04.2009 по 28.04.2009, за період з 28.04.2009 по теперішній час. В умовах введеного Указами Президента України від 24.02.2022 № 64/2002 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, зважаючи на бойові дії на території Донецької області, та враховуючи Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2022 року № 679 «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», проведення перевірки достовірності видачі вищезазначених довідок на теперішній час не є можливим. Станом на день надання відповіді термін проведення перевірки правильності довідок про пільговий стаж подовжено до 01.05.2025.
Листом від 26.05.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління передано на перевірку довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній про період роботи у ВП «Шахта 1-3 Новогродівська»: від 18.04.2024 № 26/309 за період з 24.02.2009 по 02.03.2009, за період з 24.02.2009 по 02.03.2009, за період з 02.03.2009 по 02.04.2009; від 18.04.2024 № 26/309 за період з 02.04.2009 по 28.04.2009, за період з 02.04.2009 по 28.04.2009, за період з 28.04.2009 по теперішній час. Згідно з листом ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» від 11.02.2025 б/н (вх. № 1832/8 від 13.02.2025) архівні документи підприємства були вивезені на зберігання згідно договору про надання послуг зі зберігання архівної документації від 06.11.2024 № 06-11-2024 до ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ, ПРОЕКТНОКОНСТРУКТОРСЬКИЙ І ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ «УКРНДІПРОЕКТ», яке знаходиться за адресою: 03142, м. Київ, проспект Академіка Палладіна, 46/2. Наразі у підприємства відсутня можливість в проведенні перевірок архівних довідок за місцем знаходження архівних документів через відсутність відповідних спеціалістів. Після надходження інформації про результати перевірки документів, що надаються для призначення (перерахунку) пенсій від відділу контрольно-перевірочної роботи, пенсійну справу буде переглянуто в частині розрахунку пільгового стажу без додаткового звернення. На дату підготовки відповіді інформація щодо надходження акту перевірки достовірності видачі вищезазначених довідок в електронній пенсійній справі відсутня.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих; та гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Згідно з пунктом 2 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до положень пункту 16 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Статтею 114 цього Закону передбачено умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Аналогічна норма закріплена в статті 13 Закону України № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991.
Згідно частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах за списком №1 за статтею 114 Закону № 1058-ІV, є належність професії, посади до пільгової, тобто до Списку №1 в даному випадку, та наявність необхідного страхового та пільгового стажу.
Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно із статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Зазначеній нормі відповідає і пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок №637).
Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як зазначає Верховний Суд у постановах від 25.04.2019 року у справі №336/6112/16-а та від 31.10.2019 у справі №688/4170/16-а, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне тільки за відсутності трудової книжки, або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 10.04.1984, вбачається, що позивач працював повний робочий день під землею з 24.02.2009.
Запис про звільнення позивача в трудовій книжці відсутній.
Проте згідно наданої копії наказу ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» про звільнення працівників від 04.09.2024 №595-К ОСОБА_1 (т.№2965), гірника підземного дільниці гірничо - капітальних робіт, звільнено за ст. 38 ч. 1 КЗпП України (власне бажання, у зв'язку з виходом на пенсію за віком), з виплатою вихідної допомоги у розмірі 2х місячного середнього заробітку за стаж роботи в галузі, який складає 15 років 6 місяців 12 днів), з 04.09.2024.
З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
На час роботи позивача діяли Список № 1 затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003, що діяв до 24.06.2016 та Список № 1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, які містять в собі розділ 1 підрозділ 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» у яких передбачено, шо право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До Списку № 1 («Гірничі роботи») у вище зазначених Постановах Кабінету Міністрів України відносяться посади «гірник підземний».
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Список № 202).
Пунктом першим зазначеної постанови до Списку № 202 віднесено усіх робітників, зайнятих протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівників і спеціалістів підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Згідно пункту 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №637 встановлено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає суду підстави стверджувати, що довідки, які підтверджують спеціальний трудовий стаж, надаються виключно, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Враховуючи, що трудова книжка позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 10.04.1984 містить всі необхідні дані про періоди роботи з 24.02.2009 по 26.05.2024 (дата заяви про перерахунок пенсії).
Записів про звільнення позивача трудова книжка не містить.
Разом із цим, суд наголошує, що в частині інших записів, трудова книжка позивача містить достатню інформацію про роботу позивача в шахті, а отже, для визначення зазначених періодів в якості пільгового стажу без надання відповідних довідок.
Окрім того, згідно відомостей по спеціальному стажу у довідці індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) позивача вбачається, що у період лютий 2009 року - вересень 2024 року, код підстави для обліку спец стажу - ЗПЗ014А1.
За приписами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 16 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.
За приписами статті 20 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
Згідно із довідником категорій страхувальників, які сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постаново Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2 Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування:
код ЗПЗ014А1- Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Таким чином, роботодавець звітував щодо спецстажу позивача, вся інформація щодо стажу позивача з 2009 року по 2024 рік є в системі персоніфікованого обліку, а тому ці періоди роботи мають бути зараховані до пільгового стажу позивача без будь-якого додаткового підтвердження.
Також суд враховує, що позивачем надавались довідки ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній:
- від 18.04.2024 № 26/309, згідно якої ОСОБА_1 : у період з 24.02.2009 по 02.03.2009 працював повний робочий день та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією учень гірника підземного, у період з 02.03.2009 по 02.04.2009 проходив курсове навчання по професії підземного гірника, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1.1а ПКМУ від 16.01.2003 №36. Також в довідці вказано накази про атестацію робочих місць;
- від 18.04.2024 № 26/309, згідно якої ОСОБА_1 : у період з 02.04.2009 по 28.04.2009 працював повний робочий день та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля (практика по професії гірник підземний), у період з 28.04.2009 по теперішній час працював повний робочий день та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією гірник підземний з повним робочим днем під землею, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1.1а ПКМУ від 16.01.2003 №36. Також в довідці вказано накази про атестацію робочих місць. Зазначено інформацію про безкоштовні відпустки, страйки та евакуацію.
Крім того, згідно з копією наказу ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» про звільнення працівників від 04.09.2024 №595-К ОСОБА_1 (т.№2965), гірника підземного дільниці гірничо - капітальних робіт, звільнено за ст. 38 ч. 1 КЗпП України (власне бажання, у зв'язку з виходом на пенсію за віком), з виплатою вихідної допомоги у розмірі 2х місячного середнього заробітку за стаж роботи в галузі, який складає 15 років 6 місяців 12 днів), з 04.09.2024. Що також підтверджує наявний у позивача стаж на підземних роботах більше 15 років за списком № 1.
З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, зокрема, записи у трудовій книжці, індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), пільгові довідки, наказ про звільнення, суд дійшов висновку про підтвердження характеру роботи позивача, що підтверджує право позивача на включення періодів роботи (24.02.2009 по 18.04.2024) до пільгового стажу за списком № 1.
При цьому, судом встановлено, що періоди роботи позивача з 24.02.2009 по 30.04.2009, з 03.05.2009 по 31.01.2010, з 11.04.2010 по 30.04.2010, з 01.01.2011 по 31.12.2011, з 04.01.2012 по 31.08.2013, з 02.09.2013 по 28.02.2014, з 08.03.2014 по 31.01.2015, з 07.02.2015 по 31.05.2016, з 05.06.2016 по 28.02.2018 зараховано відповідачем до пільгового стажу (Ст.14, пост.202,підземні, інші), що вбачається з довідки форми РС.
Проте періоди з 01.05.2009 по 02.05.2009, з 01.02.2010 по 10.04.2010, з 01.11.2010 по 09.11.2010, з 10.11.2010 по 30.11.2010, з 01.01.2012 по 03.01.2012, 01.09.2013, з 01.03.2014 по 07.03.2014, з 01.02.2015 по 06.02.2015, з 01.06.2016 по 04.06.2016, з 01.03.2018 по 31.03.2021 відповідачем не зараховано до пільгового стажу.
Крім того, періоди роботи позивача з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2021 по 18.04.2024 (дата видачі пільгових довідок) відповідачем не зараховано до страхового та пільгового стажу.
У відзиві на позов відповідачем вказано, що відповідно даних ОК-5 станом на 27.05.2024 підприємством ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» сплачено внески по 31.03.2021, за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 нараховано, але не сплачено внески до Пенсійного фонду України, за період з 01.04.2024 відсутні суми нарахованої заробітної плати.
Щодо відсутності суми нарахованої заробітної плати, суд зазначає, що доказів на підтвердження вказаного відповідачем не надано. Разом з тим, згідно даних ОК-5 за період з січня по вересень 2024 року дані щодо заробітної плати позивача відображені. Отже суд не приймає наведені доводи відповідача.
Щодо відсутності сплати внесків до Пенсійного фонду України, суд зазначає наступне.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Закон №2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону №2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно статті 26 Закону №2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов'язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на підприємство, на якому працював позивач.
Крім того, положеннями п. 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка (Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 1058 від 27.09.2022).
Аналіз наведених вище норм законодавства зумовлює такі висновки:
- основним документом, що підтверджує трудовий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, є трудова книжка;
- у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж за період до 01 січня 2004 року встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, архівними установами тощо;
- з 01 січня 2004 року страховий стаж як період, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески, обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Також необхідно зазначити, що системний аналіз норм Закону № 1058 дає підстави для висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески.
Періоди роботи, за які підприємство страхувальник нарахувало застрахованій особі працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків для нарахування пенсії за наявності відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, не може слугувати підставою для позбавлення особи права на пенсію.
Подібні висновки наведені Верховним Судом в постановах від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 04.09.2018 у справі №482/434/17 та інших.
Індивідуальні відомості про застраховану особу (Форма ОК-5), містять інформацію щодо нарахованої позивачу заробітної плати у спірний період з 01.04.2021 по 18.04.2024, проте, відсутні відомості про сплату страхових внесків.
Суд зазначає, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за наявності відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), - не є підставою для позбавлення особи права на пенсію. Особа не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством, на якому вона працює.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків. Отже вказаний період підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу позивача.
Підстав для не зарахування до страхового та пільгового стажу позивача періоду з 01.12.2010 по 31.12.2010 відповідачем не вказано, разом з тим, матеріалами справи підтверджено роботу позивача у зазначений період, який також підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу позивача.
Посилання відповідача на те, що дата звільнення (04.09.2024) перевищує дату звернення перерахунком (26.05.2024), суд не приймає, оскільки позивач просить провести перерахунок пенсії з 18.04.2024, тобто з дата видачі пільгових довідок.
Таким чином, періоди роботи позивача з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2021 по 18.04.2024 підлягають зарахуванню до страхового стажу, періоди роботи позивача з 01.05.2009 по 02.05.2009, з 01.02.2010 по 10.04.2010, з 01.11.2010 по 09.11.2010, з 10.11.2010 по 30.11.2010, з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2012 по 03.01.2012, 01.09.2013, з 01.03.2014 по 07.03.2014, з 01.02.2015 по 06.02.2015, з 01.06.2016 по 04.06.2016, з 01.03.2018 по 31.03.2021, з 01.04.2021 по 18.04.2024 підлягають зарахуванню до пільгового стажу на підземних роботах.
Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво- магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд у постановах у справі № 345/4616/16 від 20.11.2018, у справі № 345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі № 345/4462/16-а від 05.12.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд зазначає, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону № 1058-IV.
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 205/8712/16-а.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.07.2023 у справі № 200/5813/20-а, від 18.04.2019 у справі № 392/17/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 31.03.2020 у справі № 459/245/17, та Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 28.01.2014 по справі № 21- 455а13, від 24.06.2014 (справа № 21-236а14).
Отже, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Право на обчислення пенсії з врахуванням положень абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону України № 1058, ст. ст. 1, 8 Закону № 345 виникає за наявності 15 років стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, з 28.01.2018 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах, згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
26.05.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій зазначив, що станом на 18.04.2024 має стаж на підземних роботах (гірник підземний з повним робочим днем під землею), що підтверджується довідкою 15 років. З урахуванням цього, просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-V1.
Як вбачається з довідок ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 18.04.2024 № 26/309 загальна кількість пільгового стажу роботи за Списком №1 позивача становить більше 15 років (26 днів + 14 років 11 місяців 21 день + 7 днів + 1 місяць).
Наведене також вбачається з копії наказу ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» про звільнення працівників від 04.09.2024 №595-К, яким, крім іншого підтверджується стаж роботи ОСОБА_1 в галузі, який складає 15 років 6 місяців 12 днів.
Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується та не спростовано відповідачем, що позивач має більше 15 років стажу по Списку №1 на підземних роботах повний робочий день, а відповідно має право на застосування відносно нього положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Так, за період роботи позивача та участі у ній повний робочий день підтверджується записи в трудовій книжці.
Отже, судом встановлено правові підстави для врахування періоду роботи позивача за Списком № 1 до пільгового стажу на підземних роботах для застосування гарантій пенсійного забезпечення, встановлених нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Таким чином, позивач набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на перерахунок пенсії, визначивши її в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо посилання відповідача у відзиві на позов, стосовно виключенням періодів страйку, безкоштовних відпусток та евакуації - 42 дні при врахуванні періоду роботи з 01.03.2018 по 31.03.2021 до пільгового стажу, суд зазначає таке.
В матеріалах справи наявна довідка ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 18.04.2024 № 26/309, в якій зазначено також інформацію:
- безкоштовна відпустка в загальній кількості 21 день за період з 2012 року по 2022 рік;
- евакуація в загальній кількості 35 днів за період 2022 рік;
- страйки в загальній кількості 9 днів за період 2015,2016,2018 роки.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що відповідач жодним чином не з'ясував чи пов'язані зазначені період знаходження позивача у відпустках без збереження заробітної плати з виробничою необхідністю чи страйком, тощо, доказів того, що страйк, в якому приймав участь позивач, визнано незаконним у судовому порядку, відповідачем не надано, також відповідач не з'ясував того, що зазначені періоди не перевищують одного місяця в календарному році, тому суд відхиляє наведені твердження відповідача.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:
-визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
-зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу періоди з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2021 по 18.04.2024; зарахувати позивачу до підземного стажу за списком № 1, який надає право на перерахунок пенсії, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоди з 01.05.2009 по 02.05.2009, з 01.02.2010 по 10.04.2010, з 01.11.2010 по 09.11.2010, з 10.11.2010 по 30.11.2010, з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2012 по 03.01.2012, 01.09.2013, з 01.03.2014 по 07.03.2014, з 01.02.2015 по 06.02.2015, з 01.06.2016 по 04.06.2016, з 01.03.2018 по 31.03.2021, з 01.04.2021 по 18.04.2024 та перерахувати позивачу з 18.04.2024 (дата набуття відповідного права) раніше призначену пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично сплачених сум.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 2, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2021 по 18.04.2024; зарахувати ОСОБА_1 до підземного стажу за списком № 1, який надає право на перерахунок пенсії, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоди з 01.05.2009 по 02.05.2009, з 01.02.2010 по 10.04.2010, з 01.11.2010 по 09.11.2010, з 10.11.2010 по 30.11.2010, з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2012 по 03.01.2012, 01.09.2013, з 01.03.2014 по 07.03.2014, з 01.02.2015 по 06.02.2015, з 01.06.2016 по 04.06.2016, з 01.03.2018 по 31.03.2021, з 01.04.2021 по 18.04.2024 та перерахувати ОСОБА_1 з 18.04.2024 (дата набуття відповідного права) раніше призначену пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично сплачених сум.
Повне судове рішення складено 08.09.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька