Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 вересня 2025 року Справа№200/4866/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення комісії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якої просить суд:
- визнати протиправним рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 оформлене Протоколом №15/9 від 25.06.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за його заявою від 20.06.2025р. та скасувати;
- зобов'язати комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.06.2025р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п.4 ч.1 ст.23 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він неодноразово звертався до відповідача засобами поштового зв'язку із заявою про надання відстрочки, проте відповідач відмовив йому в наданні відстрочки. 20.06.2025 позивачем повторно подано заяву про надання відстрочки, яка була отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 23.06.2025. Проте, відповідно до повідомлення №15/557 від 27.06.2025р. за яким Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25.06.2025р. №15/9 позивачу відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з неможливістю направлення позивача на військово - лікарську комісію. Крім того, підставою для відмови в Повідомленні від 11.06.2025 р. вказано, що у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м.Курахово, ІНФОРМАЦІЯ_4 не може виконувати частину функцій.
Позивач вважає, що його права на отримання відстрочки від призову на військову службу порушені, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 09 липня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення комісії, зобов'язання вчинити певні дії.
Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/4866/25.
Витребувано від Відповідача:
- Протокол №15/9 від 25.06.2025 року комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 та всі документи, на підставі яких було прийнято рішення щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.06.2025 р. щодо відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу;
- інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Витребувати ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ):
- інформацію чи були обмежені функції ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо розгляду заяв про відстрочку в мобілізації в період з 1.05.2025 р. по теперішній час у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м.Курахово.
Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що позивач не надав інформацію про зміну персональних даних (тобто приховуючи своє фактичне місце проживання) ОСОБА_1 порушив правила військового обліку та підлягає притягненню до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення. Відомості про порушення військового обліку занесено до “Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Вказує на те, що ОСОБА_1 повинен був стати на облік вирішити всі свої питання в законний спосіб з територіальним центром комплектуванням та соціальної підтримки за фактичним місцем проживання.
Окрім того, зазначає, що 25.06.2025р. ІНФОРМАЦІЯ_7 провів засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. На засіданні було розглянута заява ОСОБА_1 від 24.06.2025 р. та прийнято рішення про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Вказує на те, що під час вивчення заяви Позивача та документів до неї, військовозобов'язаного ОСОБА_1 у зв'язку з неявкою до ІНФОРМАЦІЯ_1 та неможливістю направлення на ВЛК. Заява з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Комісією було прийняте рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Ухвалою суду від 31 липня 2025 року клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів - задоволено.
Повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- Протокол №15/9 від 25.06.2025 року комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 та всі документи, на підставі яких було прийнято рішення щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.06.2025 р. щодо відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу;
- інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
від ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ):
- інформацію чи були обмежені функції ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо розгляду заяв про відстрочку в мобілізації в період з 1.05.2025 р. по теперішній час у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м.Курахово.
Ухвалою від 11 серпня 2025 року ПОВТОРНО витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- Протокол №15/9 від 25.06.2025 року комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 та всі документи, на підставі яких було прийнято рішення щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.06.2025 р. щодо відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу;
- інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
від ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ):
інформацію чи були обмежені функції ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо розгляду заяв про відстрочку в мобілізації в період з 1.05.2025 р. по теперішній час у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м.Курахово.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_3 , є громадянином України, відповідно до паспорту серії НОМЕР_4 , що виданий Гірницьким РВ у м. Макіївці ГУ ДМС України в Донецькій області 22 січня 2013 року, перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно до копії військово-облікового документу, сформованого 01.09.2024 в “Резерв+».
Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 29 січня 2010 року, виданого Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області, батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , є ОСОБА_1 .
Крім того, судом встановлено на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 20 серпня 2021 року, виданого Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), що батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , є ОСОБА_1 .
Вказані обставини встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі від 06 травня 2025 року по справі № 200/1454/25.
Рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 у справі № 237/1239/22 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про розірвання шлюбу. Розірвано шлюб, укладений між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований 31.07.2007 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області, актовий запис № 1213, відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 . Встановлено місце проживання та подальше самостійне виховання неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_8 , та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Додатковим рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 у справі № 237/1239/22 доповнено резолютивну частину рішення наступним абзацом: “Відібрати неповнолітню дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_12 ІПН НОМЕР_8 та неповнолітню дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_13 у матері ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_14 ІПН НОМЕР_9 без позбавлення її батьківських прав».
Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023 у справі № 237/1239/22 виправлено допущену описку в додатковому рішенні Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 по справі № 237/1239/22. Викладено другий абзац резолютивної частини додаткового рішення в наступній редакції: “Відібрати неповнолітню дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_12 ІПН НОМЕР_8 , та неповнолітню дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_13 у матері ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_14 ІПН НОМЕР_9 з позбавленням її батьківських прав».
Рішення Мар'їнського районного суду Донецької області у справі № 237/1239/22 набрало законної сили.
Крім того, ухвалою Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 26 червня 2025 року суд відмовив у відкритті провадження за заявою в.о. міського голови, секретаря ради Медведєвої Лілії, яка діє в інтересах Курахівської міської ради Покровського району Донецької області, про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 у справі № 237/1239/22 та додаткового рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 у справі № 237/1239/22.
20.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, відповідно до якої просив оформити йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до протоколу засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 25 чевня 2025 р. № 15/9 позивачу відмовлено у наданні відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч.1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно вищевказаного протоколу зазначено, що під час вивчення заяви ОСОБА_1 та документів до неї, у зв'язку з неможливістю направити військовозобов'язаного на військово-лікарську комісію, комісією було прийняте рішення відмовити у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Поряд з цим, у протоколі зазначено, що ОСОБА_1 згідно з чинним законодавством необхідно задекларувати своє фактичне місце проживання, стати на військовий облік до ТЦК та СП за фактичним місцем проживання та звернутися з відповідною заявою та пакетом документів для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Позивач не погодившись із такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Конституції України встановлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
У силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє до теперішнього часу.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно з частиною десятою статті 1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Частиною 1 ст. 39 Закону № 2232-XII передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ).
Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами, в яких повідомляв, що на підставі пункту 4 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ є особою, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Так, згідно з вказаною нормою, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України на військовий облік військовозобов'язаних:
які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;
призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;
які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;
які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань;
призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу;
жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;
які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
В свою чергу, частиною 3 зазначеної статті передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
Відповідач зазначає, що підставою для відмови позивачу у наданні відстрочки є саме вимога законодавства задекларувати нове місце проживання, адже м. Курахове, де зареєстроване фактичне місце проживання ОСОБА_5 , наразі є окупованим.
Проте суд не погоджується із доводами відповідача в цій частині, з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Постанова № 1487).
Так, у вказаній постанові зазначено, що військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).
За умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:
взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.
У разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.
У разі коли відомості про призовника, військовозобов'язаного або резервіста не включено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) за умови запровадження інформаційної взаємодії. Механізм та вимоги до технічного опису сервісу електронної інформаційної взаємодії між Порталом Дія та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлюються Міноборони.
Відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів за декларацією (заявою), поданою в електронній формі з використанням засобів Порталу Дія, не включаються органом реєстрації до повідомлення, передбаченого додатком 18.
До запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд зауважує, що відповідачем не було надано доказів про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб, реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування позивача.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач зареєстрований за фактичним місцем проживання саме за адресою: АДРЕСА_2 .
Доказів існування інших підтверджуючих документів для зміни адреси відповідачем до суду не надано.
Крім того, позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , який працює у штатному режимі.
На переконання суду, у позивача був відсутній обов'язок повідомляти відповідача про зміну адреси у випадку відсутності підтверджуючих документів такої зміни.
Крім того, рішенням від 12 травня 2025 року по справі № 200/1141/25 встановлено, що 24.05.2024 ОСОБА_1 оновив свої дані у системі Оберіг+, де зазначено, що він є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вказане рішення набрало законної сили, а тому обставини не підлягають доказуванню в даній справі (ст. 78 КАС України).
За змістом наявного у матеріалах справи повідомлення від 27.06.2025 позивачу, серед іншого, відмовлено у наданні відстрочки від призову у зв'язку із неможливістю направити позивача на військову - лікарську комісію, та у зв'язку із необхідністю звернення із заявою про надання відстрочки до ТЦК та СП за фактичним місцем проживання.
Щодо першої підстави, то таку суд відхиляє, оскільки власне відповідач у мотивувальній частині рішення зазначає, що до розгляду заяви про відстрочку до прийняття відповідною комісією рішення на ВЛК не направляються.
Тому нерозгляд заяви про відстрочку позивача з мотивів неможливості направити останнього на ВЛК є необґрунтованим.
Щодо другої підстави, то п. 58 Порядку № 560 визначено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Наявний у матеріалах справи військово-обліковий документ ОСОБА_1 свідчить, що він перебуває на обліку, як військовозобов'язаний, у ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Отже, аргументацію відповідача у цій частині суд також відхиляє.
Інших підстав для відмови у відстрочці позивачу відповідачем не наведено.
З урахуванням вищевикладеного, наведені у протоколі засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період № 15/9 від 25.06.2025 щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мотиви відмови у наданні відстрочки суд вважає протиправними.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати вказаний протокол № 15/9 від 25.06.2025 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_15 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , яка зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_2 20 червня 2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про здоволення позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення комісії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати протокол комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період №15/9 від 25.06.2025 року в частині відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_15 повторно розглянути заяву ОСОБА_6 від 20.06.2025 р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п.4 ч.1 ст.23 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.О. Галатіна