Ухвала від 08.09.2025 по справі 200/6731/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви

та відкриття провадження в адміністративній справі

08 вересня 2025 року Справа №200/6731/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кравченко Т.О., вирішуючи питання про наявність підстав для прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ у Київській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Запорізькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 02 вересня 2025 року, в якому позивач просив:

1. визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Київській області від 04 серпня 2025 року № 806851 про невстановлення особи ОСОБА_1 ;

2. зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області прийняти рішення про встановлення особи ОСОБА_1 ;

3. зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області прийняти рішення про поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року у спосіб, встановлений ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і на виконання п. 8 Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих російською федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 299.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач протиправно не виплачує пенсію, чим порушує право позивача на соціальний захист.

Щодо відстрочення сплати судового збору.

ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору.

Ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) установлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 5 ст. 161 КАС у разі необхідності до позовної заяви додається клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674).

Позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка її подала, в силу приписів ч. 1 ст. 2 цього Закону є платником судового збору.

Докази належності позивача до суб'єктів, яким ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо сплати судового збору, суду не надані.

Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону № 3674 у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Ст. 7 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3 028,00 гривень.

Позивач - фізична особа, звертаючись до суду з цим позовом, заявив одну немайнову вимогу.

Отже, судовий збір за подання цього позову становить 1 211,20 грн:

(3 028,00 грн х 0,4) х 1 = 1 211,20 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 3674 при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позивач реалізував своє право на звернення до суду в електронній формі, а тому з урахуванням положень ч. 3 ст. 4 Закону № 3674, мав сплатити судовий збір в розмірі:

1 211,20 грн х 0,8 = 968,96 грн.

Судовий збір позивачем не сплачений.

Ч. 1 ст. 8 Закону № 3674 установлено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або

2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або

4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону № 3674 суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 3674 при визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи.

Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Беручи до ваги Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору - відповідь на запит в електронному вигляді від 22 серпня 2025 року, про відсутність у позивача доходів за період з січня 2022 року по червень 2025 року, а також враховуючи предмет спору, суд дійшов висновку, що з метою забезпечення доступу позивача до правосуддя слід відстрочити сплату судового збору за подання цього позову до ухвалення судового рішення у справі.

За наслідками з'ясування питань, визначених ч. 1 ст. 171 КАС, встановлено, що позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161 КАС; позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства і подано з дотриманням правил підсудності; підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені КАС України, відсутні.

Щодо форми адміністративного судочинства, за якою розглядатиметься справа.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно з ч. 2 ст. 12 КАС спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

В силу приписів п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС для цілей цього Кодексу ця справа є справою незначної складності.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 257, п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 КАС справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Для забезпечення своєчасного вирішення спору з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичної особи від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, на підставі п. 4 ч. 3 ст. 2, ч. 4 ст. 9, ст. 77 КАС, суд вважає за необхідне вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 48, 72, 77, 80, 133, 171, 241, 248, 256, 257, 260, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалила:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 200/6731/25 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код 20490012, місцезнаходження: 69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, майдан Профспілок, буд. 5) про визнання протиправним і скасування рішення.

2. Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору - задовольнити.

3. Відстрочити позивачеві сплату судового збору за подання цього позову в розмірі 968,96 грн - до ухвалення судового рішення у справі.

4. Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

5. Справа розглядатиметься Донецьким окружним адміністративним судом у складі судді Кравченко Т.О. одноособово.

6. Витребувати у відповідача 1 - ГУ ПФУ у Київській області такі докази:

- заяву ОСОБА_1 від 21 липня 2025 року та всі документи, що були подані разом з нею;

- рішення ГУ ПФУ у Київській області від 04 серпня 2025 року № 806851 «Про невстановлення особи» та всі документи і матеріали, що слугували підставою для його прийняття.

Зобов'язати відповідача 1 надати (надіслати) суду витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали.

Повідомити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

7. Витребувати у відповідача - ГУ ПФУ в Запорізькій області такі докази:

- докази перебування позивача на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області як отримувача пенсії;

- витяг з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01 січня 2016 року по вересень 2025 року включно;

- докази нарахування та фактичної виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01 січня 2016 року по вересень 2025 року (списки осіб на перерахування коштів, платіжні доручення тощо), якщо такий факт мав місце;

- пенсійну справу (копії матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з УСІМА наявними у ній документами, включаючи рішення про призначення (перерахунок) пенсії;

- відомості про те, з якої саме дати та на якій підставі припинена виплата пенсії ОСОБА_1 ;

- рішення про припинення (призупинення) виплати ОСОБА_1 пенсії з усіма документами, що слугували підставою для його прийняття, якщо таке приймалося, якщо ні - письмово повідомити про це суд;

- відомості про те, який саме територіальний орган Пенсійного фонду України прийняв рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 ;

- докази повідомлення позивача про припинення виплати пенсії;

- заяву ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії з усіма, поданими разом з нею документами (якщо така подавалася, якщо ні - письмово повідомити про це суд);

- відомості про те, який саме територіальний орган Пенсійного фонду України розглядав заяву позивача про поновлення виплати пенсії (якщо така подавалася);

- рішення про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 та всі документи, що слугували підставою для його прийняття, (якщо таке приймалося, якщо ні - письмово повідомити про це суд).

Зобов'язати відповідача 2 надати (надіслати) суду витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали.

Повідомити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

8. Встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову.

Відзив має бути складений і поданий за правилами, визначеними ст. 162 КАС.

До відзиву на позов додати докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

9. Повідомити відповідачам, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а також про те, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

10. Роз'яснити учасникам справи, що сторони мають процесуальні права та обов'язки, визначені у ст. ст. 44, 47 КАС.

11. Інформацію по справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.

12. Копію ухвали направити учасникам справи, а відповідачам - також копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів.

13. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.

Суддя Т.О. Кравченко