Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 вересня 2025 року Справа№640/5974/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Дарницької районної в місті Києві Державної адміністрації (місто Київ, вулиця Харківське шосе, будинок 176-Г, код ЄДРПОУ 37447984), Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323; 01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, буд. 9), Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, код ЄДРПОУ 42098368)про визнання противоправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації щодо порушення прав ОСОБА_1 на реалізацію пільги, як учаснику бойових дій у вигляді 75 % знижки плати за користування житлом (квартирної плати) в межах норм, передбачених чинним законодавством, що полягла у відмові провести перерахунок та зобов'язати Управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації провести перерахунок комунальної плати з урахуванням 75% знижки, як учаснику бойових дій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.05.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, ця справа передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду судді Абдукадировій К.Е.
Ухвалою суду від 03.03.2025 адміністративну справу № 640/5974/22 прийнято до провадження.
Ухвалою суду від 08.04.2025 залучено в якості другого відповідача у справі № 640/5974/22 - Пенсійний фонд України (код ЄДРПОУ 00035323; 01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, буд. 9).
Ухвалою суду від 01.05.2025 залучено в якості співвідповідача у справі № 640/5974/22 - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16 код ЄДРПОУ 42098368).
В обґрунтування позову зазначає, що з 2015 року має статус учасника бойових дій та право на пільги, передбачені пунктами 4, 5, 6 та 22 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема 75% знижкою на оплату житлово-комунальних послуг.
З 23.05.2018 позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій. Згідно довідки № 504 від 01.06.2018 виданої відповідачем, я маю право користуватись пільгами з оплати житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за адресою: м. Київ, вул. Бориса Гмирі, буд. 12Б, кв. 20.
З метою одержання відомостей щодо нарахування позивачу пільги у вигляді знижки за користування житлом (квартирна плата), їм надсилались декілька запитів до відповідача.
У відповідь на звернення відповідач повідомив, що позивач отримує пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі. Але оскільки в управлінні відсутня інформація щодо управителя по житловому будинку за адресою: м. Київ, вул. Бориса Гмирі, буд. 12Б, а також вартості послуг з управління багатоквартирним будинком, нарахування пільг по вказаній послузі не проводиться.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації надало суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що між товариством та споживачем укладений договір від 30.11.2017 № БГ12-Б/20 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у конкретному житловому будинку за встановленим (затвердженим) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу.
Механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до введення в дію Закону № 2189 визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі - Постанова) від 01.06.2011 № 869.
З 23.05.2018 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ЄДАРП, як учасник бойових дій. Крім того, користується пільгами на оплату житлово- комунальних послуг відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за адресою: вул. Бориса Гмирі, буд. 12-Б, кв. 20. В облікову картку пільговика програмного комплексу ЄДАРП інформація внесена на трьох осіб.
Зазначає, що нарахуванням пільг та відповідними перерахунками по послузі з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до 01.10.2019 року займалася організація-виконавець житлово-комунальних послуг товариство з обмеженою відповідальністю «Аркада Житлосервіс».
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надало суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із зверненням, яке зареєстроване 08.10.2024 за № 42218/Т-2600-24 щодо проведення перерахунку комунальної плати з урахуванням 75% знижки, як учаснику бойових дій. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 14.10.2024 № 40101-42218/Т-02/8-2600/24 надано відповідь на звернення позивача та зазначено наступне: Громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні за категорією «учасник бойових дій» та користується пільгою на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 75%, в межах норм, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
Громадянин ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із зверненням, яке подане через вебпортал Пенсійного фонду України № ВЕБ-26002-Ф-С-24-206715 від 24.12.2024, зареєстроване 25.12.2024 за № 54944/Т-2600-24. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 13.01.2025 № 2085-54944/Т-02/8-2600/25 надано відповідь на звернення Позивача та зазначено наступне: Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі.
Враховуючи, що суддя перебувала у відпустці, справа розглядається після виходу з відпустки за графіком.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом установлено наступне.
ОСОБА_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників бойових дій, що доведено посвідченням серії НОМЕР_2 від 09.10.2015.
Позивач 22.12.2021 року звернувся до управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації із заявою для одержання відомостей щодо нарахування пільги у вигляді знижки за користування житлом (квартирна плата).
Листом від 30.12.2021 № 10138-5906/12 управління повідомило, що з 23.05.2018 заявник перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (даті - ЄДАРП), як учасник бойових дій. Крім того, користується пільгами на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за адресою: вул. Бориса Гмирі, буд. 12-Б, кв. 20. В облікову картку пільговика програмного комплексу ЄДАРП інформація внесена на трьох осіб. Заявник отримує пільги на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі. Оскільки, станом на 29.12.2021 в управлінні відсутня інформація щодо управителя по житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 , а також вартості послуги з управління багатоквартирним будинком, нарахування пільг по вказаній послузі не проводиться
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.05.2025 2600-0314-7/87074 ОСОБА_1 з січня 2023 року щомісяця проводиться нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг в грошовій готівковій формі, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві за категорією «учасник бойових дій» та користується пільгою на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 75%, в межах норм, визначених чинним законодавством України.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них встановлені статтею 12 вказаного Закону.
Зокрема, частинами 4, 5, 6 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема: 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Площа житла, на яку нараховується 75-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім'ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 75 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 75-процентна відповідна знижка плати.
Механізм включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) інформації про пільговика визначений Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (далі - Положення).
Відповідно до п. 3 Положення доручено Міністерству соціальної політики забезпечити включення до Реєстру інформації про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, зокрема відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно з п. 1 Положення Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
За приписами п. 2 Положення до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, - адреса фактичного місця проживання), склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Пунктом 3 Положення встановлено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):
- організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
- ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою «1 - пільга», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою «1 - допомога», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
- надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що уповноважені органи з дотриманням вимог Законів України «Про інформацію» і «Про захист персональних даних» мають право: отримувати від пільговиків документи, що підтверджують їх право на пільги; проводити перевірку достовірності поданих документів; отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій та державних органів реєстрації актів цивільного стану, зокрема про осіб, які померли, на паперових та електронних носіях в установленому форматі з питань, пов'язаних з формуванням та веденням Реєстру; використовувати під час наповнення Реєстру інформацію з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги.
За змістом зазначеного Положення особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до п. 7 Положення у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово. У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання. Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.
При цьому, Положенням не передбачено можливості виключення з Реєстру інформації про пільговиків. У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.
Відповідачем у відзиві зазначено, що з 23.05.2018 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ЄДАРП, як учасник бойових дій. Крім того, користується пільгами на оплату житлово- комунальних послуг відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за адресою: АДРЕСА_3 . В облікову картку пільговика програмного комплексу ЄДАРП інформація внесена на трьох осіб.
Крім того, відповідачем відповідно до листа товариства з обмеженою відповідальністю «Аркада Житлосервіс» від 25.01.2018 № 31/2 (вх. від 13.02.2018 № 01- 12/471) встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_2 взято управлінням на облік для відшкодування витрат пов'язаних з наданням пільг на оплату житлово- комунальних послуг.
Як було встановлено судом, позивач згідно з паспортними даними зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , проте, відповідно до повідомлення про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг за 12 місяців 2021 року відсутні докази надання пільг на послуги з управління багатоквартирним будинком (утримання будинку), квартирної плати (плати за користування житлом).
Отже, враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку, що у управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації були відсутні підстави для позбавлення позивача права на встановлені законодавством пільги для учасників бойових дій, передбачені пунктами 4-6 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 01.01.2021 по 01.12.2022.
Згідно з положеннями пункту 3-1 Порядку №373 для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги, що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком, до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі. Починаючи з 1 грудня 2022 року, заяви з необхідними документами приймаються від заявників органами Пенсійного фонду України (пункт 3-1 Порядку №373). Розрахунок сукупного середньомісячного доходу домогосподарства, яке звертається за призначенням житлової субсидії, визначено «Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632, надалі - Порядок. Згідно пункту 9 Порядку, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений у таких розмірах мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи: одного розміру мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку першої групи; двох розмірів мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку другої групи; трьох розмірів мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку третьої групи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» затверджено, що із січня 2023 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України. Для забезпечення нарахування пільг із січня 2023 року Пенсійним фондом України державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики" здійснило міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року. Згідно з наявною інформацією, що міститься в мігрованій електронній справі, пільга на оплату житлово-комунальних послуг нараховується на трьох осіб на послугу з централізованого водовідведення, послугу з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого опалення (теплопостачання) та послуги з постачання електричної енергії.
Відповідно до листа ГУПФУ в м. Києві від 14.05.2025 2600-0314-7/87074 пільга на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до звернення №1787 від 08.01.2025 року, нараховується в повному обсязі та на три особи, заявник ОСОБА_1 , дружина ОСОБА_2 та донька ОСОБА_3 . Щодо послуги з управління багатоквартирним будинком (житлової послуги) - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю (але не більше фактично наявної площі). Отже, розрахунок суми пільги по послузі з управління багатоквартирним будинком відбувається таким чином: 53,60 кв.м. х 8,96 (тариф) х 75% = 360,19 (грн. за місяць). Щодо послуги з централізованого постачання холодної води - 3,6 куб. метра на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води розрахунок пільги відбувається таким чином: 3,6 куб.м. х 16,164 (тариф) x 3 (особи) х 75% = 130,93 (грн на місяць). Щодо послуги з централізованого водовідведення (холодна вода) - 3,6 куб. метра на одну особу на місяць. Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином: 3,6 куб.м. х 14,22 (тариф) х 3 (особи) х 75% = 115,18 (грн. на місяць). Щодо послуги з централізованого опалення (теплопостачання) - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. У разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0383 Гкал на 1 кв.метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період (опалювальний період для надання пільг установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно). Розрахунок суми пільги по послузі з централізованого опалення відбувається таким чином: 51,60 кв.м х 0,0383 х 0,41 х 1654,41 (тариф) х 75% = 1005,40 (грн. на місяць), де 0,41 - коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії для централізованого опалення в місті Києві, відповідно до Додатку 2 Постанови 409. Щодо послуги з постачання електричної енергії - у житлових приміщеннях обладнаних електроплитами, за відсутністю централізованого постачання гарячої води - 130 кВт•г на місяць на сім'ю з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт•г на місяць. За двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 67 відсотків об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї до 7-ї години) та 33 відсотки об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в інші години доби. Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином: Нічний час: 127,3 кВт•г х 2,16 (тариф) х 0,75% = 206,22 (грн. на місяць), Денний час: 62,7 кВт•г х 4,32 (тариф) х 0,75% = 203,15 (грн. на місяць). Щодо послуги з поводження з побутовими відходами зі сміттєпроводом. Для розрахунку послуги з поводження з твердими відходами - 0,325 куб. метра на одну особу на місяць. Отже, розрахунок суми пільги по послузі з поводження з побутовими відходами відбувається таким чином: ((53,62 (тариф) х 0,325) х 3 (особи) х 0,75% = 39,21 (грн. за місяць). А також наданий розрахунок нарахованої пільги з січня 2023 року.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації на підставі п. 7 Положення про управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 30.11.2020 № 777, на постійній основі у порядку взаємодії вживати заходи щодо одержання від управителя - виконавця комунальних послуг (ТОВ «Аркада-Житлосервіс», а у разі його зміни - у іншого управителя) інформації щодо тарифу та вартості житлової послуги (послуги з управління багатоквартирним будинком (утримання будинку), квартирної плати), що надається споживачу (пільговику), а також іншої інформації необхідної для розрахунку та надання позивачу і членам його сім'ї пільги у вигляді 75-процентної знижки плати за користування житлом (квартирної плати) в межах норм, передбачених чинним законодавством за адресою: АДРЕСА_3 , суд зазначає наступне.
Відповідно до змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» питання внесення інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги з січня 2023 року відноситься до компетенції Пенсійного фонду України.
На виконання листа Міністерства соціальної політики України від 12.12.2022 №13253/0/2-22/56 управлінням 19.12.2022 виконано міграцію з районної бази даних про пільговиків та передано захищеним каналом зв'язку до ДП “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики».
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» з 01.12.2022 призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг здійснюють органи Пенсійного фонду України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні даної позовної вимоги.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважає й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, ч.2 ст.9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на наведене та з метою відновлення порушеного права позивача та гарантування його ефективного захисту, суд, керуючись приписами ч.2 ст.9 КАС України, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Управління соціальної та ветеранської політики Дарницької районної в місті Києві Державної адміністрації відновити ОСОБА_1 з 01.01.2021 по 01.12.2022 нарахування пільг учаснику бойових дій встановлених пунктами 4, 5, 6 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ, а саме на послуги з управління багатоквартирним будинком (утримання будинку), квартирної плати (плати за користування житлом), оскільки саме такий спосіб є належним способом захисту порушеного права позивача.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявлених позивачем вимог.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Дарницької районної в місті Києві Державної адміністрації (місто Київ, вулиця Харківське шосе, будинок 176-Г, код ЄДРПОУ 37447984), Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323; 01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, буд. 9), Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, код ЄДРПОУ 42098368)про визнання противоправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціальної та ветеранської політики Дарницької районної в місті Києві Державної адміністрації щодо припинення з 01.01.2021 по 01.12.2022 нарахування пільг учаснику бойових дій встановлених пунктами 4, 5, 6 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ, а саме на послуги з управління багатоквартирним будинком (утримання будинку), квартирної плати (плати за користування житлом).
Зобов'язати Управління соціальної та ветеранської політики Дарницької районної в місті Києві Державної адміністрації відновити ОСОБА_1 з 01.01.2021 по 01.12.2022 нарахування пільг учаснику бойових дій встановлених пунктами 4, 5, 6 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ, а саме на послуги з управління багатоквартирним будинком (утримання будинку), квартирної плати (плати за користування житлом).
В решті позовних вимог - відмовити.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 05 вересня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Е. Абдукадирова