08 вересня 2025 року Справа 160/25185/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юрков Едуард Олегович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як законних представників в інтересах ОСОБА_3 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради, третя особа - Управління-служба у справах дітей Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
03 вересня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 АДРЕСА_2 ; ПН НОМЕР_2 ), як законних представників в інтересах ОСОБА_3 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради (вул. Старокозацька, буд. 58, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49000), Дніпровської міської ради (просп. Дмитра Яворницького, буд. 75, м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл.,49000), третя особа - Управління-служба у справах дітей Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради (просп. Дмитра Яворницького, 75,м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49000), з вимогами:
- скасувати рішення Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 22.08.2025 про відмову у реєстрації місця проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання батька: АДРЕСА_3 ;
- зобов'язати Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради зареєструвати місце проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання батька: АДРЕСА_4 .
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що дана позовна заява подана з порушенням вимог закону.
Суд зазначає, що позивачем при зверненні до суду з позовом не було дотримано встановлені законом вимоги щодо форми та змісту позовної заяви.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачами зазначено відповідачів - Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та Дніпровську міську раду, проте зі змісту позовних вимог вбачається, що позивачі просять скасувати рішення Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 22.08.2025 про відмову у реєстрації місця проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання батька: АДРЕСА_3 та зобов'язати Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради зареєструвати місце проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання батька: АДРЕСА_4 .
Отже, змісту позовних вимог щодо Дніпровської міської ради позивачами не викладено.
Таким чином, позивачам необхідно надати до суду та для сторін виправлену позовну заяву із уточненням суб'єктного складу сторін та змісту позовних вимог.
Окрім того, відповідно до пункту 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Судом встановлено, що в тексті позовної заяви позивачі посилаються на те, що з боку Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради було відмовлено у реєстрації місця проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання батька: АДРЕСА_3 , з обґрунтуванням відсутності згоди батька на реєстрацію дитини.
При цьому, до позовної заяви в якості доказів, що підтверджують обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, а саме рішення про відмову у реєстрації місця проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання батька: АДРЕСА_3 , позивачі не додають.
Отже, відсутність зазначених документів унеможливлює дослідження та встановлення відповідних обставин справи.
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Таким чином, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача.
Позивачі визначили у своєму позові третьою особою Управління-служба у справах дітей Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради, однак не зазначили на боці кого, виступає зазначена особа, також позивачами не наведено жодних обґрунтувань того, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як законних представників в інтересах ОСОБА_3 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради, третя особа - Управління-служба у справах дітей Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачам надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом:
- надання до суду та для сторін виправлену позовну заяву із уточненням суб'єктного складу сторін та змісту позовних вимог, в разі залучення третіх осіб, зазначити на боці кого, виступають треті особи з обґрунтуванням того, яким чином рішення суду може вплинути на права і обов'язки цієї особи;
- належним чином завіреної копії рішення про відмову у реєстрації місця проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання батька: АДРЕСА_3 .
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 2, частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Е.О. Юрков