08 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4808/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Стецика Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії,
Адвокат Вінцюк Юлія Борисівна, діючи в інтересах ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач), звернулася до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач-1), Військової частини НОМЕР_1 (далі також - відповідач-2), в якому (враховуючи заяву про уточнення позовних вимог) просила:
визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу за призовом під час мобілізації» від 03.05.2025 в частині призову та направлення ОСОБА_1 для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період;
визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 03.05.2025 №128 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини та звільнити його з військової служби.
В обгрунтування позовних вимог адвокат Вінцюк Ю.Б. зазначила, що позивач має статус особи, яка на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, як військовозобов'язаний, який має матір з інвалідністю II групи та відповідно до закону зобов'язаний її утримувати. Інші особи, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати її - відсутні.
Вказує, що 18.03.2025 та 02.04.2025 позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно із заявами щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу.
Надалі, для належної постановки на військовий облік та виготовлення військово-облікового документа позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією.
Разом з тим, незважаючи на наявну підставу для відстрочки від призову на військову службу та подані заяви про оформлення довідок, ІНФОРМАЦІЯ_5 розпочалися дії щодо мобілізації ОСОБА_1 . Зокрема, 03.05.2025 керівником ІНФОРМАЦІЯ_6 прийнято наказ «Про призов військовозобов'язаних на військову службу за призовом під час мобілізації» відповідно до якого позивача відправлено у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 .
Такі дії щодо призову ОСОБА_1 на військову службу та зарахування до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 представник позивача вважає протиправними, оскільки відповідно до положень постанови КМУ №560 до ухвалення комісією ТЦК та СП рішення за поданою заявою про надання відстрочки, військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Враховуючи викладене, представник позивача просила задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач-2 (Військова частина НОМЕР_1 ) у поданому до суду відзиві зазначив, що саме на військовозобов'язаного покладено обов'язок самостійно повідомити відповідний орган, в якому така особа стоїть на військовому обліку про наявність у неї підстав для відстрочки від призову на військову службу і надати документи, які це право підтверджують. Отже, право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Також вказує, що після видання наказу командира Військової частини НОМЕР_1 №128 від 03.05.2025 про зарахування позивача до особового складу вказаної військової частини виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом №2232-ХII та Положенням №1153. Даними актами законодавства не передбачено звільнення з військової служби шляхом скасування наказів про призов та про призначення до військової частини.
Звертає увагу суду, що оскаржуваний позивачем наказ в частині, що його стосується, є актом індивідуальної дії, актом одноразового застосування, який наразі вичерпав свою дію внаслідок мобілізації позивача та зарахування його до Військової частини НОМЕР_1 . А тому, на переконання відповідача-2, такий акт не можу бути скасованим після його виконання.
На підставі викладеного представник відповідача-2 просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (а.с.47-51).
ІНФОРМАЦІЯ_2 також подав до суду відзив на позовну заяву у якому представник даного відповідача зазначив, що 02.05.2025 року групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_7 на АДРЕСА_1 було зупинено для перевірки військово-облікових документів громадянина ОСОБА_1 . В ході перевірки було встановлено, що у даного військовозобов'язаного відсутній паперовий військово-обліковий документ. В зв'язку з тим громадянину ОСОБА_1 було запропоновано надати електронний військово-обліковий документ, який сформований у застосунку «Резерв +» на що позивач погодився та надав електронний військово-обліковий документ. В ході перевірки відомостей, що містились у електронному військово - обліковому документі стало відомо, що позивач являється порушником правил військового обліку, а також у нього відсутня відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. З метою з'ясування усіх обставин позивачу було запропоновано проїхати до ІНФОРМАЦІЯ_3 . 02.05.2025 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 був визнаний придатним до військової служби військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 протокол №2025-0502-0928-1878-0. Зважаючи на той факт, позивач був визнаний за станом здоров'я придатним до військової служби, а також у нього була відсутня відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації позивача згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 №152 від 03.05.2025 було призвано на військову службу за мобілізацією та направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
Щодо заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки відповідач-1 вказав, що така надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_9 06.05.2025 та була зареєстрована за вх. № 2/2167. 13.06.2025 позивачу було направлено відповідь у якій було заначено, що оскільки він був призваний на військову службу під час мобілізації та на час розгляду заяви являвся військовослужбовцем, дана заява не підлягає розгляду по суті.
З огляду на вказане відповідач-1 просив суд відмовити у задоволенні позову (а.с.144-145).
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
18.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою у якій повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу та просив оформити йому довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Надання відстрочки мотивована необхідністю утримання та здійснення догляду його матір'ю - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи та потребує стороннього догляду (а.с.13-16).
Рішенням комісії щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_10 , оформленим протоколом №13 від 26.03.2025, позивачу відмовлено у розгляді поданої заяви, оскільки останній не перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 (перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 ) (а.с.154-155).
02.04.2025 позивач звернувся із аналогічною заявою щодо надання йому довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с.17-20).
Листом т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 за вих. №1089 від 07.04.2025 позивача повідомлено про необхідність особистої явки для уточнення облікових даних та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (а.с.160).
Відповідно до даних довідки військово-лікарської комісії №2025-0502-0928-1878-0 02.05.2025 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 -мобілізаційний пункт проведено медичного огляд ОСОБА_1 . На підставі статті 20в, 10в графи ІІ розладу хвороб позивача визнано придатним до військової служби (а.с.64).
Заявою від 02.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 у якій повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу та просив оформити йому довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Надання відстрочки мотивована необхідністю утримання та здійснення догляду його матір'ю - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи та потребує стороннього догляду (а.с.21).
Вказана заява та додатки до неї направлена до ІНФОРМАЦІЯ_9 через відділення АТ «Укрпошти» 03.05.2025 та отримана відповідачем-1 06.05.2025 (а.с.22-23).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) №152 від 03.05.2025 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу за мобілізацією» ОСОБА_1 призвано на військову службу та направлено у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 (а.с.126).
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по строковій службі) №128 від 03.05.2025 солдата ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_14 , зараховано до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення (а.с.61).
Не погоджуючи із призовом на військову службу під час мобілізації та зарахуванням до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Нормативно-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992№2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини першої, третьої статті 1 Закону №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, визначено Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від21.10.1993№3543-XII (далі - Закон №3543-XII).
Статтею 1 Закону №3543-XII визначено, що:
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Статтею 23 Закону №3543-XII визначений вичерпний перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації та на особливий період.
Так, згідно із пункту 13 частини 1 статті 23 №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Відповідно до частини сьомої статті 23 Закону №3543-XII, перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
За приписами частини восьмої статті 23 Закону №3543-XII, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).
Відповідно до пункту 2 Порядку №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).
За правилами пункту 56 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до пункту 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Відповідно до пункту 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві та військової служби за контрактом.
Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право, зокрема, видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження (пункт 12 Положення №154).
Зазначене вище свідчить про те, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-XII; право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом; реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця; процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ініціюється військовозобов'язаним, і лише в її рамках у комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки існує обов'язок перевірити підстави щодо надання військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
У спірному випадку позивач зазначає, що наказ про його мобілізацію та зарахування до особового складу Військової частини НОМЕР_1 прийняті відповідачами всупереч положенням пункту 60 Порядку №560, а саме, до вирішення питання оформлення йому відстрочки на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII.
На підтвердження даного до позовної заяви позивач додав: копію заяви від 18.03.2025 щодо оформлення відстрочки від призову (адресовану ІНФОРМАЦІЯ_10 ); заяву від 02.04.2025 про оформлення відстрочки (надіслану до ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та заяву аналогічного змісту від 02.05.2025 (адресовану комісії ІНФОРМАЦІЯ_9 ).
Доказів розгляду вказаних заяв відповідними ТЦК та СП до позовної заяви ОСОБА_1 подано не було. У позовній заяві представник позивача стверджувала, що вказані заяви позивача на момент прийняття оскаржуваних наказів від 03.05.2025 залишилися не розглянутими.
Ухвалою суду від 14.08.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 витребувано інформацію про результати розгляду заяв ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та копію рішення за результатами розгляду таких заяв (а.с.135-136).
Вказані територіальні центра комплектування та соціальної підтримки виконали вимоги ухвали від 14.08.2025 та надали до суду витребувані докази.
В ході судового розгляду даної справи, за результатами аналізу доказів, поданих стороною позивача та доказів, витребуваних з ініціативи суду в порядку ст. 80 КАС України, судом встановлено наступне.
18.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою у якій повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу та просив оформити йому довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Надання відстрочки мотивована необхідністю утримання та здійснення догляду його матір'ю - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи та потребує стороннього догляду (а.с.13-16).
Рішенням комісії щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_10 , оформленим протоколом №13 від 26.03.2025, позивачу відмовлено у розгляді поданої заяви, оскільки останній не перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 (перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 ) (а.с.154-155).
02.04.2025 позивач звернувся із аналогічною заявою щодо надання йому довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с.17-20).
Листом т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 за вих. №1089 від 07.04.2025 позивача повідомлено про необхідність особистої явки для уточнення облікових даних та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (а.с.160).
Заявою від 02.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 у якій повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу та просив оформити йому довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Надання відстрочки мотивована необхідністю утримання та здійснення догляду його матір'ю - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи та потребує стороннього догляду (а.с.21).
Відповідно до опису вкладення до листа та накладної про відправку вказана заява (яка датована 02.05.2025) та додатки до неї направлена до ІНФОРМАЦІЯ_9 через відділення АТ «Укрпошти» 03.05.2025. Час формування накладної на відправку - 13 год. 25 хв. 03.05.2025 (а.с.22).
Тобто, заява про оформлення і надання відстрочки від призову була надіслана позивачем засобами поштового зв'язку Голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_9 в той же день, у який винесено оскаржуваний Наказ №152 від 03.05.2025 про призов ОСОБА_1 на військову службу за мобілізацією.
Суд звертає увагу, що процес надання відстрочки від мобілізації регулюється Законом України №3543-XII і здійснюється до призову військовозобов'язаної особи на військову службу. У зв'язку з цим існує чітко визначений порядок дій, який має бути виконаний заздалегідь особою, що вважає, що вона має право на таку відстрочку.
Поняття «надходження», застосоване в нормі пункту 60 Порядку №560, стосується дня, коли комісія відповідного ТЦК та СП фізично отримала документи щодо розгляду питання про оформлення військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу. Саме з цієї дати починається відлік строку для розгляду заяви та документів.
Як слідує із матеріалів справи заява ОСОБА_1 від 02.05.2025 про оформлення та надання відстрочки від призову на військову службу отримана комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 06.05.2025 за №2/2167, тобто вже після винесення оскаржуваного Наказу від 03.05.2025 №152, яким позивача призвано на військову службу під час мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 . Вказане, зокрема, підтверджується роздруківкою з вебпорталу «Укрпошти» (а.с.23) та листом відповідача-1 13.06.2025 (а.с.148 зворот).
Таким чином, станом на 03.03.2025 відповідач-1 не володів не та міг володіти інформацією щодо наявності у позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, позаяк отримав заяву позивача з відповідними документами лише 06.05.2025.
По прибуттю до ІНФОРМАЦІЯ_6 позивач станом на 03.05.2025 не мав оформленої, у відповідності до вищенаведених норм законодавства, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
З матеріалів справи суд встановив, що позивач є військовозобов'язаним. У матеріалах справи відсутні належні та достатні докази того, що на момент виникнення спірних правовідносин позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації за станом здоров'я чи з інших законодавчо встановлених підстав.
Враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу за призовом під час мобілізації» №152 від 03.05.2025 в частині призову та направлення ОСОБА_1 для проходження військової служби відсутні.
Відповідно до пункту 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють: військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.
Згідно з пунктом 82 Порядку №560 наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається:
керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи);
командиром військової частини, керівником розвідувального органу або визначеним ним керівником відповідного підрозділу розвідувального органу, Головою СБУ, його заступниками чи керівником підрозділу, органу, закладу, установи СБУ - в день призову та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).
А згідно з пунктом 83 Порядку №560 командир військової частини (Голова СБУ, його заступник чи керівник підрозділу, органу, закладу, установи СБУ) в строк не більше семи днів надсилає на адресу районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку військовозобов'язаного або резервіста витяг із наказу про його призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).
На підставі витягу із наказу командира військової частини (Голови СБУ, його заступника чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ) районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки знімає військовозобов'язаного або резервіста з військового обліку у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Як зазначено вище, згідно з наказом «Про призов військовозобов'язаних на військову службу по мобілізації» №152 (з основної діяльності) від 03.05.2025 солдата ОСОБА_1 призвано на військову службу по мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 (а.с.126).
В свою чергу, наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 03.05.2025 за №128 солдата ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_14 , зараховано до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення (а.с.61).
З урахуванням висновку суду про правомірність оскаржуваного наказу керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 №152 про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 , відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу (по стройовій частині) Військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача-2 виключити позивача зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Позивач не навів достатніх обґрунтувань щодо неправомірності наказу командира Військової частини НОМЕР_1 №128 від 03.05.2025. Зокрема, з матеріалів справи вбачається, що позивачем не конкретизовано, які саме норми законодавства були порушені під час видання вказаного наказу. Суду не надано жодних доказів, які б свідчили про порушення процедури оформлення або підстав для прийняття відповідного рішення командуванням військової частини.
Суд звертає увагу, що підстави для звільнення з військової служби передбачені статтею 26 Закону №2232-XII, а позивач не позбавлений права звернутися до командира Військової частини НОМЕР_1 з відповідним рапортом щодо звільнення з військової служби за сімейними обставинами.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Відповідачами доведено правомірність оскаржуваних наказів в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
З огляду на відмову у задоволенні позову, питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано судом 08 вересня 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач-1: ІНФОРМАЦІЯ_15 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Відповідач-2: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Суддя Н. В. Стецик