Рішення від 08.09.2025 по справі 752/6674/25

Справа № 752/6674/25

Провадження № 2/752/5105/25

РІШЕННЯ

Іменем України

08 вересня 2025 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Слободянюк А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» про захист прав споживачів -

ВСТАНОВИВ:

17 березня 2025 року в системі «Електронний суд» ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства (далі - КП) «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», в якому просить визнати, що частими та тривалими зупинками ліфту внаслідок несправності, який знаходиться у третьому під'їзді за адресою: АДРЕСА_1 , відповідач порушує право позивача на належну якість обслуговування, а також порушує свої обов'язки щодо належного утримання ліфту.

В обґрунтування позову зазначає, у третьому під'їзді будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в якому проживає позивач, єдиний у під'їзді ліфт не працював внаслідок несправності 14 липня 2024 року, 24 липня 2024 року, з 25 липня 2024 року по 19 вересня 2024 року, 30 вересня 2024 року, з 07 жовтня 2024 року по 14 січня 2025 року, що підтверджується листом відповідача від 14 січня 2025 року.

У позові вказується, що зупинками ліфту відповідач допустив наступні порушення: порушив свої обов'язки щодо належного утримання ліфту, передбачені Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими Наказом Держжитлокомунгоспу України 17 травня 2005 року № 76, відповідно до яких граничним строком невідкладної ліквідації несправності ліфту є одна доба; порушив права позивача на належну якість обслуговування, передбачені пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про захист прав споживачів», оскільки часті та тривалі зупинки ліфту внаслідок несправності не є належною якістю обслуговування, що не передбачено на законом, ні договором.

Посилаючись на положення Закону України «Про захист прав споживачів», просить позов задовольнити.

Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 25 березня 2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.8,9).

09 квітня 2025 відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вказує, що рішенням Голосіївської районної в місті Києві ради від 19 жовтня 2010 року № 41/10 «Про передачу майна» передано майно територіальної громади Голосіївського району міста Києва на баланс комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району міста Києва», в тому числі буд. АДРЕСА_1 .

Позивач є власником кв. АДРЕСА_1 .

Також відповідач вказує, що наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76, яким затверджено Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, він здійснює технічне обслуговування жилих будинків, що включає комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель; роботи з контролю за їх станом, забезпечення справності, наладки і регулювання інженерних систем. Утримання і ремонт ліфтів здійснює виконавець послуг або за договором - спеціалізована організація.

Зазначається, що наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10 квітня 2000 року № 73 затверджено систему технічного обслуговування та ремонту та ремонту ліфтів. Пунктом 1.5 визначено, що роботи з технічного обслуговування та ремонту ліфтів можуть виконувати тільки ті спеціалізовані організації, які мають дозвіл органів Держнаглядохоронпраці України на виконання цих робіт.

Між відповідачем, як замовником та Малим підприємством (МП) «Промкомплекс» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), як виконавцем, укладено 20 листопада 2023 року № 379 Договір про надання послуг, відповідно до якого виконавцем надаються послуги з повного технічного обслуговування ліфтів з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року.

Вказується, що відповідачем з 1985 року у встановлені терміни проводилось експертне обстеження ліфта, про що містяться відмітки у паспорті ліфтів. Строк експлуатації ліфта - 25 років.

07 жовтня 2024 сталася поломка ліфта у третьому під'їзді будинку АДРЕСА_1 , відповідно до дефектного Акта потрібно було здійснити заміну певних деталей, закупівля яких проводиться через систему електронних закупівель «РrоZоrrо».

У листопаді та грудні 2024 року було оголошено процедуру торгів на закупівлю робіт, проте торги не відбулись. У січні 2025 року процедура торгів відбулась - визначено переможцем МП «Промкомплекс» у формі ТОВ, з яким 30 січня 2025 укладеного Договір про надання послуг з поточного ремонту пасажирського ліфті за адресою: АДРЕСА_1 , третій під'їзд.

Відповідач вказує, що наведені обставини було встановлено рішенням Голосіївського районного суду міста у справі № 752/26845/24 і не потребують доказуванню.

Вказується, що ліфт потребує капітального ремонту, який виконується відповідно до рішення Київської міської ради від 22 грудня 2016 року № 780/1784 «Про затвердження положення про співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках міста Києва» за кошти мешканців та кошти з бюджету міста Києва.

Пояснює, що по житловому будинку АДРЕСА_1 існує заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території на загальну суму 360 252,25 грн, що суттєво впливає на здатність відповідача надавати послуги. За час простою ліфта проводились перерахування плати з утримання будинку та прибудинкової території за зверненням відповідача до Комунального концерну «Центр комунального сервісу». Зазначається, що позивачем не доведено вину відповідача щодо порушення права позивача на належну якість обслуговування. Завдяки постійному технічному обслуговуванню, вказаний ліфт працює до теперішнього часу, та всі можливі заходи для відновлення роботи ліфта відповідачем було вжито (а.с.11-80).

На підставі ч.5 ст. 279 Цивільного процесуального Кодексу (ЦПК) України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали цивільної справи, всебічно, повно та об'єктивно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, що мають істотне значення для правильного вирішення справи по суті та на яких ґрунтується позовні вимоги, оцінивши докази на предмет належності, достовірності та допустимості в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу лише в межах заявлених сторонами вимог і лише на підставі поданих ними доказів.

Сторонами не заперечується, а отже, не підлягають доказуванню обставини того, що КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м.Києва» є надавачем послуг позивачу щодо утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Зокрема, позивач є споживачем послуг з утримання будинків та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивачем надано лист КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м.Києва» від 14 січня 2025 № 155/106-13, з якого вбачається, що пасажирський ліфт у під'їзді АДРЕСА_1 не працював 14 липня 2024 року, застряглих пасажирів було звільнено; 24 липня 2024 року відновлено роботу ліфта; з 25 липня по 19 вересня 2024 проведено поточний ремонт ліфта та відновлено роботу ліфта; з 24 вересня по 25 вересня 2024 року проведено пуско-налагоджувальні роботи та відновлено роботу ліфта; 30 вересня 2024 року проведено пуско-налагоджувальні роботи та відновлено роботу ліфта у той же день. Вказується, що зупинено роботу ліфта з 07 жовтня 2024 року у зв'язку з необхідністю проведення ремонту ліфтового обладнання, точну дату відновлення роботи ліфту вказати не є можливим (а.с.4).

Отже, за матеріалами справи вбачається, що пасажирський ліфт у третьому під'їзді буд. АДРЕСА_1 був зупинений 07 жовтня 2024 року у зв'язку з необхідністю проведення поточного ремонту.

Судом у форматі повного доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень було досліджено рішення Голосіївського районного суду міста у справі № 752/26845/24 від 14 березня 2025 року.

Даним рішенням було встановлено, що у дефектному акті на поточний ремонт пасажирського ліфта за адресою: м. Київ, у 3 під'їзді житлового будинку АДРЕСА_1 , реєстраційний номер 1867 зафіксовано наступні найменування робіт і витрат: заміна контактора та пускача - 2 шт., силовий контактор - 2 шт., заміна автоматичного вимикача - 1 шт., автоматичний вимикач захисту двигуна - 1 шт.

Відповідно до ч. 4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальними послугами визначається результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

У відповідності до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуги з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема, прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року № 712 затверджено Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 3 Типового договору, послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території. Послуга з управління включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо земельна ділянка, на якій розташований багатоквартирний будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, згідно з відомостями про таку земельну ділянку, що містяться у Державному земельному кадастрі, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками.

Згідно п. 19. Типового договору Управитель несе відповідальність: за невиконання та/або неналежне виконання умов цього договору; за шкоду, заподіяну спільному майну, правам та законним інтересам співвласників внаслідок невиконання або неналежного виконання управителем своїх обов'язків; за шкоду, заподіяну третім особам внаслідок невиконання або неналежного виконання ним своїх обов'язків.

Структура, періодичність та строки надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджені Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 307 від 09 березня 2011 року.

Так, серед складових послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, робіт, складу робіт, періодичність виконання міститься технічне обслуговування ліфтів, яке включає підтримання у робочому стані систем ліфтів, технічне обслуговування ліфтів, а саме: регламенті роботи (обхід, огляд, перевірка роботи та технічного стану - у міру необхідності, але не рідше 1 разу на місяць; прибирання ліфтових кабін - 1 раз на тиждень; ремонтні роботи - відповідно до встановлених нормативів за графіком; усунення непередбачених відмов на ліфті - у міру необхідності.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27 липня 2018 року № 190 затверджено «Обов'язковий перелік робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території». Цей перелік включає, зокрема, технічне обслуговування ліфтів, поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будівель та елементів зовнішнього пристрою, розміщених на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (у тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків) та іншого спільного майна багатоквартирного будинку.

Поняття поточного та капітального ремонту визначено у Наказі Державного комітету України з питань ЖКГ від 17 травня 2005 року № 76 «Про затвердження Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій». У пп. 2.4., 2.5., дається визначення: Поточний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, що передбачає систематичну та своєчасну підтримку експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій та інженерного обладнання. Капітальний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, що передбачає заміну, відновлення та модернізацію конструкцій та обладнання будівель у зв'язку з їхнім фізичним зносом та руйнуванням, покращення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі та благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкта.

Згідно Положення про систему технічного обслуговування та ремонту ліфтів в Україні, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10 квітня 2000 року № 73, система технічного обслуговування та ремонту ліфтів передбачає: виконання за графіком робіт з метою забезпечення безперебійної, безпечної роботи ліфтів, а також запобігання передчасного спрацювання обладнання і підтримання їх належного технічного стану.

Згідно п. 2.5 Положення про систему технічного обслуговування та ремонту ліфтів в Україні, система технічного обслуговування та ремонту ліфтів складається з регламентних робіт (РР), місячних (МР), квартальних (КР) ремонтів.

Періодичність їх проведення приведена в таблиці.

1. Регламентні роботи (РР) Встановлюється спеціалізованою |організацією.

2. Місячний ремонт (МР) Не рідше одного разу в 31 день.

Для вантажних ліфтів, що знаходяться на частковому технічному обслуговуванні - не рідше одного разу |в 15 днів.

Квартальний ремонт (КР) |Не рідше одного разу на 3 місяці.

Згідно п. 2.6. Положення, регламентні роботи - це перевірка технічного стану, усунення дрібних пошкоджень, прибирання ліфтів. До складу регламентних робіт входять обходи та огляди, кількість яких регламентується ПББЕЛ та спеціалізованою організацією.

Згідно п. 2.7. Положення, місячні ремонти - це перевірка дієздатності і забезпечення безпечної роботи ліфтів, перевірка і, за необхідності, регулювання всіх вузлів і ланцюгів безпеки, виявлення і заміна вузлів і деталей, які зносились і не можуть забезпечити надійну роботу ліфтів, прибирання порталів дверей шахти, машинних приміщень, приямків від забруднення та сміття і інші роботи, які передбачені технологічним процесом.

Згідно п. 2.8. Положення квартальні ремонти - це всі роботи, передбачені місячним ремонтом, а також роботи з перевірки і ремонту вузлів, які не входять до вузлів безпеки, роботи з подовження терміну експлуатації обладнання, змащувальні роботи. Після виконання одного з квартальних ремонтів проводиться повний або періодичний технічний огляд ліфта згідно з вимогами ПББЕЛ.

Згідно п. 2.9. Положення, капітальний ремонт (КапР) - виконується після закінчення призначеного терміну експлуатації ліфта (25 років), а також за замовленням власника для відновлення дієздатності ліфта з повною або частковою заміною основних вузлів і деталей.

Встановлено, що між МП «Промкомплекс» у формі ТОВ, як виконавцем, та КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», як замовником, було укладено Договір № 379 про надання послуг від 20 листопада 2023 року. Строк дії Договору - з 01 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх обов'язків по даному Договору (п.10.1 а.с.19-24).

За умовами пункту 1.1.цього Договору виконавець зобов'язався з 01 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року надавати замовнику послуги з повного технічного обслуговування ліфтів код ДК 021:2015:50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів. Також виконавець зобов'язався надати замовнику послуги, якість яких забезпечить безперебійну та безпечну роботу ліфтів відповідно до нормативних документів.

Відповідно до додатку № 2 до Договору визначено вартість послуг щодо повного технічного обслуговування ліфтів, в тому числі і у буд. АДРЕСА_1 (п.54 а.с. 25-27).

За матеріалами справи, зокрема відповідно до паспорта ліфта, рік виписку ліфта за адресою: АДРЕСА_1 , третій під'їзд, - 1985 рік; ліфт періодично проходить експертне обстеження (а.с. 66-80).

Також, матеріали справи свідчать, що для усунення причин зупинки ліфту у третьому під'їзді за вказаною вище адресою відповідачем було у листопаді та грудні 2024 року оголошено процедуру електронних торгів на закупівлю робіт з ремонту ліфта (а.с. 49-57).

За результатами проведених торгів, між МП «Промкомплекс» у формі ТОВ, як виконавцем, та КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», як замовником, було укладено Договір № 28 про надання послуг з поточного ремонту пасажирського ліфта за адресою: м. Київ, в 3 під'їзді житлового будинку АДРЕСА_1 , реєстраційний номер 1867 від 30 січня 2025 року (а.с.58-63)

Цей Договір вступає в силу з моменту підписання та діє до 31 грудня 2025 року включно, але в будь-якому разі в частині виконання зобов'язань до повної їх виконання сторонами (п.12.1).

У лютому 2025 року сторонами Договору складено Акт приймання виконаних будівельних робіт (а.с.64-65).

Отже, наданими позивачем доказами спростовуються твердження відповідача про неналежне надання послуг з утримання ліфту.

Окрім того, у зв'язку із перебуванням ліфта у ремонті, відповідач у вересні, листопаді та жовтні 2024 року звертався до Комунального концерна «Цент комунального сервісу» для здійснення перерахунків нарахування плати за утримання будинку, в якому проживає позивач (а.с. 29-41).

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому, згідно з ч.1 ст. 76, ч. 1 ст. 77 та ст. 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Отже, на підставі ст.12 ЦПК України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, та ст.13 ЦПК України, згідно з якою цивільні справи розглядаються в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, суд вважає, що позивач не довів факт порушення відповідачем його прав споживача, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Позов подано позивачем у порядку захисту прав споживачів, згідно ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» про захист прав споживачів - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», адреса: 03039, м. Київ, просп. Голосіївський, буд.17-Б, код ЄДРПОУ 32375554.

Повний текст рішення суду складено 08 вересня 2025 року.

Суддя А.В. Слободянюк