Справа № 686/12813/25
Провадження № 1-кс/686/8300/25
27 серпня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності Слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні № 12025240000000625 від 23 квітня 2025 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, -
26 серпня 2025 року старший слідчий відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності Слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим процесуальним прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені досудовим розслідуванням особи, упродовж 2023 року, діючи за попередньою змовою групою осіб, підробили офіційні документи, що видаються підприємством, установою організацією щодо проведення будівельних робіт готелю та будинків відпочинку у с. Рудківці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області
Відомості про вчинення кримінального правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025240000000625 від 23.04.2025 за попередньою правовою кваліфікацією, передбаченою ч. 3 ст. 358 КК України.
Встановлено, що до СУ ГУНП в Хмельницькій області надійшла заява від Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » основними завданнями якої, відповідно до п.3.2.6 та 3.3.7 її Статуту є сприяння відшкодуванню шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та майну внаслідок порушення законодавства, в тому числі про охорону навколишнього середовища і вимог екологічної безпеки, в порядку, встановленому чинним законодавством України, здійснення громадського контролю за дотриманням законів, спрямованих на охорону природних ресурсів, навколишнього природного середовища, соціального захисту з використанням при цьому таких форм контролю, які не суперечать чинному законодавству.
Відповідно до інформації, викладеної у заяві встановлено, що ймовірно на прибережній захисній смузі річки Дністер (за адресою: с. Рудківці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області) у 2023 році збудовано відпочинковий комплекс (готель та будинки відпочинку) « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Даний відпочинковий комплекс на 12 окремих будинків та 18 готельних номерів, з рестораном та басейном з підігрівом довжиною 20 м, побудовано на земельних ділянках з кадастровими номерами:
6823386500:07:001:0720 площею 0,05 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_5 ;
6823386500:07:001:0638 площею 0,1129 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_6 ;
6823386500:07:001:0636 площею 0,12 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_6 ;
6823386500:07:001:0637 площею 0,12 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_5 ;
6823386500:07:001:0635 площею 0,12 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_7 ;
6823386500:07:001:0719 площею 0,05 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_7 .
Так, правовий режим прибережних смуг визначається статтями 60-62 3емельного кодексу України (далі - ЗК України) та статтями 1, 88-90 Водного кодексу України (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
За змістом статті 60 ЗК України, статті 88 ВК України прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням конкретних умов, що склалися. Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Відповідно до статті 61 ЗК України, статті 89 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. Зокрема, в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження й залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів; для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів тощо. Об?єкти, що знаходяться в прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
Прибережна захисна смуга - це частина водоохоронної зони визначеної законодавством ширини вздовж річки, моря, навколо водойми, на якій встановлено особливий режим.
Існування прибережних захисних смуг визначеної ширини передбачене законом (стаття 60 ЗК України, стаття 88 ВК України). Відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом.
Результат системного аналізу наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прибережної захисної смуги необхідно виходити з нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 ВК України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон. Надання у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться у прибережній захисній смузі, без урахування обмежень, зазначених у статті 59 ЗК України, суперечить нормам статей 83, 84 цього кодексу.
Право на землі водного фонду, встановлене ст. 59 Земельного кодексу України, передбачає можливість передачі земель водного фонду у приватну громадян власність лише у одному випадку, а саме при передачі у власність замкненої природної водойми (загальною площею до 3 гектарів) (4, 2 ст. 59 3К України), та виключний перелік випадків передачі земель водного фонду в оренду (ч.4 ст. 59 3К України).
Крім того, з метою збереження та дотримання особливого режиму використання земель водного фонду статтею 61 ЗК України заборонено будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах.
Таким чином, наведені приписи зазначених норм матеріального права свідчать про те, що прибережна захисна смуга може перебувати лише в державній чи комунальній власності та використовуватися лише відповідно до її цільового призначення з урахуванням законодавчих обмежень щодо ведення господарської діяльності. Тобто, передача земель водного фонду у приватну власність в цілях житлової забудови чи сільськогосподарських цілях, як це було здійснено щодо вищевказаних земельних ділянок, не передбачено приписами законодавства, натомість земельні ділянки вказаної категорії можуть перебувати виключно у комунальній чи державній власності, а не в приватній власності ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Під час проведення досудового розслідування, у даному кримінальному провадженні 17.07.2025 винесено постанови про призначення комплексних земельно-технічних експертиз та експертиз з питань землеустрою, виконання якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У зв'язку з проведенням вказаних експертиз, зареєстрованих за номерами 1067/25-26, 1066/25-26, 1065/25-26, 1062/25-26, 1063/25-26, 1064/25-26 судовий експерт ОСОБА_10 надіслала клопотання про надання додаткових матеріалів, згідно якого на даному етапі досудового розслідування виникла необхідність в наданні у розпорядження експертів оригіналів або належним чином завірених копій документів, а саме:
Надати відомості містобудівної документації населеного пункту щодо прибережної захисної смуги з координатами поворотних точок меж прибережної захисної смуги річки Дністер в місці розташування об'єктів дослідження в електронному вигляді в системі координат СК-63;
Надати іншу проектну, технічну та виконавчу документацію, яка може мати значення для проведення досліджень по призначених експертизах.
Окрім цього, під час огляду порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва встановлено, що будівельні паспорти, на будівництва садових будинків, що розміщені на вище зазначених земельних ділянках, видавались ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Тому, в ході досудового розслідування для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження та проведення судових експертиз, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу та вилучення належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме:
відомості містобудівної документації населеного пункту щодо прибережної захисної смуги з координатами поворотних точок меж прибережної захисної смуги річки Дністер в місці розташування об'єктів дослідження (земельні ділянки із кадастровими номерами: 6823386500:07:001:0720, 6823386500:07:001:0638, 6823386500:07:001:0636, 6823386500:07:001:0637, 6823386500:07:001:0635, 6823386500:07:001:0719) в електронному вигляді в системі координат СК-63;
інша проектна, технічна та виконавча документацію, яка може мати значення для проведення досліджень по призначених експертизах.
Вищезазначені документи необхідні для встановлення важливих обставин, що мають значення у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як доказ під час досудового розслідування, а іншим чином довести.
Слідчий в судове засідання не з'явився, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без його участі. Також слідчий просить проводити розгляд клопотання за відсутності представників осіб у володінні яких перебувають документи.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Так, відповідно ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення документів необхідні для встановлення важливих обставин, що мають значення у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як доказ під час досудового розслідування, крім того, існує загроза зміни або знищення вказаних документів, тому, слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи, і вважає, що є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення документів.
Стосовно зазначення у клопотанні слідчого формулювання «інша проектна, технічна та виконавча документацію, яка може мати значення для проведення досліджень по призначених експертизах» щодо їх відшукання, слідчий суддя вважає, що таке формулювання через відсутність конкретизації, до яких саме документів, має намір отримати тимчасовий доступ орган досудового розслідування, дає підстави для неоднозначного, широкого тлумачення ознак документів, які мають значення для кримінального провадження, що може призвести до надмірного втручання у права особи та/або їх порушення.
Керуючись ст.ст.131,159,163, 164 КПК України, -
Клопотання - задовольнити частково.
Надати дозвіл старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 , заступнику начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_12 , начальнику відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_13 , слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_14 , старшому слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_15 та старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_16 на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:
- відомості містобудівної документації населеного пункту щодо прибережної захисної смуги з координатами поворотних точок меж прибережної захисної смуги річки Дністер в місці розташування об'єктів дослідження (земельні ділянки із кадастровими номерами: 6823386500:07:001:0720, 6823386500:07:001:0638, 6823386500:07:001:0636, 6823386500:07:001:0637, 6823386500:07:001:0635, 6823386500:07:001:0719) в електронному вигляді в системі координат СК-63.
В решті клопотання відмовити.
Ухвала діє по 26 жовтня 2025 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя