Справа №: 452/2287/25
Провадження № 3/452/1090/2025
Іменем України
05 вересня 2025 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Бікезіна О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, учасника бойових дій, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за ст. 124, ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у присутності правопорушника, якому роз'яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, потерпілої ОСОБА_2 ,
На розгляд Самбірського міськрайонного суду Львівської області 30 червня 2025 року надійшли протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124, ст. 122-4 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, серії ЕПР1 № 375948 від 29 червня 2025 року, водій ОСОБА_1 23 червня 2025 року о 19 год. 40 хв. в м. Самборі по вул. Чорновола, 39Г, керуючи автомобілем марки «Fiat Siena», номерний знак НОМЕР_1 , рухаючись заднім ходом, не переконався що це буде безпечно і не створить перешкоди чи небезпеки іншим учасникам руху, здійснив наїзд на припаркований автомобіль марки «Renault Clio», номерний знак НОМЕР_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 10.9 Правил дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2021 № 1305, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Також, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, серії ЕПР1 № 375949 від 29 червня 2025 року, водій ОСОБА_1 23 червня 2025 року о 19 год. 40 хв. в м. Самборі по вул. Чорновола, 39Г, керуючи автомобілем марки «Fiat Siena», номерний знак НОМЕР_1 , та будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, не залишився на місці пригоди та не повідомив про дорожньо-транспортну пригоду уповноважений підрозділ Національної поліції. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.10 а) Правил дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2021 № 1305, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
Враховуючи, що судом одночасно розглядаються протоколи про вчинення ОСОБА_3 кількох адміністративних правопорушень, суддя вважає доцільним здійснювати їх спільний розгляд.
Під час розгляду справи про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 винним себе визнав, підтвердив викладені у протоколах обставини вчинення ним правопорушення, щиро розкаявся у скоєному, просив суд суворо його не карати.
Допитана в якості потерпілої ОСОБА_2 під час розгляду справи пояснила, що 24.06.2025 року о 09 год. 30 хв. Вона виявила, що передня ліва сторона в її автомобілі пошкоджена, саме: переднє ліве крило та сліди тертя зліва з боку бампера. В подальшому вона попросила сусідку, щоб остання надала відео із камер відеоспостереження з їхнього будинку, де було зафіксовано факт ДТП із автомобілем «Fiat Siena», номерний знак НОМЕР_1 . По даному факту вона викликала наряд поліції. Щодо міри покарання правопорушнику, покладається на думку суду.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративним правопорушенням, згідно ст. 124 КУпАП, є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Адміністративним правопорушенням, згідно ст. 122-4 КУпАП визнається залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Орган (посадова особа), згідно зі ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїми внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень підтверджується:
?протоколами серії ЕПР1 № 375948 від 29 червня 2025 року та ЕПР1 № 375949 від 29 червня 2025 року, складеними уповноваженою особою, які відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, містять виклад суті вчинених правопорушень та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила; зазначені протоколи підписані ОСОБА_1 ;
?електронним рапортом поліцейського;
?схемою місця ДТП;
?заявою та письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 25 червня 2025 року;
?письмовими поясненнями правопорушника ОСОБА_1 від 29 червня 2025 року;
?поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , наданими під час розгляду справи;
?долученими до метеріалів справи доказами, а саме: відеозапис від 23.06.2025 року на CD диску, де зафіксовано факт ДТП з участю автомобіля «Fiat Siena», номерний знак НОМЕР_1 .
Викладеними фактичними обставинами справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, оскільки вищезазначені факти його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час розгляду протоколів про адміністративні правопорушення.
Згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи обставини і характер вчинених правопорушень, ступінь вини і дані про особу правопорушника, вважаю за необхідне та достатнє застосувати до порушника адміністративне стягнення, в межах санкції ст. 122-4 КУпАП, у виді штрафу, оскільки саме такий вид стягнення, враховуючи вищевикладені обставини, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дані адміністративні правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Із копії посвідчення, серії НОМЕР_3 від 19 березня 2025 року, вбачається, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
Відповідно до п. 13) ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення, відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому вигляді становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Встановити ОСОБА_1 строк для добровільної сплати визначеної суми штрафу 15 днів з дня вручення йому копії цієї постанови.
У разі не сплати штрафу в добровільному порядку, штраф підлягає стягненню в примусовому порядку в сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, на підставі п. 13) ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, до Львівського апеляційного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після спливу строку, встановленого законом для її апеляційного оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано; у разі подання апеляційної скарги постанова судді набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.
Суддя