Справа № 344/15871/25
Провадження № 1-кс/344/6211/25
08 вересня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у м. Львові ОСОБА_3 , яке погоджено із заступником начальника відділу Івано - Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №42025090000000087, -
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив, що П'ятим слідчим відділом (з дислокацією в м. Івано-Франківську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025090000000087 відомості про яке 30.07.2025 року, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені уповноваженою особою Івано-Франківської обласної прокуратури на підставі рапорту про виявлення кримінального правопорушення.
Згідно рапорту установлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, до якої входять заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , начальник управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 та начальник управління оподаткування юридичних осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 , зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди від суб'єктів господарської діяльності, налагодили стійку схему безпідставного бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Згідно отриманої інформації за період з січня по червень 2025 року по деклараціях з грудня 2024 по травень 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_1 відшкодовано ПДВ на загальну суму 851 163 тис грн, а за період січня - червня 2025 року - 761 949,30 тис грн.
Серед суб'єктів господарювання з найбільшою часткою відшкодування - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ( НОМЕР_10 ).
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 статті 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру підакцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Підпунктом 8 пункту 1 статті 78 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова перевірка суб'єкта господарювання здійснюється, зокрема у випадках коли платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість з від'ємним значенням, яке становить більше 100 тис. грн.
Однак, вказані посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 спільно з іншими членами комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за період з початку 2022 року по теперішній час, вступивши в злочинну змову із окремими суб'єктами господарської діяльності, на підставі камеральних перевірок, приймали рішення про відшкодування на користь останніх із державного бюджету податку на додану вартість сум, які становили більше 100 тис грн, що суперечить підпункту 8 пункту 1 статті 78 Податкового кодексу України та могло здійснюватися виключно за результатами документальних позапланових перевірок, що спричинило тяжкі наслідки.
Таким чином, в діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачаються ознаки злочину, відповідальність за який передбачена ч. 2 ст. 364 КК України.
Відтак, вищеописані документи, які необхідні для проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025090000000087 відомості про яке 30.07.2025 року, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України містяться у адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
У зв'язку із вище наведеним, в ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме: перевірок ІНФОРМАЦІЯ_1 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ( НОМЕР_10 ) та усіх документів щодо відшкодування ПДВ згаданим підприємствам, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
Беручи до уваги вище викладене, з метою встановлення істини у кримінальному провадженні та встановлення службових осіб причетних до вищеописаних протиправних діянь, а також можливого проведення ряду судових криміналістичних експертиз, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до вищеописаних документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
Отримання вказаних документів, дасть можливість використовувати, як об'єкти дослідження під час проведення можливих судових криміналістичних експертиз у цьому кримінальному провадженні, просить клопотання задовольнити.
Слідчий у клопотанні зазначив, що просить про розгляд клопотання без його участі.
Дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Ст. 162 КПК України визначено перелік охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.
Стороною кримінального провадження поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб, які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах, які також необхідні для встановлення обставин кримінального провадження, а також доведено про неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів.
Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим П'ятого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові (з дислокацією у м. Івано-Франківську) ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 тимчасовий доступ до речей та документів, а саме до оригіналів документів із можливістю їх вилучення на час проведення судових експертиз, а саме до актів перевірок ІНФОРМАЦІЯ_1 - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ( НОМЕР_10 ) за 2024-2025 роки та усіх документів щодо відшкодування ПДВ згаданим підприємствам, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 07 жовтня 2025 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1