Рішення від 08.09.2025 по справі 910/8152/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08.09.2025Справа № 910/8152/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Павленка Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради про стягнення 19 915,04 грн,

без виклику представників сторін (без проведення судового засідання),

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У червні 2025 року Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські електромережі" (далі - Компанія) звернулося до Господарського суду міста Києва з вказаним позовом про стягнення з Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) 19 915,04 грн, з яких: 16 085,24 грн - основна заборгованість, 2 414,61 грн - пеня, 434,95 грн - три проценти річних, 980,24 грн - інфляційні втрати.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за публічним договором споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині повної та своєчасної оплати наданих позивачем послуг із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії за період з 1 травня 2024 року по 1 червня 2025 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 7 липня 2025 року було відкрито провадження у справі № 910/8152/25 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання).

22 липня 2025 року через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив від цієї ж дати, у якому останній заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між сторонами не укладався. При цьому позивачем не надано належних доказів на підтвердження нарахованої ним суми спірної заборгованості. У свою чергу, Департамент рахунків на оплату наданих позивачем послуг не отримував. Крім того, у веб-сервісі "Особистий кабінет" оператора системи розподілу (яким є позивач) зазначено, що загальна сума заборгованості Департаменту станом на червень 2025 року становить 502,37 грн. Відповідач також зазначав, що його енергоустановки знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 51-А. Натомість у відповідача відсутній фактичний/юридичний зв'язок з об'єктом, що розташований за адресою: місто Київ, вулиця Вишгородська, 21.

29 липня 2025 року через систему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив від 28 липня 2025 року, у якій позивач заперечував проти доводів відповідача та вказав, що 28 вересня 2020 року Департамент уклав з Компанією договір про нестандартне приєднання до електричних мереж, а згодом приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом подання заяв-приєднання та фактичного споживання електроенергії. Крім того, відповідач здійснював періодичні оплати, що також підтверджує факт укладення спірного договору. При цьому, відповідач не подавав заперечень проти умов договору та не відмовлявся від наданих позивачем послуг. Більш того, Департамент також звертався до позивача із заявою-приєднанням від 17 квітня 2024 року № 8518/3/01/2 щодо здійснення розподілу електричного енергії за адресою: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 51А. При цьому, саме у зв'язку з наданням позивачем послуг за вказаною адресою у відповідача утворилась спірна заборгованість. Відтак, доводи відповідача про відсутність договору є безпідставними та спрямовані лише на ухилення від виконання спірних зобов'язань. На думку Компанії, заборгованість відповідача за послуги із забезпечення перетікань реактивної електроенергії підтверджена належними доказами, доданими до позовних заяви та цієї відповіді на відзив: актами, рахунками та даними "Особистого кабінету".

Будь-яких інших заяв чи клопотань від сторін не надходило.

Відповідно до частин 5, 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. При розгляді справи у порядку спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Враховуючи подання сторонами у даній справі заяв по суті спору, в яких останні висловили свої правові позиції, доводи та міркування щодо спірних вимог, беручи до уваги відсутність будь-яких клопотань сторін, в яких останні заперечували проти розгляду даної справи по суті, а також зважаючи на наявність у матеріалах справи усіх документів та доказів, необхідних для повного, всебічного та об'єктивного її розгляду і вирішення цього спору, суд дійшов висновку про можливість вирішення по суті наведеної справи, призначеної до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання), за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відносини, пов'язані, зокрема, з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулює Закон України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон).

Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), від 13 листопада 2018 року № 1411, позивач є оператором системи розподілу (далі - ОСР) електричними мережами та здійснює провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території ліцензованої діяльності.

Компанія, як ОСР, у своїй діяльності зобов'язана керуватися чинним законодавством України, зокрема, Законом, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі - КСР), Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі - ККОЕЕ) та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини у цій сфері.

Частиною 1 статті 4 Закону передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 1 грудня 2020 року між ним та Департаментом було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії шляхом підписання уповноваженою особою відповідача зави-приєднання до публічного договору споживача на розподіл електричної енергії, у зв'язку з чим останньому присвоєно рахунок № НОМЕР_2.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 58 Закону споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним, у разі приєднання до системи розподілу, - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

Пунктом 2 постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (у редакції, чинній у спірний період) передбачено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно з пунктом 6 постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями, зокрема, діючих договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема, договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. До укладення договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил відносини між ОСР/ОСП та споживачем щодо розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії регулюються договорами про постачання електричної енергії та договорами про технічне забезпечення електропостачання споживача між основним споживачем та субспоживачем. В іншій частині договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.

Згідно з пунктом 1.2.7. ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Відповідно до пункту 1.2.15. ПРРЕЕ, укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Положеннями пункту 2.1.2. ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил (пункт 2.1.4. ПРРЕЕ).

Як вбачається з матеріалів справи, Компанією, як ОСР, було розміщено на своєму офіційному веб-сайті: https://dtek-kem.com.ua, редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії з додатками та роз'яснення щодо укладення й приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, у тому числі договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, який є публічним договором приєднання й встановлює порядок обчислення плати за перетікання реактивної електричної енергії між ОСР і непобутовими споживачами та є додатком № 10 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Згідно з пунктом 2.1.6. ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об'єкт.

Цим же положенням чинного законодавства прямо передбачено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії зокрема повернення (надання) підписаної заяви- приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

З наявної в матеріалах справи копії заяви-приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії вбачається, що у грудні 2020 року ця заява, після її підписання повноважним представником Департаменту, - директором Кулебою Олексієм Володимировичем, була направлена ОСР (позивачу) із зазначенням усіх реквізитів відповідача як споживача відповідних послуг.

При цьому, відсутність усіх визначених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 даних споживача у спірній заяві-приєднання жодним чином не нівелює факту вчинення Департаментом дій, спрямованих на приєднання до умов спірного публічного договору. У матеріалах справи також відсутні будь-які докази направлення позивачу заперечень відповідача щодо даних, визначених у такій заяві-приєднання до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Листом від 3 грудня 2020 року № 3/01/21/32391 (належна копія якого наявна в матеріалах справи) позивач повідомив відповідача про укладення договору споживача про тимчасове надання послуг з розподілу електричної енергії № 37039015 на термін з 3 грудня 2020 року по 3 червня 2021 року, з метою забезпечення відповідача електропостачанням на час виконання умов укладеного між сторонами договору про приєднання від 28 вересня 2020 року № ЦНП1-1663-20/136200 (копія вказаного правочину також наявна в матеріалах справи) у повному обсязі.

Як зазначав позивач у своєму позові, з 9 червня 2021 року договір № 37039015 переведено на постійний.

Крім того, у матеріалах справи також наявна підписана повноважною особою відповідача заява-приєднання від 17 квітня 2024 року № 8518/3/01/2 до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за особовим (контокорентним) рахунком № НОМЕР_1 (к/р НОМЕР_2), щодо здійснення розподілу електричної енергії на нежитлові приміщення за адресою: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 51А (нове приєднання у зв'язку зі збільшенням потужності з 49 кВт на 69 кВт).

Будь-які звернення відповідача, направлені Компанії у встановленому пунктом 2.1.6. ПРРЕЕ порядку, щодо незгоди приєднуватися до умов спірного договору та про припинення розподілу електричної енергії на об'єкт Департаменту, у матеріалах справи відсутні й останнім до суду подані не були.

Крім того, з наявної у матеріалах справи копії довідки про надходження коштів за спірний період по особовому (контокорентному) рахунку № НОМЕР_2 вбачається, що Департамент здійснював часткову оплату наданих Компанією послуг. Ці обставини не заперечувалися відповідачем у його відзиві.

Вказані обставини спростовують заперечення відповідача про неукладання сторонами спірного правочину.

Судом також враховано, що статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, відповідно до якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Докази того, що укладений між сторонами договір оскаржувався відповідачем та був визнаний недійсним у встановленому законом порядку, у матеріалах справи відсутні й відповідачем до суду подані не були.

Відтак, суд дійшов висновку про те, що з 3 грудня 2020 року розподіл електричної енергії по об'єкту відповідача - нежитлові приміщення за адресою: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 51А (факт належності яких Департаменту підтверджується наявною у матеріалах справи копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 16 серпня 2021 року № 270671315, а також факт розміщення компенсуючих установок відповідача за вищевказаною адресою підтверджував сам Департамент у своєму відзиві), здійснюється на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, до якого Департамент приєднався шляхом подання заяв-приєднання: від 1 грудня 2020 року №18/ЦОКК12/13/1/101542, від 17 квітня 2024 року № 8518/3/01/2, за особовим рахунком № 37039015.

При цьому, суд звертає увагу на те, що предметом даного спору є заборгованість Департаменту за надані позивачем послуги щодо об'єкта за адресою: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 51А, а не за юридичною адресою місцезнаходження відповідача: місто Київ, вулиця Вишгородська, будинок 21 (як помилково зазначав останній у відзиві).

Згідно з пунктом 2.3. публічного договору з розподілу електричної енергії (далі - договір) споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього правочину та інші послуги ОСР згідно з додатком № 4 "Порядок розрахунків".

Відповідно до пункту 3.4. вказаного правочину споживач зобов'язаний протягом 3-х календарних днів після закінчення розрахункового місяця або в інший узгоджений сторонами термін надати постачальнику послуг комерційного обліку (ОСР або постачальнику, за умови надання за домовленістю з ОСР відповідного сервісу постачальником) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць, зразок якого наведено в додатку № 11 "Звіт про покази засобів обліку за розрахунковий період (Зразок) (крім побутових споживачів)" до цього договору. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв'язку. У разі ненадання споживачем звіту про дані комерційних засобів обліку протягом 3-х календарних днів після закінчення розрахункового місяця (або в інший узгоджений сторонами термін) та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду засобу комерційного обліку протягом розрахункового місяця, обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць, визначається розрахунковим шляхом у порядку, передбаченому додатком № 4 "Порядок розрахунку".

Пунктами 5.1.-5.5. договору передбачено, що його ціною є вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на об'єкт (об'єкти) споживача, зазначеної у паспорті точки/точок розподілу за об'єктом споживача. Оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок ОСР. Тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку № 4 "Порядок розрахунків". Споживач оплачує послугу з розподілу (передачі) електричної енергії ОСР якщо згідно з умовами договору про постачання електричної енергії споживач забезпечує оплату послуги з розподілу (передачі), або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу (передачу) ОСР, якщо згідно з умовами договору про постачання електричної енергії оплату послуги з розподілу (передачі) забезпечує постачальник. ОСР в особовому рахунку споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

За пунктом 6.2. договору з споживач зобов'язується, зокрема: виконувати умови цього договору; у разі здійснення оплати за послугу з розподілу (передачу) безпосередньо ОСР - здійснювати таку оплату в терміни, передбачені додатком 4 до цього правочину.

Цей Договір набирає чинності з дня приєднання споживача до його умов, або з дня, зазначеного в заяві-приєднання, але в будь-якому випадку не раніше ніж з 1 грудня 2018 року, або іншої дати визначеної законодавством України. Договір діє протягом 1 року та вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії жодною із сторін не буде заявлено про припинення цієї угоди або перегляд її умов (пункт 11.1. договору).

Пунктом 12.8. вказаного договору передбачено, що його невід'ємними частинами є додатки, а саме: № 4 "Порядок розрахунків" та № 10 "Договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії" з додатком "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії" та продовженням додатка "Вихідні дані для розрахунку" (крім побутових споживачів).

Відповідно до пунктів 4-6 додатку № 4 "Порядок розрахунків" до договору з розподілу електричної енергії, оплата послуг з розподілу електричної енергії, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати на наступний розрахунковий період до дати початку розрахункового періоду за який здійснюється оплата, якщо інше не узгоджене сторонами. Сума попередньої оплати визначається на основі заявленого споживачем на наступний розрахунковий період обсягу споживання електричної енергії, який відображається у продовженні додатка № 12 до договору, з урахуванням відповідного тарифу на розподіл електричної енергії. Якщо попередня оплата розраховується для споживача, у якого відсутні заявлені на наступний розрахунковий період обсяги споживання електричної енергії, сума попередньої оплати визначається на основі фактичних значень обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період та за відповідним тарифом на розподіл електричної енергії. Сума остаточної оплати за фактично відпущену електричну енергію в розрахунковому періоді визначається на основі фактично розподілених обсягів електричної енергії, відповідно до даних приладів комерційного обліку або ОСР розрахунковим шляхом, у відповідності до ККОЕЕ за поточний розрахунковий період, з урахуванням діючого тарифу на розподіл електричної енергії.

Пунктами 7 та 14 додатку № 4 до договору визначено, що оплата послуг здійснюється споживачем на підставі виставлених ОСР платіжних документів протягом 5 робочих днів від дня їх отримання. Боржник має можливість самостійно сформувати платіжний документ у веб-сервісі "Особистий кабінет", що розміщений на офіційному сайті Оператора системи розподілу за посиланням: https://www.dtek-krem.com.ua, на підставі фактичних показів засобу(ів) обліку за розрахунковий період, внесених самостійно або ОCР. Оплата остаточного розрахунку за надання послуги з розподілу електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється споживачем не пізніше 5-ти робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Відповідно до пункту 9 додатку № 4 до договору сторони дійшли згоди, що основним способом обміну інформацією та документами є "Особистий кабінет". У випадку, якщо з технічних причин сторони не мають можливості здійснювати інформаційний та/або документальний обмін за допомогою "Особистого кабінету", сторони повинні: споживач протягом 3-х календарних днів - письмово повідомити ОСР про настання таких причин; ОСР - розмістити інформаційне повідомлення на офіційному веб-сайті.

За пунктом 32 додатку № 4 до договору сторони використовують веб-сервіс "Особистий кабінет" та додаткові способи/засоби технічного зв'язку, що підтримуються ОСР, відповідно до вимог даного додатку для: формування/внесення показів засобу(ів) обліку за розрахунковий період та надання ОСР "Звіту про покази засобів обліку за розрахунковий місяць" (наведений в додатку № 11 до договору); направлення/отримання рахунків на оплату послуг з розподілу електроенергії; направлення/отримання рахунків на оплату послуг із забезпечення перетікань реактивної електроенергії; направлення/отримання актів приймання-передавання послуг з розподілу; направлення/отримання актів приймання-передавання послуг із забезпечення перетікань реактивної електроенергії; направлення/отримання попереджень про припинення, обмеження електропостачання (розподілу електричної енергії), які передбачені додатком № 13 до договору; направлення/отримання договорів про надання послуг з розподілу електричною енергією та додаткових угод до даних договорів; направлення/отримання звернень по коригуванню заявлених обсягів розподілу електричної енергії; обміну іншими документами.

Відповідно до пунктів 33, 34 додатку № 4 до договору споживач протягом 3-х робочих днів з дати отримання акту надання послуг з розподілу електричної енергії та акту надання послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії повинен підписати й повернути їх до ОСР. У випадку неповернення споживачем протягом 3-х календарних днів з дати їх отримання, акти вважаються підписаними з боку споживача. Електронні документи, якими сторони здійснюють обмін та надаються через веб-сервіс "Особистий кабінет" визнаються сторонами документами, ідентичними з документацією та реквізитами з документами на папері, являються оригіналами і мають однакову юридичну силу. Зокрема, вважаються офіційними документами, заявами, зверненнями, попередження про припинення, обмеження електропостачання (розподілу електричної енергії), та іншими документами, якими обмінюються сторони. Документи вважаються отриманими споживачем з дати та часу їх надсилання на веб-сервіс "Особистий кабінет".

Отже, сторони погодили використання веб-сервісу "Особистий кабінет" для обміну електронними документами. При цьому, про неможливість використання вказаного веб-сервісу для отримання рахунків позивача Департамент у визначеному договором порядку позивача не повідомляв.

Разом із цим, пунктом 12 додатку № 4 до договору прямо передбачено, що у разі неотримання споживачем з будь-яких причин платіжного документа, оплата послуг ОСР здійснюється споживачем самостійно, не пізніше 5-ти робочих днів до настання розрахункового періоду, відповідно до фактичного обсягу розподіленої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду.

Відтак, неотримання споживачем платіжних документів від Компанії (на що, зокрема, також посилався відповідач у своєму відзиві) не нівелює його обов'язку оплатити надані позивачем за договором послуги.

Додатком № 10 до договору з розподілу електричної енергії є договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, який укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору на послуги з перетікань згідно із заявою-приєднання, що є додатком № 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до пункту 1.1. договору із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок обчислення плати за перетікання реактивної електричної енергії між оператором системи розподілу та непобутовим споживачем (споживач) та є додатком № 10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Пунктом 2.1. договору із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії передбачено, що ОСР надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату ОСР за перетікання реактивної електричної енергії, згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами.

Згідно з пунктом 3.1. договору із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, ОСР зобов'язується, зокрема: виконувати умови цього договору на послуги з перетікань; надавати на території здійснення ліцензованої діяльності послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів.

У свою чергу, відповідного до пункту 3.2. цього правочину споживач зобов'язується, зокрема: виконувати умови цього договору на послуги з перетікань; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток до цього договору на послуги з перетікань).

Пунктом 5.2. договору із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії передбачено, що розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється у грошовій формі за розрахунковий період, який становить один календарний місяць.

Розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється відповідно до методики обчислення плати та оформлюється згідно з порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (пункт 5.3. договору із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії).

За пунктами 6.1. та 6.3. договору із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії ОСР несе відповідальність за безперервний розподіл електричної енергії споживачу, а останній - несе відповідальність за своєчасну оплату платежів, передбачених умовами цього договору на послуги з перетікань.

Договір на послуги з перетікань набирає чинності з дня приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та діє протягом дії договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, якщо інший термін початку чи закінчення не визначено домовленістю сторін, а в разі недосягнення такої згоди - в інший спосіб, передбачений чинним законодавством (пункт 8.1. вказаного правочину).

Додатком до договору із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії є Порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії, який складено відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, та Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі.

Для розрахунку плати за перетікання реактивної електричної енергії використовуються дані, зазначені в таблицях 1 та 2 продовження цього додатка, в акті розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін та однолінійній схемі, що є додатками договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (пункт 1 вказаного Порядку).

Пунктом 7 Порядку розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії передбачено, що оплата рахунків за перетікання реактивної електроенергії здійснюється на підставі рахунків, наданих ОСР або самостійно сформованих в електронному вигляді через веб-сервіс "Особистий кабінет" за умови наявності електронного підпису тієї особи, що уповноважена підписувати документи в електронному вигляді у порядку, визначеному законодавством або в інший спосіб, що може бути додатково узгоджений сторонами. Датою здійснення оплати за виставленим платіжним документом є дата, на яку оплачена сума коштів зараховується на поточний рахунок ОСР, відкритий в уповноваженому банку. Термін оплати послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії зазначається в платіжних документах та не має перевищувати 5-ти робочих днів з дня отримання (формування) рахунків споживачем.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов вказаного правочину Компанія надала відповідачу послуги із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії за період з 1 травня 2024 року по 1 червня 2025 року на загальну суму 16 085,24 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи: копіями актів надання послуг з послуг із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії за спірний період, підписаними з боку позивача; розшифруваннями нарахувань за надані споживачу послуги; відомостями з "Особистого кабінету" споживача щодо формування розрахункових документів; рахунками та рахунками-розшифровками за надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період з 1 травня 2024 року по 1 червня 2025 року.

Про належне виконання позивачем своїх зобов'язань також свідчить відсутність з боку відповідача претензій та повідомлень про порушення постачальником умов даної угоди.

Водночас з матеріалів справи, зокрема, копії довідки про надходження коштів від споживача за спірний період, вбачається, що відповідач взяті на себе зобов'язання за вказаним правочином не виконав, у зв'язку з чим позивач направив на адресу Департаменту лист від 27 травня 2025 року № 24467/3/01/1 про сплату заборгованості в загальному розмірі 16 085,24 грн. Належні докази направлення вказаного листа відповідачу засобами поштового зв'язку наявні в матеріалах справи. Однак, ця вимога була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Частинами 1 та 2 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 статті 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Положення глави 63 ЦК України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання (частина 1 статті 901 ЦК України).

Згідно з частиною 1 статті 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Слід зазначити, що невиставлення/ненаправлення позивачем рахунку на оплату не звільняє відповідача від обов'язку оплатити послуги, надані позивачем. Ненадання рахунку (рахунку-фактури) не є відкладальною умовою у розумінні приписів статті 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні статті 613 ЦК України. Тому наявність або відсутність рахунка на оплату не звільняє відповідача від обов'язку сплатити грошові кошти за договором.

За своєю правовою природою рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду: від 28 березня 2018 року в справі № 910/32579/15, від 29 квітня 2020 року в справі № 915/641/19.

За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), який був чинний на час виникнення спірних правовідносин, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Враховуючи те, що сума основного боргу Департаменту, яка складає 16 085,24 грн, підтверджена належними доказами, наявними в матеріалах справи, і останній на момент прийняття рішення не надав належних документів, які свідчать про відсутність вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимоги Компанії про стягнення з відповідача вказаної суми боргу, а тому позов у цій частині підлягає задоволенню.

Крім того, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем покладеного на нього обов'язку з оплати послуг Компанії із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії, остання просила суд стягнути з відповідача 980,24 грн інфляційних втрат та 434,95 грн трьох процентів річних, нарахованих за загальний період прострочення з 11 червня 2024 року по 26 червня 2025 року на відповідні суми основного боргу згідно наданого позивачем розрахунку.

За умовами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Оскільки заявлений позивачем до стягнення розмір інфляційних втрат та трьох процентів річних є арифметично вірним, відповідає вимогам чинного законодавства, не перевищує розрахованої судом суми, тому позовна вимога про стягнення з відповідача вказаних компенсаційних виплат також підлягає задоволенню.

Крім того, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором позивач просив суд стягнути з Департаменту 2 414,61 грн пені за загальний період прострочення з 11 червня 2024 року по 26 червня 2025 року на відповідні суми основного боргу згідно наданого позивачем розрахунку.

Частиною 1 статті 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.

За змістом частини 1 статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Згідно з частиною 3 вищезазначеної статті пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання (частина 1 статті 550 ЦК України).

Частиною 1 статті 552 ЦК України встановлено, що сплата (передання) неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі.

Приписами статті 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

За пунктом 26 додатку № 4 до договору за внесення платежів, передбачених цим правочином, з порушенням термінів, визначених цим додатком, споживачу, що використовує електричну енергію на непобутові потреби, нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення, без обмеження періоду її нарахування, до дати повної оплати, але не більше розміру встановленого чинним законодавством.

Оскільки заявлений Товариством до стягнення розмір пені є арифметично вірними, відповідає вимогам чинного законодавства та положенням договору, а також не перевищує встановленого законом граничного розміру вказаної штрафної санкції, позовна вимога про стягнення з відповідача вказаної суми пені підлягає задоволенню.

Інші доводи, на які посилалися сторони під час розгляду справи, залишені судом без задоволення та не прийняті до уваги як необґрунтовані та такі, що не спростовують висновків суду щодо задоволення позову Компанії.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин позов Компанії підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03057, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 31, корпус 2; ідентифікаційний код 34926981) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" (04080, місто Київ, вулиця Новокостянтинівська, будинок 20; ідентифікаційний код 41946011) 16 085 (шістнадцять тисяч вісімдесят п'ять) грн 24 коп. основної заборгованості, 2 414 (дві тисячі чотириста чотирнадцять) грн 61 коп. пені, 434 (чотириста тридцять чотири) грн 95 коп. трьох процентів річних, 980 (дев'ятсот вісімдесят) грн 24 коп. інфляційних втрат та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 8 вересня 2025 року.

Суддя Є.В. Павленко