Ухвала від 01.09.2025 по справі 905/248/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649

УХВАЛА

01.09.2025 Справа № 905/248/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Огороднік Д.М., при секретарі судового засідання Сомовій Л.С., розглянувши матеріали

заяви Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго»

про відстрочення виконання рішення на 12 місяців

в межах справи 905/248/25

за позовом Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, вул.Симона Петлюри, 25, м.Київ, 01032)

до Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» (код ЄДРПОУ

23343582, вул.Тихого Олекси, 6, м.Краматорськ, Донецька обл., 84306)

про стягнення заборгованості 32236306,20 грн

За участю представників:

від позивача: Грачов Є.О.;

від відповідача: Жукова Л.А.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 20.08.2025 по справі №905/248/25 позов задоволено повністю; стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» заборгованість за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у розмірі 30912968,12 грн, інфляційні втрати у розмірі 167311,44 грн, 3% річних у розмірі 156026,64 грн та судовий збір у розмірі 374835,67 грн.

Заява Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго»

21.08.2025, через підсистему «Електронний суд», надійшла заява Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» №2025/08/21 - ДЕ від 21.08.2025 (вх.№5360/25) про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 20.08.2025 у справі №905/248/25 на 12 місяців.

Заява обгрунтована тим, що відповідач зазначає, що для Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» існують виняткові обставини, які істотно ускладнюють та роблять неможливим негайне виконання рішення у справі №905/248/25, зокрема, такими обставинами на думку заявника є: перебування єдиного на сьогодні виробничого активу Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» Слов'янської ТЕС (виключно Слов'янська ТЕС забезпечує виконання договору та виробляє 99% товарної продукції відповідача) в місті Миколаївка Краматорського району Донецької області - на території ведення бойових дій; пошкодження залізничних шляхів, зупинення поставок вугілля на Слов'янську ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з початком збройної агресії РФ, неможливість використання Слов'янською ТЕС в якості основного технологічного палива вугілля, переведення станції в режим роботи на природному газі на умовах, встановлених урядом та у завідомо збутковому режимі; покладення державою на Слов'янську ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», яка є об'єктом критичної інфраструктури, виконання обов'язку із забезпечення загальносуспільних інтересів в умовах воєнного стану; ворожі обстріли з боку РФ, пошкодження Слов'янської ТЕС протягом 2022-2024 років, зупинення станції з 25.12.2024; необхідність відновлення пошкодженого внаслідок обстрілів обладнання та забезпечення сталої роботи обладнання Слов'янської ТЕС; періодичне пошкодження ліній електропередачі у зв'язку з проведенням воєнних дій; скрутне фінансове становище Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» і загроза припинення його господарської діяльності (банкрутства), крім іншого, через критично низький рівень оплати споживачам за надані житлово-комунальні послуги по місту Миколаївка Донецької області у зв'язку з воєнним станом та багатомільйонними боргами державних підприємств перед Публічним акціонернимтовариством «Донбасенерго».

Заперечення Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

26.08.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшли заперечення Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» б/н від 26.08.2025 (вх.№01-41/8087/25) на заяву про відстрочення виконання рішення.

У своїх запереченнях позивач зазначає, що на позивача покладено критично важливі обов'язки та функції які останній виконує по всій території України. Наказом Міністерства енергетики України від 23.02.2023 №63 Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» віднесено до переліку підприємств паливно-еннергетичного комплексу, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Велика кількість об'єктів як громадської так і енергетичної інфраструктури були обстріляні, серед яких- більшість належить позивача. Відновлення об'єктів енергетичної інфраструктури потребує грошових коштів у великих розмірах, а отже своєчасне отримання плати за надані послуги є дуже важливим для позивача. Факт несвоєчасної оплати послуг відповідачем позивачу має вплив також на належне виконання позивачем своїх обов'язків перед контрагентами та суспільством, зокрема, що тягне за собою застосування до позивача господарських санкцій. Позивач звертає увагу на те, що згідно звіту про власний капітал за 2024 рік він має збиток у розмірі 37160209000,00 грн, до якого входить у тому числі заборгованість і відповідача, що підтверджує перебування позивача також у скрутному фінансовому становищі. Позивач зазначає, що наведені відповідачем обставини не свідчать про неможливість виконання рішення суду у цій справі, а лише відображають поточну господарську діяльність, що не є обставинами, з якими закон пов'язує можливість розстрочення виконання судового рішення, а обставини на які посилається відповідач, лише вказують на несприйнятливість виконання рішення суду для нього у цей час та можливість настання негативних наслідків. При цьому фінансове становище відповідача є результатом його власної господарської діяльності, в ході якої відповідач мав планувати свої видатки.

Хід розгляду справи та процесуальні дії суду

Ухвалою суду від 22.08.2025 постановлено призначити до розгляду заяву Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області у цій справі в судовому засіданні на 01.09.2025 року о 10:00.

Направлення ухвали суду від 22.08.2025 здійснювалось до електронного кабінету позивача та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа до електронного кабінету.

У судове засідання 01.09.2025 з'явився представники позивача та відповідача.

Розглянувши матеріали справи та заяви Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення суду, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 4 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (ч. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України та статтями 18, 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення є обов'язковими до виконання усіма органами, громадянами та юридичними особами на всій території України.

Конституційний Суд України у п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 року №18-рп/2012 зазначив, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

У пункті 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 року у справі №11-рп/2012 зазначено, що невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.

Таким чином запроваджений процесуальними нормами права механізм відстрочення виконання судового рішення є винятковою мірою, який спрямований на досягнення кінцевої мети судового розгляду - виконання ухваленого судом рішення.

Підставою для відстрочки, розстрочки, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.

При цьому, слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених відповідною статтею Господарського процесуального кодексу України не вимагається. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Отже, питання щодо надання відстрочки (розстрочки) виконання рішення суду повинно вирішуватись господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.

Системний аналіз норм чинного законодавства свідчить, що підставою для відстрочення, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк.

Господарський процесуальний кодексу України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини за правилами, встановленими цим Кодексом.

Тобто, можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку у будь-якому випадку пов'язується з об'єктивними, непереборними обставинами, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.

Дослідивши доводи відповідача та заперечення позивача та докази надані на підтвердження наведених обґрунтувань, суд встановив наступне.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався і не скасований на дату постановлення цієї ухвали.

Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» основним видом господарської діяльності відповідача є виробництво електричної енергії.

Як стверджує Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго», з 2017 року й станом на дату подання цієї заяви Слов'янська ТЕС є основним його виробничим активом, який забезпечував 97-99% доходу відповідача. Виконання умов Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД від 01.01.2024 забезпечує виключно Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

Наказом Міністерства енергетики України №4-ДСК від 16.12.2022 «Про внесення змін до Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури» підтверджується, що Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури як в галузі виробництва електричної енергії, так і в галузі виробництва тепла.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (діяв до 20.03.2025), Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 (набрав чинності 20.03.2025) територія Миколаївської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, де знаходиться Слов'янська ТЕС, включена до переліку територій, можливих бойових дій - 24.02.2022.

За приписами ч. 3 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Загальновідомими суд вважає обставини пов'язані із активною фазою воєнних дій у місті розташування відповідача та його виробничих потужностей. Зокрема, Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстрілів з боку військ РФ, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства.

Протягом 2022-2025 років Слов'янською ТЕС неодноразово зупинялась генерація електричної енергії через її пошкодження, що призвело до значних витрат ПАТ «Донбасенерго» на відновлення об'єктів, пошкоджених внаслідок обстрілів.

З матеріалів справи вбачається, що 25.12.2024 держава агресор здійснила масований ракетний обстріл енергетичних об'єктів, в тому числі Слов'янської ТЕС, внаслідок прямого влучання у блочний трансформатор блоку №7 генеруюче обладнання Слов'янської ТЕС Було аварійно зупинено. Про зазначені обставини відповідач повідомив позивача, Міністерство енергетики України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг листом №01-1.3/01957 від 25.12.2024. Крім того, листом повідомлено, що за попередніми обстеженнями пошкоджень, відновлення роботи генеруючого обладнання енергоблоку ст.№7 СО Слов'янська ТЕС Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» можливе на раніше кінця І кварталу 2025 року.

На сьогодні триває ліквідація наслідків обстрілів 2022 - 2024 років та пошкоджень обладнання Слов'янської ТЕС; Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго», Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», Міністерством енергетики України, НКРЕКП вчиняються заходи, направлені на відновлення Слов'янської ТЕС, що підтверджується листами Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» від 15.01.2025 №01-1.3/00070, Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 17.01.2025 №01/3021.

У матеріалах справи наявні докази, що свідчать про скрутний фінансовий стан відповідача, господарська діяльність якого за 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік, за І квартал 2025 року, є збитковою, динаміка є негативною. Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022 визнано неможливість своєчасного виконання зобов'язань Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» перед державою по сплаті податків.

На підставі вищевикладеного, суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що враховуючи зупинення 25.12.2024 Слов'янською ТЕС генерації електричної енергії, згідно пояснень представника відповідача на сьогодні забезпечується генерація електричної енергії для забезпечення останньою міста Миколаївка, тривалу збитковість господарської діяльності відповідача з об'єктивних обставин, значні витрати Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» на відновлення об'єктів, пошкоджених внаслідок обстрілів 2022-2024 років, пріоритетність відновлення роботи Слов'янської ТЕС на сьогодні та забезпечення сталої роботи станції, негайне виконання рішення суду у справі №905/248/25 створює додаткову загрозу банкрутства Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго». а також загрозу залишення населення у м. Миколаївки повністю без світла.

Негайне звернення стягнення на кошти і майно боржника у виконавчому провадженні хоча й може забезпечити виконання цього рішення, однак з великою вірогідністю не буде сприяти ефективному відновленню та може порушити господарську діяльність відповідача, яку останній здійснює, в тому числі, з метою забезпечення вирішення соціально важливих питань населення, таких як постачання електричної енергії і тепла на території розташування військових частин та мешканців територій, розташованих в зоні проведення бойових дій.

Також, суд приймає до уваги те, що заборгованість, яка стягнута за рішенням суду у справі №905/248/25 виникла за період надання послуг у листопаді - грудні 2024 та січні 2025 року, а тому відстрочення виконання рішення у цій справі не буде сприяти виникненню надмірній затримці у виконанні рішення, з урахуванням винятковості обставин.

Одночасно суд враховує ряд чинників, які сприятимуть відновленню платоспроможності підприємства ПАТ «Донбасенерго» у недалекому майбутньому, а саме: тенденція планомірного підвищення ціни на електричну енергію до економічно обґрунтованої; прогнозоване відновлення роботи Слов'янської ТЕС у 2025 році; можливий перехід Слов?янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» на виробництво електричної енергії з використанням вугілля, що позначатиметься на підвищенні фінансово-економічних можливостей відповідача в 2025 році.

Також, суд приймає до уваги, що боржником наведені судові справи, в яких Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» виступає позивачем з майновими вимогами про стягнення грошових коштів. Відповідача зазначає, що у разі задоволення судами позовних вимог, після набрання чинності рішеннями Господарського суду, відповідач зможе виконати рішення Господарського суду Донецької області від 20.08.2025 у справі №905/248/25 після спливу відстрочення на 12 місяців.

Вищезазначені обставини вказують на поступове сприяння покращенню фінансово-господарського стану підприємства та можливості відновити свою платоспроможність на виконання перед кредитором своїх грошових зобов'язань.

Дослідивши заперечення позивача проти задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду, суд вказує, що безумовно військова агресія істотно негативно впливає на всі підприємства, які ведуть господарську діяльність на території України. З огляду на систематичні та руйнівні ракетні обстріли енергетичної системи України, факт чого є загальновідомим та не потребує доведення, особливо істотно вказані обставини впливають на діяльність підприємств, що є учасниками ринку електричної енергії, у тому числі, й на позивача. Значення діяльності позивача, як оператора системи передачі, що включений до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, згідно наказу Міністерства енергетики України №63 від 23.02.2023, є безумовно важливою для загального функціонування відповідного ринку.

У своїх запереченнях позивач вказує на те, що він має збиток у розмірі 37160209000,00 грн, до якого входить у тому числі заборгованість і відповідача. Крім того, позивачем у своїх поясненнях зазначено посилання https://ua.energy/uchasnikam_rinku/rezultaty-balansuyuchogo-rynku-2/#1664548377465-2f07a299-7771 на інтерактивну таблицю “Фінансові результати розрахунків на балансуючому ринку», відповідно до якої за твердженнями позивача загальний розмір заборгованості учасників ринку перед позивачем станом на 10.01.2025 становить 35034936752,96 грн, а станом на 28.02.2025-35825870595,67 грн, що на 790933842,71 грн більше. Позивач зазначає, що тенденція накопичення боргу продовжує зростати, відповідно і позивач має заборгованість перед своїми контрагентами, так станом на 10.01.2025 загальний борг ОСП становить 16870173775,00 грн, а на 28.02.2025 - 18112351328,59 грн, що в порівнянні з першим місяцем 2025 року заборгованість збільшилась на 1242177553,59 грн.

Позивачем не надано до суду фінансової звітності, яка б підтверджувала збитковість підприємства, відсутність аналогічних звітних документів унеможливлює відстеження динаміки зростання або зменшення збитків.

Доказів, що затримка виконання рішення суду призведе до наявності збитків у позивача та загрози його банкрутства, матеріали справи не містять, на відміну від підприємства відповідача.

На переконання суду, відстрочення виконання рішення для боржника в даному випадку не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, відновити нормальну господарську діяльність з метою забезпечення повного виконання рішення та погашення заборгованості перед позивачем.

Беручи до уваги наведені сторонами доводи та надані докази у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено обставини, що ускладнюють негайне виконання рішення суду та прогнозоване покращення фінансово-господарського стану підприємства, що зумовить можливість виконання грошових зобов'язань перед позивачем за цим рішенням після закінчення строку відстрочення.

Враховуючи викладене, з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника та з метою сприяння забезпеченню життєдіяльності населення, яке проживає на території ведення бойових дій та підтримання належного рівня обороноздатності Донецької області, суд вважає за необхідне заяву відповідача задовольнити та відстрочити виконання рішення суду строком на 12 місяців та на переконання суду таке відстрочення не можна вважати надто тривалим та таким, що порушує саму сутність права, яке захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини.

Керуючись статтями 232-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Заяву Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго" №2025/08/21-ДЕ від 21.08.2025 (вх.№5360/25) про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 20.08.2025 у справі №905/248/25 на 12 місяців - задовольнити повністю.

2.Відстрочити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) виконання рішення Господарського суду Донецької області від 20.08.2025 у справі №905/248/25 на 12 місяців до 20.08.2026.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у строки та порядку передбачені ст. 256- 257 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 01.09.2025 оголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу. Повний текст ухвали складено та підписано 08.09.2025.

Суддя Д.М. Огороднік