Справа № 366/2504/25
Провадження №3/366/1556/25
18 серпня 2025 року селище Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Гончарук О.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Державного агентства з управління зоною відчуження, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП,-
04.08.2025 справа надійшла до Іванківського районного суду Київської області.
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення № 000046 від 24.07.2025, по суті правопорушення зазначено наступне:
24.07.2025 року о 08 год. 35 хв., ОСОБА_1 перебував на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника на півострові Домантів без відповідного спеціального дозволу, чим порушив вимоги режиму радіаційної безпеки та правил охорони та використання режиму територій природно-заповідного фонду, чим порушив ч. 4 ст. 7 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України», ч. 2 ст. 3, ст. 12 ЗУ «Про правовий режим території, що зазнала радіаційного забруднення», за що відповідальність передбачена ст. 91 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 за викликом суду не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся вчасно та належним чином, причин неявки не повідомив, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі, вину визнав.
Враховуючи положення ст. 268 КУпАП, суддя приходить до висновку про розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тим більше, що ст. 268 КУпАП не містить імперативних положень про обов'язкову участь при розгляді справ у судовому засіданні осіб, які притягаються до відповідальності за ст. 91 КУпАП.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступного.
Відповідальність за ст. 91 КУпАП настає у разі здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.
Положення цієї статті є бланкетними та відсилають до положень інших нормативно-правових актів, які більш детально передбачають вимоги законодавства, які ставляться в обвинувачення правопорушнику.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. На землях територій та об'єктів природно-заповідного фонду, які створюються в зоні відчуження та зоні безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, забороняється будь-яка діяльність, що не забезпечує режим радіаційної безпеки.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіаційного забруднення» Радіаційно небезпечні землі - це землі, на яких неможливе подальше проживання населення, одержання сільськогосподарської та іншої продукції, продуктів харчування, що відповідають республіканським та міжнародним допустимим рівням вмісту радіоактивних речовин, або які недоцільно використовувати за екологічними умовами.
До зазначених у цій статті земель належать території, вказані в пунктах 1 і 2 статті 2 цього Закону (ч. 2 ст. 3 цього Закону).
Відповідно до п.п. 1 і 2 ст. 2 цього Закону такими зонами є:
1) зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році;
2) зона безумовного (обов'язкового) відселення - це територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами, з щільністю забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 15,0 Кі/км-2 та вище, або стронцію від 3,0 Кі/км-2 та вище, або плутонію від 0,1 Кі/км-2 та вище, де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 5,0 мЗв (0,5 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період;
Відповідно до ч. 2 ст. 12 цього Закону, у зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення забороняється перебування осіб, які не мають на це спеціального дозволу, а також залучення до роботи осіб без їх згоди.
Згідно з п. 1 Указу Президента України від 26.04.2016 року «Про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника», ЧРЕБЗ створено в Іванківському і Поліському районах Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, територія Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника є територією, на яку поширюється дія наведених вище нормативно-правових актів, зокрема, заборона перебування на цій території особам, які не мають на це спеціального дозволу.
В матеріалах справи відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 має спеціальний дозвіл для перебування на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Ним таких відомостей суду не надано, при цьому він не був позбавлений можливості надати такі відомості (за їх наявності).
Відповідно до наявної в матеріалах справи карти-схеми попереднього функціонального зонування Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, яка відображає територію ЧРЕБЗ, ОСОБА_1 виявлено на території ЧРЕБЗ.
Таким чином, розглянувши справу про адміністративне правопорушення та дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складений правильно, відомості, які у ньому відображені відповідають фактичним обставинам справи, правопорушення кваліфіковано вірно, а наявні в матеріалах справи докази є належними, допустимими і достатніми у своїй сукупності, та доводять, що в діях ОСОБА_1 є подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП, а саме порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів природно-заповідного фонду, які полягали в порушенні вимог ч. 3 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ч. 2 ст. 3, ст. 12 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіаційного забруднення», відповідно до яких у зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення забороняється перебування осіб, які не мають на це спеціального дозволу.
Його вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 000046 від 24.07.2025;
- картою-схемою попереднього функціонального зонування Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, яка відображає територію ЧРЕБЗ від 24.07.2025.
Із матеріалів справи не встановлено обставин, які б виключали адміністративну відповідальність ОСОБА_1 .
Суддя, у відповідності до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддею не встановлено.
Суддя враховує, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності притягається вперше (відомостей, які б свідчили про те, що він раніше притягався до адміністративної відповідальності матеріали справи не містять, обов'язок долучення таких відомостей в силу ч. 2 ст. 251 КУпАП покладено на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення).
З огляду на встановлені обставини справи, суддя приходить до висновку про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу за санкцією ст. 91 КУпАП без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів, оскільки вони як такі відсутні.
Саме такий вид адміністративного стягнення на переконання судді буде достатнім та необхідним для виконання завдань КУпАП, зокрема він забезпечить запобігання вчинення правопорушником нових правопорушень, пов'язаних з ухиленням від виконання батьками своїх обов'язків, її виховання у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.
Статтею 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У матеріалах справи відсутні документи, на підставі яких ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору згідно Закону України «Про судовий збір», а тому з нього на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст. 24, 40-1, 91, 283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Радомишльським РС УДМС України в Житомирській області від 21 листопада 2017 року, визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі у розмірі 9 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 153 (сто п'ятдесят три) гривні.
отримувач коштів: ГУК уКиїв.обл/Іванківська сел/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA228999980313000106000010812, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Радомишльським РС УДМС України в Житомирській області від 21 листопада 2017 року, в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок)
отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд Київської області.
Строк пред'явлення до виконання цієї постанови становить три місяці.
Суддя О.П. Гончарук