Справа № 366/2601/25
Провадження № 3/366/1598/25
Іменем України
03 вересня 2025 року селище Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Мовчан В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції № 1 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
14.08.2025 до Іванківського районного суду Київської області надійшов протокол та матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею визначено суддю Мовчана В.В. Розгляд справи призначено на 21.08.2025.
21.08.2025 у справі оголошено перерву до 03.09.2025, з метою виклику в судове засідання поліцейського Цибулька А.С.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував щодо своєї винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення. Надав суду усні пояснення, відповідно до яких не вбачав в своїх діях складу адміністративного правопорушення.
Поліцейський відділення поліції № 1 Вишгородського РУП Цибулько А.С. у судовому засіданні надав суду усні пояснення по суті справи, у яких зазначив, що ОСОБА_1 на перехресті вулиць, перед поворотом ліворуч, не зайняв відповідне крайнє положення на проїздній частині, та скоїв зіткнення з автомобілем, який рухався в зустрічному напрямку.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У судовому засіданні досліджені наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 419343 від 11.08.2025, схема місця ДТП, яка сталася 11.08.2025, письмові пояснення ОСОБА_2 , письмові пояснення ОСОБА_1 .
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 419343 від 11.08.2025, складеного поліцейським відділення поліції № 1 (смт Іванків) Вишгородського районного управління поліції ГУНП в Київській області, сержантом поліції Цибульком А.С.: 11.08.2025 близько 09 год. 00 хв. в селищі Іванків на перехресті вулиць Київська та Лесі Українки ОСОБА_1 , водій автомобіля ВАЗ 210934, номерний знак НОМЕР_1 , перед поворотом ліворуч не зайняв відповідне крайнє положення на проїзній частині та скоїв зіткнення з автомобілем GEELY СК, номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався в зустрічному напрямку, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.10.4 ПДР, відповідальність за що передбачена ст. 124 КУпАП.
Диспозицією ст. 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлено Правилами дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі- Правила дорожнього руху).
Згідно з п. 1.3 Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 1.5 Правил дорожнього руху передбачено, що дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Пунктом 10.4 Правил дорожнього руху передбачено, що перед поворотом праворуч та ліворуч, у тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій повинен завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, крім випадків, коли здійснюється поворот у разі в'їзду на перехрестя, де організовано круговий рух, напрямок руху визначено дорожніми знаками чи дорожньою розміткою або рух можливий лише в одному напрямку, установленому конфігурацією проїзної частини, дорожніми знаками чи розміткою.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, в тому числі письмовими поясненнями ОСОБА_2 та усними пояснення працівника поліції, які були надані в судовому засіданні, а також схемою місця ДТП, що ОСОБА_1 на перехресті вулиць Київська та Лесі України, перед поворотом ліворуч не зайняв відповідне крайнє положення на проїзній частині та скоїв зіткнення з автомобілем GEELY СК, номерний знак НОМЕР_2 , який рухався в зустрічному напрямку, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд вважає підтвердженою винуватість ОСОБА_1 та наявний у його діях склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Судом відхиляються твердження ОСОБА_1 щодо відсутності у його діях складу адміністративного праворушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, оскільки останнім не спростовано належними та допустимими доказами відсутності у його діях складу адміністративного праворушення, передбаченого ст. 124 КУпАП. З клопотаннями про призначення у справі судової експертизи останній до суду не звертався.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд вважає за доцільне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності в межах санкції статті 124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції інкримінованої статті.
Саме такий вид адміністративного стягнення на переконання судді буде достатнім та необхідним для виконання завдань КУпАП, зокрема він забезпечить запобігання вчинення правопорушником нових правопорушень, його виховання у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 просив звільнити його від сплати судового збору, оскільки він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2. На підтвердження вказаної обставини надав суду копію посвідчення № 1185 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Законом України «Про судовий збір» визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Враховуючи наведене, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись ст. 24, 33, 34, 35 40-1, 124, 245, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП, суд
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (посвідчення водія НОМЕР_3 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят гривень, нуль копійок)
реквізити для оплати штрафу - отримувач: ГУК у Київ. обл./м.Київ/21081300, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код ЄДРПОУ 37955989, рахунок отримувача UA488999980313030149000010001, код класифікації доходів 21081300, призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, № протоколу про адміністративне правопорушення.
2.Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (посвідчення водія НОМЕР_3 ) від сплати судового збору.
3.Тимчасово вилучене посвідчення водія НОМЕР_3 повернути ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 307, ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати, штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду.
Строк пред'явлення до виконання цієї постанови становить три місяці.
Суддя Віталій МОВЧАН