Справа № 523/13106/25
Номер провадження 3/523/3431/25
"22" серпня 2025 р. м. Одеса
Суддя Пересипського районного суду м.Одеси Боков О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, щодо якого відсутні відомості про працевлаштування, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
21.06.2025 року о 12:25 год., водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Део Нексія» д/н « НОМЕР_1 » по вул.Миколаївська дорога, 263, в м.Одесі, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки зі згоди водія на приладі «Драгер» 7510, тест №1359, результат позитивний 0.27 ‰, що було зафіксовано на ПВР працівників ДПП №№ 475714, 474940.
Таким чином, ОСОБА_1 інкримінується порушення вимоги п.2.9.а «Правил дорожнього руху», за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, захисник ОСОБА_1 адвокат - Топунова А.М. надала письмові заперечення в яких просила закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що працівниками поліції не було дотримано порядку розгляду справ про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , оскільки останній не був згодний з результатами огляду на стан сп'яніння, який було проведено на місці зупинки, а тому працівники патрульної поліції безпідставно склали протокол відносно останнього не запропонувавши йому пройти огляд в медичному закладі. Крім того, зазначила, що результат тесту, який було отримано за допомогою приладу Drager ARMF 0306 склав - 0,27%, що з урахуванням абсолютної похибки приладу, свідчить про можливий вміст алкоголю в крові ОСОБА_1 на рівні 0,27% так і на рівні 0,21%, а тому матеріали справи не містять беззаперечних доказів перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши заперечення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, переглянувши відеозапис, суд прийшов до наступних висновків.
За ч.1 ст. 130 КУпАП, поряд з іншим, передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п.2.9а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За правилами ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (ч.3 ст.266 КУпАП).
Дії поліцейських регламентовані нормами Наказу МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», відповідно до п. 2 розділу І якого огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. До ознак алкогольного сп'яніння віднесено: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 розділу І Інструкції). За наявності ознак, передбачених п. 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Пунктом 7 Розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, передбачено, що установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Незважаючи на невизнання своєї вини, вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №368542 від 21.06.2025 року, актом огляду на стан сп'яніння, направленням на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 21.06.2025 року, чеком з «Драгер» 7510 від 21.06.2025 року, а також відеозаписом №№ 475714, 474940 з якого просліджується чітка послідовність подій, які відбулись 21.06.2025 року, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який беззаперечно та поза розумним сумнівом підтверджує відомості, викладені в протоколі та вину правопорушника.
З переглянутого судом відеозапису вбачається, що на ньому зафіксовано рух транспортного засобу «Део Нексія» д/н « НОМЕР_1 », під керуванням ОСОБА_1 , який в ході відеозапису не заперечував та не повідомив працівників патрульної поліції щодо протилежного.
Щодо вказаних доводів захисника, наведених у клопотанні про закриття провадження у справі, суд зазначає про те, що на відміну від даних про ймовірні похибки результату при вимірюванні до приладу «Drager Alcotest 7510», які наведено у інструкції з експлуатації до даного приладу, у даних про технічні характеристики з офіційного сайту https://www.draeger.com/ про прилад «Drager Alcotest 7510», зазначено, що похибка результату при вимірюванні у діапазоні від 0,0 мг/л до 0,5 мг/л становить +/-0,0008мг/л, у діапазоні більше 0,5 мг/л - +/-1,7 %.
Тобто, при результаті проходження тесту ОСОБА_1 за допомогою приладу «Drager Alcotest 7510» на місці зупинки транспортного засобу № 1359, який склав 0,27 ‰, похибка при вимірюванні може становити +/- 0,008 промілле, та навіть з урахуванням цієї похибки результат тесту є 0,262, а тому результат тесту перетнув би дозволену межу.
Крім того, з переглянутого судом відеозапису вбачається, що працівниками патрульної поліції було дотримано порядку розгляду справи та роз'яснено ОСОБА_1 його права та обов'язки, щодо проходження огляду на стан сп'яніння, а також повідомлено порядок у разі незгоди з такими результатами. Разом з тим, останній не заперечував щодо результатів огляду на місці зупинки, а тому твердження сторони захисту, щодо незгоди останнього з результатами огляду не приймаються до уваги. Крім того, матеріали справи не містять доказів проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, за результатами якого останній перебуває в тверезому стані.
Слід також зазначити, що Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Приймаючи до уваги характер правопорушення, ступінь вини та особу правопорушника, а також відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність, враховуючи мету адміністративного стягнення, передбачену ст.23 КУпАП, суд дійшов висновку про те, що з метою виправлення й попередження нових правопорушень до ОСОБА_1 можливе застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 23, 30, 33, 34, 130, 256, 268, 276-280, 283 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя О.М.Боков