Справа №523/17378/25
Провадження №1-кс/523/5490/25
29 серпня 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Пресипського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника: ОСОБА_5 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС Управління СБ України в Одеській області капітана юстиції ОСОБА_6 , погоджене заступником керівника Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_7 «Про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою» відносно: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину 2019 р.н., працюючого лікарем КНП «Білгород-Дністровської багатопрофільної лікарні» проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваному у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.1 ст.114-1, ч.2 ст.15 ч.1 ст. 114-1, ч.3 ст.368 КК України
Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному 25.04.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025164220000025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України та за підозрою громадянина України ОСОБА_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України, та за підозрою громадянина України ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України, та за підозрою громадянки України ОСОБА_9 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Білгород - Дністровською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до абз. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991, особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991, громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Додатково встановлено, що особливий період діє в Україні з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 1126-VII від 17.03.2014.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збройні сили України» № 1934-ХІІ від 06.12.1991, Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про збройні сили України» № 1934-ХІІ від 06.12.1991, Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах комплектування шляхом призову громадян на військову службу та прийняття на військову службу за контрактом.
Додатково встановлено, що 24.02.2022 о 05:00 год. за наказом президента Російської Федерації ОСОБА_10 , збройні сили Російської Федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_11 від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ введено військовий стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Крім того, п. 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені, зокрема, ст. 33 Конституції України, згідно з якою кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Також, відповідно до імперативних положень абз. 4 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (у редакції від 16.06.2022), мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Крім того, відповідно до положень абз. 2, 9, 11 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII, зокрема не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду;
- які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2, 7, абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України; військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями; від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом; виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки); громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Також, відповідно до імперативних положень ч. 7 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (до появи технічної можливості інформаційної взаємодії між відповідними інформаційно-комунікаційними системами) зобов'язані в семиденний строк повідомити відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, та про зміну групи інвалідності (про військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, про військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - розвідувальні органи України).
Крім того, відповідно до абз. 1, 2 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації , незалежно від місця їх перебування на військовому обліку; призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Також, відповідно до положень ч. 1 ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, підготовки громадян України до військової служби, взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Крім того, відповідно до п. 251, п.п. 1 п. 252, 253 Положення «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України», затвердженого Указом Президента України «Про положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України» від 10.12.2008 № 1153/2008:
- в особливий період військовослужбовці проходять військову службу, резервісти призиваються на військову службу, а військовозобов'язані виконують військовий обов'язок у запасі в порядку, передбаченому цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють порядок проходження військової служби в особливий період;
- у разі оголошення мобілізації і настання особливого періоду проводиться призов на військову службу військовозобов'язаних і резервістів, за винятком осіб, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також прийом громадян на військову службу за контрактом;
- призови на військову службу військовозобов'язаних у воєнний час проводяться територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а резервістів - командирами військових частин на підставі указів Президента України.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що громадяни відбувають військову службу відповідно до закону, а відповідно до статей 1, 15 та 22 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, придатними для цього за станом здоров'я громадянами України чоловічої статі, яким під час особливого періоду до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старшими особами, які не досягай 60-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Відповідно ст. 3 до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-IX, вбачається, що інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також згідно до п. 6 абз. 1 прикінцевих та перехідних положень вищевказаного закону, Кабінету Міністрів України з дня набрання чинності цим Законом забезпечити створення експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи у закладах охорони здоров'я.
Згідно абз. 1 ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 за № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» встановлено, що з 01.01.2025 експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
У відповідності до п. 2, 3, 4, абз 7 п. 7, «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», встановлено:
експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров'я, а також за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я);
перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи та входити до складу експертних команд, затверджується керівником закладу охорони здоров'я, та підлягає оновленню не менш як один раз на рік;
експертні команди у своїй роботі керуються Конституцією України, Законом України «Про запобігання корупції», іншими законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами;
склад експертної команди формується індивідуально для кожного оцінювання з урахуванням необхідних для проведення оцінювання спеціалізацій лікарів з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд Центру оцінювання функціонального стану особи.
Разом з тим, у відповідності до п. 9 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», встановлено, що експертні команди:
встановлюють групи (підгрупи) інвалідності, фіксують причини та час її настання відповідно до підтверджувальних документів;
формують результати оцінювання на підставі відомостей про стан здоров'я особи, зокрема обов'язково на підставі тих, що містяться в електронній системі охорони здоров'я, та в медичній документації, що була внесена до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи в сканованому вигляді лікарем, який направив на проведення оцінювання;
В той же час, відповідно до абз. 7 п. 16 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», встановлено, що адміністратори та члени експертних команд повинні: добросовісно, чесно та професійно виконувати свої обов'язки; постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності; не ухилятися від прийняття рішень; не допускати зловживань та неефективного використання державної власності; знати вимоги нормативно-правових актів з питань оцінювання та застосовувати їх під час виконання обов'язків.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 31.10.2024 № 1329-VІІІ, затверджено Статут комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради, відповідно до відповідно до п. п. 1.1., 1.3., 1.4., 2.3., 3.1., 3.2., якого:
«…Комунальне некомерційне підприємство «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради є медичним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної спецiалiзованої медичної допомоги у порядку та на умовах, встановлених законодавством України…»;
«…Підприємство перебуває в комунальній власності Білгород-Дністровської міської територіальної громади в особі Білгород-Дністровської міської ради…»;
«…Засновником Підприємства є Білгород-Дністровська міська рада…»;
«…До складу Підприємства входять відокремлені структурні підрозділи без набуття права юридичної особи, зокрема: консультативно-діагностична полiклiнiка (вул. Пирогова, 4)…»;
«…Метою діяльності Підприємства є надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги через провадження медичних послуг у порядку та обсязі, встановлених законодавством, а також вжиття заходів з профілактики захворювань населення та підтримки громадського здоров'я у госпітальному окрузі N? 7 Одеської області…»;
«…Відповідно до поставленої мети, предметом діяльності Підприємства є: медична практика, надання пацієнтам відповідно до законодавства на безоплатній та платній основі в цілодобовому режимі послуг спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги, амбулаторної допомоги, у тому числі екстреної (невідкладної) медичної допомоги, надання медичних послуг відповідно до статутної діяльності юридичним особам, фізичним особам підприємцям. а також нерезидентам та юридичним особам зареєстрованими не на території України, проведення експертизи тимчасової непрацездатності та контролю за видачею листків непрацездатності, направлення на медико-соціальну експертизу осіб зі стійкою втратою працездатності…».
Додатково встановлено, що ОСОБА_4 зараховано на посаду лікаря - травматолога вищевказаної КНП «БДМБЛ» БДМР, ОСОБА_9 , зараховано на посаду старшої медсестри КНП «БДМБЛ» БДМР, ОСОБА_8 , зараховано на посаду лікаря кардіолога КНП «БДМБЛ» БДМР.
Також встановлено, що наказом директора КНП «БДМБЛ» БДМР від 03.12.2024 за № 172 «Про затвердження складу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування», лікаря - травматолога ОСОБА_4 призначено на посаду члена другої експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Експертна команда) вищевказаної КНП одночасно призначено його й адміністратором експертних команд, лікаря - кардіолога ОСОБА_8 призначено на посаду члена третьої Експертної команди вищевказаної КНП, а старшу медичну сестру ОСОБА_9 призначено на посаду медичного реєстратора Експертних команд.
Крім того, відповідно до п.13 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» Головуючим лікарем під час проведення оцінювання визначається лікар, спеціальність якого відповідає основному діагнозу.
Відповідно до п. 30, 31, 32, 33, 35 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» Головуючим у справі визначається лікар, чия спеціальність відповідає профілю справи.
Головуючий у справі представляє особу, яка направлена на оцінювання, доповідає про наявні діагнози та стан здоров'я особи, медичні та інші документи цієї особи.
Головуючий у справі несе відповідальність за складення протоколу розгляду справи та формування проекту рішення експертної команди.
Під час розгляду справи члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я.
Якщо наявної інформації недостатньо для прийняття рішення щодо оцінювання, експертна команда має право направити особу на додаткове медичне обстеження. У такому разі головуючий у справі формує електронне направлення в електронній системі охорони здоров'я відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого МОЗ.
Рішення приймаються колегіально більшістю голосів членів експертної команди. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого у справі.
Відповідно до п. 2, 38 «Порядку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи» медичний реєстратор - працівник закладу охорони здоров'я, на базі якого функціонує експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертна команда), на якого керівником відповідного закладу покладено обов'язки з внесення до електронної системи справ, які не були розглянуті медико-соціальними експертними комісіями та були передані до закладів охорони здоров'я для подальшого проведення оцінювання.
Медичні реєстратори реєструють в електронній системі справи та документи щодо проведення оцінювання експертними командами, які не були розглянуті медико-соціальними експертними комісіями та були передані ними до закладів охорони здоров'я.
Відповідно до п. 24-27 «Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» Після отримання закладом охорони здоров'я електронного направлення в електронній системі таке направлення розглядається адміністратором закладу охорони здоров'я (далі - адміністратор), який є уповноваженою особою закладу охорони здоров'я, в якому створено експертну команду.
Так, відповідно до вказаних пунктів Адміністратор:
- отримує електронні направлення та супровідні документи в електронній системі та проводить їх перевірку на предмет повноти наданої інформації;
- приймає електронне направлення та супровідні документи до розгляду в експертній команді або повертає їх на доопрацювання в разі наявності відповідних підстав протягом п'яти робочих днів з моменту їх надходження із зазначенням підстави для повернення;
-визначає необхідний перелік спеціальностей лікарів експертної команди;
визначає можливу форму розгляду експертною командою (очно, заочно, з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи) відповідно до критеріїв визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи згідно з додатком 1 та побажань особи.
Після прийняття адміністратором електронного направлення до розгляду інформація про форму, дату та час розгляду надсилається особі, щодо якої буде проводитися оцінювання, на адресу її електронної пошти (у разі відсутності електронної пошти протягом п'яти календарних днів шляхом надсилання особі в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив (без зазначення персонального складу експертної команди, яка проводитиме оцінювання).
Підставами для повернення адміністратором документів на доопрацювання є:
- наявність помилок у введеній інформації або невнесення до електронного направлення всіх необхідних відомостей, зазначених у пунктах 21 і 22 цього Порядку, які не носять характеру описок, технічних або арифметичних помилок;
- відсутність необхідних документів, які повинні бути додані до електронного направлення, зазначених у пунктах 21 і 22 цього Порядку;
- неналежна якість електронних копій документів, які додані до електронного направлення, що унеможливлює ознайомлення з ними;
- невідповідність критеріям направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 107, ст. 6782).
Відповідно до п. 41, 42, 43 Порядку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи Адміністратор закладу охорони здоров'я, на базі якого функціонує експертна команда:
1) здійснює приймання та попередній розгляд електронних направлень до експертної команди після їх реєстрації лікуючими лікарями в електронній системі;
2) приймає рішення про повернення на доопрацювання або прийняття справи до розгляду експертної команди;
3) формує розклад розгляду справ експертними командами щодо проведення оцінювання;
4) визначає необхідний склад спеціальностей лікарів експертної команди для проведення оцінювання;
5) визначає спосіб проведення розгляду справи експертною командою для проведення оцінювання;
6) формує графік проведення розгляду справ експертною командою.
Головуючі та члени експертних команд:
1) вносять інформацію та підписують рішення, прийняті експертною командою за результатами проведення оцінювання;
2) формують та підписують протоколи розгляду справ експертною командою;
3) мають доступ до всіх справ, які розглядаються експертною командою, членами яких вони є, у день розгляду цих справ.
Інформація про результати оцінювання вважається внесеною до електронної системи з моменту наповнення рішення, прийнятого експертною командою за результатами проведення оцінювання, інформацією, визначеною законодавством, та підписання такого рішення головуючими та членами експертних команд.
Так, в порушення вищевикладених законодавчих норм ОСОБА_4 , обіймаючи посаду лікаря - травматолога комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (далі - КНП «БДМБЛ» БДМР), а також будучи включеним до другою експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та будучи адміністратором для забезпечення документообігу експертних команд, що відповідно до підпункту ґ пункту 2 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є особою, яка прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у розумінні примітки до ст. 364 КК України є особою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, за невстановлених обставин та у невстановлений період часу, з метою незаконного збагачення, вступив у злочинну змову із працівниками КНП «БДМБЛ» БДМР, а саме: лікарем - кардіологом ОСОБА_8 , який є членом третьої експертної команди та головуючим лікарем у команді в частині кардіологічних діагнозів та із старшою медичною сестрою ОСОБА_9 , яка призначена реєстратором експертних команд.
Діючи спільно, у порушення вимог ст. 22, 23 Закону України «Про запобігання корупції», п. 2, 3, 4, 7, 9, 19, 35 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 за № 1338, розробили план направлений на отримання для себе неправомірної вигоду за вчинення в інтересах третіх осіб дій із використанням наданої йому влади та службового становища, а саме для встановлення особам групи інвалідності, за наступних обставин.
Так, за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 14.07.2025, ОСОБА_9 надала ОСОБА_4 медичні документи громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який потребував проходження оцінювання повсякденного функціонування особи з можливістю встановлення групи інвалідності.
Того ж дня, ознайомившись з медичними документами ОСОБА_12 , ОСОБА_4 надав їх ОСОБА_8 , який вивчивши медичні документи ОСОБА_12 та зазначив, що наявні медичні документи не дають можливості встановлення ступеню інвалідності.
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_9 за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 14.07.2025, знаходячись в адміністративній будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, запропонували ОСОБА_12 , за надання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 3 000 (трьох) тисяч доларів США виготовити останньому фіктивні медичні документи, які будуть слугувати підставою для позитивного розгляду Експертною командою, з подальшим отриманням групи інвалідності, яка дозволить останньому уникнути призову під час мобілізації.
Після чого, 16.07.2025 ОСОБА_12 , розуміючи неправомірність дій останніх, звернувся до правоохоронних органів, надав добровільну згоду на конфіденційне співробітництво та далі діяв під їх контролем.
В подальшому, у визначений ОСОБА_9 дату та час, а саме 22.07.2025 приблизно о 10 год. 30 хв., знаходячись в робочому кабінеті № 413 вищевказаної КНП ОСОБА_9 надала ОСОБА_12 , виготовлені за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, медичні виписки щодо начебто проходження останнім медичних досліджень, а саме: протокол ультразвукового дослідження серця від 16.07.2025; тредміл -тест виданий на ім'я ОСОБА_12 від 15.07.2025 та висновок за результатами дослідження велоергометра виданий на ім'я ОСОБА_13 від 16.07.2025, для їх подальшої подачі на розгляд Експертної команди.
Надалі, того ж дня приблизно о 10 год. 45 хв. ОСОБА_9 відвела ОСОБА_12 до робочого кабінету ОСОБА_4 за № 409, який наголосив ОСОБА_12 про необхідність надати неправомірну вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 1 400 (одна тисяча чотириста) доларів США, за виготовлення вищевказаних медичних документів, наданих йому попередньо ОСОБА_9 .
Після чого ОСОБА_12 , перебуваючи в робочого кабінеті ОСОБА_4 за № 409 КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташований за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, близько 10 год. 46 хв. надав ОСОБА_4 грошові кошти у кількості 1 400 (одна тисяча чотириста) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 58 547 гривень, у якості неправомірної вигоди за надані попередньо йому ОСОБА_9 медичні документи, необхідні для розгляду Експертною комісією.
Надалі, 24.07.2025 ОСОБА_12 за вказівкою ОСОБА_9 прибув до КНП «БДМБЛ» БДМР», де остання приблизно о 08 год. 29 хв. під час спілкування із ОСОБА_12 наголосила про необхідність надання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 700 (сімсот) доларів США, з яких 500 (п'ятсот) призначалися лікарю ОСОБА_8 , який попередньо дав позитивну відповідь щодо проходження ОСОБА_12 Експертної команди, головуючим лікарем якої він є, а також 100 (сто) доларів США ОСОБА_4 та100 (сто) доларів США іншій медичній сестрі.
В подальшому, 31.07.2025 приблизно о 12 год. 50 хв., ОСОБА_12 знаходячись в робочому кабінеті № 413, в якому перебували ОСОБА_9 та ОСОБА_4 , на вимогу останньої надав йому неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у кількості 700 (сімсот) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 29 232 гривень.
Того ж дня, приблизно о 13 год. 48 хв. Головуючий лікар Експертної команди - лікар-кардіолог ОСОБА_8 , діючи відповідно до раніше розробленого плану з ОСОБА_9 та ОСОБА_4 , знаходячись в приміщенні адміністративної будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, достовірно усвідомлюючи, що надані ОСОБА_12 медичні документи є фіктивними, а саме не відповідають його дійсному стану здоров'я, надав останньому документи щодо встановлення ОСОБА_12 3 групи інвалідності, а саме: витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (номер витягу 10825/25/216/В, дата прийняття рішення 31.07.2025, номер рішення 10825/25/216/Р) та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, номер витягу: 10825/25/216/І, які надають ОСОБА_12 можливість ухилитися від обов'язку проходити військову службу в Збройних силах України та інших військових формуваннях в особливий період.
За викладених вище обставин дії ОСОБА_4 , кваліфіковано за:
- ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України - перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
- ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди, для себе та третіх осіб за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до абз. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991, особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991, громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Додатково встановлено, що особливий період діє в Україні з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 1126-VII від 17.03.2014.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збройні сили України» № 1934-ХІІ від 06.12.1991, Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про збройні сили України» № 1934-ХІІ від 06.12.1991, Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах комплектування шляхом призову громадян на військову службу та прийняття на військову службу за контрактом.
Додатково встановлено, що 24.02.2022 о 05:00 год. за наказом президента Російської Федерації ОСОБА_10 , збройні сили Російської Федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_11 від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ введено військовий стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Крім того, п. 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені, зокрема, ст. 33 Конституції України, згідно з якою кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Також, відповідно до імперативних положень абз. 4 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (у редакції від 16.06.2022), мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Крім того, відповідно до положень абз. 2, 9, 11 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII, зокрема не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду;
- які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2, 7, абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України; військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями; від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом; виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки); громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Також, відповідно до імперативних положень ч. 7 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (до появи технічної можливості інформаційної взаємодії між відповідними інформаційно-комунікаційними системами) зобов'язані в семиденний строк повідомити відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, та про зміну групи інвалідності (про військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, про військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - розвідувальні органи України).
Крім того, відповідно до абз. 1, 2 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку; призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Також, відповідно до положень ч. 1 ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, підготовки громадян України до військової служби, взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Крім того, відповідно до п. 251, п.п. 1 п. 252, 253 Положення «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України», затвердженого Указом Президента України «Про положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України» від 10.12.2008 № 1153/2008:
- в особливий період військовослужбовці проходять військову службу, резервісти призиваються на військову службу, а військовозобов'язані виконують військовий обов'язок у запасі в порядку, передбаченому цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють порядок проходження військової служби в особливий період;
- у разі оголошення мобілізації і настання особливого періоду проводиться призов на військову службу військовозобов'язаних і резервістів, за винятком осіб, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також прийом громадян на військову службу за контрактом;
- призови на військову службу військовозобов'язаних у воєнний час проводяться територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а резервістів - командирами військових частин на підставі указів Президента України.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що громадяни відбувають військову службу відповідно до закону, а відповідно до статей 1, 15 та 22 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, придатними для цього за станом здоров'я громадянами України чоловічої статі, яким під час особливого періоду до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старшими особами, які не досягай 60-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Відповідно ст. 3 до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-IX, вбачається, що інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також згідно до п. 6 абз. 1 прикінцевих та перехідних положень вищевказаного закону, Кабінету Міністрів України з дня набрання чинності цим Законом забезпечити створення експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи у закладах охорони здоров'я.
Згідно абз. 1 ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 за № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» встановлено, що з 01.01.2025 експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
У відповідності до п. 2, 3, 4, абз 7 п. 7, «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», встановлено:
експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров'я, а також за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я);
перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи та входити до складу експертних команд, затверджується керівником закладу охорони здоров'я, та підлягає оновленню не менш як один раз на рік;
експертні команди у своїй роботі керуються Конституцією України, Законом України «Про запобігання корупції», іншими законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами;
склад експертної команди формується індивідуально для кожного оцінювання з урахуванням необхідних для проведення оцінювання спеціалізацій лікарів з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд Центру оцінювання функціонального стану особи.
Разом з тим, у відповідності до п. 9 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», встановлено, що експертні команди:
встановлюють групи (підгрупи) інвалідності, фіксують причини та час її настання відповідно до підтверджувальних документів;
формують результати оцінювання на підставі відомостей про стан здоров'я особи, зокрема обов'язково на підставі тих, що містяться в електронній системі охорони здоров'я, та в медичній документації, що була внесена до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи в сканованому вигляді лікарем, який направив на проведення оцінювання;
В той же час, відповідно до абз. 7 п. 16 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», встановлено, що адміністратори та члени експертних команд повинні: добросовісно, чесно та професійно виконувати свої обов'язки; постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності; не ухилятися від прийняття рішень; не допускати зловживань та неефективного використання державної власності; знати вимоги нормативно-правових актів з питань оцінювання та застосовувати їх під час виконання обов'язків.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 31.10.2024 № 1329-VІІІ, затверджено Статут комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради, відповідно до відповідно до п. п. 1.1., 1.3., 1.4., 2.3., 3.1., 3.2., якого:
«…Комунальне некомерційне підприємство «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради є медичним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної спецiалiзованої медичної допомоги у порядку та на умовах, встановлених законодавством України…»;
«…Підприємство перебуває в комунальній власності Білгород-Дністровської міської територіальної громади в особі Білгород-Дністровської міської ради…»;
«…Засновником Підприємства є Білгород-Дністровська міська рада…»;
«…До складу Підприємства входять відокремлені структурні підрозділи без набуття права юридичної особи, зокрема: консультативно-діагностична полiклiнiка (вул. Пирогова, 4)…»;
«…Метою діяльності Підприємства є надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги через провадження медичних послуг у порядку та обсязі, встановлених законодавством, а також вжиття заходів з профілактики захворювань населення та підтримки громадського здоров'я у госпітальному окрузі N? 7 Одеської області…»;
«…Відповідно до поставленої мети, предметом діяльності Підприємства є: медична практика, надання пацієнтам відповідно до законодавства на безоплатній та платній основі в цілодобовому режимі послуг спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги, амбулаторної допомоги, у тому числі екстреної (невідкладної) медичної допомоги, надання медичних послуг відповідно до статутної діяльності юридичним особам, фізичним особам підприємцям. а також нерезидентам та юридичним особам зареєстрованими не на території України, проведення експертизи тимчасової непрацездатності та контролю за видачею листків непрацездатності, направлення на медико-соціальну експертизу осіб зі стійкою втратою працездатності…».
Додатково встановлено, що ОСОБА_4 зараховано на посаду лікаря - травматолога вищевказаної КНП «БДМБЛ» БДМР, ОСОБА_9 , зараховано на посаду старшої медсестри КНП «БДМБЛ» БДМР, ОСОБА_8 , зараховано на посаду лікаря кардіолога КНП «БДМБЛ» БДМР.
Також встановлено, що наказом директора КНП «БДМБЛ» БДМР від 03.12.2024 за № 172 «Про затвердження складу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування», лікаря - травматолога ОСОБА_4 призначено на посаду члена другої експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Експертна команда) вищевказаної КНП одночасно призначено його й адміністратором експертних команд, лікаря - кардіолога ОСОБА_8 призначено на посаду члена третьої Експертної команди вищевказаної КНП, а старшу медичну сестру ОСОБА_9 призначено на посаду медичного реєстратора Експертних команд.
Крім того, відповідно до п.13 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» Головуючим лікарем під час проведення оцінювання визначається лікар, спеціальність якого відповідає основному діагнозу.
Відповідно до п. 30, 31, 32, 33, 35 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» Головуючим у справі визначається лікар, чия спеціальність відповідає профілю справи.
Головуючий у справі представляє особу, яка направлена на оцінювання, доповідає про наявні діагнози та стан здоров'я особи, медичні та інші документи цієї особи.
Головуючий у справі несе відповідальність за складення протоколу розгляду справи та формування проекту рішення експертної команди.
Під час розгляду справи члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я.
Якщо наявної інформації недостатньо для прийняття рішення щодо оцінювання, експертна команда має право направити особу на додаткове медичне обстеження. У такому разі головуючий у справі формує електронне направлення в електронній системі охорони здоров'я відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого МОЗ.
Рішення приймаються колегіально більшістю голосів членів експертної команди. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого у справі.
Відповідно до п. 2, 38 «Порядку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи» медичний реєстратор - працівник закладу охорони здоров'я, на базі якого функціонує експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертна команда), на якого керівником відповідного закладу покладено обов'язки з внесення до електронної системи справ, які не були розглянуті медико-соціальними експертними комісіями та були передані до закладів охорони здоров'я для подальшого проведення оцінювання.
Медичні реєстратори реєструють в електронній системі справи та документи щодо проведення оцінювання експертними командами, які не були розглянуті медико-соціальними експертними комісіями та були передані ними до закладів охорони здоров'я.
Відповідно до п. 24-27 «Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» Після отримання закладом охорони здоров'я електронного направлення в електронній системі таке направлення розглядається адміністратором закладу охорони здоров'я (далі - адміністратор), який є уповноваженою особою закладу охорони здоров'я, в якому створено експертну команду.
Так, відповідно до вказаних пунктів Адміністратор:
- отримує електронні направлення та супровідні документи в електронній системі та проводить їх перевірку на предмет повноти наданої інформації;
- приймає електронне направлення та супровідні документи до розгляду в експертній команді або повертає їх на доопрацювання в разі наявності відповідних підстав протягом п'яти робочих днів з моменту їх надходження із зазначенням підстави для повернення;
-визначає необхідний перелік спеціальностей лікарів експертної команди;
визначає можливу форму розгляду експертною командою (очно, заочно, з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи) відповідно до критеріїв визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи згідно з додатком 1 та побажань особи.
Після прийняття адміністратором електронного направлення до розгляду інформація про форму, дату та час розгляду надсилається особі, щодо якої буде проводитися оцінювання, на адресу її електронної пошти (у разі відсутності електронної пошти протягом п'яти календарних днів шляхом надсилання особі в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив (без зазначення персонального складу експертної команди, яка проводитиме оцінювання).
Підставами для повернення адміністратором документів на доопрацювання є:
- наявність помилок у введеній інформації або невнесення до електронного направлення всіх необхідних відомостей, зазначених у пунктах 21 і 22 цього Порядку, які не носять характеру описок, технічних або арифметичних помилок;
- відсутність необхідних документів, які повинні бути додані до електронного направлення, зазначених у пунктах 21 і 22 цього Порядку;
- неналежна якість електронних копій документів, які додані до електронного направлення, що унеможливлює ознайомлення з ними;
- невідповідність критеріям направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 107, ст. 6782).
Відповідно до п. 41, 42, 43 Порядку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи Адміністратор закладу охорони здоров'я, на базі якого функціонує експертна команда:
1) здійснює приймання та попередній розгляд електронних направлень до експертної команди після їх реєстрації лікуючими лікарями в електронній системі;
2) приймає рішення про повернення на доопрацювання або прийняття справи до розгляду експертної команди;
3) формує розклад розгляду справ експертними командами щодо проведення оцінювання;
4) визначає необхідний склад спеціальностей лікарів експертної команди для проведення оцінювання;
5) визначає спосіб проведення розгляду справи експертною командою для проведення оцінювання;
6) формує графік проведення розгляду справ експертною командою.
Головуючі та члени експертних команд:
1) вносять інформацію та підписують рішення, прийняті експертною командою за результатами проведення оцінювання;
2) формують та підписують протоколи розгляду справ експертною командою;
3) мають доступ до всіх справ, які розглядаються експертною командою, членами яких вони є, у день розгляду цих справ.
Інформація про результати оцінювання вважається внесеною до електронної системи з моменту наповнення рішення, прийнятого експертною командою за результатами проведення оцінювання, інформацією, визначеною законодавством, та підписання такого рішення головуючими та членами експертних команд.
Так, в порушення вищевикладених законодавчих норм ОСОБА_4 , обіймаючи посаду лікаря - травматолога комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (далі - КНП «БДМБЛ» БДМР), а також будучи включеним до другою експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та будучи адміністратором для забезпечення документообігу експертних команд, що відповідно до підпункту ґ пункту 2 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є особою, яка прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у розумінні примітки до ст. 364 КК України є особою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, діючи умисно, з корисливих мотивів, прийняв для себе рішення організувати підроблення витягів з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які видаються та посвідчується членами Експертної команди КНП «БДМБЛ» БДМР, з метою протиправного сприяння громадянам України в безперешкодному проходженні оцінювання повсякденного функціонування особи, всупереч установленого законодавством порядку.
Діючи у порушення вимог ст. 22, 23 Закону України «Про запобігання корупції», п. 2, 3, 4, 7, 9, 19, 35 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 за № 1338, розробив злочинний план направлений на отримання для себе неправомірної вигоду за вчинення в інтересах третіх осіб дій із використанням наданої йому влади та службового становища, а саме для встановлення особам групи інвалідності, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 06.08.2025, знаходячись на робочу місці в приміщенні будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР, що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, точне місце органом досудового розслідування на теперішній час не встановлено, познайомився з громадянином України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та отримав від останнього його медичні документи, які ОСОБА_14 надав ОСОБА_4 , з метою уточнення можливості отримання групи інвалідності, у зв'язку із своїми захворюваннями.
Надалі, того ж дня, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, достовірно усвідомлюючи, що за наданими ОСОБА_14 медичними документами відсутні законні підстави для надання експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи статусу інваліда, виказав прохання ОСОБА_14 в завуальованій формі надати останньому неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у кількості 5 000 (п'ять тисяч) доларів США за виготовлення фіктивних виписок щодо проходження ОСОБА_14 медичних досліджень, на підставі яких Експертною командою буде надано позитивний висновок та присвоєння останньому статусу інваліда 3 групи.
Після чого, 07.08.2025 ОСОБА_14 звернувся до правоохоронних органів та надав добровільну згоду на конфіденційне співробітництво та на проведення відносно нього негласних слідчих (розшукових) дій, з метою викриття злочинної діяльності посадових осіб КНП «БДМБЛ» БДМР».
Надалі, в ході наступної зустрічі, яка відбулася 18.08.2025 в приміщенні робочого кабінету № 409 КНП «БДМБЛ» БДМР, точний час досудового розслідування на теперішній час не встановлено, ОСОБА_14 повідомив ОСОБА_4 , щодо готовності надати виказані йому раніше грошові кошти.
В подальшому, 28.08.2025 приблизно о 12 год. 00 хв. ОСОБА_4 , діючи відповідно до раніше розробленого ним злочинного плану, знаходячись в приміщенні робочого кабінету № 409 адміністративної будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР, що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, отримав для себе від громадянина ОСОБА_14 неправомірну вигоди у вигляді грошових коштів, у кількості 3 000 (три тисяч) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 123 960 гривень, за вчинення дій, з використанням наданої йому влади, пов'язаних з виготовленням та надання останньому в подальшому фіктивних виписок щодо проходження ним медичних досліджень, які будуть підставою для експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «БДМБЛ» БДМР встановили ОСОБА_14 інвалідність 3 групи.
Тобто, ОСОБА_4 , вчинив усі дії, які вважав необхідними для подальшого отримання ОСОБА_14 усіх необхідних медичних документів для надання їх на розгляд Експертній команді та присвоєння останньому 3 групи інвалідності, а отже дії направленні на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань у особливий період.
За викладених вище обставин дії ОСОБА_4 , кваліфіковано за:
- ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди, для себе та третіх осіб за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинене повторно;
- ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 114-1 КК України - закінчений замах на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
У подальшому, 28.08.2025 о 14 год. 40 хв., громадянина України ОСОБА_4 , затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України.
28.08.2025 ОСОБА_4 оголошено про підозру та вручено повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України.
29.08.2025 слідчий звернувся до суду з клопотанням, про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави, мотивуючи клопотання тим, що підозрюваному повідомлено про підозру у вчиненні тяжких злочинів під час дії воєнного стану, наявністю ризиків, передбачених ст. 177 КПК України), та неможливістю запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання, вважаючи мету і підстави застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обґрунтованими та достатніми для його застосування до підозрюваного, без визначення розміру застави.
Захисник заперечувала проти задоволення клопотання, посилаючись на формальність клопотання, відсутність ризиків, необґрунтованість підозри, адже в повідомленні описано злочинні дії вчинені 28.08.2025 хоча на їх підтвердження не надано належних доказів. Захист просив застосувати до підозрюваного більш м'який запобіжний захід у вигляді зокрема і домашнього арешту. Також захисник наполягала на визначення розміру застави. Підозрюваний погодився з думкою захисника.
Від підозрюваного скарг на незаконні дії відносно нього з боку працівників органів досудового розслідування не надходили, інших заяв та клопотань не було.
Вивчивши клопотання та надані суду матеріали, вислухавши думки прокурора, захисника та підозрюваного, приходжу до наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
При вирішенні питання щодо обґрунтованості підозри, належить прийняти до уваги п. 57 рішення ЄСПЛ у справі «K.F. проти Німеччини» від 29 серпня і 24 жовтня 1997 року, згідно до якого наявність «обґрунтованої підозри» означає, що вже існують факти або інформація, які спроможні переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа, ймовірно, вчинила правопорушення. А також рішення ЄСПЛ по справі «Мюрей проти сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, в якому зазначено, що факти, які породжують підозру, не обов'язково мають такий саме рівень з'ясовності, який потребується на пізнішому етапі кримінального провадження, тобто факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку.
Приймаючи до уваги дані, які містяться в наданих суду матеріалах, доказах наданих слідчому судді підозра ОСОБА_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень обґрунтовується наступними матеріалами кримінального провадження, а саме: відповіддю на доручення від 07.05.2025; відповіддю на доручення від 15.07.2025; відповіддю на доручення від 15.07.2025; відповіддю на доручення від 06.08.2025; відповіддю на доручення від 21.08.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 16.07.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 23.08.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 16.07.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 23.08.2025, з додатками; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 07.08.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 23.08.2025; протоколом обшуку від 28.08.2025; протоколом обшуку від 28.08.2025; протоколом обшуку від 28.08.2025; протоколом про результати контролю за вчиненням злочину від 12.08.2025; протоколом огляду та ідентифікації грошових коштів від 22.07.2025, з додатком; протоколом вручення оглянутих та заздалегідь ідентифікованих засобів грошових коштів від 22.07.2025, з додатком; протоколом добровільної видачі від 22.07.2025, з додатком; протоколом огляду та ідентифікації грошових коштів від 31.07.2025, з додатком; протоколом вручення оглянутих та заздалегідь ідентифікованих засобів грошових коштів від 31.07.2025, з додатком; протоколом добровільної видачі від 31.07.2025; протоколом про результати аудіо-, відео контролю особи від 31.07.2025; протоколом про результати аудіо-, відео контролю особи від 31.07.2025; протоколом про результати аудіо-, відео контролю особи від 08.08.2025; протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 28.08.2025; протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 28.08.2025; протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 28.08.2025; повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 28.08.2025; повідомленням про підозру ОСОБА_8 від 28.08.2025; повідомленням про підозру ОСОБА_9 від 28.08.2025; іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності, вважаю доведеним у судовому засіданні обґрунтованість підозри в скоєнні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України.
З приводу епізоду (ів) вчинених 28.08.2025 року то всі епізоди зазначені у підозрі ОСОБА_4 доведені на відповідному рівні достатньому для ствердження про обгрунтованість підозри у вчинені інкримінованих ОСОБА_4 доказів, зокрема протоколи НСРД від 28.08.2025 року.
Враховуючи, що ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється в скоєнні кримінальних правопорушень, по яким продовжується проведення необхідних слідчих дій, вважаю, що ці обставини свідчать про можливість з боку підозрюваного незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, в зв'язку з викладеним вважаю ризик, передбачений ч.1 п. 3 ст. 177 КПК України, доведеним.
Крім того враховуючи, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється в скоєнні тяжких кримінальних правопорушень, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до десяти років, та яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим, вважаю, що ці обставини свідчать про можливість з боку підозрюваного переховуватись від органу досудового розслідування та суду.
Так як лише ОСОБА_4 відомі обставини інкримінованих злочинів, то саме підозрюваний може вичнити дії на приховування своєї діяльності, адже не виключено факт того, що сторона обвинувачення на цьому етапі досудового розслідування, не виявила та не вилучена докази у справі.
Доказів наявності ризику продовження вчинення інкримінованих злочинів стороною обвинувачення доказі не надано.
Враховуючи тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 , наявність ризиків передбачених ст.177 КПК України, стадії досудового розслідування, вважаю, що прокурором під час розгляду клопотання надано достатньо матеріалів (доказів), які є достатніми для переконання що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, не може запобігти доведеним під час розгляду ризикам. В ході розгляду клопотання встановлено міцні соціальні зв'язки підозрюваного (одружений, має місце проживання в Одеській області, має на утриманні дитину та мати пенсійного віку), але вказане не зупинило підозрюваного від вчинення тих дій які описані в клопотання слідчого в яких обґрунтовано підозрюєтся саме ОСОБА_4 тож при обранні запобіжного заходу не можуть вплинути на можливість застосування більш м'якого запобіжного заходу.
Крім того, зважаючи на суспільний інтерес, який з урахуванням презумпції невинуватості виправдовує відступ від принципу поваги до особистості, визначеного Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, що відповідає правовим позиціям, викладених в п.35 рішення ЄСПЛ «Летельє проти Франції».
В зв'язку з викладеним, вважаю, що в даній кримінальній справі, на час вирішення вказаного питання, з урахуванням викладених в ухвалі обставин кримінального провадження, суспільний інтерес переважає над особистим інтересом підозрюваного.
Обставин, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, передбачених ст. 183 КПК України - не має.
Вважаю доцільним, з урахуванням того, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України, під час дії воєнного стану, відповідно до вимог ч.4 ст. 183 КПК України, не визначає розмір застави у кримінальному провадженні, адже такий запобіжний захід не зможе забезпечити уникнення ризиків передбачених ст.177 КПК України.
Відповідно до ст. 209 КПК України, при визначенні часу затримання ОСОБА_4 , належить прийняти протокол його затримання, згідно якому він був затриманий 28.08.2025 року.
Щодо позиції сторони захисту про відсутність ризиків то їх наявність була встановлена в ході розгляду клопотання.
На підставі встановленого, керуючись ст. ст. 132, 176, 177, 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197, 205 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого в ОВС Управління СБ України в Одеській області капітана юстиції ОСОБА_6 - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 (шістдесят) днів), без визначення розміру застави та можливості її внесення, та обчислювати з дня затримання ОСОБА_4 , тобто з 28.08.2025 року 14 год.20 хв. до 14 год.20 хв. 26.10.2025 року.
Визначити строк дії ухвали до 14 год. 20 хв. 26.10.2025 року.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга, протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою яка перебуває під вартою з моменту вручення копії ухвали.
Подання апеляційної скарги на ухвалу зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя : ОСОБА_1