Справа №521/7072/25
Номер провадження 3/521/3294/25
25 червня 2025 року м. Одеса
Суддя Хаджибейського районного суду м. Одеси Передерко Д.П., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника - адвоката Пірога С.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, студентку 1 курсу Об'єднаного вищого професійно-технічного училища сфери послуг Національного університету «Одеська юридична академія», проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №706652, 24.04.2025 року близько 11 години 30 хвилин неповнолітня ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 139, на дитячому майданчику, палила електронну сигарету, чим своїми діями порушила вимоги ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
По даному факту працівниками поліції відносно ОСОБА_1 був складений протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності свою провину не визнала, обставини зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення заперечувала, як і заперечувала факт паління електронної сигарети у громадському місці так і взагалі факт паління електронної сигарети.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності просив закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши надані до суду матеріали справи, вислухавши пояснення учасників судового засідання, суд вважає, що докази є сумнівними і недостатніми для визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП. При цьому суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 175-1 КУпАП передбачено, що адміністративна відповідальність настає за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов'язаних з їх вживанням, трав'яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, зокрема, на дитячих майданчиках.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами ... протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, до суду надані наступні докази:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №706652 від 24.04.2025 року;
-рапорт інспектора СЮП ВП ОРУП №1 в м. Одесі ГУНП в Одеській області Петренко Д. від 24.04.2025 року №13914;
-пояснення ОСОБА_1 від 24.04.2025 року, в яких остання обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення визнає;
-копія паспорту громадянки ОСОБА_1 ;
-довідка інспектора СЮП ВП ОРУП №1 в м. Одесі ГУНП в Одеській області Петренко Д. від 24.04.2025 року про те, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалася;
-заявка ОСОБА_1 про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою повідомлення від 24.04.2025 року.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які пояснення свідків, понятих, відсутня будь-яка фото та відео фіксація обставин адміністративного правопорушення. Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення за своєю правовою природою не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Надаючи оцінку наданим працівниками поліції доказам суддя зазначає, що останніми об'єктивно не підтверджується факт паління ОСОБА_1 електронної сигарети у місцях, де це заборонено законом, тому останні не є доказами вчинення нею адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП.
Згідно ст. 62 Конституції України, яка є нормою прямої дії, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
На підставі вищевикладеного, згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 13 Закону України Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», ст.ст. 9, 38, 175-1, 245, 247, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з моменту її проголошення.
Суддя: Дмитро Передерко