Постанова від 05.09.2025 по справі 305/2704/25

Справа № 305/2704/25

Провадження № 3/307/1209/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Бряник М.М., за участю прокурора Варга І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ

25.08.2025 року до Тячівського районного суду Закарпатської області з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП складені відносно ОСОБА_1 .

Постановою Тячівського районного суду Закарпатської області від 05.09.2025 року вказані справи №305/2706/25 (провадження №3/307/1210/25) та №305/2704/25, провадження №3/307/1209/25, про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , об'єднано в одне провадження з присвоєнням номеру 307/2704/25, провадження № 3/307/1209/25.

З протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією №271 від 23.07.2025 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи присяжною Рахівського районного суду, являючись суб?єктом відповідальності, відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 02.04.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Разом з тим, з протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією №273 від 23.07.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи присяжною Рахівського районного суду, являючись суб?єктом відповідальності, відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 20.06.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно статті 68 Конституції України, кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "г" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно Рішення Рахівської районної ради N? 136 від 10.11.2022 « Про затвердження списку присяжних Рахівського районного суду» було затверджено список присяжних Рахівського районного суду Закарпатської області в якому затверджено ОСОБА_1 присяжною Рахівського районного суду.

За таких обставин, з 10.11.2022 ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюються вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупці» та зобов?язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік до 00:00 год. 01.04.2025.

Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, лише 02.04.2025 о 23:32 год., тобто несвоєчасно.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік у ОСОБА_1 - відсутні.

Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, лише 20.06.2025 о 15:03 год., тобто несвоєчасно.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік у ОСОБА_1 - відсутні.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, в даному випадку є місце проживання ОСОБА_1 а саме: АДРЕСА_1 .

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 в порушення ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 02.04.2025 о 23:32 год., подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік та 20.06.2025 о 15:03 год., подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративні правопорушення пов?язані з корупцією, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є гранична дата до початку якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто 00:00 год. 01.04.2025.

Прокурор Варга І.В. у судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, посилаючись на обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №271 від 23.07.2025 та №272 від 23.07.2025 року, та додані до них матеріали.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала. Пояснила, що не відповідально поставилася до даного обов'язку.

Заслухавши позицію прокурора та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом (ст. 7 КУпАП).

Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, речовими доказами, а також іншими документами.

Згідно з вимогами ст. ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Згідно з диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП адміністративну відповідальність передбачено за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Дане адміністративне правопорушення є правопорушенням з формальним складом, для констатації наявності якого встановлення суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, і суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так і в необережній формі вини.

Як встановлено під час судового розгляду та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , будучи присяжною Рахівського районного суду, являючись суб?єктом відповідальності, відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупціїзобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік до 00:00 год. 01.04.2025 року та за 2023 рік до 00:00 год. 01.04.2024 року.

Однак ОСОБА_1 опублікувала відповідні декларації в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» на офіційному веб-сайті НАЗК тільки 02.04.2025 року та 20.06.2025 року.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за епізодом несвоєчасного подання ним декларації за 2024, стверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом №271 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.07.2025 (а.с.1-5), рішенням одинадцятої сесії VIII скликання Рахівської районної ради від 10.11.2022 року №136 (а.с.13-14), світлини переписки з присяжною ОСОБА_1 (а.с.15-17), письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 27.05.2025 (а.с.18), повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.19-20), послідовністю дій користувача Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.21), рапортом оперуповноваженого 1-го сектору УСР в З/о ДСР НПУ Ю.Мевша від 17.06.2025 (а.с.22), витягом (скриншотом) з Єдиного державного реєстру декларацій з якого вбачається, що ОСОБА_1 подала декларацію за 2024 рік 02.04.2025 року (а.с.24-29) та особистими поясненнями ОСОБА_1 під час розгляду справи.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за епізодом несвоєчасного подання ним декларації за 2023, стверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом №273 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.07.2025 року (а.с.1-5), рішенням одинадцятої сесії VIII скликання Рахівської районної ради від 10.11.2022 року №136 (а.с.11-12), рапортом оперуповноваженого 1-го сектору УСР в З/о ДСР НПУ Ю.Мевша від 17.06.2025 (а.с.15), витягом (скриншотом) з Єдиного державного реєстру декларацій з якого вбачається, що ОСОБА_1 подала декларацію за 2023 рік 20.06.2025 року (а.с.17-20), письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 27.05.2025 (а.с.21) та особистими поясненнями ОСОБА_1 під час розгляду справи.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, відповідно до вимог ст. ст. 252, 280 КУпАП.

Вищенаведені докази, які є належними й допустимими, зібрані відповідно до вимог КУпАП, оскільки порушень при їх збиранні під час розгляду справи не виявлено, у своїй сукупності підтверджують порушення ОСОБА_1 вимог, передбачених ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та його винуватість у вчиненні передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративних правопорушень.

Слід зазначити, що під поважними причинами розуміють неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, унаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення до декларації, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Проте, поважних причин, які б об'єктивно унеможливлювали ОСОБА_1 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, під час розгляду справи не встановлено.

Разом з цим, під час розгляду справи встановлено, що місце вчинення правопорушення в даному випадку є місце проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 . Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме щодо неподання декларацій за 2023 та 2024 роки є гранична дата до закінчення якої необхідно було подати вказані декларації, тобто 00 хв. 00 год. 01.04.2024 та 01.04.2025, а датою виявлення вказаних адміністративних правопорушень, слід вважати день несвоєчасного подання ОСОБА_3 декларацій за 2023 та 2024 року, а саме 02.04.2025 та 30.06.2025.

З цих підстав, відповідно до положень ч.4 ст. 38 КУпАП згідно якої, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Досліджені та перевірені доказами обставини поза розумним сумнівом свідчать про беззастережну винуватість у вчиненні інкримінованих ОСОБА_1 адміністративних правопорушень та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».

Протокол №271, №273 про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 23.07.2025 року, складені у відповідності до вимог, встановлених ст. 256 КУпАП, уповноваженим на такі дії працівником ДСР УСР НП України в Закарпатській обасті, у спосіб, з підстав та з дотриманням порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 36 ч. 2 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Обираючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП, враховую характер вчинених правопорушень, конкретні обставин справи та ступінь її вини, і з урахуванням санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважаю необхідним накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 605, 60 грн.

Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'тдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 605,60 (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) судового збору.

Роз?яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу протягом п?ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ст. 308 КУпАП.

Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Визначити час складення та проголошення повного тексту постанови о 11 год. 45 хв 8 вересня 2025 року.

Суддя М.М. Бряник