Справа № 589/3612/25
Провадження № 3/589/2405/25
14 серпня 2025 рокум. Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Темірова Ч.М.,
за участі секретаря судового засідання Глоба .А.,
особи, щодо якої складено протокол
про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ,
прокурора Школа А.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Будучи депутатом Шосткинської районної ради Сумської області та відповідно до підпункту б п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення та правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнав, щиро розкаявся, при цьому повідомив, що не мав умислу на несвоєчасне подання декларації, пропустив встановлений законом строк для виконання вимог фінансового контролю через те, що був період посівної, на полях працювала сільськогосподарська техніка і він зранку до пізнього вечора перебував на полі. Лише 17.04.2025 йому повідомили, що він повинен подати декларацію, що ним відразу і було зроблено
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та призначити стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора та дослідивши матеріали справи суд приходить до такого висновку.
ОСОБА_1 є депутатом Шосткинської районної ради Сумської області VІІІ скликання та відповідно до підпункту б п.1 ч.1 ст.3 Закону є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в-г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
Також, 12.10.2023 набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у 2025 році був зобов'язаний подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік до 1 квітня.
Крім цього вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, у повному обсязі підтверджується матеріалами справи, зокрема:
-протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №303/2025 від 24.07.225;
- копією витягу з протоколу першої сесії восьмого скликання Шосткинської районної ради від 08.12.2020 та Інформацією від 08.12.2020 Шосткинської районної територіальної виборчої комісії Сумської області про результати виборів депутатів Шосткинської районної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, що відбулися 25.12.2020, яким підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно є депутатом вказаної ради та суб'єктом правопорушення, пов'язаного з корупцією;
- листом Шосткинської районної ради №01-08/45 від 05.02.2025, адресований депутатам районної ради щодо необхідності до 31.03.2025 подати декларації за 2024 рік;
-копією листа НАЗК №47-06/49402-25 від 06.06.2025, згідно з яким надано інформацію послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , а саме дата публікації документів, яка взята у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру;
-print-screen з офіційного веб-сайту НАЗК, згідно з яким декларацію депутата ОСОБА_1 опубліковано на сайті 17.04.2025;
-копією листа НАЗК №70-09/39424-25 від 07.05.2025, де вказано, у які самі проміжки часу доступ суб'єктів декларування до Реєстру декларацій був обмежений з технічних причин.
Таким чином, дослідивши та оцінивши вищезазначені докази, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки в порушення вимог ч. 1 ст.45 Закону, а також рішень Національного агентства від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» та від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», порушив вимоги фінансового контролю, а саме несвоєчасно, 17.04.2025, без поважних на те причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік
Водночас, вирішуючи питання щодо можливості накладення стягнення на ОСОБА_1 за вчинення даного правопорушення, суд виходить з такого.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових порушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Усне зауваження - такий метод виховного впливу, що не пов'язаний ні із адміністративним стягненням, ні із заходом громадського впливу.
Оскільки положення КУпАП не містять переліку або вказівок на ознаки, які саме адміністративні правопорушення можуть бути визнані малозначними, суд, оцінивши обставини вчинення правопорушення та особу правопорушника, приходить до висновку, що адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, вчинене ОСОБА_1 , не становить великої суспільної шкідливості та не завдало значних збитків державним чи суспільним інтересам або безпосередньо громадянам.
Відповідно ст.ст.34-35 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення є щире розкаяння, та обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Суд також враховує, що ОСОБА_1 є особою раніше не судимою та такою, що раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, даних про негативну характеристику немає.
Зважаючи не вищевикладене суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитись щодо нього усним зауваженням.
Відповідно до ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 22, 34, 172-6, 252, 283, 284, 285, 287-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення.
Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усне зауваження.
Провадження у справі закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена порушником, його представником чи захисником, прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Сумської області через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області.
СуддяЧ.М.Теміров