Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/3934/25
03.09.2025 року м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Левко Т.Ю., за участю захисника особи відносно якої розглядається справа адвоката Лишенко Н.С., розглянувши в режимі відеоконференції матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП,-
За протоколом про адміністративне правопорушення від 23.07.2024 серії ЗхРУ №005999Е, 23.07.2025 о 11 годині 10 хвилин прикордонним, нарядом «Перевірка документів» в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Дякове», на напрямку 42 прикордонного знаку (територія Пийтерфольвівської територіальної громади, Берегівського району, Закарпатської обл.) було виявлено та затримано гр. України ОСОБА_1 який спільно з ОСОБА_2 здійснили спробу незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії без відповідних документів та дозволів відповідних органів влади в складі групи осіб.
ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився. Справу розглянуто у відсутність ОСОБА_1 за участю його захисника - адвоката Лишенко Н.С.
Захисник Лишенко Н.С. у судовому засіданні заявила письмове клопотання за яким просить закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, покликаючись на те, що в діях її довірителя відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Заслухавши заявлене клопотання, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
У відповідності до вимог ст.7 ч.1 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Статтею 248 КУпАП визначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.
Диспозицією частини другої статті 204-1 КУпАП передбачена відповідальність за дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Частина перша статті 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП характеризується наявністю прямого умислу.
Відповідно до науково-практичного коментаря ст. 204-1 КУпАП - об'єктивна сторона правопорушення виражається у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади (формальний склад).
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 перебував у пункті пропуску «Дякове». Описова частина Протоколу містить інфо про те, що ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 здійснив спробу незаконного перетину.
Протоколом особистого огляду встановлено, що при собі ОСОБА_1 мав документи (паспорт )для виїзду за кордон, який на думку особи яка склала протокол відсутній.
Для перетину кордону громадянам України в 2025 році обов'язково потрібен біометричний паспорт. Для чоловіків призовного віку (від 18 до 60 років) також потрібен військово-обліковий документ. Додатково можуть знадобитися віза (якщо вимагає країна призначення), медична страховка та документи, що підтверджують мету поїздки.
Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь які посилання або інші відомості які б вказували на те, що ОСОБА_1 намагався незаконно перетнути державний кордон з України до Румунії поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон.
В судовому засіданні захисник повідомила суд про те, що її довіритель на рейсовому автобусі прибув до пункту пропуску для автомобільного сполучення «Дякове» та надав прикордонникам паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Таким чином твердження у протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_1 здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії без відповідних документів та дозволів відповідних органів влади в складі групи осіб, не ґрунтується на фактичних обставинах справи.
В даному випадку суддя констатує про відсутність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, внаслідок відсутності в її діях складу такого адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З наведених підстав, суддя приходить до висновку про відсутність в діях особи відносно якої розглядається справа складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП, а провадження в справі про адміністративне правопорушення на підставі п.1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 9, 247, 256, 268, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
СуддяЛевко Т. Ю.