Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення заяви без руху
05 вересня 2025 року Справа №200/421/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В.., перевіривши заяву представника позивача про зміну способу виконання рішення суду від 07 квітня 2025 року по справі №200/421/25,-
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №200/421/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірним дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.04.2025, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.10.2022 та виплатити заборгованість із щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01.10.2022 по день поновлення такої виплати. В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто судовий збір.
28.08.2025 від представника позивача до суду надійшла заява про зміну способу виконання рішення суду від 07 квітня 2025 року по справі №200/421/25.
Ознайомившись з поданою заявою, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч.1 ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Разом із цим ст.378 КАС України не врегульовано вимоги щодо форми та змісту заяви про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення та питання щодо залишення без руху вказаних заяв.
У ч.10 ст.169 КАС України передбачено, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
У ч.2 ст.132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).
У ч.1 ст.4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У п.3 ч.2 ст.3 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Водночас, п.6 ч.3 ст.4 Закону №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення справляється судовий збір в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підсумовуючи вищевикладене суд зазначає, що Закон №3674-VI містить дві норми, які суперечливо вирішують питання необхідності сплати судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Вирішуючи дану колізію, суд виходить з того, що п.6 ч.3 ст.4 Закону №3674-VIє спеціальною нормою, яка регулює сплату судового збору при зверненні саме до адміністративних судів.
Як наслідок, правила п.3 ч.2 ст.3 Закону №3674-VI у такому разі вважаються загальними. Це підтверджується відсутністю у наведеному в ст. 4 Закону №3674-VI переліку ставок судового збору окремих ставок збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Відтак до спірних правовідносин слід застосовувати норму, якою передбачена сплата судового збору.
Правовий висновок про необхідність сплати судового збору за подання заяви в порядку статті 378 КАС України міститься у постанові Верховного Суду від 17.05.2023 по справі №260/5761/21.
Обов'язок сплати заявником судового збору судом наведено вище, однак, матеріали заяви не містять доказів сплати судового збору.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону №3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, дана заява була сформована представником заявника в системі «Електронний суд», тобто поданий в електронній формі.
Статтею 7 Закону України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028,00 грн.
Таким чином, під час подання заяви про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення у справі, заявник повинен був сплатити судовий збір у розмірі 726,72 грн (3028,00 грн х 0,3 х 0,8).
За таких обставин заявнику необхідно сплатити судовий збір у сумі 726,72 грн та подати до суду оригінал документу про сплату судового збору у встановленому порядку і належному розмірі.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.dn.court.gov.ua) в розділі "Судовий збір".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява має бути залишена без руху та заявнику встановлено п'ятиденний строк, з моменту отримання копії ухвали суду, для усунення вказаних недоліків, шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у встановленому порядку і належному розмірі.
Керуючись, статтями 132, 161, 169, 243, 248, 256, 294, 378 КАС України, суд,-
Заяву представника позивач про зміну способу виконання рішення суду від 07 квітня 2025 року по справі №200/421/25,- залишити без руху.
Заявнику в п'ятиденний строк, з моменту отримання копії цієї ухвали, усунути недоліки шляхом надання до суду доказів сплати судового збору в сумі 726,72 грн.
У разі невиконання вимог цієї ухвали заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Шинкарьова