03 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 340/366/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Щербака А.А., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 р. (суддя Сагун А.В) в адміністративній справі №340/366/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМ ГРУПА 2012" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМ ГРУПА 2012" звернулося до суду із адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №66196/394837/2 від 22 жовтня 2024р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 02 серпня 2024 р. та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 02 серпня 2024 р. днем її подання на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за умови наявності у позивача передбачених чинним законодавством документів та того, що такі документи надавалися контролюючому органу, останній не мав правових підстав відмовляти у реєстрації податкової накладної.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ТОВ "ПРОМ ГРУПА 2012" задоволено.
У поданій апеляційній скарзі Головне управління ДПС у Кіровоградській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове, яким відмовити ТОВ "ПРОМ ГРУПА 2012" у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано про відсутність підстав для реєстрації податкової накладної № 1 від 02 серпня 2024 р., враховуючи подання позивачем первинних документів та пояснень не в повному обсязі.
В письмовому відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "ПРОМ ГРУПА 2012" просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Відзив обґрунтовано доводами, які аналогічні тим, що вказані в позовній заяві.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що за результатами господарської діяльності ТОВ "ПРОМ ГРУПА 2012" направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкову накладну
№ 1 від 02 серпня 2024 р., реєстрацію якої було зупинено. Позивачем надані пояснення з копіями первинних документів. Рішенням комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області №11843630/39483757 від 01 жовтня 2024 р. у реєстрації податкової накладної відмовлено. Зазначене рішення оскаржено позивачем. Рішенням комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області №66196/394837/2 від 22 жовтня 2024р. скаргу позивача залишено без задоволення.
У прийнятому рішенні, суд першої інстанції дійшов висновку, що не вбачаються дійсні та об'єктивні підстави для відмови у реєстрації податкової накладної. Відсутність доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність рішення №66196/394837/2 від 22 жовтня 2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладеної.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до положень пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 р., податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг").
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних встановлено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 р. № 520 (далі -Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
Верховний Суд у постановах від 16 квітня 2019 р. у справі №826/10649/17, від 28 жовтня 2019 р. у справі №640/983/19 вказав, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 р. у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, це не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Верховний Суд у постанові від 01 лютого 2023 р. у справі № 2240/2900/18 вказав, що дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення. І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень суб'єктивізує акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
В матеріалах справи наявне рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №11843630/39483757 від 01 жовтня 2024 р. про відмову ТОВ "ПРОМ ГРУПА 2012" в реєстрації податкової накладної № 1 від 02 серпня 2024 р. (а.с.40).
Дане рішення містить відмітку про ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів, стосовно підтвердження інформації, зазначеній в податковій накладній.
Водночас, у рішенні не наведено обґрунтування того, що надані пояснення та документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації.
Дані обставини свідчать про вірно зроблений судом першої інстанції висновок, що контролюючий орган безпідставно відмовив позивачу у реєстрації податкової накладної № 1 від 02 серпня 2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Колегія суддів дійшла висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Разом із цим, суд першої інстанції, правильно встановивши усі обставини у справі, визнав протиправним та скасував рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №66196/394837/2 від 22 жовтня 2024 р., яке не є предметом спору у цій справі, а прийнято відповідачем за результатом адміністративного оскарження рішення №11843630/39483757 від 01 жовтня 2024р., яке і є спірним. Відтак, наявні підстави для зміни резолютивної частини рішення суду першої інстанції, що відповідатиме приписам статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 р. в адміністративній справі №340/366/25 - змінити, зазначивши в абзаці другому його резолютивної частини - "рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №11843630/39483757 від 01 жовтня 2024 р."
В іншій частині рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 р. в адміністративній справі №340/366/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 03 вересня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя А.А. Щербак
суддя О.О. Круговий