Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
05 вересня 2025 р. Справа № 520/17326/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Харківській області щодо зменшення в довідці від 23.01.2025 № 89 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому розмірі;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Харківській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із включенням таких відомостей: надбавки за особливості проходження служби у розмірі (50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); премії (429 % посадового окладу), які встановлені на 2023 рік, та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що відповідачем були вчинені протиправні дії щодо зменшення в довідці від 23.01.2025 № 89 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому розмірі. Позивач вважає свої права порушеними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 07.07.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів. Витребувано в Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківській області належним чином засвідчені копії розпорядчих документів, якими встановлено станом на 01.01.2023 надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію; відомості щодо розрахунку надбавки за особливості проходження служби та премії, визначених позивачу в довідці від 23.01.2025 року №89 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023; відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію; дані щодо дати, з якої позивача було звільнено зі служби. Витребувані документи зобов'язано надати до суду протягом п'ятнадцяти календарних днів з моменту отримання даної ухвали.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена представнику позивача та відповідачу до їх електронних кабінетів через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку електронних листів.
Відповідач правом надати відзив на позов не скористався, у встановлений судом строк документи до суду не надходили. Витребувані судом документи відповідач до суду не подав.
Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Разом з тим, відповідач 04.09.2025 на виконання ухвали суду подав до суду довідку управління економіки і фінансів ГУ ДСНС у Харківській області № 624 від 04.09.2025, в якій зазначено відомості про середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 за посадою, прирівняною до посади, з якої звільнився позивач.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 31.07.2021, що вбачається з протоколу призначення пенсії позивачу. (а.с. 20)
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі №520/31741/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, які полягають у не підготовці та не надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2023р. для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 . В іншій частині позовних вимог відмовлено. Рішення набрало законної сили 06.02.2025.
Відповідачем на виконання зазначеного рішення суду було оформлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою - пожежний-рятувальник 51 - ДПРЧ м. Богодухів, від 23.01.2025 № 89, в якій зазначено, зокрема, наступні відомості: посадовий оклад - 4 300,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (сержант) - 1 130,00 грн, надбавка за вислугу років 45 % - 2 443,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 50 % - 3 936,75 грн; премія 80 % - 3 440,00 грн. (а.с. 18)
Позивач, не погодившись з діями відповідача та зі змістом наведеної довідки в частині заниження відомостей щодо відсоткового розміру її складових, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Так, спірним у даній справі є питання щодо наявності чи відсутності підстав для зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 з зазначенням відомостей щодо надбавки за особливості проходження служби у розмірі (50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та премії (429 % посадового окладу).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Так, судом встановлено, що відповідачем на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 520/31741/24 було оформлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 від 23.01.2025 № 89, в якій зазначено, зокрема, наступні відомості: посадовий оклад - 4 300,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (сержант) - 1 130,00 грн, надбавка за вислугу років 45 % - 2 443,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 50 % - 3 936,75 грн; премія 80 % - 3 440,00 грн. (а.с. 18)
Позивач не погодився зі змістом наведеної довідки, зокрема, в частині визначення премії в розмірі 80 %, оскільки вважає, що премія має бути визначена в розмір 429 %. Також, позивач просить зазначити в довідці відомості щодо надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Суд зазначає, що 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (підпункт 1), а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2).
Наказом МВС України від 20.07.2018 №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623).
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу XVI Інструкції №623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.
Разом з тим, виходячи зі змісту позовної заяви, судом встановлено, що спірним у даному випадку також є питання правомірності дій відповідача, зокрема, щодо внесення відомостей про відсотковий розмір щомісячної премії 80 % посадового окладу в довідку від 23.01.2025 № 89 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Так, відповідач, складаючи довідку про розмір грошового забезпечення від 23.01.2025 № 89, зі змістом якої не згоден позивач, вказав премію 80 %.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Постанова № 704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати премії.
Чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірного додаткового виду грошового зобов'язання, який враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Суд зазначає, що аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідачем не спростовано факту виплати станом на 01.01.2023 премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
У випадку позивача, розмір премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою №103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.
Вказані висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.
Для з'ясування обставин справи ухвалою суду від 07.07.2025 було витребувано в Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківській області належним чином засвідчені копії розпорядчих документів, якими встановлено станом на 01.01.2023 надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію; відомості щодо розрахунку надбавки за особливості проходження служби та премії, визначених позивачу в довідці від 23.01.2025 року №89 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023; відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію; дані щодо дати, з якої позивача було звільнено зі служби. Витребувані документи зобов'язано надати до суду протягом п'ятнадцяти календарних днів з моменту отримання даної ухвали.
Відповідач 04.09.2025 подав до суду довідку управління економіки і фінансів ГУ ДСНС у Харківській області № 624 від 04.09.2025, в якій зазначено відомості про середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою, яку при звільненні займав позивач - пожежний-рятувальник 51-ДПРЧ, з якої вбачається, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби станом на 01.01.2023 становить - 50 % та середній розмір премії станом на 01.01.2023 становить - 255 %.
При цьому, жодних пояснень щодо зазначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 премії в розмірі 80 % посадового окладу до суду не подано.
Так, відповідач під час розгляду справи правомірність своїх дій щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення премії - 80 % посадового окладу не довів.
Суд зазначає, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Розмір цієї складової грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 така щомісячна виплата як премія має бути зазначена у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 та правильність визначення у цій довідці відсоткових розмірів премії (80 %).
Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо зазначення в довідці від 23.01.2025 № 89, виданій на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 520/31741/24, відсоткового розміру щомісячної премії - 80 %.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд зазначає, що спосіб захисту має враховувати суть порушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем, а тому суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене, на його думку, право.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тому ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам. Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду.
Як вбачається з листа Головного управління ДСНС у Харківській області № 65130-2-4936/65190 від 15.05.2025, наявного в матеріалах справи, станом на 01.01.2023 середній розмір щомісячної премії за прирівняною посадою пожежний рятувальник 51-ДПРЧ м. Богодухів ГУ ДСНС України в Харківській області становить - 255 %, середній розмір щомісячної премії за січень 2023 року - 429 % (фактично виплачена в лютому 2023 року).
Окрім того, з наданої відповідачем до матеріалів справи довідки управління економіки і фінансів ГУ ДСНС у Харківській області № 624 від 04.09.2025 вбачається, що станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою, яку при звільненні займав позивач - пожежний-рятувальник 51-ДПРЧ, середній розмір премії становить - 255 %.
Тобто, матеріалами справи підтверджується, що станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою, яку при звільненні займав позивач - пожежний-рятувальник 51-ДПРЧ, середній розмір премії становить - 255 %. Відомостей щодо визначення за посадою позивача іншого розміру премії станом на 01.01.2023 матеріали справи не містять.
Отже, вимоги про визначення премії в розмірі 429 % в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 є необґрунтованими, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, такий розмір премії був встановлений за прирівняною посадою позивача за січень 2023 та виплачений в лютому 2023 року, однак саме станом на 01.01.2023 розмір премії становив 255%.
Також, у позовній заяві позивач заявив позовну вимогу щодо зазначення в оновленій довідці надбавки за особливості проходження служби у розмірі (50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років). Разом з тим, з довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 № 89 від 23.01.2025 вбачаються відомості про визначення позивачу надбавки за особливості проходження служби - 50 % посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 3 936,75 грн.
З проведеного судом розрахунку вбачається, що розмір надбавки, зазначений в довідці, розраховано вірно, виходячи з посадового окладу (4 300,00 грн), окладу за військовим (спеціальним) званням (1 130,00 грн) та надбавки за вислугу років (2 443,50 грн): (4 300,00 грн + 1130,00 грн + 2 443,50 грн) * 50 % = 3 936,75 грн.
Окрім того, довідкою управління економіки і фінансів ГУ ДСНС у Харківській області № 624 від 04.09.2025 підтверджується, що станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою, яку при звільненні займав позивач - пожежний-рятувальник 51-ДПРЧ, середній розмір надбавки за особливості проходження служби становить - 50 %.
Отже, відсотковий розмір зазначеної надбавки, вказаний у довідці № 89 від 23.01.2025, відповідає відсотковому розміру надбавки, який просить зазначити позивач та який був визначений станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою, яку при звільненні займав позивач. Інших доводів щодо непогодження позивача з порядком розрахунку такого розміру надбавки за особливості проходження служби або розміром такої надбавки позовна заява не містить.
Так, у даній частині права позивача не є порушеними та відповідні позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача слід вийти за межі позовних вимог та частково задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області під час виготовлення довідки від 23.01.2025 № 89 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, які полягають у визначенні премії - 80 %, та зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 з зазначенням відомостей про щомісячну премію в розмірі 255 % посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір за подання позивачем даного позову до суду підлягав сплаті в розмірі 968,96 грн, оскільки позовна заява подана до суду через систему "Електронний суд", проте позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.
Суми судового збору, зайво сплачені позивачем при поданні позовної заяви, можуть бути повернуті за заявою позивача.
Отже, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 484,48 грн, з огляду на часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області під час виготовлення довідки від 23.01.2025 № 89 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, які полягають у визначенні премії - 80 %.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 з зазначенням відомостей про щомісячну премію в розмірі 255 % посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 484,48 грн (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН