Рішення від 05.09.2025 по справі 440/4837/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4837/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, в якій просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не призначенні та не виплаті ОСОБА_1 , особі інтереси, якої я представляю, малолітнього сина ОСОБА_2 , ( сину загиблого) одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім"ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року №168, в розмірі 5000000 гривень 00 копійок;

зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 , особі інтереси, якої я представляю, малолітньому сину ОСОБА_2 , (сину загиблого) одноразову грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України « Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року № 168, виходячи з розміру 5000000 гривень 00 копійок.

Позовні вимоги мотивує бездіяльністю Міністерства оборони України, яка полягає у не призначенні та не виплаті ОСОБА_1 , як уповноваженій особі малолітньої дитини ОСОБА_2 , частини одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім"ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168, в розмірі 5000000 грн. Зазначає, що рішенням Карлівського районного суду Полтавської області від 04.11.2022 було встановлено факт батьківства військовослужбовця ОСОБА_3 по відношенню до сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказує, що виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 було проведено в рівних частках лише батькам загиблого, в той час як син останнього своєї частини грошової допомоги не отримав.

Ухвалою суду від 15.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/4837/25 за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає саме у не призначенні та не виплаті ОГД на її сина, та про зобов'язання Міністерство оборони України призначити та виплатити ОГД, є передчасними, безпідставними і незаконними, оскільки, заява позивача від 27.02.2025 і документи щодо призначення її сину одноразової грошової допомоги на даний час ще знаходяться на розгляді, ще остаточно не розглянуті і жодного рішення за результатом їх розгляду ще не прийнято, а тому задоволення таких позовних вимог у судовому порядку без розгляду та прийняття відповідного рішення з цього питання Комісією Міноборони буде суперечити нормам Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168) та нормам Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45, і буде означати грубе втручання в дискреційні повноваження Комісії Міноборони.

Ухвалою суду від 11.07.2025 клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 задоволено. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

16.07.2025 до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення по суті спору, в яких зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" направив до Міністерства оборони України висновок щодо можливості призначення членам сім'ї, батькам, утриманцям загиблого ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги. У висновку зазначено, що мають право на отримання допомоги батько ОСОБА_5 і мати ОСОБА_6 . Згідно з пунктом 19 протоколу від 09.12.2022 №311 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги цим особам в сумі 15 000 000 грн. у рівних частках кожному. 16 січня 2022 року ОСОБА_5 і ОСОБА_6 перераховано 7 500 000 грн. кожному. 08.05.2025 за вих. №981/9/1/1782/с ІНФОРМАЦІЯ_4 направив до Міністерства оборони України за наполяганням ОСОБА_1 її заяву щодо призначення одноразової грошової допомоги сину загиблого - ОСОБА_2 . Міністерством оборони України рішення за цією заявою не прийнято. Отже, у даному випадку одноразова грошова допомога вже виплачена батьку і матері загиблого військовослужбовця. Крім цього, вимога до Міністерства оборони України є передчасною, оскільки будь-яке рішення за заявою позивачки ще не прийнято.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Старший солдат по мобілізації ОСОБА_3 , кулеметник 1 стрілецької роти НОМЕР_1 стрілецького батальйону, з 07.05.2022 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , про що свідчить наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 07.05.2022 №111.

Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.07.2022 №192 старшого солдата по мобілізації ОСОБА_3 , кулеметника 1 стрілецької роти НОМЕР_1 стрілецького батальйону, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Клинове Бахмутського району Донецької області під час захисту Батьківщини від ушкодження внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків, вибухової травми, інших уточнених травм із залученням декількох ділянок тіла, з 26.06.2022 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено документи до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Смерть так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Як зазначено у позовній заяві, ОСОБА_1 проживала у цивільному шлюбі з ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народився син - ОСОБА_7 .

При цьому, при реєстрації народження дитини запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень був здійснений зі слів матері.

Рішенням Карлівського районного суду Полтавської області від 04.11.2022 у справі №531/2128/22 заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства задоволено. Встановлено факт батьківства померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , по відношенню до сина - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Карлівка Полтавської області. Зобов'язано Карлівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у м. Карлівка Полтавської області (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Карлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, актовий запис №92 від 10.12.2019), зазначивши батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , відомості про прізвище зазначити " ОСОБА_8 " та видати нове свідоцтво про народження.

Рішення Карлівського районного суду Полтавської області від 04.11.2022 у справі №531/2128/22 набрало законної сили 06.12.2022.

У подальшому, у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 та набранням 06.12.2022 законної сили судовим рішенням від 04.11.2022 у справі №531/2128/22 про встановлення факту батьківства загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 по відношенню до сина - ОСОБА_7 , ОСОБА_1 27.02.2025 засобами поштового зв'язку звернулася через ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про призначення одноразової грошової допомоги її сину ОСОБА_2 відповідно до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336.

Заява ОСОБА_1 від 27.02.2025 про призначення одноразової грошової допомоги її сину ОСОБА_2 разом із доданими документами була направлена ІНФОРМАЦІЯ_8 на розгляд до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, що учасниками справи не заперечується.

За змістом позовної заяви до цього часу за заявою ОСОБА_1 від 27.02.2025 Міністерством оборони України відповідна одноразова грошова допомога малолітньому ОСОБА_2 не виплачена.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не призначенні та не виплаті ОСОБА_1 , особі інтереси, якої вона представляє (малолітнього ОСОБА_2 , сина загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 ), одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168, в розмірі 5000000 грн, звернулася до суду з цим позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ, в редакції, чинній на момент звернення із заявою про виплату ОГД) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1-1 Закону №2011-ХІІ визначено, що законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

За змістом підпункту 2 частини 1 статті 3 Закону №2011-ХІІ дія цього Закону поширюється, зокрема, на членів сімей військовослужбовців, які загинули.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Статтею 16-1 Закону №2011-ХІІ визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

вдова (вдівець);

батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно статті 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

У разі відмови однієї з осіб, зазначених в особистому розпорядженні, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна з таких осіб у строк, встановлений пунктом 9 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, у рівних частках.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено в Україні воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022, який продовжувався у подальшому та діє до цього часу.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 та №69 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Відповідно до пункту 2 постанови №168 в редакції, чинній на момент подання заяви від 28.02.2025, особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_3 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, де ІНФОРМАЦІЯ_5 загинув.

16.09.2022 батько загиблого ( ОСОБА_5 ) та мати загиблого ( ОСОБА_6 ) звернулися через ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявами про виплату їм одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_5 їх сина ОСОБА_3 .

При цьому, відповідно до змісту заяв батьків загиблого ( ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ) від 16.09.2022 про існування інших членів сім'ї загиблого, окрім них самих, їм не відомо.

Також відповідно до змісту заяви-пояснення від 16.09.2022 ОСОБА_6 , матері загиблого, склад сім'ї її сина ОСОБА_3 складався з двох осіб, а саме, неї та його батька, а про існування інших членів сім'ї сина їй не відомо.

На підставі поданих батьками загиблого заяв та зібраних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 був поданий до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок №9/1/2945 від 22.09.2022 щодо питання наявності у батьків загиблого ( ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ) права на отримання одноразової грошової допомоги, для розгляду Комісією Міноборони.

У висновку №9/1/2945 від 22.09.2022 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який разом із встановленим пакетом документів був надісланий до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для розгляду Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум зазначено, що згідно інформації, наданої батьками загиблого та отриманої з Держреєстру ІНФОРМАЦІЯ_9 , загиблий був не одружений, дітей не мав, інших членів сім'ї, які можуть звернутися за отриманням частки одноразової грошової допомоги, немає.

Розглянувши подані ІНФОРМАЦІЯ_4 документи щодо призначення ОГД батькам загиблого ОСОБА_3 , рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим Протоколом засідання комісії від 09.12.2022 №311 (пункт 19), батьку ( ОСОБА_5 ) та матері ( ОСОБА_6 ) загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 старшого солдата ОСОБА_3 було призначено одноразову грошову допомогу в сумі 15000000 грн у рівних частках кожному.

Між тим, рішенням Карлівського районного суду Полтавської області від 04.11.2022 у справі №531/2128/22, яке набрало законної сили 06.12.2022, заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства задоволено. Встановлено факт батьківства померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , по відношенню до сина - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Карлівка Полтавської області. Зобов'язано Карлівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у м. Карлівка Полтавської області (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Карлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, актовий запис №92 від 10.12.2019), зазначивши батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , відомості про прізвище зазначити " ОСОБА_8 " та видати нове свідоцтво про народження.

Як наслідок, у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 та набранням 06.12.2022 законної сили зазначеним вище судовим рішенням про встановлення факту батьківства загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 по відношенню до сина - ОСОБА_7 , ОСОБА_1 27.02.2025 засобами поштового зв'язку звернулася через ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про призначення одноразової грошової допомоги сину ОСОБА_2 відповідно до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336.

При цьому, суд зауважує, що ОСОБА_1 у своїй заяві від 27.02.2025 просила вирішити питання про виплату ОГД відповідно до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, а у поданій позовній заяві просить суд визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не призначенні та не виплаті їй, ОСОБА_1 , особі, інтереси якої вона представляє, малолітньому сину ОСОБА_2 , (сину загиблого) одноразової грошової допомоги, передбаченої іншою постановою КМУ, а саме, постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168.

Слід зазначити, що постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №33 та від 28.02.2022 №168 містять аналогічну норму, згідно якої у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів або компенсаційної виплати, встановленої іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за їх вибором.

Отже, ОСОБА_1 у своїй заяві від 27.02.2025 обрала та просила Міноборони виплатити на користь її сина ОГД саме відповідно до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, а не відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, на підставі якої заявила позовні вимоги.

Поряд з цим суд відмічає, що рішення Карлівського районного суду Полтавської області від 04.11.2022 у справі №531/2128/22 про встановлення факту батьківства загиблого ОСОБА_3 по відношенню до сина ОСОБА_7 набрало законної сили 06.12.2022, тобто вже після отримання Комісією Міноборони на розгляд Висновку від 22.09.2022 і доданих документів від ІНФОРМАЦІЯ_10 , при цьому, із заявою про виплату ОГД на сина ОСОБА_7 позивач звернулась лише 27.02.2025.

Відповідно до змісту пунктів 1.7, 4.1 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 року за №176/39232) (далі - Порядок №45) питання щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця має заявницький характер, розглядається Комісією Міноборони виключно за ініціативою заявника та на підставі документів, поданих саме заявником.

До того ж, відповідно до пункту 1 розділу 1 Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яке затверджено наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2016 за №1497/29627 (далі - Положення про Комісію Міноборони), це Положення визначає основні функції, завдання, повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія Міноборони), а також порядок організації її роботи.

Відповідно до пункту 1 розділу 2 Положення про Комісію Міноборони - основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги.

Отже, слід наголосити на тому, що до завдань, функцій і обов'язків Комісії Міноборони не належать пошук, витребування та збір первинних документів для прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги.

Комісія Міністерства оборони України приймає певне рішення з приводу призначення одноразової грошової допомоги виключно на підставі документів, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_11 та інших підрозділів, визначених Порядком №45.

Суд враховує, що станом на час розгляду поданих документів та призначення ОГД у повному розмірі 15 млн. грн. батькам загиблого інформація про визнання батьківства загиблого ОСОБА_3 по відношенню до сина ОСОБА_7 у Комісії Міноборони об'єктивно не могла бути у Комісії і була відсутня, а з заявою про виплату ОГД на сина ОСОБА_1 звернулася тільки лише 27.02.2025.

При цьому, одноразова грошова допомога за загиблого старшого солдата ОСОБА_3 рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим Протоколом засідання комісії від 09.12.2022 року №311 (пункт 19) була призначена у повному розмірі - 15000000 грн. у рівних частках батьку та матері загиблого та 16.01.2023 виплачена у повному розмірі по 7500000 грн. батьку ( ОСОБА_5 ) та матері ( ОСОБА_6 ) загиблого, про що свідчить платіжне доручення №109 від 16.01.2023.

Разом з тим, за наполяганням самої ОСОБА_1 , незважаючи на виплату ОГД за загиблого старшого солдата ОСОБА_3 у повному розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, заява ОСОБА_1 від 27.02.2025 про призначення одноразової грошової допомоги її сину, ОСОБА_9 , разом із доданими документами була направлена ІНФОРМАЦІЯ_8 на розгляд до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.

За змістом відзиву на позовну заяву, через активні бойові дії та велику робочу завантаженість Комісії Міноборони, заява ОСОБА_1 від 27.02.2025 і додані до неї документи щодо питання призначення одноразової грошової допомоги на теперішній час ще знаходяться на розгляді та жодного рішення з приводу даної заяви ще не приймалося.

З огляду на викладені вище обставини у їх хронологічній послідовності та сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності Міністерства оборони України, яка полягає саме у не призначенні та не виплаті ОГД на її сина, та про зобов'язання Міністерство оборони України призначити та виплатити ОГД, є передчасними і безпідставними, оскільки, заява ОСОБА_1 від 27.02.2025 і документи щодо призначення її сину одноразової грошової допомоги на даний час ще знаходяться на розгляді, ще остаточно не розглянуті і жодного рішення за результатом їх розгляду ще не прийнято, а тому, задоволення таких позовних вимог у судовому порядку без розгляду та прийняття відповідного рішення з цього питання Комісією Міноборони буде суперечити нормам Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168) та нормам Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45, і буде означати грубе втручання в дискреційні повноваження Комісії Міноборони.

Крім того, абзацом 13 пункту 2 Постанови №168 встановлено, що якщо після призначення одноразової грошової допомоги за її одержанням звертаються інші особи, питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою або в судовому порядку між такими особами.

Відтак, враховуючи те, що одноразова грошова допомога за загиблого старшого солдата ОСОБА_3 рішенням Комісії Міністерства оборони України (Протокол засідання комісії від 09.12.2022 №311 (пункт 19)) була призначена у повному розмірі у рівних частках батьку та матері загиблого та виплачена 16.01.2023, то відповідно до норми абзацу 13 пункту 2 Постанови №168 питання щодо перерозподілу суми такої допомоги на користь малолітнього ОСОБА_2 , як сина загиблого військовослужбовця, може вирішуватися за взаємною згодою між батьками останнього та ОСОБА_1 або в судовому порядку між ними.

Резюмуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Міністерства оборони України (пр-т Повітряних сил України, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.О. Чеснокова