05 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5343/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
21 квітня 2025 року позивач звернувся до Державної екологічної інспекції у Волинській області, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову ДЕІ у Волинській області №9-8/25 від 08.04.20255 про застосування відносно ТОВ "П.РІТЕЙЛ" штрафних санкцій в розмірі 34 000,00 гривень.
Позовні вимоги мотивує не погодженням з постановою №9-8/25 про застосування відносно ТОВ "П.РІТЕЙЛ" штрафних санкцій в розмірі 34 000,00 гривень за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №27-8/25 від 20.03.2025. Вважає постанову такою, що не ґрунтується на вимогах законодавства та не відповідає дійсним обставинам справи, а отже є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки в ході проведення перевірки характеристик продукції ДЕІ у Волинській області була надана декларація про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 від 11.10.2024 року, що складена Акціонерним товариством Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" за формою згідно з додатком 6 до Технічного регламенту. При цьому, безпосередньо нормами Технічного регламенту не передбачено як вимог до декларації так і вимог до невизнання декларації. Також, у додатку 6 до Технічного регламенту зазначено, що посилання на сертифікат відповідності (номер сертифіката відповідності, дата його реєстрації, строк дії, назва та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності) зазначається за умови використання модуля, в якому оцінка відповідності проводиться призначеним органом з оцінки відповідності. Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №27-8/25 від 20.03.2025 не містить посилання та вказівки на необхідності використання модуля, в якому оцінка відповідності проводиться саме призначеним органом з оцінки відповідності в розумінні вимог постанови КМУ від 13 січня 2016 року №95 "Про затвердження модулів оцінки відповідності, які використовуються для розроблення процедур оцінки відповідності, та правил використання модулів оцінки відповідності". Натомість, згідно сертифікату відповідності від 23.04.2024, до бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0, що виготовляється серійно з 23.04.2024 по 22.04.2027 застосовується схема сертифікації типу 5 - сертифікація продукції, що виготовляється серійно. Проведення оцінки відповідності палив, що виробляються серійно, здійснюються саме виробником за модулем А1, а не призначеним органом з оцінки відповідності. А отже, вимога про застосування в декларації про відповідність посилання на сертифікат відповідності (номер сертифіката відповідності, дата його реєстрації, строк дії, назва та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності) не відповідає вимогам законодавства. Поряд з цим, вказує, що ТОВ "П.РІТЕЙЛ" не є виробником пального, а здійснює його придбання, зокрема, у інших постачальників пального, в даному випадку ТОВ "ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД", який, в свою чергу, також не є виробником пального і здійснює відвантаження пального з іншого резервуара, ніж вказаний в паспорті якості №76 від 08.02.2025. Вказане унеможливлює зазначення в товарно-транспортних накладних номера резервуару виробника, тим більше, що ні Технічним регламентом, ні Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" не регламентується форма та зміст товарно-транспортної накладної.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 позовну заяву залишено без руху у зв'язку із ненаданням витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ". Для усунення визначених в цій ухвалі недоліків позивачу надати п'ятиденний строк, який розпочинає перебіг з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У спосіб та строк, встановлені судом, позивач усунув недоліки позовної заяви.
Як наслідок, ухвалою суду від 30.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/5343/25 за позовом ТОВ "П.РІТЕЙЛ" до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що під час проведення перевірки на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, що реалізується за адресою - вул. Рівненська, 1к, с. Липини, Луцький район, Волинська область, 45601 - надано паспорт якості №76 від 08.02.2025 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 виданий Випробувальним центром АТ "Укртатнафта" Акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (39610, м. Кременчук, Полтавська обл., вул. Свіштовська, 3), який не відповідає вимогам "Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, а саме: нанесений знак відповідності технічним регламентам не супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, що є недотриманням вимог абз. 2 п.20 Технічного регламенту, п. 3 Правил та умов нанесення знака відповідності Технічним регламентам, затверджених постановою КМУ від 30.12.2015 №1184 "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення". Надано декларацію про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 від 11.10.2024, що складена Акціонерним товариством Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", яка не містить даних про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності (надано сертифікат відповідності на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 №UA.056.П.00080-24 виданий органом з оцінки відповідності ДП "ПОЛТАВСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ"), що є недотриманням вимог п.19 Технічного регламенту та додатку 6 до Технічного регламенту. В товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 №000019426 від 10.02.2025 не зазначено номер резервуара, що не відповідає вимогам п.19, абз. 2 п.20 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та додатку 6 до Технічного регламенту; п. 3 Правил та умов нанесення знака відповідності Технічним регламентам, затверджених постановою КМУ від 30.12.2015 №1184 "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення"; п. 1 ч. 7 ст. 23, пп. "а", пп. "в" п. 1 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 № 2735-VI; п.7.5.8 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20.05.2008 №281/171/578/155. Позивач у відповідь на прийняте рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів надав повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з доданими документами, зокрема, надана декларація про відповідність бензину А-92-Євро5-Е0 не містять усього необхідного обсягу даних (про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності), а на наданий паспорт якості №76 нанесено знак відповідності технічним регламентам, який не відповідає вимогам абз. 2 п. 20 Технічного регламенту № 927, та п. 3 Правил та умов нанесення знака відповідності Технічним регламентам (знак відповідності не доповнено ідентифікаційним номером). Отже, підставою для притягнення ТзОВ "П. Рітейл" до відповідальності шляхом накладення штрафу є порушення, яке полягає виключно у неповному виконанні рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Державною екологічною інспекцією у Волинській області у період з 01.04.2025 по 03.04.2025 проведено перевірку стану виконання суб'єктом господарювання ТОВ "П.РІТЕЙЛ" рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №27-8/25 від 20.03.2025 (щодо бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0) та №28-8/25 від 20.03.2025 (щодо дизельного палива ДП-З-Євро5-В0) на АЗС за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Липини, вул. Рівненська, 1К.
Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 03.04.2025 №19-8/25 зафіксовано, що рішення №27-8/25 від 20.03.2025 щодо бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0 невиконане й не може бути визнане результативним, а рішення №28-8/25 від 20.03.2025 щодо дизельного палива ДП-З-Євро5-В0 виконано повністю й результативно.
Як наслідок, інспекцією 03.04.2025 ухвалено рішення №28-8/25 про скасування обмежувальних заходів стосовно ДП-З-Євро5-В0.
Водночас, 03.04.2025 завідувачем сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області Чижевським Ю.С. складено протокол №5-8/25 про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", а саме порушення пункту 3 частини 4 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" - невиконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 20.03.2025 №27-8/25 щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною 3 статті 29 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
За результатами розгляду протоколу про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" від 03.04.2025 №5-8/25 та акту перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 03.04.2025 №19-8/25 Державною екологічною інспекцією у Волинській області винесено постанову від 08.04.2025 №9-8/25 про накладення на ТОВ "П.РІТЕЙЛ" штрафу на суму 34000,00 грн.
Не погодившись із зазначеною постановою, позивач оскаржив її до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 №2735-VI (далі - Закон №2735-VI).
Відповідно до статті 10 Закону №2735-VI ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду та сфери їх відповідальності визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 28.12.2016 №1069 затверджено "Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд", відповідно до якої Державна екологічна інспекція України здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Волинській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 №47, Державна екологічна інспекція у Волинській області є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції на території Волинської області.
За приписами статті 11 Закону №2735-VI з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, зокрема: проводять перевірки характеристик продукції; приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень; вживають у порядку, визначеному цим та іншими законами України, заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні порушень вимог цього Закону та встановлених вимог.
Статтею 15 Закону №2735-VI встановлено, що посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право, крім іншого: проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, перевірки документів та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування); вимагати від суб'єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів; складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та встановлених вимог; складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом.
Статтею 22 Закону №2735-VI визначено, що заходами ринкового нагляду є, зокрема: перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають, в тому числі, обмеження надання продукції на ринку; контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Порядок проведення перевірок характеристик продукції визначено статтею 23 Закону №2735-VI, відповідно до якої під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться, зокрема, перевірка документів.
Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону.
Під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: декларація про відповідність; супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; документи щодо системи якості чи системи управління якістю; висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори); документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
Посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, перед початком перевірки зобов'язана роз'яснити суб'єкту господарювання, продукція якого перевіряється, порядок оскарження рішень, приписів, дій та бездіяльності органів ринкового нагляду та їх посадових осіб.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 24 Закону №2735-VI під час проведення планових перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є: наявність знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування; за ланцюгом постачання, якщо за результатами перевірки характеристик продукції є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності виробника такої продукції або будь-якого іншого суб'єкта в ланцюгу постачання; наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам; наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією.
Вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив (далі - палива), що виробляються, вводяться в обіг та реалізуються на території України, встановлені Технічним регламентом №927.
У пункті 3 Технічного регламенту № 927 зазначено, що документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів; партія палива - будь-яка кількість палива однієї марки, що супроводжується одним документом про якість (паспортом якості) палива.
Пунктом 19 Технічного регламенту № 927 визначено, що за результатами проведення оцінки відповідності виробник або уповноважений представник складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком 6 до цього Технічного регламенту.
Пунктом 20 Технічного регламенту № 927 обумовлено, що перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність. Зображення національного знака відповідності повинно відповідати його опису, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1599 від 29.11.2001.
Згідно пункту 3 Правил та умов нанесення знаку відповідності (Постанова КМУ №1184) такий знак повинен бути видимим, незмивним і відповідати вимогам до інформаційного супроводу.
Аналіз наведених вище пунктів Технічного регламенту № 927 дає підстави дійти висновку, що кожна партія палива, яка вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива та супроводжуватися декларацією про відповідність продукції Технічному регламенту №927.
Як слідує з матеріалів справи, на підставі наказу №17/23-25 від 17.03.2025 проведено планову перевірку характеристик продукції (дизельне пальне, бензин автомобільний), що реалізується на АЗС за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Липини, вул. Рівненська, 1К.
Під час проведення перевірки на бензин автомобільний А-92-Євро5-Е0 товариством надано декларацію про відповідність від 11.10.2024, що складена Акціонерним товариством "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", яка не містить даних про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності. Також товариством надано на бензин автомобільний А-92-Євро5-Е0 паспорт якості від 08.02.2025 №76, що оформлений акредитованою випробувальною лабораторією.
Відповідно до частини 3 статті 29 Закону №2735-VI орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність, а саме: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом; не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.
Зі змісту статті 29 Закону № 2735-VI випливає, що обмежувальний (корегувальний) захід є вимогою органу ринкового нагляду до відповідного суб'єкта господарювання вчинити конкретні дії протягом визначеного строку.
За результатами перевірки позивача було складено акт №16-8/25 від 20.03.2025 та винесено, зокрема, рішення від 20.03.2025 №27-8/25 про вжиття обмежувальних заходів, згідно з якими під час проведення перевірки на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, що реалізується за адресою - вул. Рівненська, 1К, с. Липини, Луцький район, Волинська область, 45601 - надано паспорт якості №76 від 08.02.2025 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 виданий Випробувальним центром АТ "Укртатнафта" Акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (39610, м. Кременчук, Полтавська обл., вул. Свіштовська, 3), який не відповідає вимогам "Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив", затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, а саме: нанесений знак відповідності технічним регламентам не супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, що є недотриманням вимог абз. 2 п.20 Технічного регламенту, п. 3 Правил та умов нанесення знака відповідності Технічним регламентам, затверджених постановою КМУ від 30.12.2015 №1184 "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення". Надано декларацію про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 від 11.10.2024, що складена Акціонерним товариством Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", яка не містить даних про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності (надано сертифікат відповідності на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 №UA.056.П.00080-24 виданий органом з оцінки відповідності ДП "ПОЛТАВСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ"), що є недотриманням вимог п.19 Технічного регламенту та додатку 6 до Технічного регламенту. В товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 №000019426 від 10.02.2025 не зазначено номер резервуара. Що не відповідає вимогам п.19, абз. 2 п.20 "Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив", затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та додатку 6 до Технічного регламенту; п. 3 Правил та умов нанесення знака відповідності Технічним регламентам, затверджених постановою КМУ від 30.12.2015 №1184 "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення"; п. 1 ч. 7 ст. 23, пп. "а", пп. "в" п. 1 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 № 2735-VI; п.7.5.8 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20.05.2008 №281/171/578/155.
У рішенні про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 20.03.2025 №27-8/25 зазначено про усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами Технічного регламенту усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Надати паспорт якості №76 від 08.02.2025 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 виданий Випробувальним центром АТ "Укртатнафта" Акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам, який супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності. Надати декларацію про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 від 11.10.2024 року, що складена Акціонерним товариством Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", яка містить дані про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності. Надати товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів (нафти) на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 № 000019426 від 10.02.2025 із зазначеним номером резервуара згідно паспорта якості №76 від 08.02.2025.
Судовим розглядом встановлено, що ТОВ "П.РІТЕЙЛ" надало повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з доданими документами, зокрема, надана декларація про відповідність бензину А-92-Євро5-Е0 не містять усього необхідного обсягу даних (про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності), а на наданий паспорт якості №76 нанесено знак відповідності технічним регламентам, який не відповідає вимогам абз. 2 п. 20 Технічного регламенту № 927, та п. 3 Правил та умов нанесення знака відповідності Технічним регламентам (знак відповідності не доповнено ідентифікаційним номером).
При цьому, суд зауважує що наданий позивачем сертифікат відповідності №000131 виданий органом з оцінки відповідності ДП "ПОЛТАВАСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ", а тому вважається, що оцінку відповідності проведено призначеним органом зазначеним раніше та водночас зазначений сертифікат відповідності зареєстровано в реєстрі органу з оцінки відповідності ДП "ПОЛТАВАСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ" під №UA.056.П.00080-24.
Водночас, згідно абз. 2 п. 20 Технічного регламенту № 927 у разі проведення оцінки відповідності призначеним органом з оцінки відповідності до знака відповідності додається його ідентифікаційний номер.
Відповідно до частини 2 статті 34 Закону № 2735-VI, суб'єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання.
Відповідно до частини 3 статті 34 Закону №2735-VI у разі якщо інформація, що міститься в повідомленні суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, та долучені до рішення документи є недостатніми для підтвердження результативності виконання цього рішення, а також за наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цієї інформації відповідний орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб'єктом господарювання такого рішення.
Частиною 6 статті 34 Закону № 2735-VI встановлено, що під час проведення перевірки стану виконання рішення орган ринкового нагляду встановлює ступінь виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та результативність їх виконання.
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 44 Закону № 2735-VI до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.
Отже, підставою для притягнення ТОВ "П.Рітейл" до відповідальності шляхом накладення штрафу є порушення, яке полягає виключно у неповному виконанні рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Разом з тим, підставою для прийняття рішення від 20.03.2025 №27-8/25 є встановлення факту формальної невідповідності згідно з частиною 3 статті 29 Закону №2735-VI. Такі рішення встановлюють обов'язок вчинити дії протягом визначеного строку. При цьому, Закон №2735-VI не встановлює відповідальності для суб'єктів господарювання за порушення, внаслідок виявлення якого такі рішення були прийняті.
Таким чином, при вирішенні питання щодо накладення штрафу, не підлягають встановленню обставини, що стосуються порушень, внаслідок яких прийняті рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, оскільки такі обставини вже встановлені цими рішеннями.
У зв'язку з цим, в Довідці №278-8/25 від 26.03.2025 про результати аналізу виконання рішення, зазначено: ступінь виконання не виконано; результативність виконання не може бути визнано результативним.
В акті перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 03.04.2025 № 19-8/25 вказано, що залишилось невиконаним: на виконання рішення не надано паспорт якості №76 від 08.02.2025 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 виданий Випробувальним центром АТ "Укртатнафта" Акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (39610, м. Кременчук, Полтавська область, вул. Свіштовська, 3) з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам, який супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, що є недотриманням вимог абз. 2 п.20 Технічного регламенту, п. 3 Правил та умов нанесення знака відповідності Технічним регламентам, затверджених постановою КМУ від 30.12.2015 №1184 "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення". На виконання рішення не надано декларацію про відповідність на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 від 11.10.2024 року, що складена Акціонерним товариством Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", яка містить дані про номер сертифіката відповідності, дату його реєстрації, строк дії, назву та місцезнаходження призначеного органу з оцінки відповідності (при перевірці характеристик продукції від 20.03.2025 надано сертифікат відповідності на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 №UA.056.П.00080-24 виданий органом з оцінки відповідності ДП "ПОЛТАВСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ"), що є недотриманням вимог п. 19 Технічного регламенту та додатку 6 до Технічного регламенту. В товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 №000019426 від 10.02.2025 виданою ТОВ "Параллель - М ЛТД" (69091, Запорізька обл., м. Запоріжжя, б. Шевченка, Б. 71-А, К. 901) - не зазначено номер резервуара. Не надана товарно-супровідна документація, що необхідна для встановлення ланцюга постачання бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0 між ТОВ "П.РІТЕЙЛ" - Акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" - ТОВ "Параллель - М ЛТД".
Протоколом від 03.04.2025 № 5-8/25 про виявлене порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" зазначено: порушення пункту 3 частини 4 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: - невиконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 20.03.2025 №27-8/25 щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною 3 статті 29 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Враховуючи складений протокол та встановлені факти (невиконання рішення про вжиття обмежувальних заходів, що підпадає під дію пункту 3 частини 4 статті 44 Закону №2735-VI), інспекцією винесено постанову від 08.04.2025 №9-8/25 про накладення на позивача штрафу у розмірі 34000,00 грн.
Підсумовуючи викладене суд вважає, що доводи позивача не спростовують підстав, з яких була прийнята постанова про накладення штрафу, а в частині обґрунтування протиправності постанови фактично зводяться до незгоди позивача з фактом її винесення.
Відтак, суд не вбачає підстав для визнання протиправною та скасування постанови ДЕІ у Волинській області №9-8/25 від 08.04.20255 про застосування відносно ТОВ "П.РІТЕЙЛ" штрафних санкцій в розмірі 34000,00 гривень.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги товариства задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" (вул. Чумацький шлях, б.64, м. Полтава, Полтавська область, 36034, код ЄДРПОУ 44796056) до Державної екологічної інспекції у Волинській області (вул. Степана Бандери, 20, м. Луцьк, Волинська область, 43000, код ЄДРПРОУ 38009738) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.О. Чеснокова