05 вересня 2025 р. № 400/7124/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачівІНФОРМАЦІЯ_1 , , Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , ,
провизнання протиправним та скасування рішення, оформлене протоколом від 27.06.2025 №44, зобов'язання вчинити певні дії,
15 липня 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) про:
визнання протиправним і скасування рішення Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке оформлене протоколом від 27.06.2025 № 44, щодо незаконної відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації позивача;
зобов'язання Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом повторно розглянути заяву від 16.06.2025 щодо надання позивачу відстрочки від призову під час мобілізації та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення з урахуванням висновків рішення суду про надання такої відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абзацу дев'ятого частини першої Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і видати відповідну довідку за формою 6.
Позовні вимоги позивач аргументував тим, що він подав 16.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про надання йому відстрочки на підставі абзацу дев'ятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як військовозобов'язаному, який здійснює постійний догляд за хворою матір'ю, яка за рішенням лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК) закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду. Однак, рішенням Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформленого протоколом від 27.06.2025 № 44, йому відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з тим, що у його матері наявні інші члени родини, які зобов'язані здійснювати догляд. На думку позивача, вказане рішення є протиправним, оскільки пункт 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не ставить у залежність отримання відстрочки від призову від наявності інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати догляд за матір'ю.
17.07.2025 і 22.07.2025 через канцелярію суду надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_5 відзиви на позовну заяву від 16.07.2025 і 21.07.2025 відповідно, в яких він заперечив проти позову і просив відмовити в його задоволенні у повному обсязі. Відзив умотивовано тим, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на загальному обліку військовозобов'язаних, які перебувають в запасі, в ІНФОРМАЦІЯ_6 . Згідно з позицією відповідача, позивач не має права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, оскільки він не надав для підтвердження факту здійснення догляду за хворою матір'ю доказів включення його до реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, зокрема акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Наявні документи не свідчать, що позивач є єдиною особою, яка зайнята постійним доглядом за матір'ю, а саме, що його повнолітня сестра не здійснює такого догляду.
Комісія ІНФОРМАЦІЯ_5 правом на подання відзиву на позовну заяву і позивач на подання відповіді на відзив не скористалися.
17.07.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та про витребування у ІНФОРМАЦІЯ_5 доказів.
У встановлений судом строк відповідач частину витребуваних доказів суду не подав, про причини їх не надання не повідомив. Так, ІНФОРМАЦІЯ_3 не надав суду такі докази:
а) копію рішення уповноваженого органу про утворення Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до пункту 57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560;
б) копію поданої ОСОБА_1 на ім'я голови Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 заяви з додатками, за результатами розгляду якої було прийнято рішення, оформлене протоколом від 27.06.2025 № 44.
Перед поданням позовної заяви позивач звернувся 07.07.2025 до Миколаївського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову, у задоволені якої ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 відмовлено.
Одночасно з позовною заявою позивач подав до суду заяву про забезпечення позову, яку ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 задоволено частково, а саме: заборонено ІНФОРМАЦІЯ_6 вчиняти дії, пов'язані з прийняттям наказу про призов позивача на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлення його на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби до набрання законної сили судовим рішення в адміністративній справі № 400/7124/25, але не довше ніж на строк проведення загальної мобілізації в Україні, тобто до 07.08.2025.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 про забезпечення позову скасовано та ухвалено нову постанову про відмову у задоволені заяви позивача про забезпечення позову.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до військово-облікового документа позивача він перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у відповідача.
Матір'ю позивача є ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивача від 28.12.1979 серія НОМЕР_1 .
Згідно з Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 14.07.2025 № 00052380548 матір позивача також має рідну повнолітню дочку ОСОБА_3 .
Відповідно до Висновку ЛКК Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Снігурівської міської ради від 14.02.2025 № 7267 матір позивача не здатна до самообслуговування та потребує постійного стороннього догляду з 14.02.2025 по 14.02.2026.
В Акті від 19.05.2025 № 28 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, складеного комісією Снігурівської міської ради, установлено факт здійснення позивачем постійного догляду за своєю матір'ю.
16.06.2025 позивач надіслав ІНФОРМАЦІЯ_6 рекомендованим листом з описом заяву про надання йому відстрочки від призову як особі, яка доглядає за матір'ю, на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, що підтверджується описом вкладення до рекомендованого листа (ф. 107) і рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119) до поштового відправлення № 5730302244770.
Рішенням Комісії Баштанського РТЦКтаСП від 24.06.2025 № 44, оформленого протоколом засідання комісії, позивачу відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ у зв'язку з наявністю невійськовозобов'язаного члена родини, який має здійснювати догляд.
У повідомленні від 28.06.2025 № 5/8174 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив про вищенаведене рішення. В цьому повідомлені зазначено, що причиною відмови є наявність інших невійськовозобов'язаних членів родити, які мають здійснювати догляд.
Вважаючи таку відмову у надані йому відстрочки протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).
Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направленням) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Абзацом четвертим статті 1 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п'ята і шоста статті 4 Закону № 3543-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі - Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, Указом Президента України від 06.02.2023 № 59/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2916-ІХ, Указом Президента України від 01.05.2023 № 255/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3058-ІХ, Указом Президента України від 26.07.2023 № 452/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 № 3276-ІХ, Указом Президента України від 06.11.2023 № 735/2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 № 3430-ІХ, Указом Президента України від 05.02.2024 № 50/2024, затвердженим Законом України від 06.02.2024 № 3565-ІХ, Указом Президента України від 06.05.2024 № 272/2024, затвердженим Законом України від 08.05.2024 № 3685-ІХ, Указом Президента України від 23.07.2024 № 470/2024, затвердженим Законом України від 23.07.2024 № 3892-ІХ, Указом Президента України від 28.10.2024 № 741/2024, затвердженим Законом України від 29.10.2024 № 4025-ІХ, Указом Президента України від 14.01.2025 № 27/2025, затвердженим Законом України від 15.01.2025 № 4221-ІХ, Указом Президента України від 15.04.2025 № 236/2025, затвердженим Законом України від 16.04.2025 № 4357-ІХ, та Указом Президента України від 14.07.2025 № 479/2025, затвердженим Законом України від 15.07.2025 № 4525-ІХ, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб, з 21.11.2022 на 90 діб, з 19.02.2023 на 90 діб, з 20.05.2023 на 90 діб, з 18.08.2023 на 90 діб, з 16.11.2023 на 90 діб, з 14.02.2024 на 90 діб, з 14.05.2024 на 90 діб, з 12.08.2024 на 90 діб, з 10.11.2024 на 90 діб, з 08.02.2025 на 90 діб, з 09.05.2025 на 90 діб та з 07.08.2025 на 90 діб.
Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до частини восьмої статті 23 Закону № 3543-ХІІ відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560) встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з абзацами першим-третім пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).
Як наслідок, така комісія у правовідносинах щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є суб'єктом владних повноважень, а тому вона є належним відповідачем в адміністративних справах про оскарження її рішень про надання або відмову в наданні відстрочки, яке оформлене протоколом.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ (у редакції, чинній з 01.01.2025) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації після 01.01.2025, зокрема, військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою матір'ю, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Водночас пункт 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, на відміну, для прикладу, від пункту 13 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, не пов'язує право військовозобов'язаного на відстрочку від мобілізації з відсутністю інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати.
Суд встановив, що матір позивача потребує постійного стороннього догляду з 14.02.2025 по 14.02.2026, і позивач здійснює такий догляд, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача від 28.12.1979 серія НОМЕР_1 , Висновком ЛКК Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Снігурівської міської ради від 14.02.2025 № 7267 і Актом від 19.05.2025 № 28 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, складеного комісією Снігурівської міської ради.
З наведеного слідує, що позивач має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ (у редакції, чинній з 01.01.2025) у період з 14.02.2025 до 14.02.2025, не зважаючи на наявність у його матері іншої невійськовозобов'язаної особи, яка зобов'язана її утримувати, а саме: повнолітньої доньки.
Згідно з абзацом першим пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Додатком 5 до Порядку № 560 встановлено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до цього до додатку, особи, які мають право на відстрочку на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, і які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду, подають відповідній комісії такі документи:
довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);
документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
До заяви про надання відстрочки від 16.06.2025 позивач додав копії, зокрема, таких документів:
свого паспорта громадянина України, свого свідоцтва про народження, Висновку ЛКК Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Снігурівської міської ради від 14.02.2025 № 7267 та Акта від 19.05.2025 № 28 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Тобто він подав відповідачу усі необхідні документи, що передбачені додатком 5 до Порядку № 560, які додаються до заяви про надання відстрочки на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ.
Крім цього, як вище суд вже зазначив, вказані документи підтверджують наявність у нього права на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ на день звернення.
Тому позовні вимоги щодо визнання протиправним і скасування рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформлене протоколом засідання від 27.06.2025 № 44, в частині, а також щодо повторного розгляду заяви позивача від 16.06.2025 підлягають задоволенню.
У позовних вимогах позивач просить зобов'язати Комісію ІНФОРМАЦІЯ_5 видати йому довідку за формою 6.
Згідно з додатком 6 до Порядку № 560 довідка про надання відстрочки видається відповідним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Відтак належним відповідачем щодо позовних вимог про видачу довідки за формою 6 є ІНФОРМАЦІЯ_3 , а не ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до абзацу сьомого пункту 60 Порядку № 560 у разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
За таких обставин, позовні вимоги про зобов'язання видати довідку згідно з додатком 6 до Порядку № 560 до розгляду по суті заяви позивача про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є передчасними.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Платіжною інструкцією від 13.07.2025 № 0.0.4455347129.1 підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 1211,20 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову. Тому вказана сума підлягає стягненню на користь позивача.
Проте, Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 не є бюджетною установою, а отже і розпорядником бюджетних коштів. Зі змісту абзацу першого пункту 57 Порядку № 560 слідує, що вказана комісія створена при ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відтак судовий збір підлягає відшкодуванню шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) і до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними і скасувати рішення Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом засідання від 27.06.2025 № 44, в частині відмови у наданні (оформленні) ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
3. Зобов'язати Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) від 16.06.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
4. У задоволені решти позовних вимог відмовити.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 05 вересня 2025 року