Ухвала від 04.09.2025 по справі 360/1739/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

04 вересня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1739/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02.09.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) в якому, позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25 серпня 2025 року № 861;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13 серпня 2025 року, та виплатити заборгованість, що утворилася за період її невиплати, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка є пенсіонеркою, отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер у м. Луцьку.

За життя померлий чоловік отримував пенсію за віком як колишній працівник шахти у розмірі, визначеному статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність) та перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області.

Після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України позивачка з її померлим чоловіком переїхали на контрольовану українською владою територію, та 20 квітня 2022 року стали на облік як внутрішньо переміщені особи у Департаменті соціальної підтримки Луцької міської ради.

24 жовтня 2022 року позивачка з чоловіком змінили адресу реєстрації як внутрішньо переміщені особи на адресу: АДРЕСА_2 , про що отримали відповідні довідки.

У період листопада-грудня 2024 року чоловіку позивача діагностовано онкологічне захворювання. В подальшому з грудня 2024 року по січень 2025 року внаслідок невдалої спроби проведення оперативного втручання стан здоров'я померлого чоловіка значно погіршився, в наслідок чого він потребував постійного медичного догляду.

З 7 лютого 2025 року ОСОБА_2 було оформлено у заклад державного утримання - Луцький геріатричний пансіонат та змінено його адресу проживання як внутрішньо переміщеної особи на адресу цього пансіонату: АДРЕСА_3 .

Відповідно до рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 26 лютого 2025 року № 909190839810 про перерахунок пенсії з 1 березня 2025 року розмір пенсії померлого чоловіка позивача з надбавками складав 21064,44 грн, до виплати у зв'язку з перебуванням на повному держутриманні (25 %) - 5266,11 грн.

Отже, з огляду на розмір пенсії чоловіка, він фактично у повному обсязі оплачував своє перебування у державній установі (вартість соціальної послуги складає 16420,00 грн, утримано з пенсії - 15798,33 грн).

Залишок коштів (25 %) у розмірі 5266,11 грн позивач отримувала від чоловіка для забезпечення свого проживання, оскільки розмір пенсії останньої з 1 березня 2024 року складав 4227,37 грн, а з 1 березня 2025 року - 4615,37 грн, чого було недостатньо для оплати оренди житла, комунальних послуг, харчування, придбання речей першої необхідності та ліків.

18 серпня 2025 року позивач звернулась до Відділу обслуговування громадян № 7 (сервісного центру) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, зареєстрованою за № 11933, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25 серпня 2025 року № 861 позивачу відмовлено у переведенні її на пенсію у зв'язку із втратою годувальника у зв'язку з відсутністю необхідних документів.

У рішенні зазначено, що відповідно до пункту 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються, зокрема, документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником, документи про перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї.

Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20 квітня 2022 року зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_4 .

За матеріалами електронної пенсійної справи встановлено, що годувальник ОСОБА_2 на день смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебував на обліку у Луцькому геріатричному пансіонаті з 7 лютого 2025 року за адресою: АДРЕСА_5 . Факт сумісного проживання та перебування на утриманні станом на день смерті годувальника ОСОБА_2 та заявниці не підтверджено відповідними документами.

Вказане рішення відповідача вважає протиправним та таким, що порушує її право на соціальний захист, що стало підставою для звернення до суду.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

В позовній заяві заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору обґрунтоване тим, що позивач є особою похилого віку, внутрішньо переміщеною особою, особою з інвалідністю ІІІ групи за загальним захворюванням, будь-якого рухомого або не рухомого майна на підконтрольній українській владі території не має, інших видів доходів окрім пенсії та соціальної допомоги для ВПО не отримує, у зв'язку з чим не може сплатити судовий збір.

На підставі викладеного, просила звільнити її від сплати судового збору.

Розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступе.

Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до пункту 3 частини першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України «Про судовий збір»).

Відповідно до положень статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Оскільки предметом позову є захист позивачем свого права на отримання соціальних виплат, тобто, іншими словами предметом позову є захист позивачем своїх соціальних прав, тому враховуючи положення пункту 3 частини першою статті 8 Закону України «Про судовий збір суд» вважає за можливе відстрочити сплату судового збору в сумі 968,96 грн (враховуючи подання позовної заяви через підсистему «Електронний суд») до ухвалення судового рішення у справі.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у сумі 968,96 грн за подання позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії.

Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Встановити відповідачу строк для подання через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) відзиву на позовну заяву (відзиву) і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, - п'ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника):

заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника разом з усіма доданими до неї документами;

рішення прийняте за результатами розгляду вказаної заяви.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника):

докази перебування ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на обліку як отримувача пенсії за віком;

матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяА.Г. Секірська