01 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5060/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: Міністерства юстиції України (вул. Архітектора Городецького, б. 13, м. Київ, 01001, ЄДРПОУ 00015622)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» (вул. В. Терешкової, б .170, к.1, м. Кропивницький, 25014, ЄДРПОУ 13763797)
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд припинити діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» (код ЄДРПОУ: 13763797, керівник - Маліченко Дмитро Миколайович, місцезнаходження: вул. Валентини Терешкової, буд. 170, кімн. 1, м. Кропивницький (згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - м. Кіровоград), Кіровоградська обл, 25014).
Підставою позову вказано порушення відповідачем частини 2 статті 4 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" №3005-IX від 21.03.2023, оскільки в його найменуванні міститься символіка російської імперської політики, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.
Ухвалою суду від 28.07.2024 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі (а.с.39).
Ухвалу відповідачу надіслано поштовим відправленням на вказану у позові адресу, яка відповідає даним, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. Відправлення повернуто оператором поштового зв'язку на адресу суду з відміткою на довідці ф-20 «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 42).
Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства (далі по тексту - КАС України) зазначена ухвала суду вважається врученою відповідачу.
Правом подати відзив на адміністративний позов відповідач не скористався.
Розглянувши наявні у справі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» зареєстровано по вул. В. Терешкової, б .170, к.1, м. Кропивницький, поштовий індекс 25014, ЄДРПОУ 13763797, керівник - Маліченко Дмитро Миколайович. Основний вид економічної діяльності за КВЕД 51.45.0 оптова торгівля парфумерними та косметичними товарами.
За результатами моніторингу відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX встановлено, що найменування юридичної особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» не відповідає вимогам цього Закону, оскільки в його найменуванні міститься символіка російської імперської політики.
Листом №117112/19.4/33-24 від 20.08.2024 директор Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України повідомив Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» про необхідність протягом 10 днів з дні отримання цього листа надати пояснення щодо не приведення свого найменування у відповідність вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» №3005-IX від 21.03.2023 (далі по тексту - Закон №3005-IX) протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.
Пояснення у встановлений термі до Міністерства юстиції не надходили.
У зв'язку із наведеним Комісією з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в України та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія) проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-IX та призначено на 02.07.2024 засідання Комісії, відомості про що опубліковано на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України.
За висновком Комісії, який затверджено наказом міністра Міністерства юстиції України №1 від 24.06.2025, найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» не відповідає частині 2 статті 4 Закону №3005-IX.
Станом на момент звернення із позовом до суду, об'єктом правової експертизи не було вжито заходів, спрямованих на виконання вимог Закону № 3005-IX, відтак, відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання відповідачем вимог Закону № 3005-IX, на переконання позивача відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 18 Порядку прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в України та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №354 від 27.05.2015 (далі по тексту - Порядок №354) Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону №3005-IX та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону №3005-IХ, а такі дані визначаються у правовому висновку.
Частиною 5 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003, визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики визначає Закон №3005-ХІ.
Пунктом «є» частини 4 статті 2 Закону №3005-IX, визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає, зокрема, назви підприємств, установ, організацій на території України, яким присвоєні імена або псевдоніми осіб, які відповідають критеріям, встановленим підпунктами «в» і «г» цього пункту.
Пунктом «г» частини 4 статті 2 Закону №3005-IX визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії.
Частиною першої статті 3 Закону № 3005-IX встановлено, що російська імперська політика визнається злочинною та засуджується.
Відповідно до статті 4 Закону №3005-IX пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється. Присвоєння географічним об'єктам, юридичним особам та об'єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється.
Пунктами 3, 4 статті 8 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3005-IX передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі недодержання вимог цього Закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом.
У разі недодержання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті, їхня діяльність підлягає забороні у встановленому законом порядку, крім випадків, якщо юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів для додержання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.
Згідно пункту 1 Положення «Про Міністерство юстиції України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців.
Пунктом 18-14 Положення передбачено, що саме на Мінюст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» та/або Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX, що передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності.
Пунктом 3 Порядку №354 визначено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.
Підставою проведення правової експертизи, згідно пункту 4 Порядку №354, може бути ініціатива Мін'юсту.
Пунктом 7 Порядку №354 передбачено, що для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія). Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.
У ході судового розгляду справи судом встановлено, що наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) створено Комісію та затверджено її склад.
Згідно з пунктами 14, 15, 18 Порядку №354, предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.
У той час, матеріалами справи підтверджено, що Міністерство юстиції України направило на адресу відповідача лист «Щодо вжиття заходів» №117112/19.4/33-24 від 20.08.2024 з вимогою вжиття заходів на виконання вимог Закону №3005-ХІ та надання пояснень щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами цього Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.
Цей лист був надісланий на адресу відповідача поштою, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, проте не був вручений та повернутий на адресу позивача з відміткою на довідці ф.20 «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 28).
У встановлений 10 денний термін відповідач не усунув порушення, в результаті чого проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-ІХ. Комісією складено правовий висновок від 24.06.2025 № 1 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії» Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя», який був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 24.06.2025 №1798/5.
Відтак, Міністерство юстиції України дотрималось законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи-відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» шляхом проведення правової експертизи та затвердження її результатів.
Відтак, суд виснував, що найменування відповідача містить символіку російської імперської політики. У строки, визначені статтею 8 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону №317-VIII, відповідач не привів своє найменування у відповідність до вимог Закону.
В ході розгляду справи судом не було встановлено наявності об'єктивних причин, які завадили відповідачу здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.
Частиною 2 статті 7 Закону №317-VIII визначено, що у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Оскільки судом встановлено порушення відповідачем Закону №317-VIII, у зв'язку із не приведення свого найменування у відповідність до його вимог, позов підлягає задоволенню, а діяльність відповідача припиненню.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених по справі обставин, суд приходить до висновку, що позивач довів суду правомірність заявлених вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Міністерства юстиції України до товариства з обмеженою відповідальністю Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» про припинення діяльності юридичної особи - задовольнити.
Припинити діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ділова Росія ХХІ сторіччя» (вул. В. Терешкової, б.170, к.1, м. Кропивницький, 25014, ЄДРПОУ 13763797, керівник - Маліченко Дмитро Миколайович).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО