про встановлення строку для подання звіту
05 вересня 2025 року Київ № 640/21868/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про виконання судового рішення в адміністративній справі № 640/21868/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 01.09.2022 щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 гривень до розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві поновити нарахування та виплату з 01.09.2022 ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 гривень до розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження максимальним розміром пенсії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 8 травня 2023 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. № 16, код ЄДРПОУ 42098368) щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з 01.09.2022 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. № 16, код ЄДРПОУ 42098368) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.09.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення у справі № 640/21868/22, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 640/21868/22 у частині виплати пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.09.2022.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати суду в 10-денний термін з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 8 травня 2023 року в адміністративній справі № 640/21868/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач 14.08.2025 до суду подав звіт про виконання рішення суду у цій справі.
Позивач подав до суду заперечення на звіт про виконання судового рішення у справі № 640/21868/22.
Розглянувши вказаний звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
У поданому до суду звіті Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві стверджує, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 у справі № 640/21868/22 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача. Відповідач наголошує на тому, що після проведеного перерахунку розмір пенсійної заборгованості, належної до виплати позивачу становить в сумі 6 748,44 грн, відмітивши, що виплату заборгованості по пенсії буде здійснено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету.
В обґрунтування неможливості виплатити позивачу заборгованість по пенсії на виконання рішення суду в даній справі, відповідач вказує на положення ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", пункти 20 та 29 ст. 116 Бюджетного кодексу України, про те, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачається у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду.
Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік") окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було передбачено 51 627,3 млн. грн., які відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, доведені Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та зазначені в Плані доходів та видатків і Помісячному розпису доходів та видатків на 2023 рік.
В межах виділених бюджетних коштів у 2023 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві були проведені розрахунки з пенсіонерами по виплатам на виконання судових рішень в порядку черговості за датою набрання законної сили судовим рішенням. Станом на 31.12.2023, виходячи з обсягів бюджетного фінансування, Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві вдалося здійснити розрахунок з пенсіонерами, заборгованості по виплаті перед якими обліковувалися на підставі рішень судів, які набрали законної сили станом на вересень 2020 р.
У бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 р., затвердженому ПКМУ від 11.10.2024 № 1156, окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було передбачено 500 000 грн, які згідно Порядку, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 23.09.2009 № 897 16913 доведені Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та зазначені в Плані доходів та видатків і Помісячному розпису доходів та видатків на 2024 р. (49 826,5 тис. грн). У межах виділених коштів Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві виплачено пенсійну заборгованість 492 особам в сумі 49 830,9 тис. грн щодо рішень, які набрали законної сили по 19.11.2020.
Також зазначено, що сума коштів для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який згідно із підпунктом 1 - 1 пункту 14 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України на відповідний рік.
Станом на cерпень 2025 р. бюджет Пенсійного фонду України на 2025 не затверджений внаслідок чого Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснює виплати згідно Тимчасового розпису доходів і видатків на ІІ квартал цього року, який доводиться до територіальних органів Пенсійного фонду України згідно п. 6 р. 7 постанови Правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1, згідно якого кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду на 2025 р., - не передбачені.
Відповідач, посилаючись на висновки Верховного Суду викладені у постанові від 21.11.2018 у справі № 373/436/17, від 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а, від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551), звертає увагу суду на те, що відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, а накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Також відповідач наполягає, що наявні об'єктивні причини виникнення затримки у погашенні заборгованості перед позивачем за судовим рішення, а саме факту відсутності необхідних бюджетних асигнувань для виплати заборгованості за судовими рішеннями у 2023-2025 роках, вжиття начальником Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в межах своїх службових повноважень всіх залежних від неї заходів для виконання рішення суду та просить суд прийняти поданий звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України регламентовано, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Аналогічна норма закріплена у частині другій статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та у статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У частинах першій, другій, третій, четвертій, п'ятій, одинадцятій статті 382-3 КАС України закріплено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, адміністративним процесуальним законодавством регламентовано інститут судового контролю за виконанням судового рішення, метою якого є забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення та реальне відновлення прав особи, які ним захищені.
У звіті від 13.08.2025 № 2600-0804-8/144951 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зазначає, відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 у справі № 640/21868/22 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , після проведеного перерахунку розмір пенсійної заборгованості, належної до виплати позивачу становить в сумі 6 748,44 грн. Також зазначено, що виплату заборгованості за рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 у справі № 640/21868/22, період з 01.09.2022 по 28.02.2023 в сумі 6 748,44 грн буде здійснено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету.
При цьому відповідач наголошує, що фінансування виплат, нарахованих на виконання судових рішень здійснюється Пенсійним фондом України в порядку черговості за датою набрання законної сили судовим рішенням та виключно в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету.
Перевіряючи звіт від 13.08.2025 № 2600-0804-8/144951 про виконання судового рішення в цій справі, поданий Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві, суд звертає увагу, що рішенням Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 08.05.2023 у справі № 640/21868/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.09.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Разом з тим з вказаного звіту від 13.08.2025 № 2600-0804-8/144951 пенсійного органу та з доданих до нього документів випливає, що відповідачем не надано доказів здійснення перерахунку та виплати пенсії на виконання судового рішення з включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Відповідач до звіту не надав суду засвідчену в установленому порядку копію перерахунку пенсії станом на 01.09.2022 по пенсійній справі 2610033959 для ОСОБА_1 , який проведений на виконання Рішення Київського окружного адміністративного суду від 8 травня 2023 року, яким мало бути підтверджено включення до пенсійної виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн, починаючи з 01.09.2022.
Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 08.05.2023 у справі № 640/21868/22 виконане відповідачем не було, доказів зворотного суду не надано.
Суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення, що узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 у справі № 611/26/17, від 07.02.2022 у справі № 200/3958/19-а.
Суд зазначає, що доказів виконання рішення суду в даній справі відповідачем до суду не надано.
Суд враховує доводи відповідача про те, що фактична невиплата заборгованості зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень спрямовуються на виконання таких рішень у порядку черговості їх прийняття. Також суд зазначає, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер. Та вказана обставина не є поважною причиною не виконання рішення суду за відсутності доказів поважності такої, вжиття керівником Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Також суд зазначає, у зв'язку з наявністю встановлених підстав для відмови у прийняті звіту негативні для відповідача наслідки неприйняття звіту, передбачені статтею 382-3 КАС України у вигляді накладення на керівника штрафу суд наразі не застосовує.
На підставі вищевикладеного, суд відмовляє у прийняті звіту та вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк подання звіту про виконання рішення суду в цій справі, а саме три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, що звіт про виконання рішення має відповідати вимогам статті 382-2 КАС України, з урахуванням змін, внесених Законом України № 4094 від 21.11.2024 щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Зокрема звіт, серед іншого, повинен містити:
- відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
- орієнтовні строки виконання судового рішення та їх обґрунтування;
- відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
- відомості щодо виплати нарахованих за рішеннями суду виплат, а саме щодо коштів, передбачених на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, а також відомості щодо періоду, за який виплачені такі кошти (у порядку календарної черговості виконання рішень).
Ураховуючи зазначене та керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві від 13.08.2025 № 2600-0804-8/144951 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 8 травня 2023 року по справі № 640/21868/22 відмовити.
Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві новий строк для надання звіту про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 8 травня 2023 року по справі № 640/21868/22 протягом трьох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, що звіт про виконання рішення має відповідати вимогам статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням змін, внесених Законом України № 4094 від 21.11.2024 щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення тексту ухвали.
Суддя Басай О.В.