Рішення від 05.09.2025 по справі 300/9195/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" вересня 2025 р. справа № 300/9195/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитин Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан" про стягнення коштів у сумі 1 971 485,29 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - позивач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області, орган стягнення, контролюючий орган) звернулося в суд з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан" (надалі по тексту також - відповідач, ТОВ "Івано-Франківськ-пропан") про стягнення податкового боргу в загальній сумі 1 971 485,29 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог частини 1 статті 67 Конституції України, статті 38, підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16, пунктів 57.1, 57.3 статті 57 Податкового кодексу України не погашено самостійно визначені податкові зобов'язання:

- податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками житлової нерухомості (50/18010400) Рогатинська ТГ, в тому числі пеня - 735,67 грн;

- податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості (50/18010400) Городенківська ТГ, в тому числі пеня - 10 430,57 грн;

- податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки сплаченого юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості(50/18010400) Печеніжинська ТГ, в тому числі пеня - 54 769,14 грн;

- земельний податок з юридичних осіб Тисменицька ТГ - 2189,53 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Печеніжинська ТГ, в тому числі штрафні санкції та пеня - 407 383,55 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Тисменецька ТГ в тому числі пеня - 11 392,12 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Рогатинська ТГ в тому числі пеня - 21 534,67 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Городенківська ТГ в тому числі пеня - 150581,46 грн;

- податку на додану вартість (30/14060100), в тому числі штрафні санкції - 1 075 347,17 грн;

- штрафних санкцій з орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Верховинська ТГ - 2 610,56 грн;

- пені з земельного податку з юридичних осіб (50/18010500) Тисменецька ТГ - 2189,53 грн;

- пені з адміністративних штрафів та інших санкції (30/21081103) - 108020,10 грн;

- пені з адміністративні штрафи та інші санкції (50/21081103) - 126490,75 грн.

Вказані грошові зобов'язання є податковим боргом (узгодженим грошовим зобов'язанням) відповідача, який станом на день звернення до адміністративного суду в загальному становить 1 971 485,29 грн. Несплата до бюджету податкового боргу зумовила звернення контролюючого органу до суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання і повідомлення (виклику) сторін (а.с.121).

Судом 12.12.2024 через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в електронний кабінет Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан", яка отримана останнім 12.12.2024 (а.с.123).

Днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи (пункт 2 частини 6 статті 251 КАС України).

З урахуванням вказаного ухвала суду про відкриття провадження у справі від 10.12.2024 вважається врученою відповідачу належним чином.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений пунктом 3 ухвали про відкриття провадження від 10.12.2024.

В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дана справа розглянута і вирішена за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 КАС України без проведення судового засідання та повідомлення і виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

При розгляді справи встановлено, що Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-пропан" згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстроване як юридична особа із присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи (ЄДРПОУ) 25697456, та взяте на облік в Головному управлінні Державної податкової служби в Івано-Франківській області як платник податків і зборів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі по тексту також - ПК України, Кодекс), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до вимог статті 36 вказаного Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (стаття 38 ПК України).

Пунктом 15.1 статті 15 ПК України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), які є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

За змістом підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пунктів 8.1, 8.2, 8.3 статті 8 коментованого Кодексу в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, які створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

До загальнодержавних податків відповідно до підпункту 9.1.3. пункту 9.1. статті 9 Податкового кодексу України належить податок на додану вартість.

А до місцевих податків відповідно до підпункту 10.1.1. пункту 10.1. статті 10 Податкового кодексу України належать податок на майно, які є предметом стягнення за даним адміністративним позовом.

Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (265.1.1. пункту 265.1. статті 261 ПК України), плати за землю (підпункту 265.1.3. пункту 265.1. статті 265 ПК України).

Плата за землю (земельний податок та/або орендна плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) згідно підпункту 10.1.1. пункту 10.1. статті 10, підпункту 265.1.3. пункту 265.1. статті 265 Податкового кодексу України відноситься до місцевих податків.

Виходячи із положень підпункту 266.1.1. пункту 266.1. статті 266 ПК України, підпунктів 269.1.1., 269.1.2. пункту 269.1 статті 269, пункту 180.1 статті 180 ПК України відповідач є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (об'єкта нежитлової і житлової нерухомості), земельного податку, орендної плати за землю та податку на додану вартість.

Досліджуючи обставини щодо наявності у Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан" заборгованості за основним платежем, яка виникла у результаті самостійно задекларованої до сплати суми податкового зобов'язання згідно декларацій, суд зазначає наступне.

Підприємство сформувало і подало податкову декларацію:

1. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками житлової нерухомості, Рогатинська ТГ на суму 719,25 грн, а саме:

- податкової декларації №9028635586 від 19.02.2023 (до стягнення підлягають нарахування за 4 кв. 2023 року на суму 172,11 грн);

- податкової декларації №9021681347 від 08.02.2024 (до стягнення підлягають нарахування за 1-3 кв. 2024 року - 547,14 грн (3 х 182,38 грн);

2. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості Городенківська ТГ на суму 10 197,60 грн, а саме:

- податкової декларації №9028637823 від 19.02.2023 (до стягнення підлягають нарахування за 4 кв. 2023 року на суму 2 440,08 грн);

- податкової декларації №9021681360 від 08.02.2024 (до стягнення підлягають нарахування за 1-3 кв. 2024 року - 7 757,46 грн (3 х 2 585,82 грн);

3. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості Печеніжинська ТГ на суму 53 545,80 грн, а саме:

- податкової декларації №9028637170 від 19.02.2023 (до стягнення підлягають нарахування за 4 кв. 2023 року на суму 9 374,26 грн);

- податкової декларації №9052954655 від 08.02.2024 (до стягнення підлягають нарахування за 1-3 кв. 2024 року на суму 13 577,7 грн);

4. орендної плати з юридичних осіб Печеніжинська ТГ на суму 405 128,00 грн, а саме:

- податкової декларації №9028485552 від 19.02.2023 (до стягнення підлягають нарахування за листопад-грудень 2023 року - (2 х 4 574 грн);

- податкової декларації №9028485552 від 08.02.2024 (до стягнення підлягають нарахування за січень-жовтень 2024 року (10 х 4 622,0 грн);

- податкової декларації №9062721573 від 18.03.2024 (до стягнення підлягають нарахування за січень-жовтень 2024 року (10 х 34 976,0 грн).

5. орендної плати з юридичних осіб Тисменицька ТГ на суму 10 692,80 грн, а саме:

- податкової декларації №9028475044 від 18.02.2023 (до стягнення підлягають нарахування за листопад-грудень 2023 року (2 х 1 721,8 грн);

- податкової декларації №9021681351 від 08.02.2024 (до стягнення підлягають нарахування за січень-жовтень 2024 року (10 х 724,92 грн).

6. орендної плати з юридичних осіб Рогатинська ТГ на суму 20 857,5 грн, а саме:

- податкової декларації №9028484369 від 19.02.2023 (до стягнення підлягають нарахування за листопад-грудень 2023 року (2 х 1 667,25 грн);

- податкової декларації №9021681365 від 08.02.2024 (до стягнення підлягають нарахування за січень-жовтень 2024 року (10 х 1 684,8 грн);

- податкової декларації №9052039949 від 08.03.2024 (до стягнення підлягають нарахування за січень-жовтень 2024 року (10 х 67,5 грн).

7. орендна плата з юридичних осіб Городенківська ТГ на суму 145 693,11 грн, а саме:

- податкової декларації №9028484373 від 19.02.2023 (до стягнення підлягають нарахування за листопад-грудень 2023 року (2 х 12 035,58 грн);

- податкової декларації №9021681346 від 08.02.2024 (до стягнення підлягають нарахування за січень-жовтень 2024 року (10 х 12 162,2 грн).

8. податку на додану вартість на суму 858 515,00 грн, а саме:

- податкової декларації за грудень 2024 року поданої 19.01.2024 на суму 4 371,00 грн (враховуючи часткове погашення до стягнення підлягають нарахування на суму 4 349,00 грн);

- податкової декларації за січень 2024 року поданої 20.02.2024 на суму 1 660,00 грн;

- податкової декларації за лютий 2024 року поданої 20.03.2024 на суму 1 604,00 грн;

- податкової декларації за березень 2024 року поданої 21.04.2024 на суму 1 682,00 грн;

- податкової декларації за квітень 2024 року поданої 20.05.2024 на суму 2 062,00 грн;

- податкової декларації за травень 2024 року поданої 20.06.2024 на суму 1 994,00 грн;

- податкової декларації за червень 2024 року поданої 22.07.2024 на суму 1 688,00 грн;

- податкової декларації за липень 2024 року поданої 20.08.2024 на суму 1 593,00 грн;

- податкової декларації за серпень 2024 року поданої 20.09.2024 на суму 1 976,00 грн;

- податкової декларації за вересень 2024 року поданої 20.10.2024 на суму 388 830,00 грн;

- податкової декларації за жовтень 2024 року поданої 20.11.2024 на суму 451 077,00 грн.

Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 ПК України).

З огляду на вказане самостійно визначене відповідачем зобов'язання із: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками житлової нерухомості, Рогатинська ТГ на суму 719,25 грн; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості Городенківська ТГ на суму 10 197,60 грн; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості Печеніжинська ТГ на суму 53 545,80 грн; орендної плати з юридичних осіб Печеніжинська ТГ на суму 405 128,00 грн; орендної плати з юридичних осіб Тисменицька ТГ на суму 10 692,80 грн; орендної плати з юридичних осіб Рогатинська ТГ на суму 20 857,5 грн; орендної плати з юридичних осіб Городенківська ТГ на суму 145 693,11 грн; податку на додану вартість на суму 858 515,00 грн, в загальній сумі 1 505 349,05 грн, являється узгодженою заборгованістю та податковим боргом відповідача.

Досліджуючи обставини щодо наявності у відповідача заборгованості по застосованих контролюючим органом до платника податків штрафних (фінансових) санкцій, згідно податкових повідомлень-рішень, суд виходить із таких аргументів.

Відповідно до підпункту 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Підпунктом 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Так, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області:

1. на підставі акта камеральної перевірки №14573/09/19-04- 07/25697456 від 07.12.2023 прийнято податкове повідомлення-рішення за №0/16273/0407 від 28.12.2023, яким до відповідача застосовано фінансові (штрафні) санкції за платежем орендна плата з юридичних осіб Печеніжинська ТГ в розмірі 397,78 грн;

2. за платежем орендна плата з юридичних осіб Верховинська ТГ на суму 2 610,56 грн, застосовано фінансові (штрафні) санкції, відповідно до:

- податкового повідомлення-рішення №0/22547/0407 від 15.10.2024, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірки №17020/09/19-04-07/25697456 від 26.09.2024 на суму 1 330,95 грн (враховуючи часткове погашення, сума до стягнення складає 1 327,72 грн);

- податкового повідомлення-рішення №0/22546/0407 від 15.10.2024, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірки №17020/09/19-04-07/25697456 від 26.09.2024 на суму 1 282,84 грн;

3. за платежем податок на додану вартість на суму 216 832,17 грн, що виникли відповідно до:

- податкового повідомлення-рішення форми «Н» №0150310410 від 13.12.2023, винесеного на підставі акта камеральної перевірки №1216/09-19-04-10-15 від 06.11.2023 па суму 275 289,18 грн (враховуючи часткове погашення до стягнення підлягають нарахування на суму 183 922,76 грн;

- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0225400410 від 14.10.2024, винесеного на підставі акта камеральної перевірки №16238/09-19-04-10/25697456 від 13.09.2024 на суму 6 770,75 грн;

- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0225420410 від 14.10.2024, винесеного на підставі акта камеральної перевірки №16238/09-19-04-10/25697456 від 13.09.2024 на суму 26 138,66 грн.

Вказані вище податкові повідомлення-рішення від 15.10.2024, 14.10.2024 засобами поштового зв'язку рекомендованими повідомленнями про вручення відправлення направлялись відповідачу (на податкову адресу платника податків), які не вручені відповідачу з незалежних від контролюючого органу причин, а тому вважаються такими, що вручені належним чином (а.с.35, 93).

Також податкові повідомлення-рішення №0/16273/0407 від 28.12.2023 вручено платнику податків 10.01.2023, №0150310410 від 13.12.2023 вручено платнику податків 10.01.2024 (а.с.43, 97).

Із урахуванням вказаного всі вище вказані податкові повідомлення-рішення вважаються врученими платнику податків у встановленому порядку.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1.-54.3.6. пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (пункт 57.3 статті 57 ПК України).

Як свідчить інтегральна (обліковою) картка платника податку, яка міститься в матеріалах справи, сума несплачених штрафних санкцій в загальному розмірі становить 219 840,51 грн (а.с.108-119).

Оскільки, відповідачем згідно вимог статті 56 Податкового кодексу України не була порушена процедура адміністративного оскарження податкового зобов'язання нарахованого вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, суд приходить до переконання, що донараховані контролюючим органом штрафні санкції в сумі 219 840,51 грн, є узгодженим та являється податковим боргом відповідача.

З приводу нарахування у спірних відносинах контролюючим органом відповідачу пені суд відзначає, що у відповідності до підпункту 129.1.1. пункту 129.1 статті 129 Кодексу нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Підпунктом 129.3.1. пункту 129.3 статі 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1. та 129.1.2 пункту 129.1 статі 129 Податкового кодексу України (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (пункт 129.4 статті 129 Кодексу).

Як слідує із змісту довідки-розрахунку суми заборгованості в частині нарахування пені та змісту інтегрованої картки платника податків, у відомостях останньої числяться дані про нарахування податковим органом пені (статті 129 ПК України) в загальній сумі 246 295,73 грн, з

- податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками житлової нерухомості (50/18010400) Рогатинська ТГ, в сумі - 16,43 грн;

- податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості (50/18010400) Городенківська ТГ, в сумі 232,97 грн;

- податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки сплаченого юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості(50/18010400) Печеніжинська ТГ, в сумі 1 223,34 грн;

- земельного податку з юридичних осіб (50/18010500) Тисменецька ТГ в сумі 2 189,53 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Печеніжинська ТГ, в сумі 1 857,77 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Тисменецька ТГ в сумі 699,32 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Рогатинська ТГ в сумі 677,17 грн;

- орендної плати з юридичних осіб (50/18010600) Городенківська ТГ в сумі 4 888,35 грн;

- пені з адміністративних штрафів та інших санкції (30/21081103) в сумі 108 020,10 грн;

- пені з адміністративні штрафи та інші санкції (50/21081103) в сумі 126 490,75 грн.

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості в загальному розмірі 1 971 485,29 грн, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідач суду не надав.

У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків (підпункт 59.1 статті 59 ПК України).

З'ясовані у справі обставини свідчать, що Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області поштовим відправленням за номером 76018 7331241 5, направлено податкову вимогу форми "Ю" за №0000112-1302-0919 від 03.04.2023, яка вручена відповідачу 03.06.2023 за податковою адресою (зворотній бік а.с.102).

Абзацом 1 пункту 6 Розділу ІV Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №610 від 30.06.2017, визначено, що податкова вимога вважається належним чином надісланою (врученою) платнику податків, якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою, а для фізичної особи (її законного чи уповноваженого представника) - місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків (його законному чи уповноваженому представникові).

Відтак у випадку, який досліджується судом, податкова вимога вважається врученою відповідачу.

У суду відсутні докази про оскарження відповідачем податкової вимоги у строк передбачений законом.

Підпунктом 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Податковий борг відповідача підтверджується довідкою про борг станом на 03.12.2024, податковими деклараціями, податковими повідомленнями-рішеннями, податковою вимогою форми "Ю" за №0000112-1302-0919 від 03.04.2023, а також інтегральною (обліковою) карткою платника податку, які містяться в матеріалах справи (а.с.4-12).

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості в загальному розмірі 1 971 485,29 грн, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідач суду не надав.

Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1. статті 95 Кодексу).

Пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 Податкового кодексу України визначено заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, відповідно до вимог яких стягнення коштів у рахунок погашення такого боргу здійснюється за рішенням суду з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Враховуючи те, що відповідачем не сплачено грошове зобов'язання (податковий борг) у терміни визначені Податковим кодексом України, то суд зазначає підставним звернення податкового органу до суду із позовом на стягнення 1 971 485,29 грн, у спосіб визначений пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 вказаного Кодексу.

На переконання суду відповідач зобов'язаний погасити вказану суму податкового боргу. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальним для вирішення даного спору, крім того, вказаний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З огляду на вказане, позовні вимоги про стягнення з Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан" податкового боргу в загальній сумі 1 971 485,29 грн є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути в дохід бюджету з Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан" (ідентифікаційний код юридичної особи 25697456) податковий борг у загальному розмірі 1 971 485,29 грн (один мільйон дев'ятсот сімдесят одну тисячу чотириста вісімсот п'ять гривень двадцять дев'ять копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код відокремленого підрозділу юридичної особи за ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018);

відповідач - Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-пропан" (код ЄДРПОУ 25697456, вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя Микитин Н.М.