Ухвала від 05.09.2025 по справі 280/7777/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ

05 вересня 2025 рокуСправа № 280/7777/25 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали заяви

ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1

про забезпечення позову,

ВСТАНОВИВ:

05.09.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі - заявник) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про забезпечення позову, в якій заявник просить суд забезпечити адміністративний позов ОСОБА_1 до заінтересованих осіб (потенційного відповідача-1) ІНФОРМАЦІЯ_2 та потенційного відповідача-2 Військової частини НОМЕР_1 шляхом: - Заборонити начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 та командиру Військової частини НОМЕР_1 вчиняти відносно ОСОБА_1 дії щодо призову, направлення, переміщення та включення до особового складу військової частини НОМЕР_1 та/або інших з виданням наказу про включення до списків особового складу військової частини з метою проходження військової служби в Збройних Силах України за мобілізацією, приймати рішення про його переміщення до інших військових частин, до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (в особі адвоката Баришнікова А.Г.) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

Заява вмотивована заявником наступним: "... Відповідно до рішення від 16 грудня 2021 р. № 8 Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької обл. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є членом виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. На час вчинення протиправних та незаконних дій на протязі 22.00 год 31.08.2025 - 14-00 год 01.09.2025 рр. ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо проведення відносно ОСОБА_1 огляду ВЛК, з визначенням подальшого призначення на особливий період, формуванням поіменного списку з включенням до нього ОСОБА_1 на підставі наказу цього РТЦКтаСП та фізичними діями у вигляді відправки до військової частини НОМЕР_1 рішення органу місцевого самоврядування були чинними, та не скасовані. Ці обставини підтверджуються наданими доказами: ухвалою Комунарського райсуду м. Запоріжжя від 02.09.2025 р. по справі № 333/8203/25, інформацією від ІНФОРМАЦІЯ_6 з копією наказу № 905 від 01.09.2025 р. відносно ОСОБА_1 , інформацією від УАЗОР ГУНП в Запорізькій області, з детальним описом зафіксованого звернення щодо затримання ОСОБА_1 (зареєстроване до Єдиного обліку відділу поліції № 6 ЗРУП ГУНП в Запорізькій обл.) та посадовим посвідченням ОСОБА_1 від За змістом ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що «служба в органах місцевого самоврядування - це публічна, професійна діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, із забезпечення реалізації територіальними громадами права на місцеве самоврядування та здійснення окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Службу в органах місцевого самоврядування проходять посадові особи місцевого самоврядування, до яких належать виборні посадові особи місцевого самоврядування та службовці місцевого самоврядування». За змістом ст. 6 цього Закону до посад в органах місцевого самоврядування належать: 1) посади службовців місцевого самоврядування, на які особи призначаються за результатами конкурсу або за іншою процедурою, передбаченою цим Законом, з визначеними повноваженнями щодо виконання завдань і функцій місцевого самоврядування; 2) виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах або обираються відповідною радою з числа її депутатів. ОСОБА_1 , є посадовою особою органу ОМС та призначений на цю посаду (докази, копії документів додаються). Згідно ст. 7, 38 Конституції України закріплено, що «в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування». Отже, ОСОБА_1 є посадовою особою органу місцевого самоврядування та має визначені законом гарантії для можливості нормального та безпечного здійснення своєї професійної діяльності. Втручання будь-яких посадових осіб (якими є посадові особи Бердянського РТЦКтаСП) в його діяльність шляхом фізичного блокування, поміщенням у приміщення РТЦКтаСП, та подальшим переміщенням до військової частини (з визначенням призначення на особливий період) - незаконне та протиправне. ... При цьому, статтею 23 Закону №3543-ХІІ встановлено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Так, згідно абз.2 ч.1 ст.23 Закону №3543-ХІІ, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі - державні органи); на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період визначений Порядком бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 (далі Порядок №650) (у редакції. чинній на час виникнення спірних правовідносин). З моменту переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650. ... Таким чином, ОСОБА_1 який на момент фізичного позбавлення свободи під час руху на транспортному засобі в місті Запоріжжі та в подальшому шляхом вчинення фактичних дій щодо його мобілізації мав статус посадової особи органу місцевого самоврядування, підлягав бронюванню та повинен був його мати (в електронному за стосунку «Резерв+» та інших). Отже, він був незаконно, протиправно, без наявності для цього будь-яких передбачених законодавством підстав, фізично поміщений у ситуацію «закритого перебування» у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 з подальшим вчиненням ряду протиправних дій у вигляді прийняття відносно нього рішення про призов на військову службу під час мобілізації особи, яка має дійсну відстрочку та бронювання, є явно протиправним та незаконним, порушує права позивача, що потребує негайного реагування з боку адміністративного суду, в порядку ст. 150 КАС України, до подання адміністративного позову. ...".

Дослідивши матеріали заяви суд вважає, що заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1-ч.2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Як зазначено у ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Відповідно до ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу (ч.5 ст.154 КАС України).

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 “Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Згідно з ч.3 ст.25 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.

Як зазначено у п.5 "Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час", затвердженого 27.01.2023 постановою Кабінету Міністрів України №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 за №1332), бронюванню підлягають всі військовозобов'язані: які займають посади державної служби категорії “А»; які займають посади штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; які займають посади керівників обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій у разі їх утворення); які займають посади державної служби категорії “Б», але на яких тимчасово покладено виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби категорії “А»; які займають посади голів обласних, районних, районних у місті (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських голів; кінцеві бенефіціарні власники критично важливих підприємств, критично важливих установ, які не є їх працівниками; члени наглядових рад суб'єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн. гривень, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. гривень; працівники критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу; працівники критично важливих підприємств, крім працівників критично важливих підприємств, зазначених в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку; працівники спеціалізованих установ ООН, закордонних дипломатичних установ в Україні, представництв міжнародних організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; працівники спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України; працівники критично важливих установ, до складу яких входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю, перелік яких затверджується Мінмолодьспортом; працівники критично важливих установ паливно-енергетичного комплексу та їх підрядних організацій, які здійснюють будівництво, ремонт, відновлення, виготовлення та/або поставку обладнання, надають послуги, проводять інші інженерно-технічні заходи, спрямовані на безперебійне функціонування об'єднаної енергетичної системи та газотранспортної системи України в особливий період, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; працівники, які працюють на підприємстві, що виконує функції технічного адміністратора Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, а також технічні працівники постачальника електронних комунікаційних послуг, постачальників електронних комунікаційних мереж, що взаємоз'єднані з мережами інших держав, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у сфері цифровізації, перелік яких затверджується Мінцифри, включені наказом керівника підприємства до складу аварійно-відновлювальних бригад підприємств, що забезпечують роботу електронних комунікаційних мереж у період знеструмлень та виконують відновлювальні аварійні роботи мереж електронних комунікацій на території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей, м. Києва; працівники постачальників електронних комунікаційних послуг, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв'язку, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері цифровізації, за переліком та у порядку, визначеними Мінцифри, які включені наказом керівника суб'єкта господарювання до складу бригад, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв'язку; які займають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 відсотків норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням; священнослужителі за переліком посад, затвердженим ДЕСС; медичні працівники закладів охорони здоров'я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров'я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи; які займають посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; працівники державного підприємства Міністерства оборони України “Агенція оборонних закупівель» та державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу», уповноважених Міноборони на виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони, з метою здійснення оборонних закупівель та укладення державних контактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг.

Відповідно до п.7 "Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час", затвердженого 27.01.2023 постановою Кабінету Міністрів України №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 за №1332), кількість військовозобов'язаних, які займають посади в органі місцевого самоврядування і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних працівників.

З матеріалів заяви про забезпечення позову не вбачається, що ОСОБА_1 "... підлягав бронюванню та повинен був його мати (в електронному за стосунку «Резерв+» та інших). ...".

У заяві про забезпечення позову не конкретизовано осіб - начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та начальника Військової частини НОМЕР_1 (не вказано прізвище, ім'я та по батькові).

До заяви про забезпечення позову заявником додано "Пояснення на скаргу представника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ", в яких зазначено: "... гр. ОСОБА_1 з 01.09.2025 року вже проходив військову службу, є військовослужбовцем, призваним під час мобілізації. ...".

Тобто, "дії щодо призову, направлення, переміщення та включення до особового складу військової частини НОМЕР_1 ... з виданням наказу про включення до списків особового складу військової частини з метою проходження військової служби в Збройних Силах України за мобілізацією" є вже реалізованими.

При цьому, заявником не додано до заяви про забезпечення позову доказів, що станом на 05.09.2025 він проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , а не в іншій військовій частині.

Заявником в обґрунтування заяви про забезпечення позову не наведено та не надано доказів у підтвердження того, що: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення суб'єктів владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням.

Також, при відсутності у матеріалах заяви про забезпечення позову документів (доказів), які свідчать про здійснення ІНФОРМАЦІЯ_7 та Військовою частиною НОМЕР_1 очевидно протиправних дій, суд вважає заяву про забезпечення позову заявника не обґрунтованою.

Приймаючи до уваги викладене, суд відмовляє у задоволенні заяви про забезпечення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150-154, 241-243, 248 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Прасов