Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення адміністративного позову без руху
після відкриття провадження у справі
01 вересня 2025 року Справа №200/5898/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши клопотання відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 5 серпня 2025 року через свого представника, адвоката Хомича Івана Олександровича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії позивача у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 1 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 1 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 1 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 1 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 1 березня 2025 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 1 березня 2021 року.
Ухвалою суду від 8 серпня 2025 року позовна заява була залишена без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії за періоди з 1 березня 2021 року по 31 січня 2025 року та доказів на підтвердження поважності причин пропуску цього строку.
13 серпня 2025 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано уточнену позовну заяву, відповідно до якої позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії позивача у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 1 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 1 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 1 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 1 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 1 березня 2025 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 5 лютого 2025 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року відкрито провадження у справі, встановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому порядку).
Крім іншого в ухвалі зазначено, що враховуючи, що даний позов був поданий позивачем до суду 5 серпня 2025 року, а позовні вимоги заявлені щодо періоду з 5 лютого 2025 року, суддя дійшла висновку, що уточнений позов поданий у межах строку, встановленого ст. 122 КАС України.
26 серпня 2025 року судом отримано клопотання відповідача про залишення позовної заяви ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням коефіцієнтів збільшення (1,11, 1,14, 1,197, 1,0796) з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 квітня 2024 року.
Дослідивши матеріали справи, в тому числі уточнений адміністративний позов, судом встановлено, що при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за уточненою позовною заявою суд помилково дійшов висновку про те, що уточнені позовні вимоги заявлені до суду із дотриманням шестимісячного строку, встановленого ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Так, згідно зі ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Приймаючи рішення про відкриття провадження у справі та не порушення позивачем шестимісячного строку для звернення до суду із уточненим позовом, суддя виходила з того, що позивач просить суд провести в и п л а т у недоотриманих сум пенсії, починаючи з 5 лютого 2025 року.
При цьому суддею помилково не було враховано, що залишаючи 8 серпня 2025 року позов без руху, позивачу було запропоновано надати суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог не лише щодо в и п л а т и пенсії за періоди з 1 березня 2021 року по 31 січня 2025 року, а й щодо п е р е р а х у н к у пенсії за вказаний період.
Разом із цим уточнений позов позивача містить позовні вимоги, в тому числі, про зобов'язання відповідача здійснити п е р е р а х у н о к пенсії позивача: […] на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 - з 1 березня 2 0 2 1 року […], на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 - з 1 березня 2 0 2 2 року […], на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 - з 1 березня 2 0 2 3 року […], на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 - з 1 березня 2 0 2 4 року […].
Заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначеними вимогами до уточненої позовної заяви додано не було.
Отже, уточнена позовна заява, подана позивачем до суду 13 серпня 2025 року, не відповідає приписам ч. 6 ст. 161 КАС України, згідно з якою у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву (в т.ч. уточнену позовну заяву, за якою відкрито провадження у справі) подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи наведене, уточнений позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - підлягає залишенню без руху після відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України (на яку посилається відповідач) суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач н е усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
Беручи до уваги, що судом було відкрито провадження у справі за у т о ч н е н и м позовом позивача і станом на час прийняття даної ухвали висновок про н е усунення зазначених у даній ухвалі недоліків уточненої позовної заяви є передчасним, клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позову ОСОБА_1 (в частині позовних вимог) у звязку із пропуском строку, передбаченого ст. 122 КАС України, - задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 171, 246, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позовної заяви ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням коефіцієнтів збільшення (1,11, 1,14, 1,197, 1,0796) з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 квітня 2024 року - відмовити.
Уточнену позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків уточненої позовної заяви - п'ять днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити п е р е р а х у н о к призначеної позивачу пенсії за періоди з 1 березня 2021 року по 31 січня 2025 року та докази на підтвердження поважності причин пропуску цього строку.
У разі не виконання вимог цієї ухвали позовна заява буде залишена судом без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна