Справа №766/10819/25
н/п 1-кс/766/6572/25
05.09.2025 року м. Херсон
Слідча суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Херсонського міського суду Херсонської області клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Херсонській області підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Херсонської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 , про надання дозволу на примусове залучення особи для проведення комісійної судово-медичної експертизи під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024232270000051 від 18.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 366 та ч.4 ст. 358 КК України,
14.08.2025 старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ у Херсонській області підполковника поліції ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на примусове залучення особи для проведення комісійної судово-медичної експертизи під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024232270000051 від 18.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ст. 366 та ч.4 ст. 358 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що у зв'язку з відмовою підозрюваного від медичного огляду, закінченням строків досудового розслідування кримінального проступку та враховуючи, що проведення призначеної експертизи є невідкладно необхідним, оскільки її висновок має істотне значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, прийнято рішення провести комісійну судово-медичну експертизу без безпосереднього медичного огляду підозрюваного ОСОБА_5 , на підставі наявних у розпорядженні слідства медичних документів, матеріалів кримінального провадження та іншої наданої інформації, у зв'язку з чим отримано відповідний висновок експерта без відповіді на питання про стан здоров'я ОСОБА_5 на даний час.
05.08.2025 підозрюваного ОСОБА_5 викликано на 08.08.2025 о 12:00 до КНП «Миколаївська обласна клінічна лікарня» для проходження медичного огляду в рамках проведення вищевказаної експертизи.
08.08.2025 підозрюваний ОСОБА_5 скерував на адресу слідчого відділу УСБУ в Херсонській області клопотання з вимогами, виконання яких необхідне для проходження ним медичного обстеження в рамках обстеження в комісійної судово-медичної експертизи, зокрема щодо завчасного письмового повідомлення підозрюваного про склад конкретних лікарів чи експертів, які братимуть участь у проведенні експертизи, порядок обстеження та перелік лабораторних досліджень та інші процедур, які плануються проводитись з підозрюваним, а також щодо зміни експертної установи.
Цього ж дня, слідчим відділом УСБУ в Херсонській області винесена постанова про відмову в задоволенні клопотання підозрюваного Глушка.
Таким чином, враховуючи, що першого разу підозрюваний прямо відмовився від участі, чим унеможливив дослідження його стану здоров'я. Під час повторного проведення експертизи ОСОБА_5 висунув умови, яких КПК України не передбачає, і які жодним чином не гарантують його фактичну участь у експертизі, чим уже двічі зірвав проведення важливої для розслідування експертизи. Такі дії не лише затягують процес досудового розслідування, але й свідчать про свідоме ухилення від обов'язків, покладених на підозрюваного законом. Єдиний дієвий спосіб забезпечити проведення дослідження та встановлення істотних обставин - це примусове залучення підозрюваного до експертизи.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити. Зазначили , що метою проведення комісійної судово-медичної експертизи є перевірка правдивості документів та діагнозу підозрюваного від 16.12.2024р., який міг бути використаний як підстава для відстрочки від призову під час мобілізації та без проведення призначеної експертизи неможливо довести факт симулювання хвороби.
Підозрюваний та його захисник в судові засідання за неодноразовими викликами суду не з'явилися. Від захисника на адресу суду надійшли заперечення на клопотання в яких просив відмовити у задоволенні клопотання як такого, що позбавлено належного процесуального підґрунтя.
Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшла до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчим відділом Управління Служби безпеки України у Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024232270000051 від 18 жовтня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 336 та ч.4 ст.358 КК України.
За версією обвинувачення, ОСОБА_5 26 листопада 2024 року звернувся до генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня імені Олександра Семеновича Лучанського» Херсонської міської ради ОСОБА_6 з проханням провести його лікування.
У подальшому генеральний директор Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня імені Олександра Семеновича Лучанського» ОСОБА_6 доручив завідувачці неврологічного відділення лікарні ОСОБА_7 провести лікування ОСОБА_5 в умовах стаціонару. Остання, перебуваючи у приміщенні Комунального комерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня імені Олександра Семеновича Лучанського» (вул. Кримська, буд. 138, Дніпровський район м. Херсона) на виконання прохання свого керівника провела первинний огляд ОСОБА_5 та завела медичну картку стаціонарного хворого №5810/2024 та щоденник пацієнта, де вказала завідомо неправдиві відомості про госпіталізацію останнього до неврологічного відділення з 26 листопада 2024 року хоча ОСОБА_5 на стаціонарне лікування не поступив, після проведення первинного огляду залишив лікувальний заклад.
З метою створення видимості дійсного лікування впродовж 26 листопада-10 грудня 2024 року ОСОБА_8 , перебуваючи у приміщенні Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня імені Олександра Семеновича Лучанського» (вул. Кримська, буд. 138, Дніпровський район м. Херсона) продовжувала вносити до медичної картки стаціонарного хворого та щоденника пацієнта завідомо неправдиві дані про огляд та стан здоров'я ОСОБА_5 , як пацієнта, який перебуває на стаціонарному лікуванні у Комунальному некомерційному підприємстві «Херсонська міська клінічна лікарня імені Олександра Семеновича Лучанського» Херсонської міської ради, за відсутності останнього в умовах стаціонару.
На підставі медичної картки стаціонарного хворого №5810/2024 завідувачка неврологічного відділення лікарні ОСОБА_7 внесла до офіційного документа - епікризу виписного №5810/2024 від 10 грудня 2024 року неправдиві відомості про перебування ОСОБА_5 на стаціонарному лікуванні у Комунальному некомерційному підприємстві «Херсонська міська клінічна лікарня імені Олександра Семеновича Лучанського» впродовж 26 листопада-10 грудня 2024 року, хоча у наведений період ОСОБА_5 на стаціонарному лікуванні не перебував, а знаходився поза межами вказаного лікувального закладу, який був підписаний та завірений лікуючим лікарем ОСОБА_7 і того ж дня переданий ОСОБА_5 .
У послідуючому, 16 грудня 2024 року ОСОБА_5 діючи умисно, , з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, за направленням ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до військово-лікарської комісії на базі КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних, розташованого за адресою: м. Херсон, вул. Комарова, 2, де надав медичні документи із внесеними заздалегідь неправдивими даними про його стан здоров'я, та за наслідком проходження цієї комісії отримав довідку від 16.12.2024 р про тимчасову непридатність, що в свою чергу надає підставу на відстрочку від призову під час мобілізації строком на 4 місяці, до 16.04.2025 року, тим самим ухилився від призову на військову службу під час загальної мобілізації, оголошеної 24 лютого 2022 року, згідно з Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», на особливий період, а саме в період воєнного стану, введеного із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», тим самим, порушивши вимоги ст. 65 Конституції України, вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та вимоги Указу Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію».
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, а також у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358, ст.336 КК України.
Як наслідок, 18.06.2025 слідчий за погодженням із прокурором повідомив ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.4 ст.358 КК України, а саме використання завідомо підробленого документу.
27 червня 2025 року з метою підтвердження/спростування діагнозу ОСОБА_5 , викладеному у виписному епікризі від 10 грудня 2024 року, слідчим відділом УСБУ в Херсонській області призначено у цьому провадженні комісійну судово-медичну експертизу, проведення якої доручено судово-медичним експертам Державної спеціалізованої установи «Миколаївське обласне бюро судово-медичної експертизи».
У зв'язку з необхідністю проведення комісійної судово-медичної експертизи, 11.07.2025 підозрюваного ОСОБА_5 викликано на 16.07.2025 о 12:00 до КНП «Миколаївська обласна клінічна лікарня» для проходження медичного огляду в рамках проведення вищевказаної експертизи.
16.07.2025 ОСОБА_5 прибув до місця тимчасового перебування слідчого відділу УСБУ в Херсонській області у м. Миколаїв, проте від проходження медичного огляду відмовився, про що складено відповідний протокол.
Матеріали клопотання не місять повідомлення про нову підозру ОСОБА_5 про яку йдеться в тексті клопотання, також відсутні відомості про подовження строків досудового розслідування.
Так, 28.07.2025 постановою старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Херсонській області підполковника поліції ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № № 42024232270000051 від 18.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ст. 366 та ч.4 ст. 358 КК України призначена додаткова комісійна судово-медична експертиза.
У зв'язку з необхідністю проведення комісійної судово-медичної експертизи, 05.08.2025 підозрюваного ОСОБА_5 викликано на 08.08.2025 о 12:00 до КНП «Миколаївська обласна клінічна лікарня» для проходження медичного огляду в рамках проведення вищевказаної експертизи.
08.08.2025 підозрюваний ОСОБА_5 скерував на адресу слідчого відділу УСБУ в Херсонській області клопотання з вимогами, виконання яких необхідне для проходження ним медичного обстеження в рамках обстеження в комісійної судово-медичної експертизи, зокрема щодо завчасного письмового повідомлення підозрюваного про склад конкретних лікарів чи експертів, які братимуть участь у проведенні експертизи, порядок обстеження та перелік лабораторних досліджень та інші процедур, які плануються проводитись з підозрюваним, а також щодо зміни експертної установи.
Цього ж дня, слідчим відділом УСБУ в Херсонській області винесена постанова про відмову в задоволенні клопотання підозрюваного ОСОБА_9 .
Згідно ч.2 ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобов'язані забезпечити проведення експертизи щодо: 1) встановлення причин смерті; 2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; 3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності; 4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості; 6) визначення розміру матеріальних збитків, якщо потерпілий не може їх визначити та не надав документ, що підтверджує розмір такої шкоди, розміру шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяного кримінальним правопорушенням.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КПК України примусове залучення особи для проведення медичної або психіатричної експертизи здійснюється за ухвалою слідчого судді, суду.
Таким чином частина 2 ст. 242 КПК України містить вичерпний перелік випадків, коли експертиза є обов'язковою.
Призначена постановою старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Херсонській області підполковника поліції ОСОБА_3 від 28.07.2025 року додаткова комісійна судово-медична експертиза не належить до переліку експертиз зазначених в ч.2 ст. 242 КПК України, отже не є обов'язковою.
До повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому КПК України, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні (п.18 ч.1 ст.3 КПК України).
За практикою Європейського суду з прав людини фізична недоторканість особи охоплюється поняттям «приватне життя», що охороняється статтею 8 Конвенції (рішення від 26 березня 1985 року у справі «X та У проти Нідерландів») і стосується найбільш інтимних аспектів приватного життя, а обов'язкове медичне втручання, навіть незначне, становить втручання у це право.
Європейський суд з прав людини у своїй практиці звертав увагу на недопущення застосування до особи примусових заходів задля отримання від неї даних, які можуть бути використані як підстава для висунення обвинувачення такій особі.Право не свідчити проти себе передбачає, зокрема, що у кримінальній справі сторона обвинувачення, намагаючись довести вину обвинуваченого, не може використовувати докази, здобуті всупереч волі обвинуваченого за допомогою методів примусу чи тиску (справа «Яллох проти Німеччини», рішення від 11.07.2006; «Функе проти Франції», рішення від 25.02.1993; «Джей.Бі. проти Швейцарії», рішення від 03.05.2001).
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод і практику Європейського Суду з прав людини як джерело права. Згідно з ч.2 ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України», якщо міжнародним договором України, який набрав чинності, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору. Таким чином, практика ЄСПЛ має вищу юридичну силу за норми КПК України.
Примусове залучення особи для проведення медичної експертизи, яка не є обов'язковою в розумінні ч.2 ст. 242 КПК України і в подальшому використання цих висновків у справі як доказ обвинувачення особи, яка проходить експертизу, викликають сумніви у їх законності, оскільки Конституцією України та принципами КПК України передбачено, що людина має право не свідчити проти себе та своїх близьких. Таким чином, застосовуючи примус для проходження експертизи особи, тим самим відбувається порушення даних норм та необґрунтоване порушення прав людини.
Отже, коли експертиза проводиться з метою встановлення причетності особи до вчинення злочину і обумовлені відсутністю інших доказів для обґрунтованості висунення підозри, то примусове залучення особи для проходження експертизи суперечитиме положенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та в такому випадку порушуються і засади, закріплені ст.63 Конституції України та ст.18 КПК України.
Крім того слідчим не надано доказів того, що іншим чином неможливо встановити обставини, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, не доведено неможливості проведення призначеної експертизи за наявними документи без обов'язкової участі підозрюваного.
За таких обставин стороною обвинувачення не доведено, що внаслідок певних заходів забезпечення кримінального провадження може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням та потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права підозрюваного як примусове залучення до проведення експертизи.
Отже, клопотання не відповідає вимогам Закону, порушує права особи на свободу від самовикриття та право не свідчити проти себе, а тому в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст. 159, 160, 164, 223, 242, 309, 395, слідча суддя
У задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Херсонській області по кримінальному провадженню № 42024232270000051 від 18.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ст. 366 та ч.4 ст. 358 КК України про надання дозволу на примусове залучення особи для проведення комісійної судово-медичної експертизи - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1