Постанова від 04.09.2025 по справі 599/1120/25

Єдиний унікальний номер 599/1120/25

Номер провадження 3/599/313/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

"04" вересня 2025 р. суддя Зборівського районного суду Тернопільської області Чорна В.Г., розглянувши у м. Зборові в приміщенні Зборівського районного суду Тернопільської області матеріали, які надійшли із Відділення поліції № 2 (м.Зборів) Тернопільського районного управління поліції Головного Управління національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , війсковослужбовець, за ч.1 ст. 130, ч.5 ст.126, ст185 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 377498 від 30.06.2025 року зазначено, що 30.06.2025 року о 21 год 42 хв в м.Зборів по вул.Б.Хмельницького, водій ОСОБА_1 , керував автомобілем Фольксваген пасат д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням технічного приладу газоанолізатора DRAGER та від проведення такого огляду у Зборівській міській лікарні категорично відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377520 від 30.06.2025 року зафіксовано, що 30.06.2025 року о 21 год 42 хв м.Зборів по вул.Б.Хмельницького, водій ОСОБА_1 , керував автомобілем Фольксваген пасат д.н.з. НОМЕР_1 не мав посвідчення водія на право керування т.з. відповідної категорії, чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху України.

Крім цього, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618345 від 30.06.2025 року встановлено, що 30.06.2025 року о о 21 год 42 хв м.Зборів по вул.Б.Хмельницького, водій ОСОБА_1 виражався нецензурними словами, шарпав за верхній одяг працівників поліції коли виконували свої службові обов'язки, чим вчинив злісну непокору законній вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.

В провадженні Зборівського районного суду знаходяться матеріали 599/1118/25 (3/599/311/2025), 599/1119/25 (3/599/312/2025), 599/1120/25 (3/599/313/2025), що надійшли із Відділення поліції № 2 (м.Зборів) Тернопільське районне управління поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 за ч.1ст.130, ч.5 ст.126, ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно із ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

За таких обставин матеріали 599/1118/25 (3/599/311/2025), 599/1119/25 (3/599/312/2025), 599/1120/25 (3/599/313/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1ст.130, ч.5 ст.126, ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати, присвоївши їм єдиний номер.

ОСОБА_1 вину у вчиненому не визнав.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.

Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.

Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Вимогами ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному вивченні справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

Дослідивши матеріали адміністративної справи у відповідності до положень ст.252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, прихожу до висновку, що ОСОБА_1 є винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень.

Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушень доводиться відеозаписами із нагрудних камер поліцейських та відеореєстратора, які відображають обставини події, зазначених в протоколах про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377498 від 30.06.2025 року, серії ЕПР1 № 377520 від 30.06.2025 року, серії ВАД № 618345 від 30.06.2025 року.

В суді встановлено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5, п.2.1а, ст..185 КУпАП, що підтверджується дослідженими доказами: даними, які містяться в протоколах про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377498 від 30.06.2025 року, серії ЕПР1 № 377520 від 30.06.2025 року, серії ВАД № 618345 від 30.06.2025 року в яких процесуально зафіксовано фактичні обставини вчинення адміністративних правопорушень, протоколи складені із дотриманням вимог КУпАП, містять всі необхідні реквізити, підписані особою яка склала протокол, та особою яка притягується до адміністративної відповідальності; дослідженими записами відеофіксації з відеореєстратора та нагрудних камер поліцейських, з яких вбачається, що працівниками поліції 30.06.2025 року о 21 год 42 хв в м.Зборів на вул.Б.Хмельницького, був зупинений водій ОСОБА_1 , який керував автомобілем Фольксваген пасат д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням технічного приладу газоанолізатора DRAGER та від проведення такого огляду у Зборівській міській лікарні категорично відмовився. Крім цього, ОСОБА_1 , керував автомобілем Фольксваген пасат д.н.з. НОМЕР_1 не маючи посвідчення водія на право керування т.з. відповідної категорії, чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху України, а також водій ОСОБА_1 виражався нецензурними словами, шарпав за верхній одяг працівників поліції коли вони виконували свої службові обов'язки, чим порушив ст..185 КУпАП.

Згідно зі ст. 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду встановлена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року.

Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП передбачені розділом IX. Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі затверджена наказом МВС України від 07.11.2015 року за № 1395.

Згідно з п.2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року за №1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у- поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Ознаки алкогольного сп'яніння визначені в п.3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженій наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року за №1452/735, зареєстрованій в МЮ України 11.11.2015 року за №1413/27858.

Так, ознаками алкогольного сп'яніння є, в тому числі, запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Пунктами 3,4 вказаного вище Порядку встановлено, що огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну, підготовку).

У відповідності до вказаних норм Порядку ОСОБА_1 огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та закладі охорони здоров'я не пройшов.

Таким чином, із досліджених в суді матеріалів справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адмінправопорушень передбачених ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто керування особою яка немає права керування т.з., ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто вчинив злісну непокору.

При обранні адміністративного стягнення враховую вимоги ч.2 ст. 36 КУпАП, згідно якої, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у зв'язку з цим, вважаю за доцільне обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Відповідно до довідки відділенням поліції №2 (м.Зборів) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області, згідно якої ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідчення водія не видавалося та що 14.04.2025 притягувався постановою ЕНА№4499647 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 126 КУпАП.

З огляду на наведене, вважаю доцільним застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу, однак без позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки згідно довідки поліції посвідчення водія ОСОБА_1 не видавалось, тобто водійського посвідчення останній не отримував, що позбавляє можливості застосувати до нього санкцію ст. 130 ч.1 та ст.126 ч.5 КУпАП в частині позбавлення права керування транспортними засобами.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 36, 40-1, 130, ч.5 126, 185, 283 - 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ПОСТАНОВИВ:

матеріали 599/1118/25 (3/599/311/2025), 599/1119/25 (3/599/312/2025), 599/1120/25 (3/599/313/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1ст.130, ч.5 ст.126, ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати, присвоївши їм єдиний номер 599/1118/25 (3/599/311/2025).

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст.130, ч.5 ст.126, ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 40800 грн (сорок тисяч вісімсот гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605.60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) в користь держави, згідно пункту 5 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір».

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106 , код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, до Тернопільського апеляційного суду через Зборівський районний суд Тернопільської області.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців з дня її прийняття.

Суддя Зборівського

районного суду Чорна В.Г.