454/3105/24
"20" березня 2025 р. м. Сокаль
Суддя Сокальського районного суду Львівської області Веремчук О. А. розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника ВП №2 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,, ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, проживаючого по АДРЕСА_1 , раніше не притягався до адміністративної відповідальності,-
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ААД №823551 ОСОБА_1 , 14.08.2024 року о 00:08 год. в м. Сокаль по вул. Шептицького,168а керував транспортним засобом марки «Шкода Октавіа», реєстраційний номер НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота . Від проходження огляду на стан сп'ягніння у встановленому законом порядку водій відмовився .
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнав та пояснив, що коли їх зупинили працівники поліції , то він вийшов з автомобіля та запитав причину зупинки. Працівники поліції сказали, що переіряють паспортний режим.
Працівники поліції запропонували йому пройти тест на алкоголь на місці зупинки , однак він відмовився через те, що йому не дали окремого муштука та не вказали яким драгером це буде проводитись та не показали документи про повірку даного приладу. Це викликало в нього сумніви в безпечності та законності такого огляду. Також працівники поліції не складали при ньому жодних постанов про порушення правил дорожнього руху. Працівниками поліції не було роз'яснено йому його права та обов'язки , зокрема право на правову допомогу.
Свідків не було на місці зупинки транспортного засобу та під час складання протоколу. Свідків не видно на відео також і про них не говорять працівники поліції. Також відсутні письмові пояснення свідків.
Від керування транспортним засобом його ніхто не відсторонював.
Жодного направлення на обстеження на стан алкогольного сп'яніння йому не вручали та не ознайомлювали з ним. Він не відмовлявся їхати в лікарню . Він був згідний їхати в лікарню на огляд , але ще раз наголошував за умови його безпечної доставки туди.
Копію протоколу також йому не вручали та по місцю проживання не скеровували. Не складали працівники поліції жодних актів про відмову його від надання пояснень чи підписів на документах.
Також відсутня безперервна відео зйомка починаючи від моменту керування автомобілем і до складання адміністративних матеріалів.
На представлених епізодах відео є лише кілька епізодів по кілька хвилин кожна, які не є логічно завершені.
Заперечує факт вживання алкоголю та після цього керування автомобілем. Він не давав жодних пояснень та не ставив ніде жодних підписів.
Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, доходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Так, частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підтвердження вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності надано протокол про адміністративне правопорушення, результат тесту та рапорт.
Згідно «Інструкції про порядок виявлення у водії транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
В суді встановлено, що огляд на стан сп'яніння особи, яка притягається до адміністративної відповідальності фактично проводився без залучення двох свідків, оскільки таких не видно на відео та відсутні їх письмові пояснення, чим порушено вимоги ст.266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції суддею були виявлені наступні недоліки:
- Відсутня безперервна зйомка оформлення адміністративного правопорушення, а наявні два файли тривалістю по одній хвилині;
- На відео відсутні свідки та про них не вказують працівники поліції. Відсутні пояснення свідків;
- В матеріалах справи не вказано точну назву та номер приладу Драгер та чи була його повірка, коли, та відповідний документ , що це підтверджує;
- Не роз'яснено права та обов'язки особі , яка притягається до відповідальності;
- З відео суддею встановлено, що водій не відмовляється їхати в лікарню, а переживає , щоб безпечно заїхати в лікарню. Відео раптово припиняється і є лише вибірковим хвилинним епізодом .
З огляду на зазначене, в даному випадку, протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Інших доказів вини останнього суду не надано.
В свою чергу, слід наголосити, що процедура розгляду справ про адміністративні правопорушення не передбачає участі при судовому розгляді сторони обвинувачення, що може призвести до змішування ролі обвинувача і судді і тим самим дати підстави для законних сумнівів неупередженості суду, порушити принцип змагальності (див. наприклад пункти 75-79 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Карелін проти Росії, пункт 54 справи «Озеров проти Росії, пункти 44-45 справи «Кривошапкін проти Росії).
У зв'язку із чим суд не може самостійно перебирати на себе «функції обвинувачення і відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, винуватість особи має доводитися саме в суді, що вимагає «обережності дій суду при вирішені питання про тягар доказування в такій категорії справ.
З огляду на зазначене, суд позбавлений змоги самостійно витребовувати докази та документи на підтвердження вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Наведені факти у відповідності до статті 62 Конституції України повинні тлумачитись судом на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і вони не дають змоги суду однозначно оцінити дії останнього, як такі, що містять склад адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Таким чином, з протоколу про адміністративне правопорушення та наданих доказів в підтвердження вини, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не слідує, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247, 283-284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Сокальського районного суду.
Суддя: О. А. Веремчук