Справа № 758/4863/25
Категорія 35
05 вересня 2025 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Годованюк Ю.Р., розглянувши цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖЕК-ПМ» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЖЕК-ПМ» (надалі за текстом - позивач) звернулося до Подільського районного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 (надалі за текстом - відповідач, споживач), про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.
Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій №15-б/3 від 22.06.2011 (надалі за текстом - Договір), у частині оплати наданих комунальних послуг, у зв'язку з чим, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за послуги утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою АДРЕСА_1 (надалі за текстом - квартира) у сумі 30 410,01 грн. з яких 17 549,75 грн. основного боргу, 4 368,95 грн. інфляційних втрат та 8 491,30 грн. 3% річних.
Відповідач заперечує проти позову виходячи з того, що послуги надаються не позивачем, а ОСББ, що підтверджується рішеннями суддів. Крім того, відповідач просить суд застосувати наслідки пропуску строків позовної давності.
Ухвалою Суду від 08.04.2025 року відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
19.05.2025 до суду від відповідача надійшов відзив.
26.05.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
02.06.2025 до суду від позивача надійшли пояснення.
10.06.2025 до суду від відповідача надійшли пояснення.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не викликались.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 1270765 від 08.04.2025 року власником квартири є відповідач.
Відповідно до ч 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
За приписами ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками відносин у сфері житлово- комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Згідно з п.3 ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Положеннями п.1 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Судом встановлено, що між сторонами укладено Договір відповідно згідно умов якого, позивач надає послуги, а відповідач зобов'язується сплачувати надані послуги за адресою квартири на наступних умовах.
Виконавець надає послуги відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до цього договору (п.1.3. Договору).
Виконавець зобов'язується забезпечити своєчасне виконання всього комплексу робіт з утримання будинку, прибудинкової території належної якості та створення необхідних умов мешкання в будинку, в тому числі споживач та мешкаючим з ним особам, згідно вимогам «Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 09.03.2011, № 307 "Про впорядкування надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Києві", та згідно діючого законодавства України (п. 4.1.1. Договору).
Виконавець зобов'язується надавати споживачу житлово-комунальні та інші послуги згідно діючим розцінкам і тарифам та ведення особистого рахунку споживача (п. 4.1.2. Договору).
Виконавець зобов'язується утримувати внутрішньобудинкові мережи в належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт, вживати своєчасних заходів до запобігання аварійним ситуаціям та їх ліквідації, усунення порушень щодо надання послуг в установлені законодавством строки (п. 4.1.5. Договору).
Споживач зобов'язується дотримуватись вимог правил експлуатації житлових приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил та інших нормативно-правових актів та інших нормативних вимог чинного законодавства: Постанова Кабінету міністрів України від 8 жовтня 1992 р. № 572; Рішення Київської міської ради від 26 вересня 2002 р. № 47/207; Закон України «Про житлово-комунальні послуги» ст.20. (п. 1.1.2. Договору).
Споживач зобов'язується не пізніше 20-го числа наступного місяця вносити плату на рахунок виконавця пропорційно його частині власності в будинку і в розмірах, визначених чинним законодавством, за надані послуги, а саме: диспетчеризацію і технічне обслуговування ліфтів, вивіз побутових відходів, обслуговування будинкових вузлів обліку, їх стандартизацію і метрологію, обслуговування водостоків, люків, димовентиляційних каналів протипожежної автоматики, внутрішніх та зовнішніх тепло- та електропроводів будинку, обслуговування системи «контроль доступу», обслуговування гаражних воріт та системи відеонагляду, при її облаштуванні за погодженням додатково встановлених антен та інших приладів, обслуговування теплопунктів та електрощитових, дезинфекцію, дератизацію, послуги аварійної служби, підготовку будинку до експлуатації в зимовий період, електроенергію на роботу ліфтів, на освітлення сходових клітин, опалення місць загального користування, воду на миття та полив прибудинкової території, сходових клітин та холів, матеріальні витрати по утриманню будинку, витрати на утримання адміністративного приміщення, апарату управління та персоналу виконавця, витрати на придбання миючих засобів для миття холів і сходових клітин та іншого інвентаря, санітарне обслуговування прибудинкової території та допоміжних приміщень будинку, технічне обслуговування, комунальні та інші платежі, передбачені чинним законодавством України (п. 1.1.4. Договору).
Виконавець має право вимагати від споживача та мешкаючих з ним осіб дотримання вимог правил експлуатації житлових приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил та інших нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг і своєчасного внесення ним платні за житлово-комунальні та інші послуги: Постанова Кабінету міністрів України від 8 жовтня 1992 р. № 572; Рішення Київської міської ради від 26 вересня 2002р. № 47/207; Закон України «Про житлово-комунальні послуги» ст.20 (п. 3.1.1. Договору).
Виконавець має право стягувати у встановленому законодавством порядку прострочену заборгованість по сплаті житлово-комунальних та інших послуг (п. 3.1.3.
Споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги у разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості у визначеному законодавством порядку (п. 3.2.5. Договору).
Споживач має право на своєчасне отримання від виконавця інформації про перелік послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості тощо (п. 3.2.7. Договору).
Споживач має право на проведення перевірки кількісних та якісних показників надання послуг в установленому Кабінетом Міністрів України порядку (п. 3.2.8. Договору).
Статтею 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Відповідно до Переліку щомісячних нарахувань до сплати до Договору послуга з Утримання будинку та прибудинкових територій основні та додаткові послуги відповідно до переліку за 1 кв. м загальної площі квартири коштує 3,92 грн.; з Утримання служби консьєржів за 1 квартира коштує 68 грн.; з Утримання будинку та прибудинкової території за машиномісце коштує 295 грн.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Отже, відповідач є споживачем наданих позивачем комунальних послуг за адресою місцезнаходження квартири.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
За змістом ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Позивач належним чином виконав умови договору, адже, у строки та в порядку надав споживачеві житлово-комунальні послуги з утримання будинку та прибудинкової території.
Згідно ст. 162 ЖК України, плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Отже, як наймачі (власники) та споживачі житлово-комунальних послуг, згідно ст. 162 ЖК України, зобов'язані не тільки брати участь у витратах по утриманню квартири і прибудинкової території, а й своєчасно і в повному обсязі вносити плату за отримані комунальні послуги.
Згідно з доводами позивача, відповідач не сплачував за надані житлово-комунальні послуги, у зв'язку з чим, за ним утворилась заборгованість, що становить 17 549,75 грн. за період з 01.11.2019 по 30.06.2023.
Відповідач заперечує проти періоду виникнення заборгованості виходячи з того, що всі права та обов'язки стосовно керування будинком перейшли до ОСББ «ПМ-Б» з моменту його реєстрації - з 08.09.2021, а отже, з цієї дати позивач не має права вимагати стягнення заборгованості, що, на думку відповідача, підтверджується рішеннями суддів по справі №910/2349/22.
Позивач заперечує проти доводів відповідача, виходячи з того, що будинок було передано позивачем ОСББ «ПМ-Б» 10.07.2023 внаслідок виконання наказу Господарського суду міста Києва по справі №910/2349/22, а відтак, останнім днем надання послуг позивачем відповідачу є червень 2023 року.
З огляду на заперечення відповідача та пояснення позивача, суд зазначає наступне.
У лютому 2022 року ОСББ "ПМ-Б" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до ТОВ "ЖЕК-ПМ", в якій просило зобов'язати відповідача передати позивачу документи на багатоквартирний будинок секція Б1, Б2, Б3, Б4 по вул. Вишгородській, 45 у м. Києві
Рішенням Господарського суду міста Києва від 31.08.2022 у справі № 910/2349/22, яке залишено без змін Постановою Північного апеляційного господарського суду від 13.04.2023 та Постановою Верховного суду від 14.06.2023, позовні вимоги задоволено повністю та зобов'язано ТОВ "ЖЕК-ПМ" передати ОСББ "ПМ-Б" документи на багатоквартирний будинок секція Б1, Б2, Б3, Б4 по вул. Вишгородській, 45 у м. Києві, а саме: технічний паспорт на квартирний (багатоповерхневий) житловий будинок; проектно-кошторисну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання, тощо; акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію; паспорти котельного господарства, котлові книги, паспорти ліфтового господарства), у тому числі документи щодо технічного стану об'єкта, а саме: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані; паспорт об'єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта; акт технічного стану об'єкта на момент приймання-передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об'єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; документи щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом; документи щодо обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; документи щодо правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; документи щодо планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У Рішенні від 31.08.2022 у справі № 910/2349/22 встановлено наступне.
Рішенням установчих зборів, затверджених протоколом №1 від 23.07.2021 було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ПМ-Б".
Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.09.2021 було внесено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ПМ-Б".
Рішенням загальних зборів ОСББ "ПМ-Б", яке оформлено протоколом №30/09 від 16.10.2021, було вирішено, зокрема, що управління (утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території) ОСББ "ПМ-Б" здійснюється шляхом самозабезпечення через статутні органи ОСББ "ПМ-Б" та прийнято рішення про припинення правовідносин із обслуговуючою компанією Товариством з обмеженою відповідальністю "ЖЕК-ПМ".
Листом за вих. №1/09/21 від 23.09.2021 ОСББ "ПМ-Б" повідомив ТОВ "ЖЕК-ПМ" про створення ОСББ та звернувся до ТОВ "ЖЕК-ПМ"з пропозицією співпраці та проханням на підставі ст. ст. 6, 21 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" надати примірник технічної та іншої, передбаченої законом документації на будинок: секція Б1, Б2, Б3, Б4 по вул. Вишгородській, 45 у м. Києві, а також надати документ, на підставі якого будинок було прийнято в експлуатацію, технічний паспорт і план інженерних мереж.
ОСББ "ПМ-Б" звернувся з листом до Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, в якому просив сприяти у врегулюванні ситуації, яка склалася з ТОВ «ЖЕК-ПМ» в частині виконання останнім зобов'язань з передачі об'єкту, що перебував на обслуговуванні - секцій АДРЕСА_2 .
10.07.2023 та 11.07.2023 ТОВ «ЖЕК-ПМ» на виконання Рішення Господарського суду м. Києва № 910/2349/22 від 31.08.2022 передано ОСББ «ПМ-Б» будинок з документацією на багатоквартирний будинок секція Б1, Б2, Б3, Б4 по вул. Вишгородській, 45 у м. Києві, що підтверджується Актом державного виконавця.
Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою (ч.1 ст. 358 ЦК України).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Аналіз частин першої та четвертої статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" дає підстави для висновку, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, а основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Частиною чотирнадцятою статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається створеним з дня його державної реєстрації.
Відповідно до частин вісімнадцятої, дев'ятнадцятої статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого житловий будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на житловий будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Отже, положеннями частини вісімнадцятої статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачений обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено (аналогічна правова позиція викладена у постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 917/1208/18, від 16.01.2020 у справі № 910/3215/19, від 12.03.2020 у справі № 904/1878/19, від 08.11.2022 у справі №925/1649/20).
За змістом ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання комунальних послуг та надання послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно, крім часу перерв на: 1) проведення ремонтних і профілактичних робіт згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативно-правовими актами; 2) міжопалювальний період для мереж (систем) опалення (теплопостачання) виходячи з кліматичних умов згідно з нормативно-правовими актами; 3) ліквідацію наслідків аварії.
За змістом ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
У разі припинення дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, передати новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку:
1) наявну технічну документацію на такий будинок за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;
2) інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;
3) інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;
4) дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;
5) інше майно, передане управителю багатоквартирного будинку за рішенням співвласників.
У разі припинення дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком залишок коштів, що обліковуються на день припинення договору управління на окремих банківських рахунках, відкритих управителем згідно з частиною третьою цієї статті, а також на поточному рахунку із спеціальним режимом використання, відкритому згідно з частиною п'ятою статті 14 цього Закону, повертається кожному із співвласників, які вносили відповідну плату, якщо інше не передбачено договором або рішенням співвласників. У частині залишків коштів, що утворилися за рахунок доходів від використання спільного майна багатоквартирного будинку, кошти повертаються пропорційно до частки співвласника багатоквартирного будинку.
Отже, з 01.07.2023 року позивач припинив надавати послуги відповідачу внаслідок виконання Рішення суду від 31.08.2022 у справі № 910/2349/22 про зобов'язання вчинити дії.
Відтак, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно надавались послуги відповідачу у період з 01.11.2019 по 30.06.2023 заборгованість за які, згідно розрахунком позивача, 17 549,75 грн.
Доводи відповідача про те, що послуги припинили надаватись з моменту реєстрації ОСББ «ПМ-Б», суд відхиляє як такі що не відповідають приписам наведеного законодавства.
Крім цього, судом враховується, що у розрахунку відображено здійснену відповідачем у січні 2022 оплату у сумі 1021,70 грн.
Відповідачем належними доказами вищевказаний розрахунок не спростовано, інший розрахунок сторонами не надано.
З огляду на викладене, враховуючи те, що заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 17 549,75 грн. підтверджена належними доказами, наявними у матеріалах справи, і відповідач на момент ухвалення рішення не надав документів, які свідчили про сплату вказаної заборгованості, а також, не надав доказів неотримання ним вищенаведених житлово-комунальних послуг чи оформлення у встановленому порядку відмови від їх отримання, не спростував належними та допустимими доказами наданого позивачем розрахунку спірної заборгованості, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог про стягнення суми основного боргу, у зв'язку з чим, позовні вимоги про стягнення 17 549,75 грн. заборгованості підлягають задоволенню.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 8 491,30 грн 3% річних та 4 368,95 грн. інфляційних втрат.
Відповідно до вимог ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Так, позивачем здійснено нарахування сум 3% річних та інфляційних втрат поетапним методом, де базою нарахування визначено всю суму заборгованості по поточний місяць надання послуг включно, а періодом - поточний місяці оплати комунальних послуг.
Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, що міститься у позові, суд приходить до висновку, що вимоги про стягнення 8 491,30 грн 3% річних та 4 368,95 грн. інфляційних втрат підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи все вказане вище, суд доходить до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідач просить суд застовувати до позовних вимог наслідки пропуску позовної давності.
Позивач заперечує проти вказаних доводів відповідача, виходячи з того, що прикінцевими та перехідними положеннями ЦК України було зупинено перебіг строків позовної давності на час карантину та війни.
Відповідно до ст. ст. 256, 257, 258, ч.1 261 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Частинами 3, 4 ст. 267 ЦК України встановлено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 08 листопада 2019 року у справі №127/15672/16-ц виснувала, що невиконання боржником грошового зобов'язання є триваючим правопорушенням, тому право на позов про стягнення коштів на підставі статті 625 ЦК України виникає у кредитора з моменту порушення грошового зобов'язання до моменту його усунення і обмежується останніми трьома роками, які передували подачі такого позову.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №392 від 20.05.2020 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"у чинній редакції, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 з 12.03.2020 на всій території України встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Законом України від 30.03.2020 №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID- 19)»розділ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України доповнено, зокрема, пунктом 12 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цьогоКодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».
Зазначений Закон України від 30.03.2020 №540-IX набрав чинності 02.04.2020.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, дію якого неодноразово продовжено, останній раз Законом України № 3891-IX "Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" по 09.11.2024.
За приписами пункту 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.
З огляду на викладене, на час дії встановленого карантину та воєнного стану, строк позовної давності, встановлений ст.257 ЦК України, не спливає та на момент звернення позивача з позовом, в разі існування підстав для застосування позовної давності, даний строк має бути застосований лише до 02.04.2017, оскільки Закон №540-IХ від 30.03.2020 набув чинності 02.04.2020.
Таким чином, з урахуванням заяви відповідача щодо застосування строку позовної давності, заборгованість за комунальні послуги підлягає до стягненню з відповідача за період з 02.04.2017 по теперішній час, а відтак, суд залишає заяву про застосування строків позовної давності без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 18, 133, 141, 259, 263-265, 280-282, 289, ЦПК України, суд,-
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЖЕК-ПМ» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за договором про надання послуг - задовольнити;
Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЖЕК-ПМ» заборгованість за послуги утримання будинків і споруд та прибудинкових територій пропорційно до своєї частки у сумі 17 549 (сімнадцять тисяч пятсот сорок дев'ять) гривень 75 копійок; інфляційну втрати в сумі 4 368 (чотри тисячі триста шістдесят вісім) гривень 95 копійок, 3% річних в сумі 8 491 (вісім тисяч чотириста дев'яносто один) гривень 30 копійок та судовий збір у розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривень 40 копійок;
Учасники справи:
Позивач: товариства з обмеженою відповідальністю «ЖЕК-ПМ», (юридична адреса: місто Київ, вулиця Ярославська, 31-Б, код ЄДРПОУ 24918955);
Відповідач : ОСОБА_1 , (адреса проживання: АДРЕСА_3 );
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Строк апеляційного оскарження може бути поновлено у відповідності до ч. 2 ст. 354 Цивільного процесуального кодексу України. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя В.В. Гребенюк