ЄУ № 712/10241/25
Провадження №3/712/3011/25
04 вересня 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Пронька В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції (протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 № 399839 від 23.07.2025) про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснено його права, відповідно до ст. 268 КУпАП, за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
23.07.2025 о 00 год. 40 хв. в м. Черкаси, вул. 2-го Українського фронту, 1, водій ОСОБА_1 керував автомобілем Opel Meriva, н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер», а також у лікаря - нарколога відмовився.
Внаслідок таких дій було складено протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 № 399839 від 23.07.2025 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У судовому засіданні ОСОБА_1 визнав вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та надав клопотання т.в.о. заступника командира військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_2 щодо відстрочки виконання постанови в частині позбавлення права керування транспортним засобом. У клопотанні зазначено, що ОСОБА_1 на даний час регулярно залучається до керування транспортними засобами для забезпечення виконання поставлених завдань військової частини. Також ОСОБА_1 звернувся до суду з проханням розстрочити сплату штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, відповідно до якого водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується його поясненнями даними у судовому засіданні, протоколом про адміністративне правопорушення ЕПР 1 № 399839 від 23.07.2025, рапортом поліцейського взводу № 1 роти № 4 БУПП в Черкаській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Гетьмана Я. від 23.07.2025, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 23.07.2025, витягом щодо пошуку посвідчення водія ГСЦ на ім'я ОСОБА_1 , довідкою старшого інспектора з ОД відділу АП УПП в Черкаській області, відеозаписами доданими до протоколу про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст. 130 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Щодо клопотання т.в.о. заступника командира військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_2 щодо відстрочки виконання постанови в частині позбавлення права керування транспортними засобами суд зазначає, що жодних законних підстав для звільнення ОСОБА_1 від стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами не вбачає.
Разом з тим, зі змісту статті 1 КУпАП видно, що одним із завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона конституційного ладу України. В свою чергу, конституційний лад України забезпечується шляхом захисту її суверенітету і територіальної цілісності (ст. 17 Конституції України).
Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає можливість відстрочки виконання певних стягнень, проте не містить положень щодо відстрочки виконання стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами.
Однак, на думку суду, така відстрочка може бути надана, якщо існують виключні обставини, що свідчать про загальну суспільну користь такої відстрочки та зумовлюють необхідність її надання.
Як вбачається з клопотання тимчасово виконуючого обов'язки заступника командира військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_2 , ОСОБА_1 на даний час проходить військову службу у складі зазначеної частини та регулярно залучається до керування транспортними засобами для виконання службових завдань. У зв'язку з цим у клопотанні порушено питання про відстрочку виконання постанови суду в частині позбавлення права керування транспортними засобами.
Отже, суд враховує те, що вчинене адміністративне правопорушення не спричинило значної шкоди суспільним чи державним інтересам, натомість позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортним засобом унеможливить виконання ним своїх посадових обов'язків, спрямованих на захист інтересів держави в період воєнного стану, що призведе до значної шкоди державним інтересам.
З урахуванням вказаних обставин суд вважає, що ОСОБА_1 слід відстрочити виконання стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами до закінчення періоду дії в Україні воєнного стану. З одного боку, це забезпечить покладення на нього відповідного стягнення, а з іншого боку це не призведе до шкоди державним інтересам в період воєнного стану.
Щодо питання розстрочки сплати штрафу суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст.304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Як зазначено в ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 про розстрочення виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 04.09.2025 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та розстрочити виплату штрафу на 6 (шість) місяців рівними частинами.
Згідно ст.303 КУпАП у разі відстрочки виконання постанови, відповідно до ст.301 КУпАП, перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, 130, 268, 278, 283, 284, 294, 308 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн. 60 коп.) грн. який зарахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікацій доходів бюджету 22030106.
Відстрочити ОСОБА_1 виконання стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами до закінчення періоду дії в Україні воєнного стану, а строк виконання цього стягнення рахувати з дня закінчення періоду дії в Україні воєнного стану.
Клопотання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про розстрочку виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 04.09.2025 у справі №712/10241/25 задовольнити.
Розстрочити на 6 (шість) місяців виконання постанови Соснівського районного суду м.Черкаси від 04.09.2025 у справі №712/10241/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, в частині накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Зобов'язати ОСОБА_1 сплачувати по 2834,00 грн. (дві тисячі вісімсот тридцять чотири) гривні 00 коп. щомісячно протягом 6 (шести) місяців, не пізніше 20 числа кожного місяця.
Після закінчення строку встановленої розстрочки строк пред'явлення до примусового виконання постанови у частині накладання адміністративного стягнення в вигляді штрафу - протягом трьох місяців.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-тиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В.В. Пронька