Постанова від 05.09.2025 по справі 569/14284/25

Справа № 569/14284/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Бучко Т.М.

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову № 4/1864 про накладення штрафу відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП від 30 травня 2025 року, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 14 травня 2025 року йому групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 була виписана повістка № 1505 та вручена належним чином. Повістка була виписана з метою уточнення військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії. Однак за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув та про причини неприбуття не повідомив. 30 травня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 за результатом розгляду адміністративної справи було винесено постанову № 4/1864 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. 15 травня 2025 року не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 з поважних причин, оскільки з 15 травня 2025 року донині перебуває на лікарняному та фактично проживає під наглядом батьків за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку з поганим самопочуттям не міг повідомити про причини неприбуття у строк, зазначений у повістці. Відтак, постанова № 4/1864 є незаконною та такою, що підлягає скасуванню, так як в його діях відсутній склад правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП. У зв'язку з хворобою та тривалим лікуванням не може прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 до завершення лікування.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача Плахотнюк В.В. просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Заперечення проти позову мотивує тим, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , діючого військово-облікового документа військовозобов'язаного не має, правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації не користується. Позивач порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки під час особливого періоду не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення військово-облікових даних у встановлені строки, що є його обов'язком. 14 травня 2025 року позивачу групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 було вручено під особистий підпис повістку для уточнення військово-облікових даних, за якою позивач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 09 год 00 хв 15 травня 2025 року. В зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою ІНФОРМАЦІЯ_4 до Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області надіслано звернення щодо доставки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу в зв'язку із вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП. 20 травня 2025 року позивачу надіслано поштовим відправленням лист-повідомлення про розгляд справи про вчинене ним адміністративне правопорушення, який призначено на 30 травня 2025 року. Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся 30 травня 2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , де за відсутності позивача, який був належним чином повідомлений про розгляд справи, винесено постанову №4/1864 від 30 травня 2025 року. Жодних клопотань про перенесення розгляду справи чи необхідності в наданні правничої допомоги позивачем не заявлено.

Ухвалою від 17 липня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 суд прийняв до розгляду, поновив строк звернення до адміністративного суду, відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями, визначеними ст.268, 269, 286 КАС України для окремих категорій термінових справ, без виклику сторін.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов таких висновків.

Суд встановив, що 30 травня 2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_2 виніс постанову № 4/1864 про накладення штрафу відповідно до ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, якою громадянина ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн.

За змістом постанови, громадянин ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки під час особливого періоду не прибув за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_2 у встановлені строки, що є його обов'язком. Повістка № 1505 була виписана групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 14 травня 2025 року та вручена наручно належним чином ОСОБА_1 . Повістка була виписана з метою уточнення військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії. ОСОБА_1 повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 09 год 00 хв 15 травня 2025 року. Однак ОСОБА_1 за вищезазначеною повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув та про причини неприбуття не повідомив. На момент виклику за повісткою наявного бронювання або відстрочки не мав.

Частина перша статті 210 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. За вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період відповідальність встановлена ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Згідно з абз.11 ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами), в Україні введено воєнний стан, який триває донині.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-IX (зі змінами), оголошено загальну мобілізацію, строк проведення якої продовжено до 05 листопада 2025 року.

Частиною десятою статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлений обов'язок громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зокрема прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані, серед іншого, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно з ч.5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок).

Згідно з п.21 Порядку, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Пунктом 23 Порядку визначено, що поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Відповідно до п.27 Порядку, під час мобілізації до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів громадяни викликаються з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Згідно з п.28 Порядку, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За правилами ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Обґрунтовуючи незаконність постанови № 4/1864 від 30 травня 2025 року позивач посилається на те, що не прибув 15 травня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 з поважних причин - у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за станом здоров'я, на підтвердження чого надав медичні висновки про тимчасову непрацездатність.

З виписки з електронної медичної картки (медична подія) до медичного висновку про тимчасову непрацездатність № 111-67А7-9Р96-ЕВ4Р від 15 травня 2025 року встановлено, що ОСОБА_1 звернувся за консультацією невролога в КП «Рівненська обласна клінічна лікарня ім.Ю.Семенюка» Рівненської обласної ради 15 травня 2025 року об 11 год 58 хв.

Доказів того, що о 09 год 00 хв 15 травня 2025 року позивач був позбавлений можливості особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 та повідомити про погіршення стану здоров'я матеріали справи не містять. Позивачу 15 травня 2025 року була надана амбулаторна медична допомога, бригадою екстреної медичної допомоги до медичного закладу не доставлявся та госпіталізований не був.

Посилання позивача на неможливість повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_2 про причини неприбуття у строк, зазначений у повістці, оскільки він фактично проживає під наглядом батьків в м.Шепетівка Хмельницької області, жодними доказами не підтверджені.

Суд звертає увагу, що повістка № 1505 була вручена позивачу 14 травня 2025 року в м.Рівне, до лікаря позивач 15 травня 2025 року звертався в м.Рівне, повторні відвідування лікаря 27 травня 2025 року, 05 червня 2025 року та 11 червня 2025 року позивач здійснював також в м.Рівне.

Враховуючи відсутність доказів поважності причини неприбуття позивача 15 травня 2025 року о 09 год 00 хв до ІНФОРМАЦІЯ_2 за повісткою, суд дійшов висновку, що, приймаючи оскаржувану постанову про накладення на позивача адміністративного стягнення, відповідач діяв у межах повноважень, на підставі закону, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі наведеного та керуючись ст.2, 9, 90, 244-246, 255, 286, 294, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в позові ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Восьмого адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

позивач - ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Суддя