Справа №461/7165/25
Провадження №2-а/461/196/25
01 вересня 2025 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Кротової О.Б.,
секретар судового засідання Басараб Д.Е.,
за участі:
представника позивача Бути Н.І.,
відповідача ОСОБА_1
(в режимі відеоконференції),
представника відповідача Крупінської Н.Л.
(в режимі відеоконференції),
перекладача Салманова Мехман Умуд Огли
(в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,-
01.09.2025 представник Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Бута Н.І. звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить затримати з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на шість місяців.
В обґрунтування позову покликається на те, що 31.08.2025 о 11 год. 30 хв. згідно протоколу №МІФ 000064 про адміністративне затримання за ч.2 ст.263 КУпАП працівниками Тисменицького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби був виявлений та затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для забезпечення своєчасного розгляду справи про адміністративне правопорушення. В ході перевірки та опитування іноземця, встановлено, що 23.05.2024 Головним управлінням Державної міграційної служби у Львівській області було прийнято рішення про примусове видворення за межі України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , оскільки останній не виконав рішення про примусове повернення (прийнято 17.04.2024). 24.05.2024 іноземця було видворено за межі України та заборонено в'їзд в Україну в строк до 23.05.2032. У серпні 2024 року відповідач умисно здійснив повторне незаконне перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску без документів та прибув незаконно на територію України і продовжив проживати в Україні. Дії відповідача порушують законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.203 КУпАП - перевищення іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні, за недійсними документами чи документами, термін дії яких закінчився. Так, відповідач незаконно в'їхав на територію України поза пунктом пропуску, ухилявся від виїзду з України, не вживав заходів щодо оформлення легального статусу перебування на території України, посвідку на проживання не оформляв, з заявою про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту не звертався, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.
Відповідач перебуваючи на території України з серпня 2024 року не має постійного місця проживання та місця праці, не має стабільного джерела доходів для свого існування. Відтак, існує ризик втечі відповідача та уникнення ним подальшого примусового видворення за межі території України, адже останній вже ухилявся від виконання рішення про примусове повернення та до нього вже було застосовано примусове видворення із забороною в'їзду на територію України. 31.08.2025 Тисменицьким відділом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби прийнято рішення про видворення відповідача. У зв'язку з відсутністю у відповідача діючого паспортного документа, який дає право на виїзд з України та у зв'язку з існуванням ризику втечі іноземця, який тривалий період перебуває нелегально на території України та вже неодноразово ухилявся від виконання рішень ДМС України, та ризиком уникнення ним подальшого примусового видворення, просить позов задоволити.
Ухвалою судді від 01.09.2025 позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
01.09.2025 представником відповідача - адвокатом Крупінською Н.Л. подано відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити, з наступних підстав. Позивач не подав суду належні та допустимі докази про необхідність примусового затримання відповідача. Також не враховано те, що останній має діючий паспорт, яким його ідентифіковано. Окрім цього, ОСОБА_1 має в Україні сім'ю та є батьком малолітньої дитини, а також самостійно бажає оформити своє перебування в Україні без його тримання у Волинському ПТПІ.
В судовому засіданні представник позивача Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Бута Н.І. позов підтримала, просила задоволити такий в повному обсязі.
Представник відповідача - адвокат Крупінська Н.Л. (в режимі відеоконференції) щодо задоволення позову заперечила, з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.
Відповідач ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції) в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечив. Зазначив, що неофіційно займається торгівлею овочами та фруктами на ринку, є бізнесменом. Має дружину та малолітню дитину. Просить врахувати, що проживає в Україні 18 років, не бажає повертатися до Азербайджану. Зазначив, що звертався до міграційної служби з метою легалізації свого перебування в Україні, однак вони нічого не роблять. В нього є паспорт, який знаходиться вдома.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Суд встановив, що 17.04.2024 о 14:30 год. згідно протоколу №МЛВ 000079 про адміністративне затримання за ч.2 ст.263 КУпАП головним спеціалістом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Заліпським П.В. був виявлений та затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з вчиненням правопорушення передбаченого ч.1 ст.203 КУпАП, з метою забезпечення своєчасного розгляду справи, складання протоколу про адміністративне правопорушення.
17.04.2024 головним спеціалістом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Заліпським П.В. складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.203 КУпАП, згідно якого 17.04.2024 о 14:00 год. за адресою: м. Львів, вул. Володимира Великого, 20, виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , який перевищив встановлений строк перебування на території України.
17.04.2024 головним спеціалістом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Заліпським П.В. прийнято рішення №4601130100015423 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано останнього покинути територію України у термін до 20.04.2024.
18.04.2024 начальником управління міграційного контролю та протидії нелегальній міграції та реадмісії Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Цюпко А. прийнято рішення №4601110100013871, яким заборонено громадянину Азербайджану ОСОБА_1 в'їзд в Україну строком на 3 роки.
23.04.2024 головним спеціалістом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Байцаром А. прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки останній у встановлений строк не виконав рішення про примусове повернення та продовжив перебувати на території України.
31.08.2025 о 11:30 год. згідно протоколу №МІФ 000064 про адміністративне затримання за ч.2 ст.263 КУпАП працівниками Тисменецького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби був виявлений та затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з вчиненням правопорушення передбаченого ст.203-1 КУпАП, з метою припинення правопорушення.
31.08.2025 головним спеціалістом Тисменецького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Гамар Н.М. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МІФ №001606 за ст.203-1 КУпАП, згідно якого 31.08.2025 о 11:00 год. за адресою: м. Тисмениця, вул. Кості Левицького, 4-б, виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , якому заборонено в'їзд на територію України, однак такий умисно здійснив повторне незаконне перетинання кордону України поза пунктом пропуску.
31.08.2025 головним спеціалістом Тисменецького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Гамар Н.М. прийнято рішення №2626100100000535 про примусове видворення з України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки останній у серпні 2024 року здійснив незаконне повторне перетинання державного кордону України і продовжив проживати в Україні, документ, що посвідчує особу та дає право на перетин державного кордону у такого відсутній.
Згідно інформаційної довідки системи «Аркан» встановлено, що 24.05.2024 о 11:34 год. ОСОБА_1 через пункт пропуску «Мамалига» здійснив перетин кордону України в напрямку «виїзд», інформація про в'їзд на територію України після вказаної дати в системі відсутня.
Відповідно до довідки про особу ДМС Украйни від 31.08.2025, у ОСОБА_1 відсутній документ, що посвідчує особу.
Частиною 1 статті 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу.
Згідно положень ч.11 ст.289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.
Згідно п.f ч.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом, зокрема законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
Відповідно до п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 №150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території: 1) протягом наданого візою дозволу в межах строку дії візи у разі в'їзду осіб без громадянства чи іноземців, які є громадянами держав з візовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України; 2) не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено законодавством та міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.
Згідно п.14 ч.1 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон), нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 1 Закону Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», паспортний документ іноземця - це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
У частині 3 статті 3 вказаного Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
У відповідності до ч.ч.1, 3, 4 ст.30 зазначеного Закону, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.
Таким чином, судом встановлено, що після того як 24.05.2024 ОСОБА_1 було видворено за межі України та відносно такого винесено рішення від 18.04.2024 про заборону в'їзду в Україну строком на три роки, останній умисно здійснив незаконний перетин державного кордону України поза пунктом пропуску та прибув незаконно на територію України і продовжив проживати в Україні.
Також відповідач не вживав заходів щодо оформлення легального перебування на території України, з заявою про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту не звертався, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.
Даних про те, що відповідач нелегально перебуваючи на території України, має постійне місце праці, стабільні джерела доходів для свого існування, в ході судового розгляду не встановлено.
Відтак, існує ризик втечі чи переховування громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та уникнення ним подальшого примусового видворення за межі території України.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Так, сторона відповідача покликається на наявність у відповідача дружини та малолітньої дитини, а також діючого паспорта, однак жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вказаних обставин суду не надано.
Більше того, на момент розгляду справи судом особу відповідача не ідентифіковано, оскільки відсутні документи, на підставі яких можливо ідентифікувати його особу, та які надають право перетину державного кордону для виїзду з України.
Таким чином, враховуючи те, що громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , незаконно перебуває на території України, дана особа на даний час не є ідентифікована, відомостей протилежного стороною відповідача суду не подано, у зв'язку з існуванням ризику втечі іноземця, який тривалий період перебуває нелегально на території України, ризику уникнення відповідачем подальшого примусового видворення, так як останній вже ухилявся від виконання рішення про примусове видворення із забороною в'їзду на територію України, встановлено наявність законних підстав для ухвалення рішення про затримання відповідача, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на 6 (шість) місяців, для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Відтак, виходячи з наведених вище доводів та мотивів, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до положень ч.19 ст.289 КАС України за подачу позовних заяв, передбачених даною статтею, судовий збір не справляється, а отже підстав для розподілу витрат пов'язаних з розглядом справи не має, оскільки вони сторонами не були понесені.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.72-77, 90, 241-243, 245-246, 289, 371 КАС України, суд,-
позов задовольнити.
Затримати громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на 6 (шість) місяців, для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складений 05.09.2025.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
позивач: Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби, код ЄДРПОУ 45870769, 79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11;
представник позивача: Бута Наталія Ігорівна, 79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11, номер телефону: НОМЕР_1 ;
відповідач: ОСОБА_1 , громадянин АДРЕСА_1 .
Суддя О.Б. Кротова