Рішення від 05.09.2025 по справі 361/12970/24

УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/12970/24

провадження № 2-а/361/170/24

05.09.2025

РІШЕННЯ

Іменем України

05 вересня 2025 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого судді Петришин Н.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача

У грудні 2024 року до суду звернувся ОСОБА_1 з вищевказаним адміністративним позовом. В обґрунтування поданої заяви позивач посилається на те, що постановоюначальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 2075 від 12.12.2024 на ОСОБА_1 накладено штраф в розмірі 25 500 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. 29.11.2024 позивач був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 , та в ході перевірки встановлено за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані у період з 18.05.2024 по 16.07.2024, чим порушив абзац 6 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Позивач вважає винесену відносно нього постанову необґрунтованою, посилаючись на те, що згідно тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , виданого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 від 03.07.2007, дійсність посвідчення - безстрокове, ОСОБА_1 прийнятий на облік 03.07.2007, і того ж дня знятий з обліку згідно Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» за ст. 37 п. 5 пп. 2, на підставі медичної комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 31.01.2007 визнаний непридатним до військової служби по ст. 34 «а» Наказу МОУ № 207/99. З цих підстав, позивач вважає, що він як особа, яка знята з військового обліку за висновком військово-лікарської комісії за станом здоров'я, не відноситься до жодної категорії військового обов'язку (призовники, військовозобов'язані, резервісти) та на нього не поширюється законодавство про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, правила військового обліку (зокрема в частині взяття на військовий облік військовозобов'язаних, проходження ВЛК та оновлення персональних даних). У зв'язку з цим, у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

З наведених підстав, ОСОБА_1 вважає оскаржувану постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню, а адміністративне провадження - закриттю.

Заперечення відповідача

25 лютого 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує проти заявлених вимог, оскільки вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що на підставі Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який на даний час триває. Уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання вимог Закону України «Про загальну мобілізацію», перевірили приналежність позивача до військового обов'язку, звірили персональні дані останнього, а також дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військозобов'язаних, резервістів. ОСОБА_1 був зобов'язаний оновити свої облікові дані відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України. Проте, всупереч вимогам закону ОСОБА_1 відмовився від виконання даного обов'язку, відносно позивача складено Акт відмови від проходження військово-лікарської комісії, тому відносно нього складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення № 181 від 29.10.2024 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Жодних підтверджуючих документів щодо неможливості виконання обов'язку, позивач не надав. За наведених підстав, відповідач вважає, що твердження позивача щодо протиправності оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Радзівіл А.Г. від 01 січня 2025 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику сторін).

Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Петришин Н.М. від 05 травня 2025 року справу прийнято до провадження судді, вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику сторін).

Обставини справи, що встановлені судом

Відповідно до тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 03.07.2007 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , 1990 року народження, прийнятий на тимчасовий облік запасу Збройних Сил України за ВОС № 837037А, посадою - водій автомобілів, код - 2-НПО, тимчасове посвідчення дійсне - безстроково. 31.07.2007 медичною комісією при Переяслав-Хмельницькому ОМВК визнаний непридатним до військової служби по ст. 34 «а», наказ МОУ № 207/99. Згідно Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» ст. 37, п. 5, п.п. 2 знятий з військового обліку. У тимчасовому посвідчення наявні відміти про взяття 03.07.2007 на військовий облік та зняття з обліку 03.07.2007.

Згідно Протоколу № 181 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 120-1 КУпАП від 29 листопада 2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 29 листопада 2024 року о 18:00 доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 , з'ясовано, що останній не оновив свої облікові дані в період з 18.05.2024 по 16.07.2024, чим порушив абзац 6, ч. 3, ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до пояснень і зауважень, зазначених позивачем у протоколі, ОСОБА_1 вказав, що він має при собі тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 від 03.07.2007 безстрокової дії, в якому зазначеному, що він є непридатним до військової служби за станом здоров'я.

Згідно Постанови № 2075 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, складеної 12 грудня 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , 29 листопада 2024 року ОСОБА_1 доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_6 , де за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено, що громадянин ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані в період з 18.05.2024 по 16.07.2024, чим порушив абзац 6, ч. 3, ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Враховуючи те, що громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, на нього накладено штраф у розмірі 25 500 грн.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статтею 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Частиною 1 статті 210 КУпАП встановлено, що адміністративна відповідальність настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Частиною 3 статті 210 КпАП України встановлено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період. Зазначена норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду

Положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.

Абзацом 2 пп.10-1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487) та ч.6 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану, повинні мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон.

Статтею 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Відповідно до ч. 3 ст. 210 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюються КУпАП.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Як визначено ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 283 КУпАП України, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

- військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

- резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

- військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

- військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

- особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Таким чином, враховуючи вимоги зазначеного абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Частиною 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2);

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).

Частина 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024.

Положеннями ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX (надалі Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:

- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Отже вказані норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 17.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме:

- через центр надання адміністративних послуг;

- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

- у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Так, судом встановлено, що 03 липня 2007 року ОСОБА_1 , 1990 року народження, видане тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 , строком дії - безстрокове, в якому наявна відмітка про те, що 31.07.2007 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби по ст. 34 «а», наказ МОУ № 207/99, та у відповідності до ст. 37, п. 5, п.п. 2 позивач знятий з військового обліку.

Згідно наказу МОУ № 207/99 від 12.07.1999, громадяни при приписці до призовних дільниць, призові на військову службу, солдати матроси, сержанти, старшини, за наявності хвороб, передбачених ст. 34 «а» - негнійний середній отит і хвороби слухової труби, середній отит з виділенням гною, мастоїдит, інші хвороби середнього вуха і соскоподібного відростка: двосторонній або односторонній, з поліпами, грануляціями в барабанній порожнині, карієсом кістки або супроводжуваний хронічними захворюваннями носа або біляносових пазух і стійким порушенням носового дихання, непридатні до військової служби у мирний час, обмежено здатні у воєнний час.

Вищевказаний наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 402 від 14.08.2008.

Позивач ОСОБА_1 згідно вищевказаного тимчасового посвідчення, відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ст. 37 п.5 п.п. 2 знятий з військового обліку.

Так, 04 травня 2024 року набрав чинності Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист». Цим документом з положень законодавства про військовий обов'язок і військову службу виключено такі визначення як «обмежено придатний до військової служби» та «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».

Пунктом 2 Розділу II. «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного закону установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

У відповідність до зазначеного Закону України був приведений наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», яким визначається процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.

Суд вважає, що запис у тимчасовому посвідченні позивача, - «знятий з військового обліку» безумовно не означає, що позивач не підлягає призову у воєнний час, оскільки за станом здоров'я громадянин може бути непридатним до військової служби у мирний час, але обмежено придатним у воєнний стан. При цьому, суд зауважує, що останнє не означає, що громадянин не може проходити військову службу чи повинен отримати відстрочку від мобілізації, а лише свідчить про те, що деякі види служби та роботи йому протипоказані.

Таким чином, оскільки позивач ОСОБА_1 , будучи громадянином України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, був саме знятий, а не виключений з військового обліку, тому був зобов'язаний у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно) уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за не уточнення своїх облікових та інших персональних даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024.

Відтак, інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення вчинене ним після 19.05.2024, тобто після набуття чинності Законом № 3696-ІХ, яким ст.210-1 КУпАП доповнено частиною 3, при цьому саме з 19.05.2024 у позивача виник обов'язок оновити протягом 60 днів свої облікові та персональні дані.

Частиною 1 ст. 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Приміткою у статті 210 КУпАП визначено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Однак, примітка до статті 210 КУпАП не може бути застосована в даному випадку, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів, відтак держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.

Частиною 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з відповідними змінами, визначено способи, якими громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом встановленого шестидесятиденного строку свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Таким чином, позивачем проігнороване виконання обов'язку, покладеного на нього згідно вищезазначених правових норм, жодним із визначених способів уточнення своїх персональних даних не скористався, таким чином порушив норми Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Доводи позивача про те, що відсутні докази вчинення ним адміністративного правопорушення суд вважає необґрунтованими, оскільки саме у позивача виник обов'язок у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно) уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження. Доказів, які підтверджують, що позивач уточнив свої персональні дані в інший спосіб та в строк, зазначений у Законі № 3633-ІХ «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», надано не було.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв правомірно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України, а оскаржувана постанова є обґрунтована, та не підлягає скасуванню.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 7, 9, 38, 72, 73, 77, 242-246, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Суддя Наталія ПЕТРИШИН