Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/4858/25
Провадження № 2-а/279/67/25
05 вересня 2025 року м. Коростень
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Пацко О.О.
при секретарі Зубковій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Коростень справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Житомирській області, третя особа: поліцейський Коростенського РУП ГУ НП в Житомирській області, старший сержант поліції Семенда О.В. про визнання протиправними дії поліцейського Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшого сержанта поліції Семенда О.В. та скасування постанови серії ЕНА №5216353 від 14.07.2025 року , -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 14.07.2025 року серія ЕНА № 5216353 про притягнення його ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП у вигляді штраву в розмірі 340 гривень.
З постановою позивач не згоден та вважає її такою, що підлягає скасуванню, оскільки ПДР України він не порушував, постанова є незаконною та необгрунтованою, такою, що винесена з грубими порушеннями Конституції України, норм матеріального та процесуального права України. Постанову винесено 14.07.2025 року у його відсутність , без будь-якого повідомлення, копію постанови йому не вручено. Будь-якиї доказів про вчинення ним даного правопорушення не надано.
Справу розглянуто в порядку спрощенного позовного провадження без виклику сторін.
21.08.2025 до суду надійшов відзив представника відповідача Олександра Яремчука на позов, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що інспектор поліції діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством, а постанова винесена з дотримання всіх вимог, встановлених чинним законодавством, в зв'язку із чим представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступному висновку.
Як вбачається з матеріалів справи , згідно постанови від 14.07.2025 року серія ЕНА № 5216353 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 340 гривень .
Згідно вказаної постанови ,13.07.2025 року 23 год. 49 хв. ОСОБА_1 керував автомобілем марки Renault Megane д.н.з. НОМЕР_1 в Житомирській обл., Коростенського р-н, с. Поліське, по вулиці Жмаченка, 46, де здійснив рух по узбіччю дороги чим порушив вимоги п. 11.13 ПДР України.
За правилами ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП встановлено, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно приписів ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису тощо.
Відповідно до оскаржуваної постанови позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП, приписами якої передбачена відповідальність, зокрема, за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, що тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.5 ст.14 ЗУ «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати та неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно з п.1.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001 в редакції від 03.04.2025, передбачено, що вони, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Водій при керуванні автомобілем (т/з) зобов'язаний в першу чергу дотримуватись вимог ПДР України.
Оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адмністртивне правопорушення серії ЕНА №5216353 від 14.07.2025 року винесена у зв'язку з порушенням позивачем Правил дорожнього руху України, цей факт підтверджується матеріалами справи, а саме, постановою про адміністртивне правопорушення та відео-доказами, які додані до матеріалів справи.
З огляду на те, що в силу п. 9 ч.1 ст. 31 та ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» відеоспостереження за дотриманням позивачем ПДРУкраїни інспектором ПП зафіксовано у встановленому законом порядку, тому суд визнає його як належний та допустимий доказ..
Згідно зіст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Проаналізувавши наявні у справі докази в їх сукупності, провівши хронологічний аналіз подій, а також враховуючи встановлені в ході розгляду даної справи зазначені вище обставини, суд приходить до переконання, що оскаржувана постанова серії ЕНА №5216353 від 14.07.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч.1 ст.122 КУпАП є законною, обґрунтованою та винесена по факту встановленого правопорушення, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити, а оскаржувану постанову залишити без змін.
Згідно зіст.246 ч.5 п.2 КАС України у резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат згідно з ч.1ст.139 КАС України, суд враховує ухвалення рішення на користь відповідача, а тому підстави для компенсації понесених позивачем витрат по сплаті судового збору за рахунок відповідача відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 19, 25, 90, 168, 246, 258, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити в задоволенні позову.
Постанову серії ЕНА №5216353 від 14.07.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.122КУпАП залишитибез змін.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Пацко