Рішення від 01.09.2025 по справі 161/12530/25

Справа № 161/12530/25

Провадження № 2/161/4407/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого-судді Філюк Т.М.

за участю секретаря судового засідання Октисюк С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії,-

ВСТАНОВИВ:

25 червня 2025 року представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Терещук Юрій Олександрович звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовною заявою до відповідача Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії.

Позовні вимоги мотивує тим, що 22.04.2010 між ОСОБА_1 та відповідачем укладено договір № 212113 про надання послуг з розподілу ектричної енергії. Також, 22.04.2010 року енергопостачальником, на виконання умов Договору, було

встановлено прилад обліку електроенергії №024620, за адресою

АДРЕСА_1 (нова назва вулиці Демчинської Василини).

19.05.2015 року енергопостачальником, було здійснено заміну

приладу обліку електроенергії №024620 на лічильник електричної енергії, заводський

№1102082, дата виготовлення та дата повірки якого 16.12.2014 року.

Лічильник в момент його встановлення 19.05.2015 року енергопостачальником, був

опломбований пломбами с20525167, с20525168, с20525169 та індикаторами

п8545724 та п8545723.

19.05.2025 року за адресою АДРЕСА_2 , ОСОБА_1

знайшов повідомлення про неможливість доступу до лічильника та

присутніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , на автомобілі з логотипом енергопостачальника, які прибули з метою здійснення заміни лічильника на новий.

19.05.2025 року представниками енергопостачальника було розпочато роботу з

заміни лічильника, а саме, знято пломби з шафи лічильника, відкрито шафу

лічильника та розпочато демонтаж самого лічильника.

Однак, не завершивши роботу, представники енергопостачальника, знову

змонтували шафу лічильника, поклали в середину демонтовані пломби, повідомили

мене, що їх терміново викликає керівництво, залишили місце проведення робіт по

заміні лічильника. В подальшому, 20.05.2025 року об 9-33 год. представники енергопостачальника знову прибули для продовження проведення робіт по заміні лічильника та повідомили ОСОБА_1 , що виявили порушення пп. 4) п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 за №312, шляхом впливу дії постійного (змінного) магнітного поля на прилад обліку, що

зафіксовано індикатором п8545724.

Вказане порушення було зафіксовано актом про порушення №001927 від 20.05.2025

року, який був підписаний з боку енергопостачальника його

представниками, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

ОСОБА_1 не погодився з зазначеною в акті інформацією та написав зауваження про незгоду з актом та відсутністю втручань у лічильник з його боку.

Протоколом №538 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ

"Волиньобленерго" від 10.06.2025 року споживачу визначено обсяг та вартість

електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил за п.8.4.10 ПРРЕЕ

на суму 15693,55 грн.

Вважає, що позиція енергопостачальника викладена в Акті про порушення №001927 від 20.05.2025 року та протоколі №538 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ "Волиньобленерго" від 10.06.2025 року є незаконною, безпідставною, та

такою, що значно порушує його права передбачені законодавством України

та положення Договору на користування електричною енергією для

побутових потреб №212113 від 22.04.2010 року. Зокрема, зазначає, що строк експлуатації індикатора сплив ще 19.05.2021 року, а відповідно до вимог абз. 2 п. 8.4.5. ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави не застосовуються у випадку закінчення строку експлуатації індикатора (але не більше шести років) або терміну повірки лічильника (якщо індикатор схемотехнічно вмонтований у лічильник), визначеного його виробником. А тому, на його думку, зміна форми сегментів магнітної суспензії індикатора магнітного поля

п8545724, який розміщені на лицьовій стороні кожуха лічильника електричної

енергії NІК 2301 АПІВ зав. № 1102082, після закінчення строку його експлуатації, не

свідчить про вплив магнітного поля на даний засіб обліку, який би дозволив

здійснювати позаоблікове споживання електроенергії.

Просить визнати недійсним та скасувати рішення комісії ПрАТ "Волиньобленерго" з

розгляду Акту про порушення №001927 від 20.05.2025 року, яке оформлене

Протоколом №538 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ

"Волиньобленерго" від 10.06.2025 року про нарахування ОСОБА_1 вартості

недоврахованої електричної енергії у розмірі 15693,55 грн.

Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01 липня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

16 липня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказує на безпідставність позовних вимог.

21 липня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача.

Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 22.04.2010 між ОСОБА_1 та відповідачем укладено договір № 212113 про надання послуг з розподілу електричної енергії. 20.05.2025 за місцем проживання позивача працівниками ПАТ «Волиньобленерго» виявлено порушення пп. 4) п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії,

затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 за №312,

шляхом впливу дії постійного (змінного) магнітного поля на прилад обліку, що

зафіксовано індикатором п8545724., про що складено акт про порушення № 001927 від 20.05.2025.

Споживач в акті виклав свої зауваження про незгоду з актом та відсутністю втручань у лічильник з його боку.

10.06.2025 комісією з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ

"Волиньобленерго" складено протокол № 538, відповідно до якого ухвалено рішення про визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил за п.8.4.10 ПРРЕЕна суму 15693,55 грн.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Велика Палата Верховного Суду у постанові № 910/17955/17 від 14.01.2020 року зазначила, що вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу необлікованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПКЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість необлікованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії та визначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Згідно п. 4 п.п. 5.5.5. п. 5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - Правила), споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Відповідно до п. 20 п.п. 5.5.5. п. 5.5. Правил споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Підпунктом 8.2.6. п. 8.2. Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Отже, факт порушення Правил споживачем встановлений відповідним актом позивача, який є підставою для нарахування збитків у відповідності до положень Методики. 8.4.вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил.

Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання «штучного нуля», що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

8.4.3. Оператором системи з метою запобігання розкраданню електричної енергії можуть бути встановлені індикатори на лічильники електричної енергії споживача.

Індикатори встановлюються споживачу безоплатно.

Індикатори мають бути сертифіковані (атестовані у разі встановлення лічильників із вмонтованим індикатором) в установленому порядку та мають фіксувати вплив на лічильник полів, силові характеристики яких перевищують такі порогові значення:

для постійних магнітних полів - 100 мТл;

для змінних магнітних полів - 30 мТл;

для електричних полів - 5 кВ.

На вимогу споживача електричної енергії під час встановлення представниками оператора системи індикаторів на лічильники або лічильників із вмонтованими індикаторами мають надаватися копії сертифіката про сертифікацію та/або свідоцтва про атестацію цих індикаторів або лічильників із вмонтованими індикаторами.

Факт установлення індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті про пломбування або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на/у лічильниках (у тому числі передбачених виробником лічильника), відповідність їх стану (неспрацьований) та передачу цих лічильників, пломб та індикаторів на збереження, який складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності споживача (власника або користувача об'єкта) або уповноваженої ним особи та підписується ними.

8.4.4. Факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Проте відповідно до вимог ПРРЄЄ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави не застосовуються у випадку закінчення строку експлуатації індикатора (але не більше шести років) або терміну повірки лічильника (якщо індикатор схемотехнічно вмонтований у лічильник), визначеного його виробником. Дата виробництва індикатора та строк його експлуатації зазначаються в акті про пломбування.

Факт установлення індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті про пломбування або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на/у лічильниках (у тому числі передбачених виробником лічильника), відповідність їх стану (неспрацьований) та передачу цих лічильників, пломб та індикаторів на збереження, який складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності споживача (власника або користувача об'єкта) або уповноваженої ним особи та підписується ними.

Відповідно до інформації викладеної в Акті про порушення №001927 від 20.05.2025

року, остання повірка лічильника здійснювалась в IV кв. 2014 року, а

згідно п. 4 Протоколу №538 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ

ПрАТ "Волиньобленерго" від 10.06.2025 року дата останнього контрольного

огляду засобів обліку 19.05.2015 року.

До відзиву на позовну заяву відповідачем надано акт про пломбування і передачу

пломб на збереження від 19.05.2015 року, тобто початком строку експлуатації індикатора

№м8545724 слід вважати 19.05.2015. Доказів іншого матеріали справи не містять.

Отже на час складання акту про порушення строк експлуатації індикатора - шість років вже закінчився, що унеможливлює проведення розрахунку збитків у разі виявлення такого порушення як втручання у роботу приладу обліку шляхом фіксації таким індикатором впливу фізичних полів.

Таким чином, враховуючи неведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд вважає, що розрахунок збитків за актом проведено всупереч вимог чинного законодавства, тому рішення комісії ПрАТ "Волиньобленерго" з

розгляду Акту про порушення №001927 від 20.05.2025 року, яке оформлене

Протоколом №538 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ

"Волиньобленерго" від 10.06.2025 року про нарахування ОСОБА_1 вартості

недорахованої електричної енергії у розмірі 15693,55 грн. підлягає скасуванню.

Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Разом з тим, відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» позивач звільнений від сплати судового збору.

А тому, з відповідача ПрАТ "Волиньобленерго" підлягає стягненню судовий збір в сумі 1211, 20 гривень в дохід держави.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 89, 263, 265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати рішення комісії приватного акціонерного товариства "Волиньобленерго", яке оформлене Протоколом №538 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ "Волиньобленерго" від 10 червня 2025 року про нарахування ОСОБА_1 вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 15693,55 гривень.

Стягнути з приватного акціонерного товариства "Волиньобленерго" в дохід держави судовий збір 1211 гривень 20 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справизазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Т.М.Філюк