Справа № 487/5550/25
Провадження № 3/487/1235/25
05.09.2025 м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючої судді Скоринчук К.М., за участю секретаря судового засідання Карбівничої А.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, пенсіонер, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
05 серпня 2025 року в Заводський районний суд м Миколаєва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 370629 від 23.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
З протоколу серії ЕПР1 № 370629 від 23.06.2025 слідує, що 23.06.2025 о 13 год 35 хв в місті Миколаєві, на перехресті вулиці Логінова та Генерала Алмазова водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом DAEWOO Lanos державний номер НОМЕР_2 , не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою та її змінами, повертаючи ліворуч при зеленому сигналі світлофора не надав переваги у русі транспортному засобу Renault Koleos, державний номер НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_2 , яка рухалась у зустрічному напрямку внаслідок чого сталося зіткнення. Внаслідок транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальні збитки. Травмованих немає, чим порушив п. 2.3.б ПДР України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що їхав від вулиці Морехідної по вулиці Генерала Олекси Алмазова здійснюючи поворот ліворуч на зелений сигнал світлофору, був третім у черзі автомобілів, які також збиралися повертати ліворуч. Перед ним був автомобіль марки « Рено Дастер» чорного кольору. Повідомив, що два автомобілі, які стояли перед ним, повернули ліворуч і він їхав за ними, аж раптом у нього в'їхав автомобіль потерпілої.
Повідомив суду, що коли він здійснював поворот ліворуч, то не дивився який сигнал світлофора був у момент виконання повороту. Вважав, що повертав на дозволений зелений сигнал, оскільки два автомобілі, які були попереду нього, встигли повернути ліворуч, а він не встиг, бо в нього в'їхав автомобіль ОСОБА_2 . Додатково пояснив суду, що через тиждень після дорожньо-транспортної пригоди виходив самостійно на місце ДТП та наочно перевіряв роботу світлофорів на перехресті. З власних спостережень за роботою світлофора зробив висновок, що коли він виконував поворот ліворуч, з боку потерпілої був жовтий або червоний сигнал світлофора, який не дозволяв їй рух, а з його сторони дороги був зелений сигнал світлофора, який дозволяв йому рух ще приблизно 29 секунд.
Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні надала пояснення, в яких повідомила, що рухалася у крайній правій полосі, бо у крайній лівій полосі був автомобіль, який збирався повертати. Вона рухалася на дозволений їй зелений сигнал світлофора, таймер на ньому дозволяв їй рух ще 11 секунд. Пояснила, що перед нею «проскочив» автомобіль марки «Рено Дастер» чорного кольору, а потім відбулося зіткнення з автомобілем ОСОБА_1 .
Додаткового пояснила суду, що в день ДТП приїжджали поліцейські, які передивлялися відео з камер спостереження перехрестя, де відбулося зіткнення, однак, сигнали світлофора на ньому видно не було, але з їхніх підрахунків щодо таймінгу роботи світлофорів останні зробили висновки, що на час проїзду нею названого перехрестя, для неї був дозволений зелений сигнал світлофора, який дозволяв рух ще приблизно 13 секунд.
Додаткових заяв та клопотань від сторін по справі не надходило.
Приймаючи рішення у даній справі, суд ураховує наступне.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція статті 124 КУпАП, визначає, що порушення правил дорожнього руху учасниками дорожнього руху, яке спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою адміністративну відповідальність.
Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає в порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Положеннями Закону України «Про дорожній рух», визначаються та регулюються суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Статтею 2 вказаного Закону закріплено, що законодавство про дорожній рух складається з цього Закону та актів законодавства України, що видаються відповідно до нього, зокрема, ПДР України, які відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Згідно з ст. 251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що вина водія ОСОБА_1 підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме відомостями, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 370629 від 23.06.2025; схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, яка підписана сторонами без зауважень; поясненнями ОСОБА_1 , наданими працівникам патрульної поліції від 23.06.2025; поясненнями ОСОБА_2 ; довідкою УПП в Миколаївській області про отримання посвідчення водія ОСОБА_1 .
Даючи оцінку зібраним доказам в їх сукупності, суд вважає, що дорожньо-транспортна пригода мала місце внаслідок порушення водієм ОСОБА_1 п.п. 16.6., 2.3б Правил дорожнього руху України, згідно із якими водій, повертаючи ліворуч або розвертаючись при зеленому сигналі основного світлофора зобов'язаний дати дорогу трамваю попутного напрямку, а також транспортним засобам, що рухаються в зустрічному напрямку прямо або повертають праворуч. Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Зі схеми дорожньо-транспортної пригоди від 23.06.2025 з місця ДТП, що сталася за участю водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , вбачається зафіксований характер механічних пошкоджень транспортних засобів, отриманих внаслідок ДТП, а саме: автомобіль марки «Renault Koleos», державний номер НОМЕР_3 має пошкодження у виді пошкодження правого переднього блоку фари, правого переднього крила, переднього бамперу, капоту з правої сторони.
Автомобіль марки «DAEWOO LANOS», державний номер НОМЕР_2 має пошкодження у виді пошкодження даху авто з правої сторони, двох правих дверей, порогу авто з правої сторони, правого переднього крила, правого скла двері.
З названої схеми також вбачається, що вона складена в присутності водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , при цьому учасники пригоди були ознайомлені зі схемою, про що свідчать їх власноручні підписи. Зауважень та доповнень при складанні схеми місця ДТП не мали.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Вимогами ст. 252 КУпАП України встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З огляду на викладене, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, фактичні обставини, які зумовили ДТП, а також вимоги статей 33-35 КУпАП, суд доходить висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та вважає за доцільне призначити йому стягнення у виді штрафу в межах санкції даної статті - в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн, яке, згідно з ст. 23 КпАП України, відповідає меті адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 40-1 КпАП України у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати, що визначено ст. 4 Закону України « Про судовий збір», та складає 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 124, 249, 251, 252, 283, 284, 294 КУпАП, суд
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП України, та призначити йому стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн, який перераховувати за такими реквізитами:
Отримувач ГУК/ Миколаївська обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача (ДКСУ): казначейство України (ЕАП), номер рахунку:UA438999980313010149000014001 код класифікації доходів бюджету: 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн який перераховувати за такими реквізитами:
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, Отримувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 22030106), найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050), "00" Без деталізації за відомчою ознакою. Призначення платежу: справа №487/5550/25.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, що відповідає розміру 1 700,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення до виконання - три місяці з дня винесення постанови.
Суддя: К.М. Скоринчук