Постанова від 05.09.2025 по справі 646/6919/25

Справа № 646/6919/25

№ провадження 3/646/2133/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.09.2025 року м. Харків

Суддя Основ'янського районного суду міста Харкова Блага І.С.,

за участі секретаря судових засідань Волікової Д.Д.,

прокурора Ткаченка В.І.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, на час вчинення адміністративного правопорушення працювала фахівцем Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи звільненою 24.01.2025 з посади фахівця Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 13.03.2025 о 17.37, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2025 по 24.01.2025, (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

За цим фактом 08.07.2025 оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України лейтенантом поліції Жовтобрюхом Н.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 395.

Прокурор в судовому засіданні подав висновок щодо наявності ознак адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП. У цьому висновку прокурор, посилаючись на обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначає, що ОСОБА_1 , будучи звільненою 24.01.2025 з посади фахівця Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 13.03.2025 о 17.37, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2025 по 24.01.2025, (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала та пояснила, що вона не розібралася з веб-сайтом Національного агентства з питань запобігання корупції на якому слід подавати декларацію.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами у справі, дослідженими та оціненими судом у їх сукупності та взаємозв'язку:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 395 від 08.07.2024 року.

У зазначеному протоколі, який відповідає вимогами ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містить підпис особи, що склала протокол, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;

- витягом з положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України лейтенантом поліції Н. Жовтобрюхом, що працівники 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України є уповноваженими особами на виявлення правопорушень повязаних з корупцією та складання відповідних протоколів;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України лейтенантом поліції Н. Жовтобрюхом, що згідно з відомостями ІПНПУ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 172-4 - 172-9 КУпАП станом на 01.07.2025 не притягувалась;

- повідомленням НАЗК про факт неподання чи несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 12.03.2025 № 642-17;

- копією наказу про звільнення ОСОБА_1 з посади фахівця Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області від 20.01.2025 № 31/к;

- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинала ОСОБА_1 у період з 25.01.2025 по 14.03.2025;

- копією посадової інструкції фахівця Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області;

- копією ознайомлення ОСОБА_1 про подання декларації особою, що припиняє діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування від 24.01.2025 року;

- копією положення про Державну установу «Центр пробації»;

- копією положення про філію Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, затвердженої наказом Державної установи «Центр пробації» від 23.08.2024 року № 265/од-24;

- копією декларації ОСОБА_1 при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за веріод 01.01.2025 по 24.01.2025, яка подана 13.03.2025 об 17:37 годин.

Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 , у вчиненні даного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

У цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Згідно з п. 1 р. 1 Положення про Державну установу «Центр пробації», затвердженого наказом Міністерством юстиції України від 21.02.2025 № 497/5, Державна установа «Центр пробації» є неприбутковою державною установою для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України з питань пробації і безпосереднього спрямування та координації діяльності уповноважених органів з питань пробації, що належить до сфери управління Мін?юсту.

Відповідно до п. 1 р. І Положення про філію Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, затвердженого наказом Державної установи «Центр пробації» від 23.08.2024 № 269/од-24, філія Державної установи «Центр пробації» в Харківській області є підрозділом, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері виконання певних видів адміністративних стягнень та кримінальних покарань, не пов?язаних з позбавленням волі, та пробації у межах адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно з п. 1 р. І Положення про Індустріальний районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, Індустріальний районний відділ є органом виконання покарань, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері виконання певних видів кримінальних покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, та пробації, а також певних видів адміністративних стягнень.

Наказом директора Державної установи «Центр пробації» від 06.11.2024 № 780/K ОСОБА_1 з 07.11.2024 призначено на посаду фахівця Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області.

Відповідно до р. 2 Посадової інструкції фахівця Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, затвердженої заступником начальника філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області 07.11.2024, фахівець районного відділу: виконує покарання відносно осіб, засуджених до позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, пробаційного нагляду; організовую роботу щодо направлення осіб, засуджених до покарання у виді обмеження волі до виправних центрів тощо.

Отже, ОСОБА_1 , будучи фахівцем Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом директора Державної установи «Центр пробації» від 20.01.2025 № 31/к ОСОБА_1 24.01.2025 звільнено з посади фахівця Індустріального районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єкти декларування -особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону N? 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Так, ОСОБА_1 13.03.2025 о 17.37 подала декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Посилиння на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/a953ab9f-7d45-4508-a437-a4e8b72398d7.

Отже, ОСОБА_1 декларацію при звільненні (яку відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону повинна була подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності) подала 13.03.2025, тобто несвоєчасно.

Таким чином, проаналізувавши усі наявні у справі докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за тих фактичних обставин, як вони викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, є доведеною.

При накладенні стягнення, відповідно до ст. ст. 33-35 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, тому вважає, за необхідне застосувати до ОСОБА_1 штраф у розмірі, передбаченому санкцією частини 1 статті 172-6 КУпАП, за якою кваліфіковані її дії.

При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника стягується судовий збір на користь державного бюджету України, у сумі 605,60 гривень.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 130, 221, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів ГУК Харків обл/МТГ Харків/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA558999980313030106000020649, код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.

Суддя І.С. Блага