Рішення від 04.09.2025 по справі 914/2029/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.09.2025 Справа № 914/2029/25

м. Львів

За позовом: Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління'Львів

до відповідача: Фізичної особи - підприємця Гамбашидзе Михайла Михайловича, м.Львів

про стягнення 48676,80 грн

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

1. ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

2. Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Гамбашидзе Михайла Михайловича про стягнення 48676,80 грн витрат, пов'язаних з проведеним демонтажем та зберіганням демонтованих конструкцій.

3. 3. Ухвалою суду від 04.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи №914/2029/25 вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) сторін.

4. Ухвала суду від 04.07.2025 року про відкриття провадження у справі надіслана позивачу до його електронного кабінету, в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та доставлена - 08.07.2025 року о 20:36 год.

5. Відповідно до положень ч. 11 ст. 242 ГПК України у зв'язку з відсутністю у відповідача електронного кабінету, ухвала суду про відкриття провадження у справі була надіслана за місцезнаходженням відповідача, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

6. Поштова кореспонденція яка надсилалася на адресу місцезнаходження відповідача повернута на адресу суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання», що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим конвертом з вкладенням та Довідкою Ф.20.

7. Відповідно до ч.ч. 3, 7 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

8. Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення, інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

9. Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

10. Суд зазначає, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу.

11. Примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції або повернуті органами зв'язку з позначками «адресат відсутній», «закінчення терміну зберігання» тощо з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій. Відсутність сторони за адресою чи незабезпечення одержання за такою адресою кореспонденції створює саме для учасника справи негативні наслідки, які він зобов'язаний передбачити та самостійно вжити заходи щодо їх ненастання.

12. Сам лише факт не отримання учасником провадження кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною не виконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.

13. Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

14. Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст. 13 ГПК України, учасникам справи створювались необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

15. АРГУМЕНТИ СТОРІН.

16. Аргументи позивача.

17. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач самовільно неодноразово, без отримання дозволу на розміщення реклами, встановив спеціальні конструкції зовнішньої реклами на вул.Промислова, 50/52 у м. Львові, чим порушив вимоги ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу».

18. У зв'язку з виявленим порушенням ФОП Гамбашидзе Михайлу Михайловичу було скеровано вимоги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради №23/Р-18-2049 від 15.10.2020р., №23/Р-18-2592 від 14.12.2020р. №23/Р-27-4970 від 23.12.2021р., якими було запропоновано Відповідачу добровільно усунути допущені порушення у зазначені у вимогах терміни.

19. Враховуючи невиконання відповідачем вимог, департаментом економічного розвитку Львівської міської ради видано накази №117-Д від 04.11.2020р. №4-Д від 05.01.2021р..№ 15-Д від 14.01.2022р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами», якими КП «Адміністративно- технічне управління» наказано демонтувати самовільно встановлену конструкцію зовнішньої реклами розміщені на вул. Промислова, 50/52 у м.Львові.

20. На підставі вищезазначих наказів самовільно встановлені конструкції Відповідача демонтовано Позивачем із залученням підрядних організацій, що підтверджується Актами проведення демонтажу спеціальних конструкцій: №5 від 18.11.2020р., №16 від 18.03.2021р., №13 від 03.02.2022р.

21. Всього вартість демонтажу та зберігання рекламних конструкцій ФОП Гамбашидзе М.М. становить 48676,80 грн, оскільки, на думку позивача, при її нарахуванні слід застосовувати п. 8.5 Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади, а отже витрати нараховані у п'ятикратному розмірі.

22. Позивачу, незважаючи на його претензії, відповідачем вказані витрати не відшкодовані, що, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

23. Аргументи відповідача.

24. Відповідач відзиву на позов не подав.

25. Обставини справи.

26. ФОП Гамбашидзе Михайло Михайлович самовільно, неодноразово без отримання дозволу на розміщення реклами, встановив спеціальну конструкцію зовнішньої реклами по вул. Промисловій, 50/52 у м. Львові, чим порушив вимоги ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу».

27. У зв'язку з виявленням першого порушення ФОП Гамбашидзе Михайлу Михайловичу було скеровано вимогу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від №. 23/Р-18-2049 від 15.10.2020р., якою було запропоновано Відповідачу добровільно усунути допущені порушення у зазначені у вимозі терміни (до 24.10.2020).

28. Проте, відповідач вимоги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про демонтаж не виконав.

29. Департамент економічного розвитку Львівської міської ради видав наказ від 04.11.2020р. № 117-Д «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами», яким доручив КП «Адміністративно-технічне управління» демонтувати самовільно встановлену конструкцію зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. в примусовому порядку.

30. На підставі вищезазначеного наказу самовільно встановлена конструкція зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. була демонтована позивачем із залученням підрядних організацій, що підтверджується Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 18.11.2020р. №5.

31. Демонтаж самовільно встановленої рекламної конструкції проводив підрядник ФОП Флис Т.І. згідно Договору про надання послуг від 10.02.2020 № 10/02/2020. Вартість робіт по демонтажу самовільно встановлених конструкцій ФОП Гамбашидзе М.М. склала 430,00 грн (демонтаж конструкції розміром до 0,51 м.к.в. - 430 грн), що підтверджується рахунком та актом надання послуг, які долучені позовної заяви.

32. Оплата позивачем витрат за демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами в розмірі 430,00 грн. підряднику ФОП Флису Т. І. підтверджується копією банківської виписки.

33. Сума, яку ФОП Гамбашидзе М.М. зобов'язаний, відшкодувати за зберігання самовільно встановленої конструкції, демонтованої 18.11.2020, складає 3094,00 грн. (182 дні *17 грн * 1 конструкція = 3094,00 грн) та ПДВ 704,80 грн.

34. Зберігання самовільно встановлених рекламних конструкцій підтверджується копією накладної № 66 від 18.11.2020.

35. Вартість витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління», у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкції зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. включає: 430,00 грн. за демонтаж рекламних конструкцій; 3094,00грн. за зберігання вивісок на складі. Загальна сума витрат становить 4228,80 грн.

36. З метою досудового врегулювання спору позивачем скеровувася відповідачу лист- вимога, про повернення витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкцій, однак відповідач не оплатив витрат КП «Адміністративно-технічне управління», понесених у зв'язку з демонтажем та зберіганням самовільно встановленої конструкції зовнішньої реклами

37. Вдруге зафіксувавши порушення ФОП Гамбашидзе Михайлу Михайловичу було скеровано вимогу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 23/Р-18-2592 від 14.12.2020р.., якою було запропоновано Відповідачу добровільно усунути допущені порушення у зазначені у вимозі терміни (до 23.12.2020).

38. Проте, відповідач вимоги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про демонтаж не виконав.

39. Департамент економічного розвитку Львівської міської ради видав наказ від 05.01.2021р. № 4-Д «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами», яким доручив КП «Адміністративно-технічне управління» демонтувати самовільно встановлену конструкцію зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. в примусовому порядку.

40. На підставі вищезазначеного наказу самовільно встановлена конструкція зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. була демонтована позивачем із залученням підрядних організацій, що підтверджується Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 18.03.2021р. №16.

41. Демонтаж самовільно встановленої рекламної конструкції проводив підрядник ФОП Флис Т.І. згідно Договору про надання послуг від 10.02.2020 № 10/02/2020. Вартість робіт по демонтажу самовільно встановлених конструкцій ФОП Гамбашидзе М.М. склала 430,00 грн (демонтаж конструкції розміром до 0,51 м.к.в. - 430 грн), що підтверджується рахунком та актом надання послуг, які долучені позовної заяви, нарахований на підстав п.8.5 Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади.

42. Оплата позивачем витрат за демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами в розмірі 430,00 грн. підряднику ФОП Флису Т. І. підтверджується копією банківської виписки.

43. Сума, яку ФОП Гамбашидзе М.М. зобов'язаний, відшкодувати за зберігання самовільно встановленої конструкції, демонтованої 18.11.2020, складає 3094,00 грн. (182 дні *17 грн * 1 конструкція = 3094,00 грн) та ПДВ 704,80 грн.

44. Зберігання самовільно встановлених рекламних конструкцій підтверджується копією накладної № 16 від 18.03.2021.

45. З метою досудового врегулювання спору позивачем скеровувася відповідачу лист- вимога про повернення витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкцій, однак відповідач не оплатив витрат КП «Адміністративно-технічне управління», понесених у зв'язку з демонтажем та зберіганням самовільно встановленої конструкції зовнішньої реклами.

46. Вартість витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління», у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкції зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. включає: 430,00 грн. за демонтаж рекламних конструкцій; 3094,00грн. за зберігання вивісок на складі. Загальна сума витрат становить 21444,00 грн (430х4228,8 грн (в. т.ч. ПДВ 20% 704,80 грн.) х 5).

47. Втретє зафіксувавши порушення ФОП Гамбашидзе Михайлу Михайловичу було скеровано вимогу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 23/Р-27-4970 від 23.12.2021р.., якою було запропоновано Відповідачу добровільно усунути допущені порушення у зазначені у вимозі терміни (до 30.12.2021).

48. Проте, відповідач вимоги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про демонтаж не виконав.

49. Департамент економічного розвитку Львівської міської ради видав наказ від 14.01.2022р. № 15-Д «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами», яким доручив КП «Адміністративно-технічне управління» демонтувати самовільно встановлену конструкцію зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. в примусовому порядку.

50. На підставі вищезазначеного наказу самовільно встановлена конструкція зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. була демонтована позивачем із залученням підрядних організацій, що підтверджується Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 03.02.2022р. №13.

51. Демонтаж самовільно встановленої рекламної конструкції проводив підрядник ФОП Кухарський О.В. згідно Договору про надання послуг від 11.01.2022 №11/01/22. Вартість робіт по демонтажу самовільно встановлених конструкцій ФОП Гамбашидзе М.М. склала 790,00 грн (демонтаж конструкції розміром від 1 до 3 м.. - 790 грн), що підтверджується рахунком та актом надання послуг, які долучені позовної заяви, нарахований на підстав п.8.5 Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади.

52. Оплата позивачем витрат за демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами в розмірі 790,00 грн. підряднику ФОП Кухарський О.В. підтверджується копією банківської виписки.

53. Сума, яку ФОП Гамбашидзе М.М. зобов'язаний, відшкодувати за зберігання самовільно встановленої конструкції, демонтованої 03.02.2022 складає 3094,00 грн. (182 дні *17 грн * 1 конструкція = 3094,00 грн) та ПДВ 776,80 грн.

54. Зберігання самовільно встановлених рекламних конструкцій підтверджується копією накладної № 9 від 03.02.2022.

55. З метою досудового врегулювання спору позивачем скеровувася відповідачу лист- вимога про повернення витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкцій, однак відповідач не оплатив витрат КП «Адміністративно-технічне управління», понесених у зв'язку з демонтажем та зберіганням самовільно встановленої конструкції зовнішньої реклами.

56. Вартість витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління», у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкції зовнішньої реклами ФОП Гамбашидзе М.М. включає: 790,00 грн. за демонтаж рекламних конструкцій; 3094,00грн. за зберігання вивісок на складі. Загальна сума витрат становить 23304,00 грн (790,00х4460,80 грн (в. т.ч. ПДВ 20% 776,80 грн.) х 5).

57. Щодо підтвердження власника рекламної конструкції , то до матеріалів справи також долучено копію листа Департаменту містобудування Львівської міської ради № 2401-вих-133448 від 30.10.2023р., яким повідомлено відповідача про те, що звернення від 10.10.2021р. №2-Г-52072-Ш-2401, щодо розгляду паспорта малої архітектурної форми (вивіски) на вул.Ген.І.Мазепи, 11, розглянуто робочою групою з попереднього розгляду документів, поданих на встановлення пріоритету на отримання дозволу для розміщення реклами та погодження проектів вивісок, засідання якої відбулося 19.10.2023р. Зазначено, що беручи до уваги рішення робочої групи (протокол засідання №43), Департамент містобудування Львівської міської ради вважає можливим розміщення світлової невивіски з акрилу та ПВХ у вигляді круглого декоративного елемента розмірами 600х600х40 мм та світлових окремих літер з акрилу розмірами 150х110х55мм із написом «Фітнес клуб» над входом на фасаді нежитлової будівлі та доручено виготовити конструкцію відповідно до Паспорта, зареєстрованого КП «Адміністративно-технічне управління» та утримувати на належному технічному та естетичному рівні.

58. Оцінка суду.

59. За приписами ч.1ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

60. Частинами 1, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

61. Згідно з ст. 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

62. Як визначено в п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 (далі Типові правила), у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.

63. Згідно з Правилами розміщення реклами у м. Львові, затверджених рішенням Львівської міської ради № 569 від 21.05.2010 (далі Правила), КП «Адміністративно-технічне управління» визначено оператором зі справляння плати та нагляду за станом зовнішньої реклами.

64. Відповідно до п. п. 1.1, 2.1.1., 2.2.1., 2.2.4., 2.2.6., 2.2.7., 2.3. Статуту Комунального підприємства Адміністративно-технічне управління, затвердженого наказом директора департаменту містобудування Львівської міської ради від 20.11.2023р. №293, Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» (надалі - Підприємство), яке до перейменування мало назву Комунальне підприємство «Інспекція благоустрою та екології м. Львова» створене шляхом реорганізації КП «Інспекція благоустрою та екології м. Львова» Ухвалою Львівської міської ради від 24.12.1998р. №101 (надалі - Власник) та підпорядковане Департаменту містобудування Львівської міської ради, що є представником власника - територіальної громади м. Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство (надалі - Уповноважений орган). Підприємство створене з метою отримання прибутку; покращення благоустрою м. Львова шляхом здійснення нагляду за дотриманням юридичними, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів»; поповнення міського бюджету за рахунок справляння плати за використання юридичними, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, міської впорядкованої території; покращення навколишнього природного середовища у м. Львові шляхом здійснення моніторингу. Основними напрямками діяльності підприємства, зокрема, є: виконання операторських функцій при справлянні департаментом економічного розвитку Львівської міської ради плати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами; виконання функцій, визначених окремими ухвалами Львівської міської ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, наказами та дорученнями департаменту містобудування, департаменту економічного розвитку; розробка, в тому числі на платній основі, проектів розміщення вивісок то реклами, розробка комплексних схем розміщення рекламних конструкцій у м. Львові, розробка макетів рекламної поліграфії, дизайну ділової документації та рекламно-інформаційних матеріалів; надання послуг зберігання майна третіх осіб на платній основі. Підприємство може здійснювати іншу діяльність, яка не передбачена у Статуті, у відповідності до чинного законодавства України.

65. Згідно із п. 3 Типових Правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003р. зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

66. За приписами п. 4.2.10 Правил розміщення реклами у м. Львові виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення конструкцій зовнішньої реклами та видачі уповноваженим органом ордера/дозволу на виконання робіт, пов'язаних з благоустроєм місця (розриттям грунту) при встановленні наземних рекламних засобів. Уповноваженим органом є відділ комунального господарства районної адміністрації.

67. Ордери видає вищезгаданий відділ відповідно до його компетенції на підставі зареєстрованих та виданих дозволів.

68. Пунктом 2.1. Правил розміщення реклами у м. Львові надано визначення наступних термінів, зокрема: оператор зі справляння плати та нагляду за станом зовнішньої реклами (надалі оператор) КП Адміністративно-технічне управління, що уповноважене виконувати покладені на нього функції, передбачені цими Правилами та статутом підприємства; самовільно встановлений рекламний засіб - рекламний засіб, розміщений без виданого у встановленому порядку дозволу або не демонтований власником після прийняття робочим органом рішення про відмову у продовженні дозволу або виконавчим комітетом рішення про його анулювання у встановлений термін; примусовий демонтаж конструкції - це засіб примусового усунення виявленого порушення вимог законодавства про рекламу (самовільного встановлення рекламного засобу), не усунутого суб'єктом господарювання у добровільному порядку.

69. Відповідно до п. 3.4 вказаних Правил розміщення реклами, оператор: у межах своєї компетенції здійснює нагляд за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, фізичними особами підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність (у тому числі нотаріусами, адвокатами, експертами, оцінювачами, художниками тощо) встановленого Законом України Про рекламу, Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, цими Правилами порядку розміщення, утримання та експлуатації рекламних засобів. Інформує робочий орган про виявлені порушення, готує проекти вимог та надсилає рекламорозповсюджувачам вимоги робочого органу про усунення виявлених порушень законодавства у сфері реклами у встановлений у вимогах термін (пп.3.4.1); за результатами нагляду за станом зовнішньої реклами інформує відповідним поданням робочий орган про рекламні засоби, що підлягають примусовому демонтажу, готує проект наказу про примусовий демонтаж та здійснює демонтаж рекламних засобів у відповідності до вимог розділу 8 цих Правил (пп.3.4.3); організовує або проводить власними силами демонтаж самовільно розміщених рекламних засобів у порядку, визначеному у розділі 8 цих Правил (пп.3.4.7).

70. Під демонтажем розуміють комплекс заходів, які передбачають відокремлення рекламного засобу разом з основою від місця його розташування та транспортування у місце його подальшого зберігання. При цьому демонтаж та наступне зберігання рекламного засобу не передбачає переходу права власності на нього до Львівської міської територіальної громади та оператора.

71. Згідно з пп. 8.1.1 п. 8.1 Правил розміщення реклами, демонтажу згідно з цими Правилами підлягають: самовільно встановлені рекламні засоби: 8.1.1.1. власник яких невідомий, у тому числі у разі відсутності маркування на рекламному засобі; 8.1.1.2. власник яких відомий, але вимоги про демонтаж не виконав.

72. Пунктом 8.2. Правил розміщення реклами передбачено, зокрема, що у випадку, зазначеному у підпункті 8.1.1 зазначеному у підпункті 8.1.1.2, демонтаж рекламних засобів повинні провести власники (законні користувачі) рекламного засобу самостійно за власний рахунок у термін, вказаний у вимозі робочого органу про усунення порушення Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади. У разі виникнення аварійної ситуації, зазначеної у підпункті 8.1.2, демонтаж рекламних засобів здійснюється без попереднього надсилання вимоги та складається відповідний акт за участю оператора, власника місця розташування спеціальної конструкції (у разі його присутності) і представника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

73. За приписами пунктів 9.4, 9.5 Правил розміщення реклами у разі невиконання рекламорозповсюджувачем скерованої йому вимоги, оператор інформує про це робочий орган. Робочий орган протягом 5 робочих днів видає наказ, яким визначається перелік рекламних засобів, що підлягають демонтажу, з зазначенням місця їх розташування і терміну проведення демонтажу оператором.

74. Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» під час виконання покладених на нього функцій виявлено порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», про що повідомлено ФОП Гамбашидзе М.М. вимогами Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № №23/Р-18-2049 від 15.10.2020р., №23/Р-18-2592 від 14.12.2020р. №23/Р-27-4970 від 23.12.2021р .

75. Відповідач вимоги не виконав, самостійно демонтаж рекламних конструкцій, самовільно встановлених, не здійснив.

76. Відповідно до пп. 19.3.4.1, 19.3.4.3 п. 19.3.4 Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376, уповноважені працівники КП «Адміністративно-технічне управління» у частині нагляду за станом зовнішньої реклами: забезпечують контроль за дотриманням встановленого нормативними актами утримання рекламних засобів підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм їх власності; проводять демонтаж самовільно встановлених рекламних конструкцій за наказами відповідного виконавчого органу міської ради (робочого органу з врегулювання розміщення зовнішньої реклами).

77. Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу» - вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, комерційне (фірмове) найменування, торговельну марку, що правомірно використовується цією особою, належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, на якому розміщено власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу до такого приміщення, не вважається рекламою.

78. Відповідно до п. 1.7 Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок), затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016р., паспорт малої архітектурної форми (вивіски) - проектна документація, яка є підставою, для встановлення малої архітектурної Форми (вивіски). Паспорт малої архітектурної форми (вивіски) виготовляє власник (користувач) вивіски у разі відсутності на дану будівлю паспорта комплексного розміщення малих архітектурних форм. Узгоджений паспорт розміщення малих архітектурних форм (вивісок) підлягає внесенню у реєстр погоджених проектів малих архітектурних форм (вивісок), ведення якого забезпечує КП «Адміністративно-технічне управління».Самовільно встановлена мала архітектурна форма (вивіска) - елемент декоративного оздоблення фасаду будинку, який розміщується з порушенням вимог діючого Порядку.

79. Доказів наявності у відповідача дозволу, узгодженого паспорта малої архітектурної форми (вивіски) на встановлення вищезазначених у наказах №117-Д, №4-Д та №15-Д зовнішньої реклами конструкцій, суду не представлено.

80. Згідно з п. 5.1. та п. 5.2. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок), моніторинг розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові здійснює КП «Адміністративно-технічне управління». Контроль за дотриманням цього Порядку здійснює уповноважений орган на базі моніторингової системи КП «Адміністративно-технічне управління».

81. Пунктом 6.2. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок), передбачено, що власникам самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок) скеровуються вимоги уповноваженого органу (департаменту містобудування) про усунення допущеного порушення.

82. Відповідно до пункту 49 Типових правил розміщення реклами, затверджених Постановою КМУ від 29.12.2003 року № 2067 визначається, що демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих правил здійснюється й у разі невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам. Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, якими вони були встановлені.

83. Згідно з п. 6.6. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок), примусовий демонтаж малих архітектурних форм (вивісок) організовує КП «Адміністративно-технічне управління» за наказом уповноваженого виконавчого органу Львівської міської ради. Пунктом 6.1. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) встановлено, що самовільно встановлені малі архітектурні форми (вивіски) підлягають демонтажу.

84. Відповідно до п. 8.3., 8.4. Правил, примусовий демонтаж рекламних засобів може проводитися власними силами оператора, робочого органу або на їх замовлення підрядною організацією. Про проведений примусовий демонтаж рекламного засобу складається і підписується працівниками оператора та іншими особами, що були присутні при його проведенні, акт примусового демонтажу рекламного засобу. До акта додається фотофіксація місця розташування рекламного засобу до і після демонтажу. Акт проведення примусового демонтажу складається у двох примірниках, один з яких залишається в оператора, другий передається власнику демонтованого рекламного засобу одразу після складання такого акта (у разі присутності власника).

85. У разі відсутності власника рекламного засобу або його відмови від підписання акта примусового демонтажу, про що робиться відповідна відмітка в акті, другий примірник акта примусового демонтажу оператор у термін п'яти робочих днів надсилає поштою за місцезнаходженням власника рекомендованим листом (якщо встановлено його місцезнаходження). Якщо місцезнаходження власника невідоме, оператор у цей же термін повідомляє про проведений демонтаж та місцезнаходження рекламного засобу районний відділ ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області (за місцем демонтажу рекламного засобу).

86. На виконання наказів Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради №117-Д від 04.11.2020р. №4-Д від 05.01.2021р..№ 15-Д від 14.01.2022р.. позивачем із залученням підрядників проведено демонтаж спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, а також транспортування таких на склад оператора для зберігання, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами проведення демонтажу спеціальних конструкцій, актами надання послуг, виставленими рахунками та доказами їх оплати, що встановлено судом вище.

87. Приписами п. 8.5. Правил у разі повторного самовільного встановлення суб'єктом господарювання рекламного засобу за адресою , де самовільно встановлений рекламний засіб уже був демонтований силами комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», витрати на демонтаж , транспортування та зберігання такого рекламного засобу постійно відшкодовуються суб'єктом господарювання у п'ятикратному розмірі.

88. Відповідно до п. 13.4. Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376, витрати з проведення демонтажу самовільно встановлених рекламних конструкцій, вивісок, їх транспортування та зберігання відшкодовують їх власники: за демонтаж та транспортування спеціальної конструкції у розмірі фактичних витрат та зберігання спеціальної конструкції у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну добу зберігання.

89. Згідно з ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

90. Оскільки, відповідачем у добровільному порядку не були демонтовані самовільно встановлені конструкції зовнішньої реклами та вивіски, а позивач здійснив їх примусовий демонтаж, транспортування та зберігання на складі із залученням підрядника, підставними є вимоги позивача щодо стягнення з відповідача понесених витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу, транспортуванням та зберіганням рекламних конструкцій у сумі 48676,80 грн.

91. Станом на день прийняття рішення суду, доказів в спростування вищенаведених обставин не поступало, доказів оплати заявленої до стягнення суми не подано.

92. Відповідно до вимог частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

93. Згідно частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

94. У відповідності до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

95. Зі змісту статті 77 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

96. Згідно статті 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

97. У відповідності до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

98. Стандарт доказування “вірогідності доказів» на відміну від “достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного суду у справі № 904/2357/20 від 21.08.2020.

99. Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

100. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

101. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

102. Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що обставини які є предметом доказування у справі судом визнаються встановленими та позовні вимоги до відповідача про стягнення 48676,80 грн. витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу, транспортуванням та зберіганням рекламних конструкцій є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

103. Судові витрати.

104. Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України необхідно покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця Гамбашидзе Михайла Михайловича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 6/7; код ЄДРПОУ 13804591) 48676,80 грн витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу та зберігання рекламної конструкції та 3 028,00 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили, відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Суддя Щигельська О.І.